Pazar , Haziran 7 2020
Doktorca Haberin Adresi...
İst. Gazi Osman Paşa hastanesi Başak şehir Hastanesine taşınacak mı? Yada başka bir anlatımla Başak şehir hastanesi hangi hastanelerin birleşmesiyle olacak. Başakşehir şehir hastanesi Ekimde asistan alırmış. Bilen cevaplarsa sevinirim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Arkadaşlar merhaba bir tercih döneminde yine birlikteyiz. Harran çocuk cerrahiye baslarken tek asistan olarak tüm işleri halletmeye çalışıyordum. Şuan 3 yıl oldu ve 2,5 yıldan sonra 3 asistan olduk. Bölümümüzü gören arkadaşlar emin olun iyi ki yazmışız diyorlar. Eğer siz de aynı duyguları paylaşmak isterseniz bekleriz. Ş.Urfa çocuk ve doğum sayısı oldukça fazla bir il. Her türlü vakayı görmeniz mümkündür. Örnek veriyorum trakeal agenezi bile gördüm yani. Her neyse kliniğimizde batın ameliyatları, toraks ameliyatları, Yenidoğan ameliyatları, tümör cerrahisi, bronkoskopi ve özofagoskopi gibi ameliyatlar oldukça fazlaca yapılmaktadır. Buradan mezun olan arkadaş iyi bir cerrah olacaktır. Asistanın teorik eğitimine gelirsek haftada 1 gün makale , 1 gün ise vaka takdimi yapılmaktadır. 2 haftada bir hoca bir konuyu detaylı bir şekilde anlatmaktadır. Asistanlar da 2 haftada bir konu anlatımı yapmaktadır. 10 nöbet tutulur, nöbetler çoğunlukla rahat geçer ama tabi şans meselesidir. Ş.urfa merkeze yaklaşık 15 km mesafede olduğumuz için acil başvuruyu etkilemektedir. Genelde başvuru devlete olur. Asistan maaşımız 7500 maaş ve sabit, döner 1800 tl, nöbet ücreti 2500 TL olmak üzere totalde 11.500 civarıdır. Hocalar aklıselim insanlardır. İletişimimiz oldukça iyidir. Kıdemli çömez ilişkisi , abi kardeş iletişimi ile eşdeğerdir. Gelecek çalışma arkadaşlarımıza şimdiden başarılar dilerim. Sağlıcakla kalın
Arkadaşlar merhaba pediatri yazmayı düşünen arkadaşlar varsa harran pediatriden bahsetmek istiyorum. İlk sene 10 nöbetle başlar sayı yeterli olduğunda ilk sene bile nöbet düşüşü oldu oluyor yılda 2 nöbet düşüşü oluyor hocalarımız kesinlikle malign değiller maaş kısmında ilk 6 ay servis nöbeti tutulduğundan 12 bin civarı alınıyor sonra nöbetler acil ve yoğun bakımlara kaydıgınd 13.5 bin civarı oluyor nöroloji hemato nefro (doğum izninde )yenidoğan yoğun bakım genel pediatri ve metabolizma hocalarımız mevcut Hastane urfa merkezden 20 km uzakta olduğundan hasta yoğunluğu az düşünmek isteyen varsa pediatriler arasında kesinlikle yazılabilecek bir yer
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
sevgizem100 yazdı:
23.05.2020 - 08:08:31
TribalEnfeksiyon21 yazdı:
22.05.2020 - 20:38:33
diskdünya yazdı:
22.05.2020 - 19:51:18
Hacettepe Spor hekimliği boş, beni dehşete sokan bu oldu 😱
Kktc kadrosu o
Tabloda goremedim ben yanındada kktc yazmıyor nerden bakiyoruz buna hocam
Yan tarafında uzmanlık şartı kısmında 4 yazıyor, kılavuzda rakamların şartı yazıyor hocam
23.05.2020 - 12:50:33
sevgizem100 yazdı:
23.05.2020 - 08:08:31
22.05.2020 - 20:38:33

Kktc kadrosu o
Tabloda goremedim ben yanındada kktc yazmıyor nerden bakiyoruz buna hocam
Yan tarafında uzmanlık şartı kısmında 4 yazıyor, kılavuzda rakamların şartı yazıyor hocam
O 4 ingilizce şartı demek kktc kontenjanı da degıl ayrıyetten normal kontenjan bılıp bılmeden yorum yazıyorsunuz ya
Herkese merhaba. Ek tercihlerin başladığı bu dönemde GATA Sultan Abdülhamid Han EAH'ın ilk asistanı olarak bende bir şeyler yazmak istedim.

