Çarşamba , Ağustos 5 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Kamu çalışanlarına 'WhatsApp' yasağı!

 #4428105  gönderen drhaber
 29.07.2020 - 09:36:44
Milliyet Gazetesi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan rehber ile kamu çalışanlarına WhatsApp, Telegram gibi yabancı mesajlaşma programları yerine yerli mesajlaşma programlarını kullanma zorunluluğu getirildiğini belirtti. Rehberde, kamu personeli özel hayatında bu programları kullanabileceği, ancak kurumsal işlemlerde kullanmayacağı belirtildi

Milliyet'ten Kıvanç El'in haberine göre: Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından kamu için hazırlanan ve bilgi sistemlerindeki tedbirlerin uygulanması zorunlu olan güvenlik rehberinde yerli sistemlere geçiş önceliği istendi. Rehberde, WhatsApp, Telegram gibi yabancı mesajlaşma programları yerine yerli mesajlaşma programlarının kullanılması zorunluluk haline getirildi. Kamu personeli özel hayatında bu programları kullanabilecek, ancak kurumsal işlemlerde kullanmayacak. Kamuda "bilmesi gerekenler prensibi" ile evraklara ulaşımın hedeflendiği rehberle tüm kamu kurumlarında siber saldırıların engellenmesi, bilgi sızdırılmasının kontrolünün sağlanması hedefleniyor.

Üç seviye tedbir

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamu kurumlarının bilgi sistemlerinde karşılaşılan güvenlik risklerinin azaltılması amacıyla başlattığı çalışmayı tamamlayarak, "Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi" yayımladı. Rehberle "Yerli ve milli ürün kullanımının teşvik edilmesi", "Mükerrer çalışmaların ve yatırımların önüne geçilmesi", "Güvenlik tedbirlerinin üç seviyeli olacak şekilde derecelendirilmesi", "Güvenlik tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığının denetlenebilmesi" gibi 12 başlıkta hedefler ortaya konuldu.

Zayıf noktalar

Gizliliği veya erişilebilirliği bozulduğunda milli güvenliği tehdit edebilecek kritik türdeki verilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla hazırlanan rehbere göre, kurumun tüm bilgi ve iletişim envanteri ve varlıkları çıkarılacak. Her bir çalışan hazırlanan özel bir anketi dolduracak ve ne kadar kritik bilgiye sahip olduğu ile kimlerin erişim imkanı olduğu tespit edilecek. Buradaki puanlamalara göre, kurumların güvenlik altyapıları da derecelendirilecek. Kurumlar derecelere göre bir altyapı çalışması yapacak ve tüm bilgi işlem altyapıları saldırılara hazır ve korunaklı olacak. Bu çalışma ile kurumdaki tüm "bilmesi gerekenler prensibi", "zayıf noktalar", "asgari yetkiler", "yetkin personel" başlıklarında tespitler yapılacak. Bu çalışma ile tüm kamu kurumlarının siber saldırılar, bilgi sızdırılması ile evrakların kontrolünün sağlanması hedefleniyor.

Yerliye öncelik

Rehberde kurumsal haberleşme amacıyla WhatsApp ve benzeri yabancı mesajlaşma uygulamaları yerine sunucuları kurum kontrolünde olan mesajlaşma uygulamalarının kullanılması da istendi. Rehberde, "Kurumun kendine ait bir haberleşme uygulaması yoksa mesajlaşma amacıyla sunucuları yurt içinde bulunan yerli ve milli uygulamalar tercih edilmelidir. Mevzuatta kodlu veya kriptolu haberleşmeye yetkilendirilmiş kurumlar tarafından geliştirilen yerli mobil uygulamalar hariç olmak üzere mobil uygulamalar üzerinden gizlilik dereceli veri paylaşımı ve haberleşme yapılmamalıdır" denildi.

Bilgisayarlarda karmaşık parola

Rehberde kurum tarafından satın alınan kullanıcı bilgisayarlarının sabit disklerinin veri kurtarmaya imkan sağlamayacak şekilde güvenli silme işlemine tabi tutulduktan sonra sistemlere dahil edilmesi de istendi.

Kuruma dışarıdan gelen e-posta eklerinin çok katmanlı güvenlik analizinden geçirilmesi istenen rehberde, bu içeriklerin, "beyaz liste/kara liste" olarak listelenmesi ve imza tabanlı anti-virüs testinde geçirilmesi istendi. Rehberde, "Bu aşamadan sonra hala kategorilendirilmemiş e-posta ekleri kum havuzunda çalıştırılmalıdır. Kum havuzu çözümlerinde dosyalar yurt içinde yerleşik olan sunucularda taranmalıdır" denildi.

Kuruma uzaktan bağlanacak cihazların; zararlı yazılımdan korunma, işletim sistemi ve uygulama güncelliği gibi hususlarda denetimden geçirilmesi de istenirken kurum politikalarına uygunluğu güvenli uzaktan bağlantı sağlayan sistemler üzerinden kontrol edilmesi belirtildi.

Parola giriş alanlarının uzun ve karmaşık olması istenirken rehberde, "Parola cümle kullanımına izin vermeli ya da teşvik etmelidir. Kurumlar güvenlik gereksinimlerine göre parola politikası belirlemelidir. Ayrıca parolalar için bir en uzun geçerlilik süresi tanımlanmış olmalıdır. Değişen parola fonksiyonu eski parolayı, yeni parolayı ve bir parola onayını kapsamalıdır" denildi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Kamu çalışanlarına 'WhatsApp' yasağı!

 #4428122  gönderen mhurkan
 29.07.2020 - 10:45:55
Tamam güzel de, ben "yerli" uygulamalara whatsup'a güvendiğimden daha az güveniyorum. O ne olacak? Ilımlı otokrasinin filizlendiği ülkemde, devletimin beni takip etmesini istemiyorum belki de?

Digital terörizm çok önemli bir konu. Ama "kişisel bilgilerin korunması ve kişisel özgürlük" en az onun kadar önemli.

Re: Kamu çalışanlarına 'WhatsApp' yasağı!

 #4428138  gönderen Eseslidr
 29.07.2020 - 11:38:54
Her memuru kapsamasın bence
Gariban doktor whatsapp kullansa ne olacak hasta danışılıyor altı üstü isle alakalı
Adam burokrat olur mufettis vs bi onemli is yapar normal hayatta bile yasakla onlara istersen
Bize ne yasakliyonuz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Kamu çalışanlarına 'WhatsApp' yasağı!

 #4428495  gönderen Dtrmntl7
 30.07.2020 - 13:59:20
alternatif bir yazılım olmadan yasakladım demenin bi mantığı yok daha öğrenemedik bunları....
hoş çin alternatifini üretip yasaklamıştı ki onlar bile tutturamadı bu işi....
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009