Salı , Nisan 7 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
drcoupe yazdı:
26.03.2020 - 15:35:04
bethune yazdı:
26.03.2020 - 13:37:39
özel hastaneler, çıkış kapısı veya ekmek kapısı değil emek sömürüsünün merkezleridir. Devletin sağlığı, piyasalaştırması fırsatını kullanıp, çalışmak zorunda olanların emeğinin bir kısmını gasp ederek, kar ederler. iş güvencesiz, sürekli işten çıkarılma tehdidi ile, mümkün olduğunca çok çalıştırıp, mümkün olduğunca az maaş vererek, minimum izin kullandırarak insanları kullanırlar. Özele gelen hastalar silah zoruyla gelmiyor tabi ki, maddi durumu iyiyse gelir, gerekli gereksiz her türlü tetkiki yapılır, gider. kimin dalına kimin bindiğini karıştırmayın, çalışandan emekten hastadan hekimden yana olun. patron yancısı olmayın.
bir hekimin özel hastane savunması kadar garip bir şey olamaz, bir de pes gerçekten yazmış. sana pes.
Hocam bakış açınızı genişletmenizi tavsiye ederüm. Patron yancısı olmayın derken ??? Beni tanıyor musunuz ki böyle bir ithamda bulunuyorsunuz. Yani bu söylediklerim kendi fikrim olamaz mı?? Herkes sizin gibi düşünmek zorunda mı ki karşı görüşte hemen patron yancısı diye yaftalıyorsunuz. 4 ay önce özele geçtim insan gibi çalışmak neymiş öğrendim. Devlette 150 hasta bakmak yerine günde 10 hastayla kendimi geliştirmek istedim. Hastaların saçma sapan mobinglerinden kurtulmak istedim. Kolay ulaşılam değersiz olur mantığından sıyrılmak istedim. Şimdi devlettekiyle aynı parayla bu şekilde calışıyorum. Kaç yıl sonra insan gibi çalışmanın ne olduğunu anladım. Devletin angarya şişme hasta sayısıyla koşuşturmacasıyla urasmak istemedim. Hekimliğime de güvendiğim için özele geçtim. Şimdi böyle bir durumda özellerin batmasına sevinmeli miyim?? Herkesin yaptığı kendini ilgilendirir genelleme yapmanın anlamı yok. Bir insan fırıldaksa devlette de fırıldaktır Uzun süre devlette calışarak gördüm bunuda. Sanki devlettekiler melek özeldekiler çakal gibi konusuyorsunuz. Birde demişsiniz ki özelde az ğcretle çok çalıştırıyorlar. Devllette calışan taşeron personeller kaç para maaş alıyor sanıyorsunuz. Vasıfsız personel ne kadar çalışırsa çalışssın devletteki karşılığı asgari ücrettir bunu özellere genellemenin bir anlamı yok. Daha söylenecek cok sey varda gerek var mı bilemedim. Herkes mutlu olduğu yerde çalışssın işte devlette memnunsanız orda devam edersiniz ama karşı taraftakinede yamyam muamelesi yapmanın hele hele genellemenin hiçbir anlamı yok
dostum, bakış açısı genişliği bireycilik değidlir. sen özelde kendini kurtardığını düşünebilirsin. bir çok arkadaşımız da senin gibi düşünüyordu, bir gün ansızın az hasta bakıyorsun, yeterince para kazandırmıyorsun denilip kapının önüne koyulana kadar. herkes mutlu olduğu yerde çalışsın demekle sorunlar çözülmüyor maalesef. 100 kişiden 3 kişinin mutlu olabileceği bir sistem insana yaraşır değildir.
kaç yıldır yaşıyorsunuz, hekim olarak düşünmeniz gerekir, sağlık her insanın doğuştan gelen hakkı mıdır değil midir? sağlık, alınıp satılan bir meta olmalı mıdır? bugün 3 liraya yapılacak bir operasyon neden 500 liraya yapılıyor?
bunları düşünmek, bakış açınızı geliştirir. yoksa bireysel kurtuluşlar değil.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Dr Ömer Durğun yazdı:
26.03.2020 - 15:05:56
Ücretsiz veya çok düşük ücretli olmasından dolayı yoğunluk; yoğunluktan dolayı da gerginlik olduğunu düşünüyorum.