Her başlayan asistan ilk 3 ay 12x24 saat olarak nöbet tutar 3. ayda bu sayı 10'a düşmektedir.

Şu anda 3 asistanız. Bir arkadaşımız Konya'dan Acil asistanı iken TUS ile tercih yaparak geldi. Egemen Hacettepe ben de Akdeniz Üni mezunuyum.

Maaş zaten biliyorsunuz Sabit Dr. Maaşı + Nöbet Parası + Performans alacaksınız. Ortalama yatanı öğrenmek isteyen gelip sorabilir. Ben memnunum.

Acil serviste yeşil alana pratisyen hekimler bakmaktadır. Aralık ayında başladım başladığım günden beri Sarı ve Kırmızı alanda hasta bakıyorum bu da eğitim almak isteyen pek çok acilcinin tercih edeceği bir durumdur. Hocamız ile konuştuğumuzda Yeşil Alan'a kıdemlendiğimiz zaman hangi hastaları yeşilden ayırt etmemiz gerektiğini bilelim diye çok kısa bir süre orayı da görüceksiniz dedi.

Klinik Şefimiz ve Eğitim Sorumlumuz şu anda Doçent Dr. Erdem Çevik'tir. Ayrıca yaklaşık 4 aydır Doktora Öğretim Üyesi Dr. Dilay Satılmış Hoca'mız da kliniğimizde bizim eğitimimizle ilgilenmektedir yeni başlamıştır. Erdem Hoca Asker kökenli bir hocamızdır, disiplinlidir, gündüz sık sık alanda hasta bakmaktadır, teorik bilgisi ile bizi sık sık dövmektedir :). Dilay Hoca da aynı şekilde gün içinde sarı ve kırmızıdaki hastalara asistanı alıp 2 veya 3 defa vizit atmaktadır. Acil serviste teorik eğitim de almak isteyen biri için alanda Hoca ve Uzman hekimler ile çalışmanın eğitim için ne kadar olumlu bir durum olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım. Birebir hoca ile bir hasta başında dakikalarca konuşup tanı, tedavi, kriter sorgulayabiliyoruz.

Servisimiz de her hafta Çarşamba günleri eğitim günüdür. Hocamız ve Uzman hekimlerimizle Covid Döneminde dahi Google Meet üzerinden eğitimlerimize şu anda devam ediyoruz. Gene sabah 08:00'da tüm hastaları vizit ile bir önceki nöbetçi ekip bir sonrakine devir eder ve bu vizit sonrası hoca asistanları alıp bir hasta seçin arkadaşlar diyerek her hafta en az 1 vizitte hoca hasta başında bize ders anlatır.

Hocamız gene Eğitim, Kongre vb. dış faaliyetler için bize yardımcı olmaktadır. Dış merkezli eğitimlere katılmakla beraber Sağlık. Bil. Üniversitesinin de rutin aralıklarla aylık eğitimleri olmakta onlara da katılmaktayız.

Gelelim kliniğimiz hasta profiline. Hastane Kadıköy ve Üsküdar arasında Numune Eğt. ve Arşt. Hastanesinin karşısında yer almaktadır. Gelen hasta profilimiz genelde buranın yerlisi diğer acillere göre biraz daha sakin insanlardan oluşmaktadır. :)
Günlük hasta sayımız kışın yaklaşık 500 yazın yaklaşık 250 kadardır.
Hastanemiz Göğüs ve Nöroloji merkezidir. Bu yüzden burayı yazan bir arkadaş özellike Entübasyon ve Solunum Yönetimi konusunda bir eksik hissetmeyecektir. 112 tarafından genellikle göğüs, nörolojik hastalıklar, suicid, trafik kazaları (hemodinami stabil), akut batın vs getirilmektedir.
GIS hastaları olarak ileus, kolesistit, ap vs çoğu vakayı gördüm.
Kardiyak olarak blok, wellens, mi, svt pek çok vaka ile karşılaştım zaten acilde rutin her yerde kardiyoloji stajı da üstüne mevcut.
Travma hastalarında dikiş pansuman gibi işler de bu arada asistan arkadaşlar yapmaktadır. Bazen asistan arkadaşların farklı beklentisi olabiliyor onun için yazıyorum.

