Sitemiz hakkındaki gÖrüŞ ve Önerilerinizi buraya yazabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

Re: Düzce Üniversitesi Pediatri

#4594396  gönderen mhurkan
 10.01.2022 - 12:46:52
Düzce Üniversitesi Çocuk Sağlılığı ve Hastalıkları ABD öğretim üyelerinin ricasıyla paylaşıyorum.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu yorumları okuyunca bölüm hocaları olarak gerçekten çok üzüldük. Bölümde mobbing diye bir şey söz konusu değil.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları olarak sistemi döndürmeye çalışmaktayız. Yoğun bakımın, acilin, yenidoğanın sürdürülememesinden insanların ve bu ilin ne kadar zarar gördüğü aşikardır.
Burada hepimiz emek verip daha iyi bir şeyler yapmaya çabalıyoruz.

Burası küçük bir il. En büyük avantajı İstanbul ve Ankara’nın ortasında, bunun yanısıra doğası güzel, yaşam kolay, ucuz ve periferdeki pek çok tıp fakültesine göre köklü (20yıl). Bölümümüzde son üç yıldır idari makamların da desteği ile yeni bölümler açıldı ve önemli ölçüde toparlanma sağladı. Sistem yenilendi eğitim planları revize edilip geliştirildi. Önümüzde ki yıllarda süren destek ile çok daha iyi olabileceği ön görülmektedir. Mevcut imkanlar çerçevesinde ulusal ve uluslararası standartlarda hizmet verilmektedir.

Ülkemizdeki tüm çocuk bölümlerinde olduğu gibi, bizde de TUS’da az tercih edilmesi nedeniyle pediatri asistan sayısı giderek azalmıştır. Biri ilk altı ayın içinde olmak üzere toplam 5 asistanımız var. Şu anda işleyişi devam ettirecek şekilde uygun bir iş akışı sağlanmaktadır ve gerek asistan ve gerek hocalar gayet huzurlu bir şekilde çalışmaktayız.

Toplam 10 hocamız mevcut: 4 prof, 1 doç, 5 doktor öğretim üyesi. Endokrin, kardiyoloji, nöroloji, nefroloji, hematoloji, romatoloji yan dalları var. Yenidoğanı aktif çalışıyor. Eğitim olanakları oldukça etkin olarak sürdürülmekte. İnfertilite merkezinde her tür bebek doğuyor, çok ileri prematüreler ve hipotermi gerekenler dışında her hasta takip ediliyor. Çocuk acil hafta içi ve hafta sonu gündüzleri özerk şekilde çalışıyor, gece erişkin acil bünyesinde.

Maaşlar pek çok başka merkeze göre gayet iyi durumdadır. İdare yenidoğan farkı ve acil farkını mutlaka nöbetlere yansıtılıyor.

Son olarak TUS’a girecek meslektaşlarımıza şunları söylemek isteriz ki; klinik bölümlerin son on yılda ciddi değersizleştiğini üzülerek izliyoruz. Bizim asistanlık yıllarımızda çocuk ve kadın doğuma TUS dereceleri girerdi. 65 puan altı pediatri yoktu bile. Biz o yıllarda bu günlerin olacağını duysak inanmazdık. Bir 10 yıl sonra sizler mesleğinizin aktif döneminde bu sözlerimizi hatırlayacaksınız. Umarım o günlere gelince kimse bugünün şartlarına göre tercih yaptığı için pişmanlık yaşamaz. Klinisyenlik gönül işidir. Pek çok insan tıp fakültesine hastayı muayene etmek, tanı koymak için girer. Bu ayrı bir hazdır. Bu nedenle sırf kolay diye klinisyen olması gereken pekçok insan bundan vazgeçiyor. Ama bu durum illaki şartlar lehimize düzeltilerek değişecek

Bu yazdıklarımızı da gözönüne almanızı tavsiye ederiz. Herkese mutlu olacağı seçimler yapmasını diliyor ve bölümümüze bekliyoruz.

