Cuma , Eylül 18 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

NEDİR BU COVIT19 / 2019-nCoV?

 #4350994  gönderen mhurkan
 13.02.2020 - 09:49:42
Resim

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Durumun potansiyel vahametini anlamak adına, yeni salgın tehdidinin ardındaki 2019-nCoV isimli (resmi ismiyle SARS-CoV-2), pozitif polariteli tek zincirli RNA virüsünün, SARS (İng: "Severe Acute Respiratory Syndrome", Tr: "Şiddetli Akut Solunum Sendromu") isimli hastalığa neden olan SARS-CoV isimli virüsün yakın bir kuzeni olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan ilk genom analizleri, 2019-nCoV takma isimli virüsün genomunun en az %80-90 oranında SARS-CoV ile aynı olduğunu gösteriyordu. Gerçekten de 11 Şubat 2020 tarihinde, virüslere resmi isimlerini veren Uluslararası Virüs Taksonomisi Komitesi'nin Koronavirüs Araştırma Grubu, virüse resmî olarak SARS-CoV-2 ismini verdi ve hastalığın Şiddetli Akut Solunum Sendromu salgınına neden olan SARS-CoV'un yakın bir akrabası (bir "kardeşi") olduğunu ilan etti.

11 Şubat 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü ise, yaptığı bir açıklama ile virüsün sebep olduğu hastalığa resmî isim olarak COVID-19 adının seçildiğini bildirdi. Yani SARS-CoV-2 virüsünün sebep olduğu hastalığa COVID-19 adı veriliyor. Virüsler ile hastalıkların isimleri farklı olabiliyor: Tıpkı HIV isimli virüsün sebep olduğu hastalığa AIDS denmesi gibi... AIDS'e neden olan da birden fazla HIV bulunuyor ve bunlara HIV-1 ve HIV-2 gibi isimler veriliyor. SARS-CoV'un neden olduğu hastalığa SARS, SARS-CoV-2'nin neden olduğu hastalığa ise COVID-19 deniyor.

Bu isimlendirmelerde takip edilen standartlar şu şekilde:

Herhangi bir coğrafyaya, hayvana, tekil veya bir grup insana yönelik isim olmamalı,
Kolayca söylenebilir olmalı,
Hastalığın doğasıyla ilişkili olmalı.

Dünya Sağlık Örgütü, resmi isimlendirmelerin önemli olduğunu söylüyor; çünkü "Wuhan Koronavirüsü" veya "Çin Virüsü" tarzı isimler kişi ve gruplara karşı önyargılar oluşturabiliyor ve hatalı iddiaları doğuruyor.

Salgın halen devam ettiği için SARS-CoV-2'nin henüz SARS virüsü kadar ölümcül olup olmadığı bilinmiyor. 2019-nCoV'un (SARS-CoV-2'nin) öldürücülük oranının ilk tahminlere göre %2.9, güncel tahminlere göreyse %4 civarında olduğu düşünülüyor. 4 Şubat 2020 itibariyle ise Çin genelindeki öldürücülük oranı %2.1, salgının başladığı Wuhan bölgesindeki öldürücülük oranı %3.1 civarında seyrediyor. Genel öldürücülük ortalamasının %2 civarında kaldığı hesaplanıyor. Öte yandan 2003 yılında salgına dönüşen SARS, bulaştığı her 10 kişiden 1'ini öldürdü; yani SARS-CoV'un öldürücülük oranı %10 idi.

Bu ikilinin yakın bir diğer kuzeni ise, Orta Doğu'da (özellikle Suudi Arabistan'da) görülen MERS (İng: "Middle East Respiratory Syndrome", Tr: "Orta Doğu Solunum Sendromu") salgınına sebep olan MERS-CoV isimli virüstü. MERS salgını sırasında her 10 kişiden 4'ü ölmüştü; yani MERS-CoV'un öldürücülük oranı %40 idi.

Virüsün aşırı bulaşıcı olmasından korkuluyor; çünkü Ebola gibi virüslerin aksine solunum yoluyla, insandan insana bulaşıyor. Üstelik virüs, henüz "kuluçka" evresindeyken, yani bulaştığı kişilerde semptomlar belirmeden önce diğer insanlara da bulaşabildiğinden endişe ediliyor. Bu çok tehlikeli, çünkü karantina ve önlem ihtimalini neredeyse yok ediyor. Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), şu anda kuluçka öncesi bulaşmaya yönelik kanıt olmadığını ileri sürüyor.
Temel Üreme Sayısı ve Salgın Boyutu

Virüsün temel üreme sayısı (R0R_0R0​) olarak bilinen özelliğinin 1.4-2.5 arasında olduğu düşünülüyor; yani virüsün bulaştığı her bir kişi, kendisinden başka ortalamada 1.4 ila 2.5 kişiye (ya da kabaca 1-3 kişiye) bulaştırabiliyor. Bu sayı, MERS salgınında görülen 0.7 civarındaki temel üreme sayısından epey büyük. SARS için bu değer 2-5 arasıydı ve bu salgın sırasında 8000 insan hastalanmış ve en az 774 ölüm yaşanmıştı. Ayrıca SARS-CoV-2'nin zincir halinde 4 kişiye kadar bulaşabildiği hesaplanıyor. ,

Bu veriler önemli, çünkü bundan yola çıkarak salgının küresel bir krize dönüşüp dönüşmeyeceği, eğer dönüşecekse de bu şekilde bir salgına dönüşmesinin önüne geçmek için virüsün bulaşıcılığının ne kadar önlenmesi gerektiği tespit edilebiliyor. Bir virüsün küresel salgına dönüşebilmesi için R0R_0R0​ değerinin 1'den büyük olması gerekiyor. Bu nedenle MERS çok ciddi bir küresel salgına dönüşmemişti; ancak SARS dönüşmüştü. SARS-CoV-2'nin 1.4-2.5 düzeyindeki değeri, küresel salgın ihtimaline işaret ediyor - ki gidişat da o yönde. Buna ek olarak, an itibariyle eldeki veriler, virüs bulaşabilirliğinin en az %60'ı bloke edilmezse, salgının önüne geçemeyeceğimizi gösteriyor.

Hastalığın nasıl bulaştığı önemli, çünkü SARS ve MERS salgınlarında her hasta eşit derecede bulaştırıcı değildi; bazı hastalara süperbulaştırıcı adı verilmişti çünkü çok daha fazla insana, çok daha hızlı bir şekilde virüsü bulaştırabiliyorlardı. Eğer SARS-CoV-2 için de böyle bir durum varsa, bu kişilerin erken tespiti büyük önem arz edebilir.