Tekrarlayan başvuruların bir sebebi bilgilendirme eksikliği olabilir. Bakteriyel kriptik tonsillit olan hastaya ilaç yazılıp reçete veriliyor ve gönderiliyor. Şikayetlerinin hemen ertesi gün geçmeyeceği, ilaçları kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün daha sürebileceği söylenmiyor genellikle. Dolayısıyla hasta 2 gün sonra geliyor ve iğne/serum için yalvarmaya başlıyor.

Bir diğer sebep yeterli ilgiyi bulamaması, dolayısıyla doktorun kendisini başından savdığını düşünmesi. 2. cümlesinin ortasında göz temasını kesip, yandaki sekreter reçete talimatı verildiğinde, şikayetine yönelik (gereksiz olsa da) muayene olmadığında ertesi gün "yüzüme bile bakmadı", "muayene bile etmedi" diye tekrar geliyor.

Bunlar da genellikle yoğunluktan.

Beni özele iten mekanizma hem devletin, hem özel hastanenin işine gelir. Devlet sigorta primimi peşin kesiyor, ben kendisinden hizmet almayınca bana ettiği masraf azalıyor. Özel hastaneye gidince de, özel hastaneye para kazandırıyorum. Bunların ben de farkındayım. Her ay sorgusuz sualsiz, peşin olarak ödediğim sigorta primimin karşılığını almak isterdim ama mümkün olmayacaksa, bütçem izin verdiği ölçüde hizmet alma tercihlerimi biraz daha masraflı ama beni tatmin eden şekilde yapıyorum.

Son sorunun cevabı biraz acımasız olacak ama malesef gıdaya, ulaşıma, giyime parası yetmeyen kişilerin yaptığını yapmalı. Ben de hiç kimsenin muhtaç durumda olmasını istemezdim ama acil olmayan ve çoğunlukla tıp dışı yöntemlerle iyileşebilen, sağlıklı olmaya gayret ederek korunulabilen şikayetler için devletin bu kadar bütçe ve iş gücü ayırması, bu sistemin sürekli istismar edilmesi bence ülke için daha zararlı.
öncelikle ücretsiz değil, size çok düşük ücret gibi gelse de, 3 kalem ilaçla birlikte eczanede ödenen para dar gelirli kesim için gözardı edilecek bir para değil. zaten, böyleyse bunun çözümü hastaneye gelen hastalardan yüksek ücret almak olurdu ki, kabul edilebilir değil.
yeterli ilgi bulamaması konusu bence doğru. fakat bunun sebebi de, sağlıkta asla olmaması gereken performans sistemidir. Bir hekim günde 200 hasta bakamaz, bakmamalıdır, buna zorlanmamalıdır. fakat ne kadar hasta o kadar para sisteminin doğal sonucu budur. hasta başına 2 dk düşerse elbette hasta tatmin olmayacaktır ve süreki hekim hekim dolaşacaktır.
sizi özele iten nedenler doğrudur fakat, siz bunun bedelini ödeyebiliyorsunuz.
son madde zaten işin asıl noktasıdır hocam, her insana eşit, ücretsiz ve nitelikli sağlık hizmeti verilmesinin imkansız olduğu söylenir. kaynak yoktur, oysaki devletin nerelere ne paralar harcadığına iyi bakmak lazım. vakıflara ayrılan trilyonları düşünmek lazım, kanal istanbul gibi, şehir hastaneleri gibi şirketlere aktarılan trilyonları düşünmek lazım. bu paralar halkın sağlığı için, daha güzel bir sistem kurulması için harcanabilir. şehir hastanesi için 50 yıl özel şirkete kira ödemek yerine, o parayla nitelikli 20-30 hastane yapılabilir.
bunlar dünyaya nerden baktığımızla alakalıdır, paranın nerden nereye gideceğine karar vermekle alakalıdır.
saygılar.