Düzce Tıp Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri

#4594426  gönderen czamur
 10.01.2022 - 14:36:04
Pediatri Türkiye’nin bir çok kliniğinde zordur, yoğundur. Ancak burada bu zorluğu o kadar hissetmiyorsunuz. Kafanızın karıştığı yerde hocalarla iletişim kurmak oldukça kolaydır. Hocalar vizitlerde hasta ve hastalıkla ilgili pek çok bilgi ve deneyimini sizinle paylaşır. Girişimsel yapılacak bütün işlemleri hocaların koordinatörlüğünde yapma şansınız olur. Çoğu yerlerde yapılan çömezlik işlerini burada yapmazsınız. Hızlı bir şekilde kıdemlenirsiniz. 2 - 3 aylık bir asistan olarak 2 - 3 yıllık asistanlık döneminde yapılacak şeyleri yapma fırsatınız olur. Burası yeniden bir yapılanma dönemine girdi. Mevzuatlara kadar pek çok konuda değişimler yapıldı. Sakin ve huzurlu bir ortam var. Personelinden hemşiresine intörnlerinden hocalarına herkes aktif ve enerjik şekilde çalışıyor.

#4595897  gönderen nhnklydrn
 14.01.2022 - 16:32:50
DÜTF pediatride bitirmesine son birkaç ayı kalan asistanları olarak yazıyoruz. Bölüme ilk girdiğimiz zamanlar ile şu andaki dönemin şartları farklı olmakla birlikte pediatri bölümlerinin hemen hemen tümünde aynı sorunlar olduğunu biliyoruz. Bu yazılan kötü yorumların çoğunun son dönemdeki pediatri asistanı sayısının azalmasına bağlı olan değişimlerin getirisi olduğunu ve sadece kliniğimize ait olmadığını düşünmekteyiz. Son yazılan yorumları bölümümüzün ve hocalarımızın haketmediğine inanmamız nedeniyle bitirmek üzere olmamıza rağmen yazmak istedik.
Denildiği gibi kliniğimizde mobbing yapılmamaktadır. Hocalarımızla istediğimiz zaman iletişime geçebilmekteyiz ve malign hocamız yok. Haftada 3 gün seminerlerimiz olmakta ve hocalarımıza her aklımıza takılanı sorma imkanımız bulunuyor. Pediatri zaten her yerde iş yükü fazla olan bir birim. Bu sebeple asistanlar arası iletişimsizlik olabilmekte yalnız bu durumun şiddeti dönemine ve çalışan kişilerin kişiliklerine göre değişebilmektedir. İyi anlaşan uyumlu çalışan kişilerle bundan sonra gayet keyifli çalışılabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca bahsedilen tus’a çalışan 3.5 yıllık asistan istanbulda bir hastaneye yerleşmiş olmasına rağmen gitmekten vazgeçti..
Kliniğimizde genel çocuk-nefroloji-nöroloji-romatoloji –kardiyoloji-endokrin poliklinikleri aktif olarak çalışmakta, bu ay içinde hematoloji polikliniği de çalışmaya başlayacaktır. Pediatri servisi – Neonatoloji servis – yenidoğan yoğun bakım ünitesi aktif çalışmakta.Pediatri yoğun bakım ünitesi maalesef 3 aydır kapalı olup yakın dönemde açılması planlanmakta.
Birçok perifer üniversite/eah ile kıyaslandığında bulunan yan dalları ile ciddi anlamda kliniğimiz öne çıkmakta ayrıca başka illerdeki asistan arkadaşlarımızla konuşup kıyasladığımızda teorik ve pratik anlamda bir genel pediatrist için gayet yeterli olduğumuzu görüyoruz.
Son olarak Düzcenin konumunun birçok büyük ile yakınlığı ve aldığımız nöbet ücreti ile döner sermayenin birçok kurumdan daha iyi olduğunu ve çok düzenli ödendiğini belirtmek isteriz.