Ancak R0R_0R0​ değerinin bir salgın boyunca değişebildiği, dolayısıyla düzenli olarak takip edilmesi gerektiği hatırlanmalı. Daha yüksek R0R_0R0​ değeri, daha "kötü" bir salgına işaret etmek zorunda değil! Örneğin sezonluk gribin R0R_0R0​ değeri 1.3 civarında; ancak her yıl milyonlarca insanı hasta ediyor. SARS ise, dediğimiz gibi, sadece 8.000 kişiyi hasta etti. Dolayısıyla R0R_0R0​, bir hastalığın yayılma hızına, öldürücülüğüne, vb. diğer kritik faktörlere yönelik bilgi vermiyor.

Ayrıca sadece R0R_0R0​ değerinden salgın beklentisine ulaşmak da sadece genel bir çerçevedir ve her zaman salgının boyutunu öngörmemizi sağlamaz. Örneğin 2 senaryo düşünün:

Bir salgında her bir hasta 2 diğer kişiyi de hasta ediyor. Yani R0=2R_0=2R0​=2.
Bir diğer salgında tek bir süper-bulaştırıcı 100 kişiyi hasta ediyor, diğer 49 diğer hasta başka kimseyi hasta etmiyor. Yani R0=2R_0=2R0​=2.

R0R_0R0​ değerleri aynı; ancak tehdit bambaşka! Dolayısıyla viroloji (veya diğer bilim dallarında) etraflıca bilgiye sahip olmadan veri yorumlamaya çalışmamakta fayda var. Veriler çoğu durumda herkese açık ve herkes analiz yapabilir; ancak karmaşık sistemleri tekil sayılara indirmek anlam kaybına yol açar.

Burada bir parantez açalım: Kızamık için bu R0R_0R0​ değeri 12-16 arasındadır! Ve işte tam da bu nedenle aşılar müthiş bir öneme sahip; çünkü hastalık yapıcı unsurların, yani bakteri ve virüs gibi patojenlerin yayılabilirliğinin önüne geçmekte kullanabileceğimiz en güçlü silah, adeta salgınlara karşı bir duvar görevi gören aşılar. Aşılarla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.
Dünya Sağlık Örgütü Küresel Kriz Bildirisi

Ocak ayı boyunca yaptığı toplantılarda küresel bir kriz ilanı yapmak için erken olduğunu vurgulayan Dünya Sağlık Örgütü, 30 Ocak 2020 günü Wuhan Koronavirüsü dolayısıyla küresel halk sağlığı krizi (PHEIC) ilanında bulundu. Bu ilanın yapılması için 3 şartın sağlanması gerekiyor:

Olay (örneğin salgın), olağanüstü veya beklenmedik olmalı.
Salgın, başladığı ülke haricindeki ülkeleri de tehdit edecek boyutta olmalı.
Salgının kontrol altına alınması için küresel bir çabanın gerekmesi.

An itibariyle 3 şart da sağlanıyor.

Peki bu ne anlama geliyor? Bireysel olarak sizin için pek bir şey ifade ettiği söylenemez. Bu yazımız içinde bireysel olarak yapabileceklerinizi Önlem alt başlığından okuyabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir değişim yok.

Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel kriz ilan etmesi halinde salgına yönelik fon artışı sağlanabiliyor. Bu, Dünya Sağlık Örgütü'nün Dünya'ya bir nevi "İş ciddi. Siper alın ve çalışmaları hızlandırın." deme yolu olarak görülebilir. Bu süreçte Dünya Sağlık Örgütü, yönlendirici bir çatı kurum olarak faaliyet gösterebiliyor. Ayrıca bu uyarı sayesinde Dünya Sağlık Örgütü, çeşitli ülkelere karşı geçici seyahat kısıtları uygulayabiliyor.

Gerçekten de, 5 Şubat 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü şu kararları aldı:


Acil Durum Fonu'ndan 9 milyon dolar, bu salgına ayrılacak.
Etkilenen 24 ülkeye 500.000 maske, 350.000 çift eldiven, 40.000 respiratör, 18.000 izolasyon kıyafeti gönderilecek.
70'ten fazla referans laboratuvarına 250.000 adet test gönderilecek.
Daha fazla ülkeye bulaşmayı önlemek için Stratejik Hazırlık ve Tepki Planı hayata geçirilecek. Planın fonlanması için 3 aylığına 675 milyon dolara ihtiyaç duyuluyor.

Evrim, Taksonomi ve Filogenetik

SARS, MERS ve 2019-nCoV virüslerinin her biri bir koronavirüstür. Koronavirüsler (Coronaviridae ailesi), Hayvanlar Alemi'nde yaygın olarak görülen bir virüs grubudur. Alfakoronavirüsler, Betakoronavirüsler, Gamakoronavirüsler ve Deltakoronavirüsler olarak 4 alt gruba ayrılan koronavirüsler, kimi zaman tür içinde kalmak yerine, bir türden diğer türe, örneğin diğer hayvan türlerinden insanlara ("zoonotik" olarak) bulaşabiliyorlar. Aslında koronavirüsler çok nadiren ölümcül olan virüsler; ancak kimi zaman evrimsel süreç içinde değişerek ölümcül hale de gelebiliyorlar.

Hem SARS, hem de MERS koronavirüsleri, betakoronavirüs olarak bilinen bir alt aileye aitler. Bu virüsler, tıpkı alfakoronavirüsler gibi yarasa kökenli virüslerdir; yani aslen yarasalarda bulunan koronavirüslerin evrimleşmiş torunlarıdır. Örneğin SARS, özellikle de Rhinolophus sinicus türü yarasalardan köken almaktadır.

Virüslerin köken aldığı canlılara virüs rezervuarı adı verilir. Ancak insanlara virüsün bulaşma kaynağı her zaman ana rezervuar olmayabilir; aracı hayvanlardan da bulaşabilir. Örneğin SARS insanlara misk kedileri aracılığıyla, MERS ise develer aracılığıyla bulaşmıştı. 2019-nCoV'un ana kaynağının ise çok-bantlı bungarus (Bungarus multicinctus) olarak bilinen, aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz yılan türü olduğu iddia edilmişti. Ancak güncel veriler, bunun pek de mümkün olmayabileceğini gösteriyor. Henüz ana kaynak net değil; ancak diğer adaylar arasında yarasalar, pangolinler ve rakunlar bulunuyor. Bu konuda araştırmalar devam ediyor.