Kullanıcı avatarı
son bir şey daha yazayım, bu coronavirüs salgını da, sağlıkta neoliberal politikaların nelere yol açtığını, sağlık çalışanlarından, hastalara kadar, nasıl büyük mağduriyetler yarattığını anlamamızı sağlamadıysa hiç düşünmüyoruz demektir.
Bir hekimin müteahhit tipli insanları savunmasını anlamam mümkün değil biraz da bunun için kontenjanlar düşürülmelidir
2 gün hasta gelmedi diye hemen battık bittik siz batar misiniz be bankalar gibi borçlarınızı devlete odetirsiniz de yine batmazsiniz oyna devam
Vallahi kime ne cevap vereceğim bilemiyorum. Bethune anladığım kadarıyla kominist bir yaklaşım açın var kapitalist düzene karşısın saygı duyarım . Kapitalist düzeni bende sevmiyorum savunma sebebimde bu değil zaten. Ama sağlık parayla olmalı mı dediğinde bu konuyu adil bir şekilde tartışıp çözüm bulacaksak ülkede herşeyin dört dörtlük bir mekanizmayla kusursuz ve adeletli bir şekilde işlemesi gerekiyor. Mesela barınma yeme içme bunlarda temel ihtiyaç ama baktığında bu ihtiyaçları için trilyon talep eden adamlar var bu ülkede. Evet sağlık parasız olabilir katılıyorum ama sağlık sisteminin dört dörtlük işlediği hekim hasta ilişkisinde madur bir tarafın oluşmadığı, insani çalışma koşullarının olduğu bir durumda tartışılır bu. Mobingin şiddetin aşırı iş yükünün olduğu bir ortamda sağlık paralı mı olur kısmına kadar değiştirilmesi gereken çok şey var. Ayrıca üç kuruşluk iş diyorsunuz. Bir hidrosefali yapan ventriküler tm i olan hastayı hiçbir devlet hastanesinde cerrah opere etmiyor yapamayacağı için mi sence hayır 12-13 saat sürecek bir operasyonun hiçbir şekilde maddi karşılığı olmaması sebebiyle(devlette kısmına dikkat cekerim) . Ama o esnada karşıdaki tostcunun 12-13 saatte 2-3 bin ciro yaptığı bir ülke burası. Yani özetle ezbere kominizm anlayışı bu ülkede sadece lafta kalır. Ne kapitalizm ne komunizm sağlıklı ve adil bir sistem değil. Herkes kendi işini düzgün ve etik yapacak önemli olan bu
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
drcoupe yazdı:
26.03.2020 - 21:31:00
Vallahi kime ne cevap vereceğim bilemiyorum. Bethune anladığım kadarıyla kominist bir yaklaşım açın var kapitalist düzene karşısın saygı duyarım . Kapitalist düzeni bende sevmiyorum savunma sebebimde bu değil zaten. Ama sağlık parayla olmalı mı dediğinde bu konuyu adil bir şekilde tartışıp çözüm bulacaksak ülkede herşeyin dört dörtlük bir mekanizmayla kusursuz ve adeletli bir şekilde işlemesi gerekiyor. Mesela barınma yeme içme bunlarda temel ihtiyaç ama baktığında bu ihtiyaçları için trilyon talep eden adamlar var bu ülkede. Evet sağlık parasız olabilir katılıyorum ama sağlık sisteminin dört dörtlük işlediği hekim hasta ilişkisinde madur bir tarafın oluşmadığı, insani çalışma koşullarının olduğu bir durumda tartışılır bu. Mobingin şiddetin aşırı iş yükünün olduğu bir ortamda sağlık paralı mı olur kısmına kadar değiştirilmesi gereken çok şey var. Ayrıca üç kuruşluk iş diyorsunuz. Bir