Çarşamba , Haziran 3 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik düzenleme TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik düzenleme ile Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisine ilişkin düzenlemeyi de içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Resim

DrTUS Haber
Kullanıcı avatarı
Mahkemede hakimin verdiği karar da önemli. tabandan verirse ya da tutuksuz yargılama , hükmün geri bırakılması verirse yine aynı.. ama bu da bir adım tabi , umarım şiddet uygulayan insan müsveddeleri için caydırıcı olur bir nebze de olsa.
En son psycsin tarafından 15.04.2020 - 22:03:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
psycsin yazdı:
15.04.2020 - 22:02:26
Mahkemede hakimin verdiği karar da önemli. tabandan verirse ya da tutuksuz yargılama , hükmün geri bırakılması verirse yine aynı.. ama bu da bir adım tabi , umarım şiddet uygulayan insan müsveddeleri için caydırıcı olur bir nebze de olsa.
Hükmün geri bırakılması uygulanamaz diyor benim anladığım.
En son Notasyon tarafından 15.04.2020 - 22:06:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Yeni infaz düzenlemesi ile alınan cezanın yarı oranında hapis cezası uygulanır maddesi getirildi yani 6 yıl ceza alan biri 3 yıl uygulanıyor yine yeni infaz düzenlemesi ile denetimli serbestlik 1 yıldan 3 yıla çıkarıldı buna terör cinsel suçlar kasten adam öldürme alt veya üst soya(anne baba kardeş vs) kasten yaralama hariç tutuldu yani bir adam bir doktoru yaralasa hakim 4 sene ceza verse 2 yıl hapis cezası oluyor denetimli serbestlik süresi 3 yıla kadar çıkarıldığı için hiç hapiste yatmayacak
Aynen aynen süper gelismeymis hükmün açıklanmasının geri birakilmamasi ben tatmin oldum
stklkb11 yazdı:
15.04.2020 - 23:01:48
Yeni infaz düzenlemesi ile alınan cezanın yarı oranında hapis cezası uygulanır maddesi getirildi yani 6 yıl ceza alan biri 3 yıl uygulanıyor yine yeni infaz düzenlemesi ile denetimli serbestlik 1 yıldan 3 yıla çıkarıldı buna terör cinsel suçlar kasten adam öldürme alt veya üst soya(anne baba kardeş vs) kasten yaralama hariç tutuldu yani bir adam bir doktoru yaralasa hakim 4 sene ceza verse 2 yıl hapis cezası oluyor denetimli serbestlik süresi 3 yıla kadar çıkarıldığı için hiç hapiste yatmayacak
Aynen aynen süper gelismeymis hükmün açıklanmasının geri birakilmamasi ben tatmin oldum
Abi ortamlarda peutz -jeghers sendromunun geni olduğunuz söyleniyor aslı astarı var mıdır?
stklkb11 yazdı:
15.04.2020 - 23:01:48
Hocam 1 ay hapis cezası alan bile 10 gün bile olsa yatacak yazıyordu bir yerlerde ben mi yanlış anladım?

Bu infaz yasasının içinde olmadığı için geri yönelik işlemiyor onu kesin biliyorum mesela dün olmuş bir olay için geçerli değil ama hapse hiç gerek olmayacağını bilmiyordum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Bence hekime şiddete objektif bir ceza verilmeli. Yani sunun gibi hakaret-tehtid 1 yıl, darb btm ile gideriliyorsa 3 giderilemiyorsa 5 yıl hapis net ertelemesiz para cezasına cevirmesiz. Bu iş davaya bakan hakimin insiyatfine bırakılmamalı. Aynen net olarak yukarıdaki gibi tıkır tıkır işlemeli. Bak bakalım hastanede çıt ses cıkıyor mu. Şimdi yeni çıkan bu kanundan ben bişey anlamadım. Para cezası iki katı olacak tamam bunu anladık ki bence caydırıcı değil. Ceza ertelemesiz olacak. İyide hangi ceza . Yani bu iş reklam gibi oldu cocukta yaparım kariyerde pardon param var doktor da döverim mühendis de, neyse parası peşin veririz hesabı. Anladığım kadarıyla tek fark artık kredi kartına taksit geçerli değil
Düzenlemeye göre; kamu ve özel sağlık kurum ile kuruluşlarında görev yapan sağlık personeliyle yardımcı sağlık personeline karşı, görevleri sebebiyle işlenen, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan 'kasten yaralama', 'tehdit', 'hakaret' ve 'görevi yaptırmamak için direnme' suçlarında, ilgili kanunlara göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak. Söz konusu suçlarda, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmayacak. Şiddetin vuku bulduğu sağlık kuruluşunda, faile veya yakınına mağdurun verdiği hizmeti verebilecek başka sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli bulunması halinde, hizmet, ilgili diğer personel tarafından verilecek. Yasa teklifinin, bugün Genel Kurul'da görüşmelerinin tamamlanarak yasalaşması bekleniyor.