2019-nCoV'un genomik analizi, Rhinolophus sinicus türü yarasalardan alınan genomlara %80 civarında benzemektedir. Yapılan bir diğer çalışmada, R. sinicus'un yakın akrabalarından Rhinolophus affinis türü yarasalardan örnekler alınmış ve SARS-CoV-2 genomunun bu genom ile %96 oranında benzeştiği ileri sürülmüştür. Virüsün evrimsel kökenine yönelik çalışmalar da devam etmekte ve her yeni bulguyla netlik kazanmaktadır.

Belirti ve Semptomlar

İlk hasta, sebebi bilinmeyen bir pnömoni (zatürree) geliştirmişti ve sonradan sebebin 2019-nCoV olduğu tespit edildi. Hastaların %90'ında ateş, %80'inde bitkinlik ve kuru öksürük, %20'sinde nefes darlığı, %15'inde solunum yetmezliği görüldü. Bakteriyel pnömonilerin aksine viral pnömonilerde balgamlı öksürük görülmeyebilir. Ateş yerine subfebril ateş denilen daha düşük vücut sıcaklıkları da olabilir.

Bu semptomların şiddeti hafif-orta arası olarak tanımlanıyor. Büyük oranda nezleye benzetmek mümkün. Tıpkı nezlede olduğu gibi, koronavirüs bulaştığında da burnunuz akabilir, öksürebilirsiniz, boğazınız ağrıyabilir, baş ağrısı yaşayabilirsiniz, ateşiniz çıkabilir. Buna prodromal belirtiler denir, çoğu viral hastalığın akut başlangıç kliniği bu şekildedir.

2019-nCoV bulaşan hastalarda hafif bir öksürük görülüyor; sonrasında 1 hafta boyunca süren nefes darlığı yaşanabiliyor. Şu ana kadar bu vakaların %15-20 arasının ciddi bir tehlikeye dönüştüğü ve hastanede ventilasyon gibi bir müdahaleyi gerektirdiği belirlendi.
Hastalıkla İlişkili Genler, Etken Faktörler ve Risk Faktörleri

An itibariyle, sadece savunma sistemi zayıf olan çocuklar ile yaşlıların Çin'in Wuhan bölgesine ziyaret etmemesi tavsiye ediliyor. 24 Ocak 2020 itibariyle virüsün bulaştığı kişilerin %73 civarının erkek olduğu ve ortanca yaşın 49 olduğu tespit edildi. Bir grup hasta, birbiriyle aynı evde yaşayan bir aileydi.

29 Ocak 2020 itibariyle elde edilen, 99 hasta üzerinde yapılan ve The Lancet dergisinde yayınlanan verilere göre, tıpkı grip vakalarında olduğu gibi daha yaşlı ve halihazırda hasta olan (savunma sistemleri zayıf) kişiler hastalıktan daha çok etkilenmektedir; ancak hastalar arasında her yaştan insan bulmak mümkündür. Ciddi vakaların sadece %10'u 40 yaş altı insanlardır. Ancak bu veriye dikkatli yaklaşmakta fayda var; çünkü araştırma verileri 14+ yaşa hizmet veren hastanelerdeki hastalardan seçilmiştir; yine de gençlerin ve yetişkinlerin ezici çoğunluğunu kapsaması bakımından önemli bir araştırmadır.

4 Şubat 2020 itibariyle, Çin'de ölen 425 kişinin (tüm Dünya'daki ölümlerin %99.5'inin) %80'inin 60 yaş üstü olduğu ve %75'inin salgın sırasında devam eden başka bir hastalığı olduğu belirlendi.

Ayrıca doğum sonrası problemler ile hastalık arasında da henüz bilinen bir ilişki bulunmuyor. Ancak SARS ve MERS salgınlarında ileri düzey hastalarda ve bu virüslerle ilişkili diğer hastalıklarda ölü doğumlar, anne ölümleri, spontane kürtaj görülmüştü. The Lancet dergisinde 12 Şubat 2020'de yayımlanan bir makalede, gebeliklerinin 3. trimesterinde hastalığa yakalanan 9 annenin hiçbirinde (ve bebeklerin de hiçbirinde) sağlık sorunu bulunmadığı ilan edildi. Bu, olumlu bir gelişme olsa da henüz genelleme yapmak için fazlasıyla ufak bir örneklem.
Teşhis Yöntemleri

An itibariyle koronavirüsün türü sadece hastanelerde ve özel laboratuvarlarda teşhis edilebiliyor. Çin'deki araştırmacılar, koronavirüsü 8-15 dakika içinde tespit edebilecek bir kit geliştirmeyi başardıklarını duyurdular.

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Salgının başlamasından sonraki haftalarda çok sayıda araştırmacı, çok sayıda tedavi yöntemi denemişse de başarı elde edilememişti. Ancak ilk önemli haber 31 Ocak 2020'de The New England Journal of Medicine dergisinden geldi: ABD'deki ilk koronavirüs hastası, SARS ve MERS CoV dahil RNA virüslerine karşı etkili olan remdesivir ile tedavi edildiğinde, ertesi gün iyileşme emareleri gösterdi. 35 yaşındaki hastanın ateşi sadece 1 günde 39.4'ten 37.3'e geriledi ve oksijen satürasyon değerleri %94'ten %96'ya yükseldi. Ayrıca akciğer alt loplarında duyulan çift taraflı hırıltılar ("ral") kayboldu. 5 günlük uygulama sonrasında ateşi tamamen düştü ve öksürük haricindeki tüm semptomları iyileşti.

Ancak bu acil durum denemeleri haricinde remdesivir, aslen Ebola salgını için üretilmekteydi ve 2019-nCoV'a karşı çalışabilirliğine yönelik deneyler sadece insan-harici hayvanlar üzerinde yapıldı. Örneğin 4 Şubat 2020'de Nature dergisinde yayınlanan bir makalede, hem remdesivir, hem de anti-sıtma / anti-otoimmün ilacı olarak kullanılan klorokin'in 2019-nCoV'u efektif olarak durdurabildiği gösterildi. Ancak bu deney, birçok diğer deney gibi hayvanlar üzerinde yapılmıştı (spesifik olarak, Afrika yeşil maymunlarından elde edilen Vero E6 böbrek hücrelerinde).

Buna rağmen ilacın umut verici olmasından ötürü salgına yönelik en etkili tedavi bu olduğu düşünülüyor. Bu nedenle Çin, 31 Ocak 2020'de yaptığı bir açıklama ile, remdesivir'i hastalar üzerinde deneyeceğini duyurdu. 2 Şubat 2020'de 270 civarı hasta ile başlayacak olan Faz-3 Klinik Araştırma (randomize, çifte kör, plasebo-kontrollü deney), 27 Nisan 2020'de bitecek ve sonuçlara bağlı olarak adımlar atılacak.

