Salı , Ocak 21 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

MHRS randevularında aksaklık mı yaşanıyor?

 #4345298  gönderen drhaber
 16.01.2020 - 11:26:11
İddialara göre İstanbul'daki kamu hastanelerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle 'Merkezi Hekim Randevu Sistemi' ve 'Alo 182' üzerinden randevu bulmak oldukça zor. İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Saip, sorunun aile hekimlerinden sevk sistemiyle düzeltilebileceği görüşünde

Son günlerde hastalar, Sağlık Bakanlığı'nın 2011 yılında faaliyete geçirdiği Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve Alo 182 üzerinden randevu alamamaktan şikayetçi. Bazı polikliniklerde aylar sonrasına randevu verilebildiğini belirten vatandaşlar, şikayetlerini sosyal medyada ve online şikayet platformu olan 'sikayetimvar.com'da da paylaşıyor.

Gökhan Kam'ın Milliyet'teki haberine göre şikayet platformunda 'MHRS' ve 'Alo 182' için yazılan binlerce şikayet var. Şikayetlerin bazıları şöyle:

'1 yıldır alamıyorum'

- "Tuzla Devlet Hastanesi kadın doğum a** ö**den randevu almak istiyorum, alamıyorum. Aylardır çabalıyorum tüm randevuları dolu. MHRS'den alamıyorum, arıyorum alamıyorum. Her gün deniyorum sürekli dolu diyor. Hamileyken yakınımda olan devlet hastanesine gitmek istiyorum gidemiyorum"

- "Ümraniye Devlet Hastanesi'ne tıbbi onkolojiye herhangi bir doktora bir türlü randevu alamıyoruz. Doktor Eylül ayında randevu almamızı söyledi. 182'yi arıyoruz, 'Hastanenin en yoğun doktoru diye randevu vermiyor, öbür doktorlara da randevu alamıyoruz. Kasım sonu geldi"

- "1 yıldır Bakırköy Sadi Konuk sağlık kuruluna randevu alamadım. Sürekli dolu uyarısı alıyorum. Yatağa bağlı çocuğuma rapor çıkarmam gerek. Özel bir çocuğum var."

- "MHRS'den 1 aydır randevu talep ediyorum fakat randevu vermiyor. Çocuğum kırmızı reçete ile verilen ilaç kullanıyor ve bu ilacı sürekli kullanması gerekli. İlacı bitti, ilaç yazdırmaya gittiğimde doktor randevulu şekilde muayeneye gelmemizi istiyor. 1 aydır randevu talebi oluşturmama rağmen randevu alamadığımızı söylüyorum. 'Alan nasıl alıyor, bir şekilde alacaksın' diye azarlanıyorum."

Şikayetler üzerine biz de MHRS ve Alo 182 üzerinden randevu almayı denedik. Polikliniklere en erken 10 gün sonrasına randevu alabildik. Ancak deri ve zührevi hastalıkları ile ortopedi-travmatoloji polikliniklerine randevu bulamadık.

'Çözüm sevk sistemi'

Sistemin neden bu kadar yoğun olduğunu da İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip'e sorduk.

Mevcut sağlık sisteminde aşırı bir talebin yaratıldığını belirten Prof. Saip şunları söyledi: "Sağlık Bakanlığı verilerine göre; ülkemizde kişi başı hekime müracaat 2002 yılında 3.1 iken 2017 yılında 8.9'a yükselmiştir. Son 15 yılda devlet hastanelerine başvurular yüzde 220 arttı, üniversite hastanelerinde yüzde 340, özel hastanelerde ise yüzde bin 150 başvuru artışı var. Kamuda bu sayıları karşılayacak sayıda hekim, sağlık çalışanı ve hastane olmadığı için beklentiler karşılanamaz duruma gelmiştir. Bir devlet hastanesinde çalışan hekim günde 100-120 hasta bakmaktadır. Oysa bir hekim hastaya en az 15-20 dakika ayırarak günde ancak 20-30 hasta bakabilir. Mevcut randevu sistemi 10 dakikada bir aynı anda 3 hastaya birden randevu verir hale getirilmiştir. Sağlık sistemi ve randevu sisteminin tıkandığını bir diğer göstergesi de acile başvuran hasta sayılarımız. 80 milyonluk ülkemizde acile başvuru sayımız yıllık 110 milyon.

Çözüm; birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilerek hastanelere başvuruyu azaltmak. Sevk zincirini sağlarak ihtiyacı olan hastaları hastanelere yönlendirmek, gereksiz tetkik ve girişimleri arttıran performans sisteminden vazgeçmek. Mevcut kapasitemiz doğru değerlendirildiğinde gerçek hastalar için uzayan hasta randevularının önüne geçilebilir."
Kaynak :Milliyet
Kullanıcı avatarı
ASM'ler de güllük gülistanlık değil malesef. 4-5 tane aynı soyisimde kayıt görüyorum sistemde. Topluca giriyorlar içeri. "Hocam, gelmişken çocukları da göstereyim dedim."