hidrosefali yapan ventriküler tm i olan hastayı hiçbir devlet hastanesinde cerrah opere etmiyor yapamayacağı için mi sence hayır 12-13 saat sürecek bir operasyonun hiçbir şekilde maddi karşılığı olmaması sebebiyle(devlette kısmına dikkat cekerim) . Ama o esnada karşıdaki tostcunun 12-13 saatte 2-3 bin ciro yaptığı bir ülke burası. Yani özetle ezbere kominizm anlayışı bu ülkede sadece lafta kalır. Ne kapitalizm ne komunizm sağlıklı ve adil bir sistem değil. Herkes kendi işini düzgün ve etik yapacak önemli olan bu
hocam kominist yazma gözünü seveyim, komünist o :)
kapitalist düzeni sizin de begenmiyor oluşunuz bence olumlu. sistemin insan yararında değil, sermaye yararına işlediği ve sadece sağlıkta değil, eğitimde ve diğer alanlarda işlemediğini tespit etmek önemli.
senin de belirttiğin gibi yeme, içme barınma sorunları ve doğanın talan edilmesi, hepsi bir biriyle bağlantılı. bunları eleştirirken, yerine ne koyacağımızı elbette tartışabiliriz. Hepimizin daha iyi bir dünya için farklı fikirleri olabilir ama şuanki sisteme mecburuz gibi düşünmeyelim. Daha iyisini hak ediyoruz, daha iyisini tüm insanlık hak ediyor.
Tamam hocam komünizm olsun :) yanlız özellere bu kadar kötü gözle bakmayın. Ciddi iş yükü sırtlanıyor gördüğüm kadarıyla devlette dokunulmayan coğu vaka özelde yapılabiliyor. Evet hemşire personel asgari ücretle çalıştırılıyor ama sonucta özeller olmasa buninsanları devlet kucak acmış bekliyor olmayacak. Hepsi işsizler ordusuna katılacak asgari ücrette olsa bu insanlara istihdam sağlıyor. Bir gün her hekiminde bu hastanelere ihtiyacı olabilir bir alternatif olarak. Kapitalist düzenin kolonu özel hastaneler değil sonucta. Sadece kapitalist düzende sağlık sektörünün sisteme uyarlanmış hali. Kapitalist düzeni eleştirelim sabaha kadar ama bu sistemi oluşturanlar özel hastane sahipleri değil sadece değirmene su taşıyorlar her sektörde olduğu gibi. Sistemi değiştirecek olanlarda bu insanlar değil demek istediğim bu. Yarın başka düzen kurulur kurumlar ona ayak uydurur yine bir sürü eleştirilecek şeyler cıkar. Toplumda ahlak oturmassa bu hep olacak. Yine aynı kapıya cıkıyorum herkesin işini düzgün ve etik yapması gerekir. Böyle bir durumda yapılan bir işten maddi karşılık beklenmesine karşı değilim. Neyse konu amacındanda cıktı :) esen kalın
Kullanıcı avatarı
drcoupe yazdı:
27.03.2020 - 00:21:51
Tamam hocam komünizm olsun :) yanlız özellere bu kadar kötü gözle bakmayın. Ciddi iş yükü sırtlanıyor gördüğüm kadarıyla devlette dokunulmayan coğu vaka özelde yapılabiliyor. Evet hemşire personel asgari ücretle çalıştırılıyor ama sonucta özeller olmasa buninsanları devlet kucak acmış bekliyor olmayacak. Hepsi işsizler ordusuna katılacak asgari ücrette olsa bu insanlara istihdam sağlıyor. Bir gün her hekiminde bu hastanelere ihtiyacı olabilir bir alternatif olarak. Kapitalist düzenin kolonu özel hastaneler değil sonucta. Sadece kapitalist düzende sağlık sektörünün sisteme uyarlanmış