Genel olarak viral hastalıklar iki şekilde tedavi edilebiliyor: Virüslerin üremekte kullandığı proteinlerine engel olan moleküller kullanmak veya antijenler kullanarak virüsleri yok etmek. Bu yöntemlerden ilki, eğer çalışırsa, tedavi açısından çok etkili olsa da, ne yazık ki bu amaçla üretilmeye çalışılan ilaçların %99'u başarısız oluyor. Bu nedenle araştırmalar, antijen üretimine odaklanıyor. Sağlıklı bir insanın doğal yollarla antijen üretmesi 2 haftayı bulabiliyor. Bu süreçte antijen içeren ilaçlarla tedaviler, savunma sistemine süre tanıyor ve kişilerin iyileşmesini sağlayabiliyor.

Yaygın olarak etkili olduğu ispatlanan bir tedavi üretilene kadar, hastalığın kendisinden ziyade, hastalığın semptomları tedavi edilerek, bağışıklık sistemine yardımcı olunmaya çalışılıyor. 1 Şubat 2020 itibariyle, üzerinde çalışılan tedavi yöntemleri ve yaklaşımlar arasında şunlar bulunuyor:

Çin'deki bir ekip, 2019-nCoV'a bağlanan bir antijen üretmeyi başardılar. Aynı ekip, 2002 yılında SARS için de bir antijen üretmeyi başarmıştı. Ne yazık ki bu antijenden ilaç üretebilmek için gereken antijen miktarına ulaşmak için birkaç ay boyunca uğraşmak gerekiyor. O noktadan sonra hayvanlarda ve insanlarda deneyler yapılabiliyor.
Regeneron isimli bir biyoteknoloji firması, MERS'e karşı 2 ayrı antijen üretmişti. Ne yazık ki bu antijenlerin 2019-nCoV'da da çalışması beklenmiyor; ancak firma, Ebola'ya karşı insan testlerine geçilebilecek düzeydeki bir antijeni 6 ay içinde hazırlamayı başarmıştı.
WuXi Biyolojik isimli bir diğer Çin firması, 2019-nCoV'u tedavi etmek için 100 kişilik bir ekiple çalışmaya devam ediyor. Hedefleri, bir rekor olarak görülebilecek 4-5 ay içinde tedaviyi geliştirebilmek.
ABD'li RenBio firması, bacak kaslarına enjekte edilen genler yoluyla antijen üretmeye çalışıyor.
HIV için kullanılan ilaçlardan bazılarının 2019-nCoV için de çalışması mümkün. Örneğin ABD'li BioCryst Farmakoloji isimli firmanın ürettiği, Ebola tedavisinde de kullanılan galidesivir isimli bir ilaç, koronavirüsü de tedavi etmeyi sağlayabilir.
ABD'li Gilead firması, remdesivir kullanarak 2019-nCoV'u tedavi etmeye çalışıyor. Çinli yetkililer 31 Ocak'ta bunu hastalar üzerinde denemeyi kabul etti. Ancak bu ilaç henüz herhangi bir tedavi için önerilen bir ilaç değil ve akademik çalışmalar sadece insan-harici hayvanlarda yapıldı. Acil durumdan ötürü bazı denemeler yapılabilir; ancak ticari kullanımının zaman alması olası.
Moderna ve Johnson & Johnson gibi firmalar da profilaktik aşılar üreterek hastalığa karşı önlem geliştirmeye çalışıyorlar.
Dünya'nın en büyük aşı üreticilerinden GlaxoSmithKline, 2 Şubat 2020'de yaptığı bir açıklama ile, kendilerinin geliştirdiği yeni bir aşı üretim teknolojisini diğer firmalara açacaklarını ve koronavirüs aşısı üretimini bu sayede hızlandırmayı umduklarını açıkladı. Bu teknoloji, aynı miktarda malzeme ile daha fazla doz aşı üretilmesini ve dolayısıyla test edilebilmesini mümkün kılıyor. Firma, Epidemik Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu isimli bir uluslararası ajans ile birlikte çalışıyor.

Bir yandan virüse özel bir aşı üzerinde çalışılıyor; ancak Dünya Sağlık Örgütü'nün bildirdiğine göre süreç oldukça yavaş işliyor ve yakın vadede bir aşı üretilmesi beklenmiyor. Pasteur Enstitüsü, aşı üretiminin 20 ayı bulabileceğini ilan etti.

Eğer sözünü ettiğimiz semptomlara sahipseniz, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen 25 hastaneden birine gitmeniz gerekiyor:

T.C. Sağlık Bakanlığı Adana Şehir Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı Bursa Şehir Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Erzurum Şehir Hastanesi)
T.C. Sağlık Bakanlığı Eskişehir Şehir Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı Isparta Şehir Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Sadece Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde tedavi edilmesi gereken hastalar için referans hastanedir.)
T.C. Sağlık Bakanlığı Kayseri Şehir Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı Yozgat Şehir Hastanesi

Müddet Tahminleri (Prognoz)


Henüz bu konuda net bir şey söylemek için erken; ancak an itibariyle SARS ve MERS gibi hastalıklardan kısmen daha az ölümcül olduğu, hastalığın seyrinin de daha yavaş olduğunu söylemek mümkün.

Şu ana kadar yayınlanan akademik istatistiklerden birine göre, hastaneye kaldırılan 41 hastadan 6'sı (hastaların %15'i) hayatını kaybetti. Hastaların hastaneye kaldırılmasına kadar geçen süre ortancada 7. günde, nefes darlığı geçmesi 8. günde, Akut Nefes Darlığı Sendromu (ADRS) çekmeye başlaması 9. günde, mekanik ventilasyona başlama ve acil bakım ünitesine kaldırılma gereksinimi 10,5'inci günde yaşandı.

Görülme Sıklığı ve Dağılımı (Epidemiyoloji)

12 Şubat 2020 itibariyle 2019-nCoV istatistiklerini şöyle özetleyebiliriz:

Etkilenen Ülke Sayısı: 24-29
Hasta Sayısı: 45.207
Ölü Sayısı: 1.118
İyileşen Hasta Sayısı: 5.127
Çin Haricinde Vaka Sayısı: 393 (<%1) (Çin'deki vakaların %80'i Hubei bölgesinde)
Çin-harici Ölü Sayısı: 2 (Filipinler'de 1, Hong Kong'da 1)
Türkiye’deki Vaka Sayısı: 0

4 Şubat 2020 verilerine göre, Çin haricindeki onaylanmış vakalar şu şekilde:

ABD: 11 vaka
Avustralya: 12 vaka
Almanya: 12 vaka
Birleşik Arap Emirlikleri: 5 vaka
Birleşik Krallık: 2 vaka
Fransa: 6 vaka
Filipinler: 2 vaka
Finlandiya: 1 vaka
Güney Kore: 15 vaka
Hindistan: 3 vaka
Hong Kong: 17 vaka
İspanya: 1 vaka
İsveç: 1 vaka
İtalya: 2 vaka
Japonya: 20 vaka
Kanada: 4 vaka
Kamboçya: 1 vaka
Malezya: 10 vaka
Makau: 10 vaka
Nepal: 1 vaka
Rusya: 2 vaka
Singapur: 18 vaka
Sri Lanka: 1 vaka
Tayland: 19 vaka
Tayvan: 10 vaka
Vietnam: 8 vaka

Virüs, ilk olarak 31 Aralık 2019'da, Çin'de raporlandı. Çin'in önlem olarak uyguladığı tam ve kısmî karantinalar, 60 milyon civarında insanı etkiledi.

