Cuma , Temmuz 10 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

“HASTADAN ONAY ALACAK MIYIZ ALMAYACAK MIYIZ?”

#4416439  gönderen akandemir
 18.06.2020 - 10:26:19
AHEF: “HASTADAN ONAY ALACAK MIYIZ ALMAYACAK MIYIZ?”

AHEF (Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu) Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Bilişim Komisyonu Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan; “Bakanlık görüşüne esas teşkil etmek üzere Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne göndermiş olduğu yazıda enjeksiyon ve damar yolu açma gibi küçük işlemler için dahi vatandaştan yazılı belge alınması gerektiği belirtildi. İlk önce onaya gerek yok dendi ancak son yazı ile onay almalısınız vurgusu yapıldı” dedi.

Dr. Eryazğan, Sağlık Bakanlığı'nın "Enjeksiyon Uygulamaları Hakkında Genelge" konulu genelgesinde, “enjeksiyon uygulamaları büyük cerrahi işlem olmadığı için, hastaların sözel olarak bilgilendirilmesinin yeterli olduğu, yazılı onam alınmasının zorunlu olmadığı belirtiliyordu. Ancak Bakanlık son yargı kararları nedeniyle son görüşünü değiştirmek zorunda kaldı” diyerek konuyu şu şekilde açıkladı. “Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün Bakanlık görüşüne esas teşkil etmek üzere Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne göndermiş olduğu 18.03.2020 tarihli yazıda; yargı kararlarında yapılan tıbbî uygulamanın sonuçları ve olası komplikasyonları hakkında hastanın rızasının alındığının ispatlanamaması ve Bakanlıkça dosyaya belge sunulamaması sebebiyle manevi tazminat taleplerinin kısmen kabul edilmeye başlandığı belirtiliyor. Bu nedenle; yargı kararları esas alınarak- enjeksiyon ve damar yolu açma gibi küçük tıbbi ameliyeler de dahil- bütün tıbbî işlemler için ilgililerin bilgilendirilmiş yazılı onamlarının alınmasının ispat bakımından uygun olacağı belirtiliyor.”

Acil servislerde her serum için hastadan imza alınması mı gerekiyor?

Aile Hekimi Dr. Hacı Yusuf Eryazğan; “Söz konusu yazıdan, acil servislerde dahi hastalara serum takmadan iğne yapmadan 1 sayfalık ayrıntılı bir yazı okutulup, sonrasında hastanın imzasının alınması gerektiği anlaşılıyor. Bu durumun en kısa sürede Bakanlık tarafından açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Bu konuda daha açık ve net bir yazı bekliyoruz” diyor
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Her hasta icin onam suresi haric 15-20 dk muayene suresi verirsin + onamı okutma anlatma icin de sure veririrsin ondan sonra dersin ki sen niye onam almadın
Hastanin oykusunu alacaksın fizik muayenesi yapacaksın ayırıcı tanıyı yapabiliyorsan yapacaksın ustune kan alma dahil hersey icin onam alacaksın ( onam meselesi de sadece imzadan ibaret bisey degil anlatacaksın , mahkemede anlattigini ve onun anladigini ispat edeceksin ) ve bunlarin hepsini her hasta icin max 5-10 dakikada yapacaksın tabi ayrıca her hasta icin yaptıklarının hepsini de anamnez kagidina kaydedeceksin
Ben isin icinden cikamadim cikabilene helal olsun
Kullanıcı avatarı
rıza ile onamı karıştırmayın. hastanın gelmesi kolunu veya gluteusunu açması rızası olduğuna delildir bunda sıkıntı yok onam farklı bişey.

mahkemelerde çok hasta bakmak kesinlikle bahane kabul edilmiyor bilginize..

Re: “HASTADAN ONAY ALACAK MIYIZ ALMAYACAK MIYIZ?”

#4416529  gönderen Wohe
 18.06.2020 - 16:30:08
dr_enivicivokke yazdı:
18.06.2020 - 11:41:46
rıza ile onamı karıştırmayın. hastanın gelmesi kolunu veya gluteusunu açması rızası olduğuna delildir bunda sıkıntı yok onam farklı bişey.

mahkemelerde çok hasta bakmak kesinlikle bahane kabul edilmiyor bilginize..