Bir diğer konu da acil serviste girişimsel olarak kateter ve göğüs tüpü konusu. Ben burayı yazarken Akdeniz Acil'den mezun bir hekim arkadaşım ile konuştuğumda katetermiş, tüpmüş bir şekilde halledilir entübasyonu öğren demişti. Evet gelen hasta sayısı sebebi ile kateter ve göğüs tüpü takma oranlarımız düşüktür ama 4 yıllık bir süreçten bahsediyoruz ben ilk 2 ayımda 2 adet kateter Uzman Hekim arkadaşım eşliğinde taktım. Sonra Covid başladı. Flail chest ile gelen bir hastaya da tüp takıldı. Ben her gün kateter ve tüp takmak istiyorum diyen burayı yazmadan önce düşünsün. Ben tüpü 4 5 kere takarım taktığın yer belli zaten 100 defa takmanın anlamı var mı diyen yazmayı düşünebilir.

Hasta profili ile değineceğim bir diğer konu travma konusu. Hastanemiz travma merkezi değildir. Travma merkezi Anadolu Yakası'nda Kartal'dır. Hastanemize ağır yaralı travma çok fazla gelmemektedir. Ben ilk 2 ayımda gene kafasına baltayla saldırılmış hasta da gördüm, kalbinden kurşunlanma da geldi, zaten hemodinami stabil trafik kazaları da sık sık gelmektedir. Hastanemiz'in Acil Tıp kliniğinin yeni bir klinik olması sebebi ile ilerleyen dönemde daha ağır travma hastalarının da kliniğimize 112 ile sevk edilmesi planlanmakla beraber Erdem Hoca hiç görememe korkunuz olmasın arkadaşlar 3 ay 6 ay görevlendiririz sizi bir travma merkezine sadece travma bol bol bakarsınız şeklinde konuştuk.

Acil yazarken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da yazdığınız hastanede hastayı sevk edebileceğiniz uygun bir branşın olup olmaması. Yoksa saatlerce acil serviste hastayı sevk için bekletirsiniz. Hastanemizde tüm branşlar olduğu için bu konuda sıkıntı yaşamıyoruz. Kadın Doğum ve Çocuk hastalıkları kliniği yok onlar zaten Zeynep Kamil'e gidiyorlar.

Başladığım ilk aylarda diğer asistan arkadaşlarla beraber daha 2. ayımızda 3 adet poster yaptık. Sık sık literatür tarayıp İngilizce Türkçe makale okumaktayız. Sunum hazırlarken Rosen, Tintinalli gibi nitelikli yayınlar önceliğimizdir. Hali hazırda etik onayını beklediğimiz çalışmaların iznini Haziran gibi alırsak asistanlığımın ilk yılında akademik olarak pek çok yolu yordamı öğrenmiş olacağım.

Özetlemek istersem ben burada evet 1000 hasta gelmiyor olabilir ama 250-500 hasta gelen bir acilde artınız hasta yoğunluğunda boğulmak yerine gördüğüm vakaları teorik olarak tamamlayabilmekteyim. Akdeniz Acil (Türkiye'nin en iyi acili olarak geçer eğitim olarak)'de günlük hasta sayısı 250 300 idi ben oradan mezun olduğumda. Her hastamın anamnezini yazmaya vaktim var. Bunun ne kadar önemli bir şey olduğunu hastaları devir alırken görürsünüz.

Tusta deneyimli arkadaşlar zaten bilir ilk defa tercih yapacak arkadaşlara samimi uyarım öncelikle DrTUS'ta veya Telegramda tercih etmek istediğiniz yer ile ilgili olarak olumlu veya olumsuz yapılan yorumlara takılmak yerine bence birebir gidin oradan birileri ile konuşun görün, bunu yapamıyorsanız telefon ile arayın. A aciline gittiğinizde B acili nasıldır diye de konuşun ama dediğim gibi insanların sizi yönlendirmesine izin vermeyin. Maalesef asistan gelsin diye insanlar kendi kliniklerini şöyle süper böyle süper diye övebiliyor. Ben size acil servisimizi olduğu gibi anlattım. Gelip Erdem Hoca ile birebir konuşun. Kararınızı verin.

Burayı yazmayı düşünen arkadaşları çayımızı içmeye bekleriz.Her zaman demli çayımız mevcuttur :). Disiplini seven, akademik araştırma yapmayı seven arkadaşlarımızla çalışmayı isteriz :)

Herkese güzel bir tercih dönemi dilerim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009