hali. Kapitalist düzeni eleştirelim sabaha kadar ama bu sistemi oluşturanlar özel hastane sahipleri değil sadece değirmene su taşıyorlar her sektörde olduğu gibi. Sistemi değiştirecek olanlarda bu insanlar değil demek istediğim bu. Yarın başka düzen kurulur kurumlar ona ayak uydurur yine bir sürü eleştirilecek şeyler cıkar. Toplumda ahlak oturmassa bu hep olacak. Yine aynı kapıya cıkıyorum herkesin işini düzgün ve etik yapması gerekir. Böyle bir durumda yapılan bir işten maddi karşılık beklenmesine karşı değilim. Neyse konu amacındanda cıktı :) esen kalın
hocam, zaten ben sistemden bahsediyorum, yoksa özel hastane sahibi çok iyi insanlar da olabilir, mesele bu değil. organizasyonu bu şekilde kurarsan elbette öyle yürüyecektir. sistemi değiştirecek olan, bizleriz yani insanlar. bakın bize kalite sistemlerinde hep şu söyleniyor, önemli olan süreci doğru kurmaktır. hata kaynakları, insanlardan değil %80-90 oranla yanlış kurulan organizasyondan kaynaklanır. insanlar iyi olursa her şey iyi olur demek doğru değil. tam tersi, sistemi kötü kurarsan işini iyi yapan insanlar bile işlevsizleşir. insanların varlığını belirleyen şey, bilinçleri değildir; tam tersine, onların bilincini belirleyen, toplumsal varlıklarıdır. devlette dokunulmayan çoğu vakanın özelde yapıldığı bence iddialı bir söylem ama kalifiye hekimlerin, hocaların özele kaçırılması bunun nedeni olabilir. bu hocalara, devlette hak ettiğini verip, uygun çalışma ortamı sağlasak bu işleri devlette de yaparlar. hiç bir hekim, fakültedeyken, mezun olayım da özelde çalışayım hayalleri kurmuyordur sanırım en azından biz öyleydik. Ama sizin dediğiniz gibi, bize sunulmayan imkanlar, kendimizi değersiz hissetmemiz, sağlığın ticarileşmesi hekimleri özele yönlendiriyor.
epey bilgi alışverişi oldu bugün :)
iyi geceler.
Kullanıcı avatarı
devletin sağlığa ayıracak kaynakları ile ilgili çarpıcı bir örnek verebiliriz.
amerika, fakir bir ülke mi mesela, kaynakları çok sınırlı bir devlet mi?
ama bugün gördük ki, new yorkta, hemşirelerin önlüğü olmadığından çöp poşetleri giyip işlerini yapmaya çalışıyorlar.
şüphesiz, anlamak isteyene burda çok dersler vardır :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Özel hastaneler sgk dan hizmet bedelini alıyorlar bizden aldıkları para ise buna ilave olan fark ücretidir. Günümüzde hasta ve doktor yanlısı gibi görünen sistemimiz ileride her ikisini ileri derecede sömürücü olmaya çok müsaittir. Sevk sisteminin olmayışı hastanelere yığılmaya sebep olmakta, özel hastanelere kar olarak devlet hastanelerine ise iş yükü ve hizmette kalitesizlik olarak geri dönmektedir. Bizim doktorlar olarak dünya üzerindeki sağlık sistemleri ve ülkemizdeki işleyiş hakkında bilgi sahibi olmamız mesleğimizin geleceği adına doğru fikirler yürütmemiz için fazlasıyla gereklidir. Bu sebeptendir ki Bilgi zemini yetersiz ve ben aldığım maaşa bakarım düşüncesiyle yapılan tercihler mesleğimizin ülkedeki geleceğini karartmaktadır.