Perşembe , Nisan 9 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Koronavirüs salgınıyla mücadelede önce 'sürü bağışıklığı' stratejisini deneyen ancak vakaların tırmanmasıyla bundan vazgeçmek zorunda kalan İngiltere, 65 bin emekli doktor ve hemşireyi göreve çağırdı.

Resim

1918 yılındaki İspanyol gribinden bu yana en büyük sağlık krizini yaşayan Avrupa'da, salgınla mücadele stratejisi en fazla tepki çeken ülke olan İngiltere'de, 65 bin emekli doktor ve hemşire göreve çağrılmaya başlandı.

Bununla da kalmayan hükümet yetkilileri, son sınıfta olan tıp ve hemşirelik öğrencilerine de görev verilebileceğini belirtti. Ulusal Sağlık İdaresi (NHS) de 'Size ihtiyacımız var' sloganıyla çağrıya destek verdi.

'Bunu tek başımıza yapamayız'

Başhemşire Ruth May, "Bunu tek başımıza yapamayız, bu nedenle tüm eski hemşirelerden bu salgın süresince deneyimlerini ve uzmanlıklarını bizimle paylaşmalarını ısrarla rica ediyorum, çünkü hayatları kurtarmaya yardım edebileceğinizden hiçbir şüphem yok" dedi.
Öte yandan sağlık servisi, boş yatak sayısını artırabilmek adına acil olmayan ameliyatları erteliyor ve evde bakımı yapılabilecek hastaları da taburcu ediyor.

Rapor ortaya çıktı, yatıştırma stratejisi terk edildi

İtalya, İspanya, Almanya ve Fransa gibi ülkeler Avrupa'da sert tecrit uygulamalarına başvururken İngiltere zayıf önlemlerle virüsün bulaşmasını sağlayarak toplumda 'sürü bağışıklığı' hedeflemişti.

Bu, büyük tepki çekerken, 250 bin kişinin ölebileceği yönündeki rapor üzerine hükümet çark etmişti. 'Yatıştırma' metodundan 'baskılama' metoduna geçen İngiltere ilk etapta okulları kapatmıştı.

İngiltere'de salgın nedeniyle şimdiye kadar 137 kişi yaşamını yitirdi, vaka sayısı da 2 bin 716'ya yükseldi.
Kaynak :memurlar.net
Kullanıcı avatarı
Emekli dedigimiz kisiler 65 yas ustu olmuyo mu ben mi yanlis dusunuyorum
65 bin tane risk grubu olan 65 yas ustu kisiyi coronavirus riskinin yuksek oldugu hastanelere cagirmak ölümlü vaka sayısını artırmaz mı kurtaracakları kisi sayisindan cok 65 bin kisinin icinden vaka olabilir sanki anlamadım ben
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Mesele vatandaş ölmesin ben elimden geleni yapayim
Dünyanın heryerinde saglikcilar elenebilir grupta hocam bir doktor ölür ses cikmaz ama milletvekili ya da kodoman insanlrdn biri ölür ortalık karışır devlet ben elimden geleni yaptim demek için saglikcilari feda edicek bi hemsire ya da doktor ölse gorevi basindaydi layikiyla yapti derler ama başkası ölünce devlet el at derler