Cumartesi , Aralık 5 2020
Pratisyen Hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Muş 112
Muş Korkut devlet hastanesi
Muş Varto devlet hastanesi
Siirt Eruh devlet hastanesi
Erzurum Aşkale devlet hastanesi
Batman Beşiri devlet hastanesi
Bitlis adilcevaz devlet hastanesi
Bitlis Ahlat devlet hastanesi
Van Gevaş devlet hastanesi

Aklımda kebap yerler diye kalan yerler
Kullanıcı avatarı
Aile hekimliği yapmak isteyenler için İstanbul'da herhangi bir ilçe sağlık müdürlüğü. Hâla 4000 nüfuslu birimler pratisyenlere kalıyor. Fırsatınız varken para biriktirin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
merhaba, şu anda nevşehir kozaklı ftr hastahanesi acil servisinde görevli pratisyen hekimim.
DHY için tavsiye edeceğim sayılı yerlerden biri, ben araştırarak, kendi kriterlerime uygun 3 yer belirlemiştim tercihlerim için.
1-kozaklı ilçe ftr hastanesi acil
2-kayseri özvatan ilçe acil
3-ığdır devlet hastanesi acil (kendi genel kura yerimi belirlemek amaçlı son tercihim burasıydı, doğuda çalışmak benim için sorun değil diyenler için en iyi yerlerden.)
ilk iki tercihim yaşadığım yere yakın, imkanları kısıtlı ve buna bağlı olarak sevk zinciri çok kolay işleyen, hasta sayısı insani düzeyde, personel ortamı güzel yerler ki benim kriterlerim bunlardı.
tercihlerinizi yaparken önce şuna karar verin;
1-amacım acili her şeyiyle öğrenmek, ileride hiçbir hasta müdahalesinden korkmadan hasta yaklaşımlarımı rahatlatmak. girişimsel görmek, bt yorumu öğrenmek, aynı zamanda tek de olmayım,uzmanla çalışayım vs. (her şeyiyle tam olan, uzman, ybü, bt'si olan yerleri araştırmalısınız)
2-amacım tus çalışmak, bu süreçte de elim soğumasın, yine hasta göreyim, temel yaklaşımlarımı geliştireyim, tek başıma kısıtlı imkanlarla da olsa acil çevirebilecek düzeyde olayım, sıkıştığımda sevk rahatlığım da olsun.. (hiçbir şeyiyle tam olmayan küçük ilçe acillerini araştırmalısınız. özellikle bt, kan gazı ve uzmanlar olmamalı :)

kozaklı için de kısaca bilgi vereyim:
öncelikle sosyal imkanı olmayan bi yer, bu kriteriniz varsa hiç okumayın gerisini :)
genelde çalışanlar kayseri ve nevşehirden gidiş geliş yapar fakat çok da yakın değil, 80-90 km mesafeli.
kozaklıda kalanlar da var tabii ki, kalınacak lojmanı ve evleri var.
hastahanenin acili ilçe acillerine göre yeterli, 5 yataklı müşahade odası, 1 res, 1 travma-atel-pansuman odası, 1 poliklinik odası ve 1 de sekreterimizin olduğu giriş odası mevcut. Nöbetlerde kaldığımız doktor odamız var, çalışma masası da var, hasta yoğunluğunun olduğu saatler bellidir, bu saatler dışında gün içinde bile gelip çalışabilirsiniz :)
acilde personel-hemşire-doktor ortamı çok iyidir, yeni gelen pratisyenler yani bizler dışında herkes fazlasıyla işini bilen, her konuda tecrübeli çalışanlar. hasta içeri girdiğinde siz yönlendirmeseniz bile herkes ne yapacağını bilir.
sevk zinciri kolay işler, hastanenin kapısında bize ait 2 ambulansımız var, ek olarak yakın 112 ekiplerinin ambulansları da boşsa bizim vakalarımıza çıkar.
şu anda hekim sayımız yeterli olduğu için 2 hekim yazılıyor nöbetlere fakat genelde şiftli, günü bölerek çalışıyoruz, çünkü hasta sayısı az. 50-100 arası hasta sayımız oluyor. (oteller ve üniversite kapalı olduğu için sayı düşmüş.)
benim şimdiye kadar gözlemlediğim olumsuz tek yanı kozaklının adli'leri biraz fazla, pavyon işleri yaygın olduğu için gece kavgalar, ayılıp bayılan kadınlar, alkolikler gelebiliyor ama bu aralar covid'den pavyonlar da kapandı şükürler olsun :D

atladığım şeyler varsa sorabilirsiniz, her şey gönlünüzce olsun.