Usul esastan önce gelir. Hukuk sisteminde belkide en doğru bulduğum nokta. Bunu biz hekimler tıp alanında başarabilsek sorun kalmayacak aslında. 10 dk da bir hasta bakmak , 36 saat aralıksız çalışmak gibi konular zaten işimizin usulune uygun olmayan davranışlar olduğundan mahkemelerin bunu kabul etmemesi doğal. Usule uygun davranmak kağıt üstünde hekimin elinde olduğundan kimse bizleri savunmaz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Gluteusunu açması rızası dahilinde ise oraya enjeksiyonu gizleyerek yapmıyoruz ya elbelt. Onam verdiğine rızası olmuş ki gluteusunu açmış. Oooooppa hanimiş benim minik gluteusuma iğne deyip gizli gizli yapmıyor ya hemşire.
Her şeyi geçtim şöyle bir durum var otoyola araba ile çıkan kişi başına herhangi bir şekilde kimse suçlu olmasa veya hiç bir ihmal olmasa bile kaza gelebileceğini bilir bu evrensel bir bilgidir. Çünkü ailesi, çevresi, arkadaşlarının mutlaka başına gelmiş veya hiç olmazsa televizyonda görmüştür. Enjeksiyonda böyle bir şeydir. Başına gelebilecekleri hiç olmazsa iğne sinire gelmiş sakat topal kalmış diye mutlaka birisinden duymuştur. Yani artık evrensel bir bilgi olmuştur. Başına gelebilecek olan her şeyi yazılı olarak okutup ıslak imza ile onam verilmesine ihtiyaç olmamalıdır.
Haa ben imza alıyor muyum, imzası olmayanı muayene bile etmiyorum. Türkiye gerçekleri...
O yüzden ne yapıyoruz?
IM ENJEKSİYON YAPMIYORUZ...
Kullanıcı avatarı
SHERLOCKHOLMES yazdı:
18.06.2020 - 20:39:52
Gluteusunu açması rızası dahilinde ise oraya enjeksiyonu gizleyerek yapmıyoruz ya elbelt. Onam verdiğine rızası olmuş ki gluteusunu açmış. Oooooppa hanimiş benim minik gluteusuma iğne deyip gizli gizli yapmıyor ya hemşire.
Her şeyi geçtim şöyle bir durum var otoyola araba ile çıkan kişi başına herhangi bir şekilde kimse suçlu olmasa veya hiç bir ihmal olmasa bile kaza gelebileceğini bilir bu evrensel bir bilgidir. Çünkü ailesi, çevresi, arkadaşlarının mutlaka başına gelmiş veya hiç olmazsa televizyonda görmüştür. Enjeksiyonda böyle bir şeydir. Başına gelebilecekleri hiç olmazsa iğne sinire gelmiş sakat topal kalmış diye mutlaka birisinden duymuştur. Yani artık evrensel bir bilgi olmuştur. Başına gelebilecek olan her şeyi yazılı olarak okutup ıslak imza ile onam verilmesine ihtiyaç olmamalıdır.
Haa ben imza alıyor muyum, imzası olmayanı muayene bile etmiyorum. Türkiye gerçekleri...
O yüzden ne yapıyoruz?
IM ENJEKSİYON YAPMIYORUZ...
Hukuki olarak evrenselleşmiş bilgi diye birşey yok tıbbi bilgi de

Re: “HASTADAN ONAY ALACAK MIYIZ ALMAYACAK MIYIZ?”

#4416749  gönderen hfv22
 19.06.2020 - 09:00:07
alma da gör ..... madem bakanlık bir yazı çıkarıyor ona uygun davranacaksın.beklemekten sıkılan patlayan yurdumun en acil hastalarına da bakanlığın yazısını göstereceksin.aciller dahil(gerçek acil olan yüzde beş vaka hariç) onam alma furyası ülke genelinde başlarsa bakanlık seve seve bu konu hakkında gerekli düzenlemeyi yapar. hemşirenin yaptığı enjeksiyon sonrası düşük ayak gelişen ve sekelsiz iyilesen sığırın açtığı davada doktor tazminata mahkum edildi. sistem tamamen doktorun aleyhine iken hazır elinde fırsat da varken iş yavaşlatmayan da ne bileyim
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009