Pazar , Mart 29 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür İnce'nin uyguladığı tedavi sayesinde 1 yılda yaklaşık 210 kişi sigarayı bıraktı ve yüzde 85 başarı sağlandı
Resim

SAMSUN- Samsun Medicana Hastanesinde görev yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür İnce, 1 yıl içerisinde kendisine sigara bağımlılığı sebebiyle gelen 250 hastadan yaklaşık 210'ununa sigarayı bıraktırdı. Mora terapi ve bilgilendirme şeklinde 2 parçadan oluşan bir tedavi yöntemi uygulayan İnce, bir buçuk saatlik bir seansın ardından sigarayı bıraktırıyor.

Medicana Hastanesi olarak uzun yıllardır sigara ile mücadele ettiklerini belirten Doktor İnce, "Dünyada baktığımızda 1 günde 12 bin kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor. Bizler hastanemizde uzun süredir konvansiyonel tedavileri kullanıyorduk. Son 1 yıldır bir çok tedavide olduğu gibi sigara tedavilerinde de yan ve yardımcı tedaviler başlamıştı. Bizler bir tedavi protokolü başlattık. Ben hastalarımızda 2 parça halinde bir sigara tedavisi uyguluyorum. Bunun birincisi kimyasal bağımlılığı yok etmesi için mora terapidir.

İkinci parçası ise hastanın sigara sonrası hayatında oluşacak boşlukla alakalalı neler yapabileceği veya aklına geldiğinde nasıl bununla mücadele edip bundan kurtulacağı sosyal ve psikojenik bağımlılık tedavisidir. Toplam bir buçuk saatlik seansta kişiler sigaradan kurtulabiliyor. Seansın ardından hastalarımızı en az 6 ay süreyle takip ediyor, herhangi bir engel çıkarsa birlikte mücadeleye devam ediyoruz. Son bir yıl içerisinde yaklaşık 250 hastamız oldu. Bunlar da yüzde 85 başarı oranı yakaladık. Avrupa'da sigara kliniklerinde başarı oranı yüzde 22 ile 25 arasında değişirken bizde bu oran yüzde 85'tir" dedi.

"Sigarayı bırakmak zor olabilir ama bu yöntemle asla zor değil"

2 ay önce sigarayı bırakma kararı aldıktan sonra tedavi sürecine giren ve sigara kullanmayı bırakan Tuğba Eyüpoğlu ise, "Kliniğe başvurdum ve Doktor Özgür Bey ile görüştüm. Akabinde doktor bey bana bu süreçle alakalı çok güzel bilgiler verdi. Tedavinin etkilerini anında gördüm. Artık sigara kullanmıyorum. Şu anda çok memnun bir şekilde hayatıma devam ediyorum. Bu tedaviyi diğer insanlara kesinlikle öneriyorum. Bu süreçle ilgili bazı ön yargılar var. Yöntemin belki zayıflığı ile veya insanların bu bağımlılığı kafada bitirmeleri gerektiği gibi bir algı var. Sigarayı bırakmak zor olabilir ama bu yöntemle asla zor değil" diye konuştu.
Kaynak :karar
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Özgür abimi tebrik ediyorum şahsen tanırım. Bence çok kıymetli bir iş yapmış.

Ama abicim bu satırlarımı okuyorsan lütfen dikkate al. Hastalar zaten senin karizman, yaklaşımın ve bilgilerin sayesinde bu illetten kurtuluyor. Yok Mora tedavisi, yok elektrotlar, yok homeopati bunlar sana yakışmıyor. yani ben hastayı öğütleyip bıraktıyorum desen bilimsel olarak bias içerse bile 'bu abimiz yapar' derim ama şu alternatifler, özellikle bağımlılık gibi insana has davranış değişikliklerinde çok yersiz.

O zaman mora ile rodentlere deneysel bağımlı oldukları maddeleri bıraktıralım? yok. illa kafaya bir şeyler taktırcaz...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Dr_fb03 yazdı:
20.02.2020 - 23:48:14
bellapais yazdı:
20.02.2020 - 23:39:23
O da bisey mi.. cumhurbaskanimiz yapilan sigara zamlariyla kaç bin kişiye bıraktırdı hem sigara hem alkol:))
Eger kaçağı önleyebilirseniz zamdan sonra içme oranı azalır.
Yapılan bir araştırmada
Fakir ve zengin kesimi karşılaştırmalar sigara zammindan sonra. Fakir kesim öncelikle sigarayi azaltıp sonra gene aynı çizgiye gelmiş. Yani o kişi yemeğinden vs kısiyor, sigaraya gene ulaşıyor. Ancak sadece zengin kişi sigarasini azaltiyordu. Bu sunumu yapan hoca dokuz eylüldendi

Bir şeye zam yapmak çözüm değil. Aynı şekilde sigara paketinin üzerine öldürür, cinsel performansını azaltır ve değil

Daha akılcı çözümler bulmak gerekiyor
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Yanlış biliyorsam kusura bakmayın ama bir hastanın sigarayı bıraktı denilebilmesi için 1 yıllık takibinde tütün ürünleri kullanmamış olması gerekiyor. Tüm dünyada Sigara bağımlılığında ulaşılabilen en yüksek oran yüzde 34. Dünya rekorunu iki katından fazla aşmak gerçekten büyük başarı özellikle varenikrin, bupropion veya replasman kullanmadan.
dogan1907 yazdı:
22.02.2020 - 01:59:10
Yanlış biliyorsam kusura bakmayın ama bir hastanın sigarayı bıraktı denilebilmesi için 1 yıllık takibinde tütün ürünleri kullanmamış olması gerekiyor. Tüm dünyada Sigara bağımlılığında ulaşılabilen en yüksek oran yüzde 34. Dünya rekorunu iki katından fazla aşmak gerçekten büyük başarı özellikle varenikrin, bupropion veya replasman kullanmadan. Yanlış hatırlamıyorsam İngilterede psikoterapi ve bazı telkinlerle yüzde 25 lere ulaşın bir klinik bu alanda baya ses getirmişti.
Kullanıcı avatarı
dogan1907 yazdı:
22.02.2020 - 01:59:10
Yanlış biliyorsam kusura bakmayın ama bir hastanın sigarayı bıraktı denilebilmesi için 1 yıllık takibinde tütün ürünleri kullanmamış olması gerekiyor. Tüm dünyada Sigara bağımlılığında ulaşılabilen en yüksek oran yüzde 34. Dünya rekorunu iki katından fazla aşmak gerçekten büyük başarı özellikle varenikrin, bupropion veya replasman kullanmadan.
hocam açıklayım, psikoterapi çalışmaları dünyanın en çok bias içeren ve genellenmesi zor çalışmalardır. örneğin ben bir çocuklarda davranış sorunları için psikoterapi yapıyorum diye çalışma yapsam ve sadece seans başına 1000 tl verebilcek hastaları alsam, 12 ay desem, muhtemelen %100 yakın başarı elde ederim. çünkü niye, bu daha çok dezavantajlı grubun sorunu. ya da sigara bağımlığını kendime göre tanımlarım, yine başarılı görünürüm. tamamen saçmalık yani.