Virüsün merkez üssü olarak Wuhan Güney Çin Hayvan Pazarı tespit edildi. Pazarda bol miktarda egzotik et bulmak mümkün. CDC tarafından şu açıklama yapıldı:

585 çevre örneği içinden tespit edilen 33 pozitif örneğin 31 tanesi, hayvan pazarının batısından geliyordu. Bu bölge, vahşiyaşam ticaretinin en yoğun yapıldığı kısımdı. Sonuçlar, yeni koronavirüs salgınının vahşi hayvanların ticareti ile yakından ilişkili olduğunu gösteriyor.

Hayvanlarla bu kadar iç içe olan ortamlarda hijyen çok büyük öneme sahip ve buna dikkat edilmezse, salgınların başlaması işten bile değil. Hatta öyle ki, bu bölgelerde aslında çok daha fazla hastalık olduğu ancak nadiren küresel bir boyuta ulaştığı düşünülüyor. Yani bu salgın biraz da algıda seçiciliği tetikliyor, çünkü sadece Çin'deki ufak bir bölge etkilenmiyor ve dolayısıyla haberimiz oluyor. Hijyen ve denetim, bu tarz salgınların başlamaması gerçekten çok büyük öneme sahip!
Önlem Yöntemleri

Hastalığın ve genel olarak koronavirüslerin henüz bir aşısı bulunmuyor. Şu anda paniğe kapılmayı gerektiren bir durum yok; çünkü tüm ülkeler tehlikenin farkında ve gerekli önlemler alınıyor gibi gözüküyor. Bir kulağınızın bu konudaki gelişmelerde olmasını önemle tavsiye ederiz. O zamana dek, şu faydalı uygulamaları takip edebilirsiniz:

Elinizi en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayın. Eğer bunlara erişiminiz yoksa, alkol-temelli bir dezenfektan kullanın.
Ellerinizi yıkamış olsanız bile ağzınıza, gözünüze, burnunuza dokunmaktan kaçının.
Pişmemiş etten uzak durun.
Hastaysanız, evden çıkmayın.
Ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatarak öksürün veya hapşırın. Sonrasında mendili çöpe atın.
Sıklıkla dokunduğunuz yüzeyleri dezenfekte edin.
Genel olarak hasta kişilerden uzak durun.
Wuhan bölgesini yakın dönemde ziyaret etmiş olabilecek kişilerden uzak durun.
Çin'e seyahat edecekseniz canlı hayvan marketlerinden uzak durmanızı ve salgın semptomlarına karşı uyanık olun.

Etimoloji


2019-nCoV isimlendirmesi, 2019 yılında yayılmaya başlayan, "yeni" (İng: "novel", Lat. "novo") bir koronavirüs (CoV) olduğunu belirtmek için kullanılıyor.

Wuhan Salgını ise, virüs ilk olarak Çin'in Wuhan bölgesinde görüldüğü için bu şekilde anılıyor. Wuhan, Yangtze Nehri'nin güney tarafında yer alan Wuchang şehri ile kuzey tarafında yer alan Hankou şehrinin isimlerinden türetilmiş bir isim. Şehir, 11 milyon nüfus ile Çin'in en büyük yedinci kenti.
Diğer Başlıklar
Çin'den Gelen Kargo Paketleri Güvenli mi?

Çin'den gelen kargo paketleri konusunda pek fazla endişelenmenize gerek yok. Minnesota Sağlık Departmanı, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

Bir paketin Çin'den bir diğer ülkeye ulaşması için gereken süre, virüsün varlığını koruyabileceği süreden fazladır. Koronavirüsü, konağı olan canlıların vücudu dışında, cansız nesneler üzerinde sadece birkaç saatliğine varlığını koruyabiliyor. En kusursuz laboratuvar koşulları altında bile bu süre en fazla 1-2 gün olabiliyor.

Ancak 6 Şubat 2020'de Journal of Hospital Infection dergisinde yayımlanan bir makalede şunlar söyleniyor:

SARS, MERS ve endemik insan koronavirüsleri üzerinde yapılan 22 çalışmayı inceleyen bu analizde, koronavirüslerin metal, cam veya plastik gibi cansız nesneler üzerinde 9 güne kadar kalabildikleri gösterildi. Ancak bu virüsler, %62-71 etanol, %0.5 hidrojen peroksit veya %0.1 sodyum hipklorit ile 1 dakika içinde son derece verimli bir şekilde dezenfekte edilebiliyor. %0.05-0.2 benzalkonyum klorit veya %0.02 klorhekzidin diglukonat gibi diğer biyodezenfektan uygulamaların daha az verimli olduğunu gördük.

Araştırmanın 2019-nCoV harici koronavirüsler üzerinde yapıldığına vurgu yapmak isteriz. Ayrıca 2019-nCoV'un cansız yüzeylerden insanlara bulaşıp bulaşamadığı da henüz net değil. Eğer bu tarz bir bulaşım doğrulanırsa, o zaman 9 günden hızlı kargo teslimatları bundan etkilenebilir.

Fakat durum böyle olsa bile çözüm zor değil: Çin'den gelen paketlere dokunmadan önce yukarıda adı geçen dezenfektanları kullanabilir; sonrasında mutlaka ellerinizi yıkayarak ek önlem alabilirsiniz.
Evcil Hayvanlar Tehlikede mi?

Evcil hayvanlara da koronavirüs bulaşabileceği ve onları da ciddi derecede hasta edebileceği; hatta evcil hayvan ölümlerinin görülebileceği konusunda da uyaralım. Ancak en azından koronavirüs (ve kedilerde de görülebilen SARS) vakalarında, hayvanlardan insanlara bulaşan bir örneğe rastlanmadı. Buna rağmen, evcil hayvanlara dokunduktan sonra ellerinizi yıkamanısı tavsiye edebiliriz.
Türkiye'de Vaka Var mı?

