Cuma , Temmuz 10 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Dünya koronavirüs salgını ile pençeleşirken Çin'de pandemi potansiyeli taşıyan yeni bir virüs tespit edildi. Domuzlardan insana bulaştığı belirtilen yeni virüsün mutasyon geçirerek hızla yayılmasından endişe ediliyor.

Çin'deki bilim insanları, dünya çapında salgın şeklinde yayılma ihtimali bulunan yeni bir grip virüsü türü keşfetti.
Domuzlarda tespit edilen virüsün insanlara da bulaştığı açıklandı. Araştırmacılar virüsün mutasyon geçirerek hızla yayılmasından endişe ediliyor. Mevcut haliyle de insanlar arasında kolayca yayılabilecek özellikler taşıyan virüsün yakın bir şekilde takip edilmesi gerektiği açıklandı.

DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜNE BENZİYOR
Yeni ve ölümcül bir grip dalgası ihtimali, koronavirüs pandemisi sırasında bile bilim insanlarının yakından takip ettiği bir konu. Son grip pandemisi olan domuz gribi 2009'da Meksika'da ortaya çıkmıştı. Virüs korkulandan daha az kişiyi öldürmüştü. Özellikle yaşlılar arasında ölüm oranı beklenenden daha düşüktü. Bunda, virüsün uzun yıllar önce görülen bir virüs türüne benzerlik taşıması nedeniyle yaşlıların bağışıklık kazanmış olmasının payı olduğu düşünülüyor. 2009'da ortaya çıkan A/H1N1pdm09 adlı domuz gribi, yıllık grip aşılarına dahil ediliyor. Çin'de tespit edilen yeni virüs de 2009 virüsüyle benziyor.

İNSANLARIN SOLUNUM YOLUNDA ÇOĞALIYOR
G4 EA H1N1 adlı verilen yeni virüs, insanların solunum yollarında çoğalabiliyor. Virüsün Çin'deki domuz endüstrisinde çalışan kişilere bulaştığını gösteren kanıtlar da bulundu. Mevcut grip aşıları bu yeni türe dair koruma sağlamıyor. Fakat ihtiyaç halinde üzerlerinde oynama yapılarak buna koruma sağlamaları mümkün.İngiltere'deki Nottingham Üniversitesi'nden Kin-Chow Chang, yeni virüsün henüz büyük bir tehdit oluşturmadığını fakat bunu yakından takip etmek gerektiğini söylüyor.

BBC Türkçe
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
dönem 2 veya 3'te iken bir hocamız gelecekte enfeksiyon hastlalıkları en popüler branş olacak demişti..saygılar selamlar ona burdan bizi seyrediyosa..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
İşin psikopatolojik kısmı daha da tehlikeli gibi duruyor. Bu covid19 lanetini daha 1 sene daha çekeceğiz bu bir gerçek. Ama eninde sonunda modern tıp bunun üstesinden gelecek ancak bu "Yeni Normal" dediğimiz naneye adaptasyon sürecindeki post-travmatik stressliler, panik bozukluklar?

Kendi çevremden hatta meslektaşlarımdan bile bu psikolojik buhran içine düşen o kadar çok kişi var ki. Çoğu farmakolojik destek almak durumunda. Çalıştığım yerde "çarpıntı ve panik atak" ile günde en az 2-3 hasta bakıyorum. Obsesyonlar almış başını yürümüş. Özellikle "farkında ve okumuş" kesim de bu psikolojik etkileri çok net görür oldum.

Sonuç olarak bu covid19 "modern insana" çok büyük bir kalıntı bırakacağa benziyor.