Cuma , Eylül 18 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Virüsü ilk farkeden doktorun mesajı Viral oldu!

 #4348791  gönderen drhaber
 04.02.2020 - 18:20:29
Çin'deki coronavirüs salgını ilk olarak 30 Aralıkta Dr.Li Wenliang tarafından tıp fakültesi mezunları grubunda WeChat'te paylaşılmış

Resim

Li Wenliang, 30 Aralık'ta, popüler Çin mesajlaşma uygulaması WeChat'e tıp fakültesi mezunlar grubuna bir mesaj attı: Yerel bir deniz ürünleri pazarından yedi hastaya SARS benzeri bir hastalık teşhisi konuldu ve hastanede karantinaya alındı.

Li, gördüğü bir teste göre, hastalığın bir şiddetli akut solunum sendromu (SARS) içeren büyük bir virüs ailesi olan bir koronavirüs olduğunu açıkladı.

Weibo'daki bloğunda Dr. Li, 10 Ocak'ta öksürmeye başladığını, ertesi gün ateşlendiğini, iki gün sonra da hastanelik olduğunu anlatıyordu. Anne ve babası da hastalanıp hastaneye kaldırılmıştı.

10 gün sonra, 20 Ocak'ta Çinli yetkililer koronavirüs salgını nedeniyle acil durum ilan etti.

Dr. Li, önce birkaç kez koronovirüs testi olduğunu ancak tümünün negatif çıktığını, kendisinde virüs bulunamadığını söyledi.

30 Ocak'taki blogunda ise "Bugün nükleik asit testi pozitif çıktı, ortalık sakinleşti, sonunda teşhis kondu" diye yazdı.

Li Wenliang CNN'e yaptığı açıkalamada “Sadece üniversite sınıf arkadaşlarıma dikkatli olmalarını hatırlatmak istedim” dedi.

Ölümcül koronavirüs salgınının merkez üssü Wuhan'da çalışan 34 yaşındaki bir doktor olan Li, arkadaşlarına sevdiklerini özel olarak uyarmalarını söyledi. Ancak birkaç saat içinde mesajlarının ekran görüntüleri, adı bulanıklaşmadan sosyal medyada viral hale geldi.

Li, “Çevrimiçi ortamda dolaştıklarını görünce kontrolüm dışında olduğunu ve muhtemelen cezalandırılacağımı fark ettim” dedi.

Mesajı gönderdikten kısa bir süre sonra, Li, Wuhan polisi tarafından söylenti ortaya atmakla suçlandı. Salgının ilk haftalarında ölümcül virüse dikkat çekmeye çalıştığı için polis tarafından hedeflenen birkaç sağlık görevlisinden biriydi. O zamandan beri, Li de dahil olmak üzere, dünya çapında en az 425 kişi hayatını kaybetti ve 20 binden fazla insan hastalandı.
Kaynak :Milliyet
Kullanıcı avatarı
Bunun iÇİN.

Adam "salgın konusunda uyarıda bulunduğu" için ceza almış. "Salgın patlak vermiş, Hatta kendi bile ölmüş."

Baskıcı kafaların düştüğü komik durumlar. Ruhu şad olsun.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
https://tr.sputniknews.com/asya/2020020 ... nden-oldu/

Ölmemiş ama yoğun bakimdaymis çok üzücü ilk vakaların ortaya çıktığı hastanede çalışıyormuş doktor arkadaşlarının olduğu bir mesajlaşma programına hastanede tespit edilen salgını yazmış tabi tiptan sağlıktan anlamaz savcı ve polisler zoruyla kağıt imzalatilmis bir hafta sonra da glokomu olan bir hastayı muayene ederken veya işlem yaparken virüsün geçtiği düşünülüyor şuan entube halde yoğun bakımdaymis umarım tekrar eski sağlığına kavuşabilir kendisi gibi 8 doktor daha bu salgına dikkat çekmiş umarım onlarda bir sıkıntı yoktur
Herşeyi iyice ayyuka çıkmadan örtme çabası içinde olan yöneticiler ve onların tetikçisi gibi davranan polis hakim savcılar olmasa belki de bu vakalar ilk tespit edildiğinde bu kadar yayılmadan onlenebilirdi işte virüse maalesef sorun cikarmamasi için kağıt imzalatamiyorsunuz
fisherrman yazdı:
07.02.2020 - 16:47:43
Virüs sadece yaşlıları vurur diyenler nerde?
Sen doktor musun cidden ya ?

Bir defa kişinin komorbid hastalığı var mı bilmiyorsun, olayı sadece yaşlılığa bagliyorsun.

İkincisi sağlıklı kişilerde yani komorbiditesi olmayan birinde virüsün yüksek ihtimalle grip benzeri tabloyla. Adı üzerinde yüksek ihtimalle, hiçbir zaman kesin değil

Komorbiditesi olan kişilerde de ards benzeri, böbrek yetmezliği tablosu yaratabileceği söyleniyor

Ayrıca influenza bile yılda milyonlarca kişiyi öldürüyorken şuan koronanin ölüm orani yüzde 2.

Herkesin dilinde koronavirusu. Aynı domuz gribinde olduğu gibi, abartmayi çok güzel seviyoruz