Salı , Şubat 18 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
mhurkan yazdı:
13.02.2020 - 10:18:29
Mesleki hata yapan cezasını çeker. Tamam, bu dünyanın heryerinde aynıdır.

Ancak aklıma takılan sorular var;

1- Biz doktorlar olarak hata yaptığımızda 2 milyon TL gibi muazzam bir tazminatlara mahkum edilebiliyoruz, peki aldığımız maaşlar bu yüksek tazminat riski ile orantılı mı?

2-TÜrk Adalet sistemine olan güvenimi sarsan olaylarla karşılaştım. Hata yapan Savcı ve Avukatlar, yanlış karar veren Hakimler de ceza ödüyorlar mı?

3-Sağlık sistemi milyarlaca TL rant yaratılan bir sistem. Ben sadece her ay 500bin TL lik ilaç yazıyorum. Bu şekilde, "ekonomileştirilmiş" bir ortamda doktorların maaşıları, çevirdikleri sistem ile korole mi? (Benimki değil örneğin)

4-Doktorlar neden hata yapıyorlar? Sistemin çıkmazları, sorunları mesleki hatalar üzerinde etkili mi? Bir çok arkadaşım daha az riskli branşarı tercih ettiler (İkinci uzmanlıklarını alan bir sürü tanıdığım var) Doktorların ciddi motivasyon kayıpları, maruz kaldıkları ortam hata yapma ihtimallerini arttırıyor mu?

Ben bu soruları merak ediyorum. Cevap verebilcekler beri gellsin. :roll:
2 için söylüyorum; hayır. Hakim ve Savcılara trafik polisi tarafından doğrudan trafik cezası bile yazılamaz.

3 için ekleme; Ülkedeki tüm sistem doktor raporları üzerinden işliyor neredeyse. Peki karşılığı ne? :roll: :roll:
Kullanıcı avatarı
nexstep yazdı:
13.02.2020 - 11:42:31

2 için söylüyorum; hayır. Hakim ve Savcılara trafik polisi tarafından doğrudan trafik cezası bile yazılamaz.

3 için ekleme; Ülkedeki tüm sistem doktor raporları üzerinden işliyor neredeyse. Peki karşılığı ne? :roll: :roll:
Durumumuz çok vahim desene..... Sıfır risk alacaksın. Çünkü Türk doktorunun arkasında kimse yok, meslektaşları bile.....

Sokaktaki vatandaş da "riskli tedavilerini, ameliyatlarını" 100binlerce lira verip özelde yaptırır artık. :roll:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Yapacak bir şey yok, Artık geriye dönemeyiz, benim size tavsiyem cerrahi branşlardan özelikle gross cerrahilerden uzak durun. Oraya gideceğinize acilden pratisyen kalın daha iyi inan ki, merkez hastaneler yerine ilçe hastanelerini seçin. Sıkıntılı hasta yerine rutin hasta bakarsınız, çark döndükçe çevirmeye devam edecekler.
Kullanıcı avatarı
mhurkan yazdı:
13.02.2020 - 11:48:58
nexstep yazdı:
13.02.2020 - 11:42:31

Durumumuz çok vahim desene..... Sıfır risk alacaksın. Çünkü Türk doktorunun arkasında kimse yok, meslektaşları bile.....

Sokaktaki vatandaş da "riskli tedavilerini, ameliyatlarını" 100binlerce lira verip özelde yaptırır artık. :roll:
Daha vahim olan doktorların belkide çoğunun umrunda olmaması ya da farkında olmaması. Millet saati 27 liraya acilde nöbet tutuyor zorunlu bir durumu olmamasına rağmen. 50 liraya rapor veriyor.
Googlea yazin bu avukatin tek isi doktorlari boklamak nasilsa birgun bir doktorun eline dusersin o zamanda insallah sana dokunmamiz icin mahkeme karari gerekir ki alamadigimizdan bokunda bogulursun...

Re: Emsal karar: Yanlış teşhise 2 milyon tazminat

#4351387  gönderen Wohe
 15.02.2020 - 00:34:56
Ben yeterli olmadığım halde banim yeterli olduğumu belgeleyen devlet ödesin tazminatı ? Bir aile hekimine verdiği hatalı ehliyet onayından dolayı cezaya mahkum etmekten ne farkı var ? Malpraktiste devletin de payı yok mu :)
Ayriyetten böyle bir durumda 2 milyon tl tazminat çıkıyorsa , kurtardığım her göz her komorbid durum her hayat için orantılı olacak şekilde ödeme alayım. 40dk süren kardiyopulmoner rest. 50 tl civarı ediyor mesela. Musluk değiştirsem o sürede 100tl. Ha musluğu değiştirirken hata yapsam tazminat da ödemiyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Bizim arkadaşın hanımı çocuk çifte vatandaşlık alsın diye Kanada da doğum yaptı, normal doğum için 3800 dolar hastaneye 600 dolar da dr a ödediler, tc de doğum ücreti 700 TL, eğer bir malpraktis olursa da tazminat Kanada ile aynı, bunu biz kabul ettik, biz kendimizi bu hale getirdik ve tekrar söylüyorum bunlar daha iyi günlerimiz.
Kullanıcı avatarı
Ben mi yanlış okudum yoksa siz mi? 2 milyonu hastaneye kesmişler, dr hala yargılanıyor, özel hastanelerin ne kadar etik çalıştığını da biliyoruz hani. Hayatım boyunca 2 milyonu göremicem diyene de şaşarım, karşılığında gözünü verirse görür (!) aslında.