Çarşamba , Ağustos 12 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
“Türkiye’de acil servisler acil hastalarının ihtiyaçlarına yetmiyor” inanışı gerçeği yansıtmıyor. Bu yanlışlık, acil olmayan hastaların da acil servislere başvurmaları sonucunda başvuru oranının olması gerekenden çok daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. Oysa pandemi sürecinde acil servis başvuruları olması gereken seviyelerdeydi ve beklenti acil servislerin bundan sonra sadece acil hastalarına hizmet vermeleri yönündeydi. Ancak bu istek karşılığını bulmadı ve korkulan oldu. “Yeni normal” döneminde acil servisler eski yoğun günlerine döndü...

“Covid-19 pandemi sürecinde ülke olarak başarılı mücadele versek de durum istenilen düzeyde değil” Bu sözler Türkiye Acil Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Türedi’ye ait. Türkiye’de acil servislerin acil olmayan başvurular nedeniyle kapasitesinin çok üzerinde hasta baktığı ve bu servislerde çalışan sağlık ekibinin enerjilerini acil olmayan hastalara harcamalarının gerçek acil hastalarını kısmen de olsa mağdur ettiği bilinen bir gerçek.

ACİL SERVİSE BAŞVURANLARIN SADECE YÜZDE 10’U ACİL HASTASI

Pandemi döneminden önce çok yoğun trafiği olan ve günde ortalama 1500 hasta gören acil servislerin varlığı da bunun göstergesi. Oysa söz konusu 1500 hastanın sadece yüzde 10’u gerçek acil hastası. Acil olmayan hastalara harcanan ekipman ve enerji ise gerçek acil hastalarının alması gereken hizmet kalitesinin düşmesine neden oluyor.

FIRSATI DEĞERLENDİRMELİYİZ

Prof. Dr. Süleyman Türedi, “Pandemi süreci acil servislerin gerçek amaçlarına uygun hizmet verebilmesi için çok önemli bir fırsattı ve biz bu fırsatı henüz değerlendiremedik” diyor ve açıklıyor; “Aslında ülkemizdeki acil servislerin fiziki şartları, teknik donanımları, ekip kalitesi ve tıbbi becerisi bu alanda gelişmiş sayılan birçok ülkeden daha iyi durumda. Bu konuda dünyanın sayılı ülkeleri arasındayız. Şunun bilinmesi gerekir. Gerçek acil hastalarının oranı düşünüldüğünde acil servis kapasitemiz ülkemizdeki tüm acil hastalarına kaliteli ve yeterli hizmet verecek düzeydedir. Ancak yaşadığımız pandemi sürecinden önce bu kapasitenin çok üzerinde bir hasta yükü ile karşılaştığımız ve acil servislerimizde acil olmayan hastalara hizmet vermek zorunda kaldığımız için toplumda, ‘Acil servisler ihtiyacı karşılamaktan uzak ve yetersiz’ algısı var. Oysa pandemi süreci gösterdi ki gerçek acil hastalarının oranı geçmişteki başvurularla kıyaslandığında olması gereken seviyelerdeydi ve bu hastalar mevcut kaynaklarımızla çok rahat şekilde yönetilebildi.”

ACİL SERVİSLER ESKİ HALİNE DÖNDÜ

Türedi’ye göre, acil servislerde bir hastanenin günde 1000’in üzerinde olan acil başvuruları pandemi döneminde çok azalmış ve gereksiz başvuruların azalmasıyla acil servisler sadece gerçek acil hastalarına hizmet verir olmuştu. Bu noktada acil servis başvurularının ‘yeni normal’ olarak adlandırılan döneme geçilmesiyle beraber yeniden ciddi şekilde arttığı ve alınan önlemlere rağmen rakamların eskiye dönüşe işaret eder hale geldiği belirtiliyor.

AİLE HEKİMLİĞİ ÖZENDİRİLMELİ

Sorunun çözümünde en önemli noktalardan birinin de Aile Hekimliği uygulaması olduğu belirtiliyor. Pandemi sürecinde birçok hastanın aile hekimleriyle irtibata geçtiklerini söyleyen Türedi, hastane acil servislerinde ki iş yükünün azaltılması, daha kaliteli hizmet verilmesinin sağlanması ve hastaların sorunlarının hastaneye başvurmadan çözülebilmesi için aile hekimliği uygulamasının özendirilmesi gerektiğini belirterek,“ Elimizdeki bu gücün farkında olup gereken değeri verirsek yaşadığımız sıkıntıları aşma konusunda zorlanmayız” diyor.
Kaynak :Habertürk
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
1000 başvuru var. 850'si acil değil. Burda müthiş bir oy potansiyeli var. Dolayısıyla acil olmayana bakılmayacak kuralını hiçbir hükümet getiremez. Bu insanlara bir şekilde bakılacak. Acilde tutulan nöbetlerin ücreti ve döner sermaye, 4924 şansı falan daha fazla en azından. Öteki türlü tsm hekimi ya da aile hekimlerine esnek mesai falan diyip akşam saatlerinde bedava baktıracaklar.
National Geographic dünyanın en boş işleri diye belgesel yapsa gelin buyrun acil yeşil alana kamera koyun diyecem. Bunu çok düsündum. National Geographic e mail atmayı düşündüm. Dünyanın en pis işleri diye belgesel cekiyolar. Dünyanın en boş işi diye belgesel ceker misiniz? Mail basligim bu olacaktı.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
o acile gidenlerin hepsi ya acilden önce ya da acilden sonra bize de uğruyor merak etmeyin. ilacı eksik kalmıştır rapor alamamıştır tedavisini beğenmemiştir vs. DOKTOR EFENDİ DÖNEMİ BİTTİ DOKTORA GİDİN HÜLOĞ kafasından çıkılmadığı sürece hem asmde hem hastanede deli gibi hasta bakmaya devam ederiz