#4596073  gönderen MONTJEU
 14.01.2022 - 21:35:31
mhurkan yazdı:
10.01.2022 - 12:46:52
Düzce Üniversitesi Çocuk Sağlılığı ve Hastalıkları ABD öğretim üyelerinin ricasıyla paylaşıyorum.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu yorumları okuyunca bölüm hocaları olarak gerçekten çok üzüldük. Bölümde mobbing diye bir şey söz konusu değil.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları olarak sistemi döndürmeye çalışmaktayız. Yoğun bakımın, acilin, yenidoğanın sürdürülememesinden insanların ve bu ilin ne kadar zarar gördüğü aşikardır.
Burada hepimiz emek verip daha iyi bir şeyler yapmaya çabalıyoruz.

Burası küçük bir il. En büyük avantajı İstanbul ve Ankara’nın ortasında, bunun yanısıra doğası güzel, yaşam kolay, ucuz ve periferdeki pek çok tıp fakültesine göre köklü (20yıl). Bölümümüzde son üç yıldır idari makamların da desteği ile yeni bölümler açıldı ve önemli ölçüde toparlanma sağladı. Sistem yenilendi eğitim planları revize edilip geliştirildi. Önümüzde ki yıllarda süren destek ile çok daha iyi olabileceği ön görülmektedir. Mevcut imkanlar çerçevesinde ulusal ve uluslararası standartlarda hizmet verilmektedir.

Ülkemizdeki tüm çocuk bölümlerinde olduğu gibi, bizde de TUS’da az tercih edilmesi nedeniyle pediatri asistan sayısı giderek azalmıştır. Biri ilk altı ayın içinde olmak üzere toplam 5 asistanımız var. Şu anda işleyişi devam ettirecek şekilde uygun bir iş akışı sağlanmaktadır ve gerek asistan ve gerek hocalar gayet huzurlu bir şekilde çalışmaktayız.

Toplam 10 hocamız mevcut: 4 prof, 1 doç, 5 doktor öğretim üyesi. Endokrin, kardiyoloji, nöroloji, nefroloji, hematoloji, romatoloji yan dalları var. Yenidoğanı aktif çalışıyor. Eğitim olanakları oldukça etkin olarak sürdürülmekte. İnfertilite merkezinde her tür bebek doğuyor, çok ileri prematüreler ve hipotermi gerekenler dışında her hasta takip ediliyor. Çocuk acil hafta içi ve hafta sonu gündüzleri özerk şekilde çalışıyor, gece erişkin acil bünyesinde.

Maaşlar pek çok başka merkeze göre gayet iyi durumdadır. İdare yenidoğan farkı ve acil farkını mutlaka nöbetlere yansıtılıyor.

Son olarak TUS’a girecek meslektaşlarımıza şunları söylemek isteriz ki; klinik bölümlerin son on yılda ciddi değersizleştiğini üzülerek izliyoruz. Bizim asistanlık yıllarımızda çocuk ve kadın doğuma TUS dereceleri girerdi. 65 puan altı pediatri yoktu bile. Biz o yıllarda bu günlerin olacağını duysak inanmazdık. Bir 10 yıl sonra sizler mesleğinizin aktif döneminde bu sözlerimizi hatırlayacaksınız. Umarım o günlere gelince kimse bugünün şartlarına göre tercih yaptığı için pişmanlık yaşamaz. Klinisyenlik gönül işidir. Pek çok insan tıp fakültesine hastayı muayene etmek, tanı koymak için girer. Bu ayrı bir hazdır. Bu nedenle sırf kolay diye klinisyen olması gereken pekçok insan bundan vazgeçiyor. Ama bu durum illaki şartlar lehimize düzeltilerek değişecek

Bu yazdıklarımızı da gözönüne almanızı tavsiye ederiz. Herkese mutlu olacağı seçimler yapmasını diliyor ve bölümümüze bekliyoruz.

Düzce Tıp Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri
Hocalarda cevap verdiyse durum ciddi demek ki