Ülkemizde henüz doğrulanmış bir 2019-nCoV vakası bulunmuyor.
Hasta Olmak İçin Ne Kadar Virüs Bulaşmalı?


Bu konuyla ilgili henüz net bir çalışma bulunmuyor; ancak ortalamada tek 1 adet MERS-CoV'un fareleri hasta edebildiğini, ortalamada 10 tanesinin ölümcül olmak için yeterli olduğunu biliyoruz. Bu konuda daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Maske Takmalı mıyım?

Maske, 2019-nCoV gibi virüslere karşı normal bir koruma uygulaması değil. Bu yazıda anlattığımız diğer önlemleri aldığınız müddetçe, maske takmanızda bir sakınca yok; ancak maskeler tek başına koruyucu değiller ve N95 gibi respiratörler bile (çoğu durumda olanın aksine, düzgün takıldığını varsaysak bile) virüsü tek başına durduramayabilirler. Bu konuda daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Salgından Çin'deki Yarasa Çorbası Gibi Beslenme Pratikleri mi Sorumlu?


Hayır, henüz bu tarz yüksek isabetlilikte bir köken tahmini yapmamız çok zor. Dahası, Çin'deki beslenme pratikleriyle ilgili internette bolca yanlış bilgi bulunuyor. Canlı hayvan pazarlarında toplum sağlığını olumsuz etkileyen pratikler olduğu doğru; ancak spesifik bir beslenme pratiği ile bu salgını ilişkilendirmek şimdilik mümkün değil. Bu konuda daha kapsamlı bir analizimizi buradan okuyabilirsiniz.

Antibiyotikler Koronavirüsü Tedavi Edebilir mi?

Hayır. Antibiyotikler, canlı (biyotik) varlık formları olan bakterilere karşı geliştirilen ilaçlardır. Koronavirüs (veya influenza) gibi virüsler, cansız (abiyotik) varlık formlarıdır. Virüslerin tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılmaktadır ve bunlar, antibiyotiklerden farklı yapıdadır. Buna rağmen antiviral tedaviye ek olarak antibiyotik tedavi de uygulanabilir; fakat bunun amacı virüsleri öldürmek değil, virüslere ek olarak görülen bakteri enfeksiyonlarına (koenfeksiyonlara) müdahale etmektir.

Zatürre Aşısı Olmuştum, 2019-nCoV'a Karşı Korunur muyum?

Hayır. Virüs yeni bir virüs türü olduğu için, var olan zatürre aşıları ne yazık ki bu virüse karşı koruyuculuk sağlamıyor. Virüse özel bir aşı üzerinde çalışılıyor.
Komplo Teorileri Haklı mı?

Bu konulardaki inceleme yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Paniğe Kapılmalı mıyız?

Hayır. 2019-nCoV'un yakın kuzenleri olan SARS ve MERS de küresel endişe yaratmıştı. Her ikisi de 2019-nCoV'dan çok daha yüksek bir öldürücülüğe sahipti. Ancak küresel çabalarla bunları da durdurmayı başardık. Aynı çabalar, çok daha küresel bir boyutta bu salgın için sürdürülüyor. Elbette koronavirüs durdurulamazsa veya yayılmayı sürdürürse daha çok can alacak ve oranlar değişecektir. Benzer şekilde, bir hastalık dolayısıyla hayatınızı yitirip yitirmeyeceğiniz birçok faktöre bağlıdır; bu nedenle genel geçer bir şey söylemek zor.

Sadece istatistiki olarak bakacak olursak, bu yıl grip sebebiyle ölme ihtimaliniz, Wuhan Koronavirüsü nedeniyle ölme ihtimalinizden en az yüzlerce kat fazla. Tıpkı terör saldırısı büyük bir korku unsuru olsa da, bir trafik kazasında ölme ihtimalinizin bir terör saldırısına denk gelme ihtimalinizden en az yüzlerce kat yüksek olması gibi...

Özünde demek istediğimiz şu: Aklı ve mantığı yitirmeden, paniğe kapılmadan, gerekli önlemlerinizi alıp güncel gelişmeleri takip edin. Zaten rasyonel olmayan bir düzeyde korkmanın, paniğe kapılmanın sonuca pozitif bir etkisi yok. İsterseniz panik yapabilirsiniz tabii ki. Salgınlar her zaman ürkütücüdür ve tarihte milyonları öldüren çok sayıda salgın yaşandı (teknik olarak, halen devam eden sezonluk grip de bunlardan birisi). Ancak kıyamet senaryolarına kapılmak sonuca herhangi bir fayda sağlar mı, onu size bırakıyoruz.

KAYNAK: https://evrimagaci.org/
Kullanıcı avatarı

Re: NEDİR BU COVIT19 - 2019-nCoV?

 #4350995  gönderen mhurkan
 13.02.2020 - 09:52:00
Çok ayrıntılı bir nCov - 2019 dosyası. Okumanızı tavsiye ederim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: NEDİR BU COVIT19 / 2019-nCoV?

 #4351322  gönderen hepiniziyerim
 14.02.2020 - 15:36:22
Buradan ozellikle acilde ve polde covid-19 hastalariyla karsilasma riski yuksek meslektaslarima sormak istedigim birkac soru var.
- Enfeksiyon kontrol onlemlerini alabiliyor musunuz?
-Elinizde tum personele yetecek n95, tek kullanimlik onluk, gozluk var mi?

Who rehberlerine baktim. Azami n95 ve gozluk kullanimi gerekli( tr'de uni hastanelerinde gozluk oldugunu bile sanmiyorum.) Yogun bakimda gozu kapatan maske oldugunu gormustum.
ITF'ye gecenlerde supheli vaka geldiginde cocuk acilde kimse n95 takmamis, mevcut olmadigi icin.
Ege'de de intornler haric herkese n95 verilmis galiba.
- Hastalari izole etmek icin bir protokol vs duzenleme yapiliyor mu bashekimlikten bir direktif aldiniz mi

Fikirleriniz neler?
Kullanıcı avatarı

Re: NEDİR BU COVIT19 / 2019-nCoV?

 #4351323  gönderen the_dr
 14.02.2020 - 15:53:33
modum niye standart font kullanmıyorsun , gözü çok yoruyor okuyası gelmiyor insanın.
Kullanıcı avatarı

Re: NEDİR BU COVIT19 / 2019-nCoV?

 #4351325  gönderen nexstep
 14.02.2020 - 16:15:57
hepiniziyerim yazdı:
14.02.2020 - 15:36:22
Buradan ozellikle acilde ve polde covid-19 hastalariyla karsilasma riski yuksek meslektaslarima sormak istedigim birkac soru var.
- Enfeksiyon kontrol onlemlerini alabiliyor musunuz?
-Elinizde tum personele yetecek n95, tek kullanimlik onluk, gozluk var mi?

