Salı , Temmuz 14 2020
Doktorca Haberin Adresi...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
bayzek yazdı:
29.06.2020 - 14:26:07
TMP/SMX yazdı:
29.06.2020 - 14:06:31
Bir teyze vardı50-60 yaşlarında.Dün haberlerde gördüm o da tıp için sınava giriyormuş.Çocuğundan Dedesine Ninesine herkes tıp da tıp.Dışarıdan nasıl görünüyorsa artık 😀
sen nasıl görüyordun, neden tıp seçtin?
Bana sormamışsınız ama kendi görusum şoyle

Liselilerin tıp seçme nedenleri
1)Tıpı kazandım demeyi çok isteyenler
Bu grup tıp kazanmayi isteyen kitlenin büyük kısmini oluşturuyor.Bunların hayatları sadece sınavlarda yüksek puan almaya ve birilerine bu puaniyla hava atmaya odaklıdır.Hangi meslegi istiyorsun diye sorduklarinda bilmiyorum derler bir hayalleri yoktur ama günde 1000soru çözerler şuursuzca.Bunların 6yil sonraki halleri de günde 12saat tus çalışirlar hangi bolumu istiyorsun diye sordugunuzda bilmiyorum sadece 65-70üstünü gecmek istiyorum derler ya da x kisini geçmek istiyorum diyenlerini bile gördüm.Bunların beyinlerindeki haz merkezi birilerinden yüksek puan alınca aktifleşir,bir idealleri yoktur,yarısmacı tiplerdir.

2)İş garantisi oldugu için seçenler
Şu anlık mantıklı bir sebep olarak kabul edilebilir.Ancak acele edin en gec 10yıl içinde Kpss is loading..

3)Saygın meslek-karizmatik oldugunu düşündügü için seçenler(İstedigini alamayınca veya bir komplikasyon gelişirse ozellikle de acillerde o saygınin yumruk olarak geri dönebileceğinin çok farkında değiller)

4)Çok para kazanildigini zannederek secenler(Döner sermaye diye birsey cogu yerde yok artik.F/p çogu bransin kötü oldugu bir meslek.Liseli oo ayda 10milyar alıyor diye direkt sonuca bakiyor ama sonradan gorecek ki ayda 10nobet-36saatlik calismayla-binbir risk stresle o parayı aliyor zaten harcayacak zamani da olmuyor ve saat basına o parayi bolersen cogu meslekten az kazaniyor doktorlar)

5)Tıp ilmine ilgisi olan ve Mucize doktor-House izleyip super bir doktor olup hayatlar kurtaricam diye seçen idealist tipler(İstanbul-Ankaradaki fakultelerde dahil olmak uzere tip fakultelerindeki eğitim gercekten vasat.İlk 3yil okula ugramadan çikmisla gecilen zevksiz teorik dersler,stajerlikte kalabalıktan hastanin yuzunu goremeden cikilan odalar ve intörnlukte de kimsenin size birsey ogretmedigi amelelikle gecen koca bir yil.Sonrada 25yasinda 20milyar para verip dersaneye yazilip nukleer tip,biyokimya falan kazanmaya calisacak herşeyden habersiz şu an tip isteyen liseli)

Liselinin tip seçerken hayal ettigi-parantez icindeki ise gercekler.Tabi tüm bu zorluklara ragmen hala meslegine asık-cok para kazanan vs bir doktor olma sanslari var ama birçogu bu gerceklerle yüzleşecek ve aslında Tıp fakultesinin Lisede hayal ettigi gibi olmadigini er gec anlayacak
Kullanıcı avatarı

Re: Doktor olmak için 60 yaşında YKS'ye girdi

#4420362  gönderen dr_sinaps
 29.06.2020 - 18:49:48
Şimdi 60 yaşında girdi kazandı diyelim, 66'da bitirdi. 67 yaşında zorunlu emekli olacak. Böyle bir durumda yine emekli maaşı alabilir mi? Çok acil cevap lazım, dilekçe elimde şu an cevapları bekliyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
anlaşılan dayı biraz güvensizlik yaşıyor.
fakültede yaklaşımı düzgün öğretebilmiş olsalardı sana bakan doktorlar ( çok beceriksiz değillerse) tedavi ederdi.
yok hastalığın tıbbı aşan bir durumsa zaten yine beyhude bir çapa.
neyse dayı kararını vermiş sınava girmiş, bize saygı duymak kalır
Kullanıcı avatarı
TMP/SMX yazdı:
29.06.2020 - 19:10:17
TMP/SMX yazdı:
Bir teyze vardı50-60 yaşlarında.Dün haberlerde gördüm o da tıp için sınava giriyormuş.Çocuğundan Dedesine Ninesine herkes tıp da tıp.Dışarıdan nasıl görünüyorsa artık 😀
Bahsettiğim kadın işte burda 😊

https://www.google.com.tr/amp/s/www.hur ... p-41552165
Konyatusun rakipleri baya sağlammış :lol:
digitiminimix yazdı:
29.06.2020 - 17:27:39
bayzek yazdı:
TMP/SMX yazdı:

5)Tıp ilmine ilgisi olan ve Mucize doktor-House izleyip super bir doktor olup hayatlar kurtaricam diye seçen idealist tipler(İstanbul-Ankaradaki fakultelerde dahil olmak uzere tip fakultelerindeki eğitim gercekten vasat.İlk 3yil okula ugramadan çikmisla gecilen zevksiz teorik dersler,stajerlikte kalabalıktan hastanin yuzunu goremeden cikilan odalar ve intörnlukte de kimsenin size birsey ogretmedigi amelelikle gecen koca bir yil.Sonrada 25yasinda 20milyar para verip dersaneye yazilip nukleer tip,biyokimya falan kazanmaya calisacak herşeyden habersiz şu an tip isteyen liseli)

aa ben

sorması ayıp kaç yaşındasın hocam
dr_sinaps yazdı:
29.06.2020 - 18:49:48
Şimdi 60 yaşında girdi kazandı diyelim, 66'da bitirdi. 67 yaşında zorunlu emekli olacak. Böyle bir durumda yine emekli maaşı alabilir mi? Çok acil cevap lazım, dilekçe elimde şu an cevapları bekliyorum.
Bu soruyu ciddi mi soruyorsun?Abi adamı nasıl emekli edecen , emeklilik sisteminin şartları var gün sayısı yaş kriteri vs .Adam zaten sağlıyorsa , o yaşa kadar çalışmışsa emekli olur başka türlü nasıl olacak
ahmetmeteisikara yazdı:
30.06.2020 - 11:09:24
digitiminimix yazdı:
29.06.2020 - 17:27:39
bayzek yazdı:

aa ben

sorması ayıp kaç yaşındasın hocam
Yaşlı gibi mi konuşuyorum hocam gerçi cok gençte sayılmam😀
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009