Salı , Eylül 29 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Emsal karar: Yanlış teşhise 2 milyon tazminat

 #4350694  gönderen drhaber
 12.02.2020 - 11:01:04
Siirt'te erken doğumla dünyaya gelen ve tedavisi için Batman'a sevk edilen bebek, doktorun yanlış teşhisi nedeniyle yüzde 90 görme engelli kaldı. Hastane ve doktor hakkında şikayetçi olan aile, yasal faiziyle birlikte 2 milyon lira tazminat kazandı.

Siirt'te yaşayan İ.A. ve R.A.'nın çocukları M.E.A, 2013 yılında prematüre olarak dünyaya geldi. İlk müdahalesinin ardından minik bebek tedavisine devam edilmesi için Batman'da özel bir hastaneye sevk edildi. Burada tedavi altına alınan M.E.A'ya iddiaya göre yanlış teşhis uygulandı. Yenidoğan bebeğin prematüre retinopatisinin (ROP) muayenesi yapılmayan talihsiz bebek, ilaçla tedavi edilebilecekken gözlerinden oldu.

Dünyalar başlarına yıkıldı

Bir süre sonra çocuklarını hastaneden çıkaran İ.A. ve R.A., M.E.A.'nın görmediğini fark etti. Talihsiz çocuğun daha sonradan yapılan muayenesinde gözlerinde görme kaybının olduğu ortaya çıktı. Dünyaları başına yıkılan İ.A. ve R.A, doktor ve hastaneden şikayetçi oldu ve tazminat davası açıldı. Mahkeme, Adli Tıp Kurumu'ndan gelen belgeleri de göz önüne alarak M.E.A.'nın yanlış teşhis sonucu gözlerinde yüzde 90 oranında görme kaybının olduğuna hükmederek hastaneyi 1 milyon 835 bin lira maddi ve manevi tazminata mahkum etti. Tazminatın yasal faizi ile birlikte 2 milyon lirayı geçeceği öğrenildi.

Doktorun yargılanmasına devam edilecek

Çiftin avukatı Mehdi Özdemir, "Doktorun görev kusuru nedeniyle taksirle yaralama ve görevi kötüye kullanma suçları yönünde cezalandırılması istemi ile Batman Cumhuriyet Başsavcılığına başvurduk. Batman 5. Asliye Ceza Mahkemesinin derderst bir şekilde bu suçlar yönünden görevli doktor yargılanmaya devam etmektedir" diye konuştu.
Kaynak :Yenişafak
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Emsal karar: Yanlış teşhise 2 milyon tazminat

 #4350703  gönderen Roland
 12.02.2020 - 11:26:57
Akraba evliliği sonucunda engelli doğan çocuklar bir ceza yok, yanlış karar veren hakime ceza yok böyle gitmez bu iş uzman arkadaşlar üç kuruş paraya çalışmaya performans kasmaya devam etsinler bakalım
Kullanıcı avatarı
Bu metni yazanları özellikle mi seçiyorlar? Okurken gözlerim kanadı. "Burada tedavi altına alınan M.E.A'ya iddiaya göre yanlış teşhis uygulandı" Teşhis uygulandı ne? Teşhis uygulanan bir şey mi? "Yenidoğan bebeğin prematüre retinopatisinin (ROP) muayenesi yapılmayan talihsiz bebek, ilaçla tedavi edilebilecekken gözlerinden oldu." cümle komple bozuk zaten.

Olayın da yanlış teşhisle alakası yok. Bir de emsal karar demişler. Olay muhtemelen prematüre doğan bebeğin göz muayenesinin yapılmaması ya da yapılıp sonuçlarının kayıt altına alınmaması. Buna bağlı olarak da görevi ihmalden yargılanması. Yani en azından ben öyle olmasını ümit ediyorum. Yoksa ülkede kimse doktorluk yapamaz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Bu devirde riskli branş yazanlarin aklina şaşarım.... hala khd pediatri kvc genel cerrahi yazanlar var... cok ilginc. Insan nasil olurda bile bile lades yapar anlayamiyorum. 2 milyonu acaba o doktor neyini satarak karsilayacak...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
drcbklyn yazdı:
12.02.2020 - 13:28:07
Bu devirde riskli branş yazanlarin aklina şaşarım.... hala khd pediatri kvc genel cerrahi yazanlar var... cok ilginc. Insan nasil olurda bile bile lades yapar anlayamiyorum. 2 milyonu acaba o doktor neyini satarak karsilayacak...
hala bana ulaşıp tercih danışan genç arkadaşlar oluyor.Onlara durumu anlatıyorum.Hala bu sayılan branşları deli gibi isteyenler çıkıyor.Ne yazalım abi dıyorlar.Bazısı da sen becerememişsin gidip uyduruk halk sğlığı uzmanı olmuşsun kıskanıyorsunu ima ediyorlar.Lan ben sana halk sağlığı mı yaz diyorum,git aile hekimliği yaz.temel bilim yaz,nükleer tıp yaz,hiçmi seçenek yok.Hem branş beğenme,küçümse.Hala egonun havanın peşinde koş.Hem de benim davam var diye dövün.Yok öyle 3 kuruşa 5 köfte