Who rehberlerine baktim. Azami n95 ve gozluk kullanimi gerekli( tr'de uni hastanelerinde gozluk oldugunu bile sanmiyorum.) Yogun bakimda gozu kapatan maske oldugunu gormustum.
ITF'ye gecenlerde supheli vaka geldiginde cocuk acilde kimse n95 takmamis, mevcut olmadigi icin.
Ege'de de intornler haric herkese n95 verilmis galiba.
- Hastalari izole etmek icin bir protokol vs duzenleme yapiliyor mu bashekimlikten bir direktif aldiniz mi

Fikirleriniz neler?

Kesin/olası 2019-nCoV vakaları ile 1 metreden daha yakın temas edecek personel için gerekli kişisel koruyucu malzeme olarak
1. Eldiven,
2. Önlük (steril olmayan, tercihen sıvı geçirimsiz ve uzun kollu),
3. Tıbbi maske,
4. N95/FFP2 maske (Sadece damlacık/aerosolizasyona neden olan işlem sırasında) *,
5. Yüz koruyucu,
6. Gözlük,
7. Sıvı sabun,
8. Alkol bazlı el dezenfektanı,
yataklı sağlık kurumları tarafından yeterli miktarda hazır bulundurulmalıdır.

Bakanlığın yayınladığı rehberde bu şekilde yazıyor. Herkese n95 maske önermiyor.

Re: NEDİR BU COVIT19 / 2019-nCoV?

 #4351327  gönderen hepiniziyerim
 14.02.2020 - 16:58:56
WHO rehberi yeni(novel) solunum virusleri icin temas ve hava(airborne) izolasyonu oneriyor. Bu da odaya girerken en az n95 onerdigi anlamina geliyor. Saglik bakanligi rehberinden daha guvenilir ve bilimsel bir rehber.
Yeni influenzalar(kus dahil) ve SARS icin ise temas ve damlacik izolasyonu oneriyor. Yani sizim belirttiginiz sekilde tibbi/cerrahi maske rutin. N95 ise sartli.
Ben bu sekilde anladim. Hataliysam duzeltin lutfen.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: NEDİR BU COVIT19 / 2019-nCoV?

 #4351328  gönderen nexstep
 14.02.2020 - 17:24:52
hepiniziyerim yazdı:
14.02.2020 - 16:58:56
WHO rehberi yeni(novel) solunum virusleri icin temas ve hava(airborne) izolasyonu oneriyor. Bu da odaya girerken en az n95 onerdigi anlamina geliyor. Saglik bakanligi rehberinden daha guvenilir ve bilimsel bir rehber.
Yeni influenzalar(kus dahil) ve SARS icin ise temas ve damlacik izolasyonu oneriyor. Yani sizim belirttiginiz sekilde tibbi/cerrahi maske rutin. N95 ise sartli.
Ben bu sekilde anladim. Hataliysam duzeltin lutfen.
Sağlık bakanlığı rehberinde de rehberi who rehberini temel alarak yazdık diye yazıyordu.

Who rehberine de baktım yanlış anlamadıysam orada da medikal maske diyor. Bakanlığın rehberinde de dediği gibi özellikli işlemler sırasında n95 maske öneriyor. Alttaki linkten baktım.

https://www.who.int/publications-detail ... )-outbreak
Kullanıcı avatarı

Re: NEDİR BU COVIT19 / 2019-nCoV?

 #4351391  gönderen mhurkan
 15.02.2020 - 01:28:50
the_dr yazdı:
14.02.2020 - 15:53:33
modum niye standart font kullanmıyorsun , gözü çok yoruyor okuyası gelmiyor insanın.
Dikkat çeksin diye aslında. Bir de bu şekilde büyük bir font olunca mobilde daha rahat okunuyor. Ama standart isteniyorsa onu da kullanırız. 8) :wink:
Kullanıcı avatarı

Re: NEDİR BU COVIT19 / 2019-nCoV?

 #4351393  gönderen estrellabella
 15.02.2020 - 01:34:31
hepiniziyerim yazdı:
14.02.2020 - 17:59:31
https://apps.who.int/iris/handle/10665/ ... rder=descm

Ben buna baktim. Sf 14 ve 15 te virus siniflandirmasina gore temas, damlacik, hava izolasyonu gerekliligi belirtilmis.
Açıklamasını okumamışsınız. Orada novel dediği yeni tanımlanmış, henüz bulaş yolları bilinmeyen virüsler, bunlar için olabilecek en geniş izolasyon önlemini dolayısıyla solunum izolasyonunu öneriyor, sadece önlem amaçlı. Virüsün davranışına göre izolasyon değişebilir. Şu an ncov için damlacık izolasyonu yeterli. N95 rutinde yeri yok. Ncov bulaştırıclık açısından bir kızamık, su çiçeği, tb değil.

Re: NEDİR BU COVIT19 / 2019-nCoV?

 #4351416  gönderen hepiniziyerim
 15.02.2020 - 11:58:46
Okudum ve hala bilmedigimiz bircok sey var bu novel virus hakkinda. Covid-19 icin damlacik degil, hava (airborne) onlemleri oneriliyor. Cdc sayfasinda belirtilmis.

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nC ... ntrol.html

Saglik bakanligi rehberi hazirlanirken bunun bilinmedigini sanmiyorum. Yeterli n95 saglanamayacagindan dolayi onerilmemis olabilir.


Adherence to Standard, Contact, and Airborne Precautions, Including the Use of Eye Protection

Standard Precautions assume that every person is potentially infected or colonized with a pathogen that could be transmitted in the healthcare setting. Elements of Standard Precautions that apply to patients with respiratory infections, including those caused by 2019-nCoV, are summarized below. Attention should be paid to training on correct use, proper donning (putting on) and doffing (taking off), and disposal of any PPE. This document does not emphasize all aspects of Standard Precautions (e.g., injection safety) that are required for all patient care; the full description is provided in the Guideline for Isolation Precautions: Preventing Transmission of Infectious Agents in Healthcare Settings. All HCP (see section 3 for measures for non-HCP visitors) who enter the room of a patient with known or suspected 2019-nCoV (i.e., PUI) should adhere to Standard, Contact, and Airborne Precautions, including the following:

