Pazar , Haziran 7 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Salgın sonrası kapılarını açan AVM’lere ilk 2 gün yaklaşık 2,4 milyon kişi gitti. Bu rakam koronavirüs öncesi günlere oranla oldukça düşük. Öte yandan sektör temsilcileri, AVM’lere maskesiz girmek isteyenlerin polise bildirilmesi kararını aldı.

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelede sağladığı başarı, bazı sektörlerde normalleşme adımlarının atılmasını da beraberinde getirdi. Bu kapsamda yeni dönemde kapılarını ilk açan yerlerden biri AVM’ler oldu.

11 Mayıs itibarıyla hizmet vermeye başlayan alışveriş merkezilerinde henüz tüm mağazalar açılmasa da haftanın ilk gününden itibaren vatandaşlar AVM’lere gitmeye başladı. Peki ilk 2 günde ortaya nasıl bir tablo çıktı, AVM’ler ve ziyaretçiler tedbirlere ne kadar uydu?

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, hem bu sorulara yanıt verdi, hem de sektörün özellikle sosyal medyada çıkan asılsız haberlerle mücadele etmek zorunda kaldığını anlattı.

Amaç kar etmek değil

AVM’lerin kapılarını açarken kar etmek değil, Türkiye’nin sosyal hayatına katkı sağlayabilmek düşüncesiyle hareket ettiğini belirten Altaş, “Eğer böyle olmasaydı biz mayıs ayında kira almayacağız demezdik. Mayısta tek kuruş gelirimiz olmadan kapılarımızı açmak, vatandaşlarımızı ağırlamak istedik. Normalleşme sürecine elimizden gelen desteği verebilmek adına faaliyetlerimize başladık” dedi.

Ziyaretçi sayısı 5’te 1’e düştü

AVM’leri ilk 2 gün yaklaşık 2,4 milyon vatandaşın ziyaret ettiği bilgisini paylaşan Prof. Dr. Hüseyin Altaş, şöyle devam etti:

“İlk etapta AVM'lerin bir kısmını açtık. Bildiğiniz üzere ülkemiz genelinde 436 AVM var ve bu süreçte 356 AVM ziyaretçi kabulüne başladı.

Normalde yıllık 2,4 milyar ziyaretçi girişi var ülkemiz genelindeki AVM’lerin. Bu rakamların tabi ki koronavirüs döneminde düşmemesi imkansızdı. İlk 2 gün için normal döneme göre vatandaşların yüzde 20’sinin geldiğini gördük. Bu da günlük 1,2 milyon civarı ziyaretçi yapıyor. İki gün için sayı yaklaşık 2,4 milyon ziyaretçi anlamına geliyor.”

Maskesiz girmek isteyen olursa AVM’ye polis çağrılacak

AYD Başkanı Altaş, çok küçük bazı aksamalar dışında AVM’lerin yeni döneme iyi ayak uydurduğunu ve tedbirlere sıkıca bağlı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“İlk gün biraz zorluk yaşasak da hemen toparlandık ve tedbirlere tam anlamıyla uyulması adına elimizden gelen tüm çabayı sergiledik. Bazı sıkıntıların olduğu AVM’leri bizler de gördük ve hemen adım attık.

Sosyal mesafe ve maske konusunda çok net bir duruşumuz var. Tüm üyelerimize bu konudaki hassasiyetimizi bir kez daha ifade ettik. Maske takmayan vatandaşların AVM’ye girmemesi konusunda kararlıyız. Bu noktada zorluk çıkaran herhangi bir ziyaretçimiz olursa durumu kolluk güçlerine haber verme kararı aldık. Bizim için toplum sağlığı son derece önemli.”

AVM’lerle ilgili özellikle havalandırma konusunda yanlış haberlerin kamuoyunda yer aldığına dikkat çeken Altaş, bu durumun gerçeği yansıtmadığını şu sözlerle anlattı:

“AVM’lerde dışarıdaki temiz havayı alıp, içerideki pis havayı atan sistemler var. Bunlar için çalışan son derece profesyonel ekiplerimiz, son teknoloji ekipmanlarımız var. Buna oldukça kafa yoran bir yapıyız. Hal böyleyken AVM’lerle ilgili havalandırma sorunu varmış gibi yapılan algıları doğru bulmuyoruz."

Fransa’daki fotoğraf Türkiye’de çekilmiş gibi servis edildi

Altaş, özellikle sosyal medya mecralarında AVM’lerle ilgili aslı olmayan içerikler paylaşıldığını vurgulayarak, “ATM ya da doğal gaz kuyruklarını AVM kuyruğu diye servis edenler oldu. Hatta ülkemizde de faaliyet gösteren bir giyim markasının Fransa’daki mağazasının önünde salgın öncesinde çekilen bir fotoğraf bile sanki bu olay Türkiye’de yaşanmış gibi yayınlandı. Bunlar bizi son derece rahatsız ediyor. Bu tür yalan yanlış haberler sadece AVM’ler için değil toplumumuz için de son derece zarar veren türden” şeklinde konuştu.
Kaynak :TRTHABER
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Çünkü açıldı ,gitmek zorundayız.
Kelle paça virüsten koruyor.
Kelle paça da mı içmeyek avm de ?
Vakit geçireceğiz.
Keyif alışverişi yapacağız.
Zorunlu ihtiyacımız olmasına gerek yok.
Nerde insan yoğunluğu varsa oraya gideceğiz.
Havalandırmanın iyi olmadığı yerleri seçeceğiz.
Maskemizi çenemize takacağız.
Telaş edeceğiz.
Sabırsız olacağız.
Sosyal mesafeyi korumayacağız.
Birbirimize saygı göstermeyeceğiz
Sıramızı bozacağız
Yavaşça işimizi göreceğiz
Kalabalıklaşacağız
El hijyenimize dikkat etmeyeceğiz .
****Çünkü biz salgını yendik!*****
mhurkan yazdı:
14.05.2020 - 12:06:49
Ne var bu AVM'ler de merak ettim şimdi? Çok acil ve acele alınacak ne olabilir? Ulen fırsatım olsa AVM'ye gideceğime kendimi çayıra çimene atarım.

Demek ki huzur AVM'de.....

Neyse 14 gün sonra verilere yansır.
Fırsatınız olsa da kendinizi çayıra çimene atamazsınız maalesef. Çünkü AVM'ler serbest, park ve sahiller yasak.
drsertantaran yazdı:
14.05.2020 - 08:41:47
Insanligin sorunu bu zaten,herks bencil herkes sadece ben ben ben...senin izin hakkina karismasjnlar ama ulkenin anasi aglasin dogrudur
He bi sen fedakarmışsın buralarda öyle dediler bana da.
Ama fadakarlığının kıymetini bilenler avm ye gitmişler şimdi. Yakında bir kaçı teşekküre gelebilirmiş yanına.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Arasveeray yazdı:
14.05.2020 - 13:49:12
drsertantaran yazdı:
14.05.2020 - 08:41:47
Insanligin sorunu bu zaten,herks bencil herkes sadece ben ben ben...senin izin hakkina karismasjnlar ama ulkenin anasi aglasin dogrudur
He bi sen fedakarmışsın buralarda öyle dediler bana da.
Ama fadakarlığının kıymetini bilenler avm ye gitmişler şimdi. Yakında bir kaçı teşekküre gelebilirmiş yanına.
Memleketin anasi aglasin umrumda degil istifa ve izin hakkkma karismasin diyen sen, gelip demagoji yapacak..