Patient PlacementPlace a patient with known or suspected 2019-nCoV (i.e., PUI) in an AIIR that has been constructed and maintained in accordance with current guidelines.AIIRs are single patient rooms at negative pressure relative to the surrounding areas, and with a minimum of 6 air changes per hour (12 air changes per hour are recommended for new construction or renovation). Air from these rooms should be exhausted directly to the outside or be filtered through a high-efficiency particulate air (HEPA) filter before recirculation. Room doors should be kept closed except when entering or leaving the room, and entry and exit should be minimized. Facilities should monitor and document the proper negative-pressure function of these rooms.If an AIIR is not available, patients who require hospitalization should be transferred as soon as is feasible to a facility where an AIIR is available. If the patient does not require hospitalization they can be discharged to home (in consultation with state or local public health authorities) if deemed medically and socially appropriate. Pending transfer or discharge, place a facemask on the patient and isolate him/her in an examination room with the door closed. Ideally, the patient should not be placed in any room where room exhaust is recirculated within the building without HEPA filtration.Once in an AIIR, the patient’s facemask may be removed. Limit transport and movement of the patient outside of the AIIR to medically-essential purposes. When not in an AIIR (e.g., during transport or if an AIIR is not available), patients should wear a facemask to contain secretions.Personnel entering the room should use PPE, including respiratory protection, as described below.Only essential personnel should enter the room. Implement staffing policies to minimize the number of HCP who enter the room.Facilities should consider caring for these patients with dedicated HCP to minimize risk of transmission and exposure to other patients and other HCP.Facilities should keep a log of all persons who care for or enter the rooms or care area of these patients.Use dedicated or disposable noncritical patient-care equipment (e.g., blood pressure cuffs). If equipment will be used for more than one patient, clean and disinfect such equipment before use on another patient according to manufacturer’s instructions.HCP entering the room soon after a patient vacates the room should use respiratory protection. (See personal protective equipment section below) Standard practice for pathogens spread by the airborne route (e.g., measles, tuberculosis) is to restrict unprotected individuals, including HCP, from entering a vacated room until sufficient time has elapsed for enough air changes to remove potentially infectious particles (more information on clearance rates under differing ventilation conditions is available). We do not yet know how long 2019-nCoV remains infectious in the air.

In the interim, it is reasonable to apply a similar time period before entering the room without respiratory protection as used for pathogens spread by the airborne route (e.g., measles, tuberculosis).

In addition, the room should undergo appropriate cleaning and surface disinfection before it is returned to routine use.Hand HygieneHCP should perform hand hygiene using ABHS before and after all patient contact, contact with potentially infectious material, and before putting on and upon removal of PPE, including gloves. Hand hygiene in healthcare settings also can be performed by washing with soap and water for at least 20 seconds. If hands are visibly soiled, use soap and water before returning to ABHS.Healthcare facilities should ensure that hand hygiene supplies are readily available in every care location.Personal Protective Equipment
Employers should select appropriate PPE and provide it to HCP in accordance with OSHA’s PPE standards (29 CFR 1910 Subpart I)external icon. HCP must receive training on and demonstrate an understanding of when to use PPE; what PPE is necessary; how to properly don, use, and doffpdf icon PPE in a manner to prevent self-contamination; how to properly dispose of or disinfect and maintain PPE; and the limitations of PPE. Any reusable PPE must be properly cleaned, decontaminated, and maintained after and between uses. Facilities should have policies and procedures describing a recommended sequence for safely donning and doffing PPE:GlovesPerform hand hygiene, then put on clean, non-sterile gloves upon entry into the patient room or care area. Change gloves if they become torn or heavily contaminated.Remove and discard gloves when leaving the patient room or care area, and immediately perform hand hygiene.GownsPut on a clean isolation gown upon entry into the patient room or area. Change the gown if it becomes soiled. Remove and discard the gown in a dedicated container for waste or linen before leaving the patient room or care area. Disposable gowns should be discarded after use. Cloth gowns should be laundered after each use.
Respiratory Protection


Use respiratory protection (i.e., a respirator) that is at least as protective as a fit-tested NIOSH-certified disposable N95 filtering facepiece respirator before entry into the patient room or care area.

See appendix for respirator definition.Disposable respirators should be removed and discarded after exiting the patient’s room or care area and closing the door. Perform hand hygiene after discarding the respirator.If reusable respirators (e.g., powered air purifying respirator/PAPR) are used, they must be cleaned and disinfected according to manufacturer’s reprocessing instructions prior to re-use.Respirator use must be in the context of a complete respiratory protection program in accordance with Occupational Safety and Health Administration (OSHA) Respiratory Protection standard (29 CFR 1910.134external icon). Staff should be medically cleared and fit-tested if using respirators with tight-fitting facepieces (e.g., a NIOSH-certified disposable N95) and trained in the proper use of respirators, safe removal and disposal, and medical contraindications to respirator use.Eye ProtectionPut on eye protection (e.g., goggles, a disposable face shield that covers the front and sides of the face) upon entry to the patient room or care area. Remove eye protection before leaving the patient room or care area. Reusable eye protection (e.g., goggles) must be cleaned and disinfected according to manufacturer’s reprocessing instructions prior to re-use.  Disposable eye protection should be discarded after use.Use Caution When Performing Aerosol-Generating ProceduresSome procedures performed on 2019-nCoV patients could generate infectious aerosols. In particular, procedures that are likely to induce coughing (e.g., sputum induction, open suctioning of airways) should be performed cautiously and avoided if possible.If performed, these procedures should take place in an AIIR and personnel should use respiratory protection as described above. In addition:Limit the number of HCP present during the procedure to only those essential for patient care and procedural support.Clean and disinfect procedure room surfaces promptly as described in the section on environmental infection control below.Diagnostic Respiratory Specimen CollectionCollecting diagnostic respiratory specimens (e.g., nasopharyngeal swab) are likely to induce coughing or sneezing. Individuals in the room during the procedure should, ideally, be limited to the patient and the healthcare provider obtaining the specimen.HCP collecting specimens for testing for 2019-nCoV from patients with known or suspected 2019-nCoV (i.e., PUI) should adhere to Standard, Contact, and Airborne Precautions, including the use of eye protection.These procedures should take place in an AIIR or in an examination room with the door closed.  Ideally, the patient should not be placed in any room where room exhaust is recirculated within the building without HEPA filtration.Duration of Isolation Precautions for PUIs and confirmed 2019-nCoV patientsUntil information is available regarding viral shedding after clinical improvement, discontinuation of isolation precautions should be determined on a case-by-case basis, in conjunction with local, state, and federal health authorities.Factors that should be considered include: presence of symptoms related to 2019-nCoV, date symptoms resolved, other conditions that would require specific precautions (e.g., tuberculosis, Clostridioides difficile), other laboratory information reflecting clinical status, alternatives to inpatient isolation, such as the possibility of safe recovery at home.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009