Diğeri gelir "Ben sadece iğneden fayda görüyorum. Lütfen bana iğne yazın.", "Geçen aynı böyle olmuştum, doktor 10 tane iğne yazmıştı, turp gibi olmuştum.". Sağlık sistemi sana 5 gün boyunca 2x1 mesai ayırmak zorunda mı? Teknoloji gelişti, artık haplar var.

Beleş sağlık sisteminin kusurları.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
kapıdan gelip rica eden hastaya her hekim özel hastası var ise yardımcı olur diye düşünüyorum.sanki bizim memlekette her iş kurallı yürüyor gibi bir de telefonla randevu işi moda oldu.en yakınlarım bile tel ile arama taraftarı.sabah erken gidin muayene sırası alırsınız diyorm..hocam kim galgacak o saatte yeaaaaaa diyor.bilemedim ne doğru ne yanlış artık bu sistemde ama asmlere bu işi yıkarsan 1.basamak hekimleri maalesef daha fazla ajitasyon şiddet saygısızlıkla karşılaşacaktır:(

Re: MHRS randevularında aksaklık mı yaşanıyor?

 #4345303  gönderen Drbnmas
 16.01.2020 - 11:45:56
Randevu yoksa ne yapmalı?

1- sekreterleri darlayın. Sonuç:hastayı başından atmak için: “dohtura sorun, kaşeli kağıt verirse o zaman sıra veririz”. Cümlesi.

2. Bu cümle cebimizde. Gidip dohturun kapısını çalmadan doirek çat diye açıp dalın içeri. “HOCAM YA SIRA GALMAMIŞTA SEKRETERE GİTTİM YAZILI KAĞIT VERSİN DOHTUR DEDİ” diyin.

3- Dohtur günün yorgunluğuna ve gün içinde yaşadığı streslere göre bir de tabii sizin fiziki tehdit unsuru yaratan özelliklerinizi değerlendirmesi ardından gözü keserse “BAŞKA GÜN SIRA AL GEL” der ya da gözü sizinle de mücadele etmeyi kesmezse sıra verir.

İşte size mhrs randevu sistemine alternatif. Emekliye müjde, işsize müjde, ev hanımına müjde. Müjde isimlilere müjde. Parizyenden müjde.
Kullanıcı avatarı

Re: MHRS randevularında aksaklık mı yaşanıyor?

 #4345308  gönderen nexstep
 16.01.2020 - 11:59:23
Sevk sisteminin gelmesini savunanlardanım. Ama bu düzende gelirse aile hekimliklerinin 182den farkı kalmayacaktır.

İlk defa çok da ciddi olmayan bir şikayet ile gelen hastayı reçete verip gönderip geçmeyince sevk ettiğimde o hastada ciddi bir hastalık çıkınca "niye beni ilk geldiğimde göndermedin" diye gelecek şikayetlere karşı hekimi koruyacak düzenleme gelmeden olmaz bu iş.
Kullanıcı avatarı

Re: MHRS randevularında aksaklık mı yaşanıyor?

 #4345309  gönderen tedi
 16.01.2020 - 12:01:22
sorun MHRS'de değil, direk sosyolojik inceleme gerektiren bir sorun var. Şu muayeneleri gözünü seveyim, aile hekimini 25 tl, hastaneye sevksizleri 50 tl yapın bak 1 yemek parası. gör o zaman bomboş mhrs
Kullanıcı avatarı
Benim anlamadığım: Gıda, giyim, barınma... Bunlar da temel ve hayati ihtiyaçlar. Ama hiçbiri beleş değil. Dolayısıyla kimse markete, mağazaya çoluk çocuk girip yağmalamıyor. Beleş olsa oraları da yağmalarlar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: MHRS randevularında aksaklık mı yaşanıyor?

 #4345326  gönderen firangi
 16.01.2020 - 13:06:12
Problem artık sevk sistemi ile çözülemeyecek kadar büyük bence.
Hekimlerin eski saygınlığının geri getirilmesi (artık pek mümkün değil malesef), muayene ücretlerinin artırılması, ücretin direkt hastanede alınması, belli bir süre içerisinde aynı branştan farklı bir hekime muayenenin yasaklanması ve şu malpraktis ile ilgili yasal düzenlemelerin adam gibi yapılması lazım.
Sen adamın kafatasını aç, beyindeki kitleyi çıkar, eline üç kuruş para vermesinler. Sonra en ufak bir komplikasyonda ömür boyu çalışsan kazanamayacağın tutarlarda tazminat ödemeye mahkum ol. Yok öyle bir dünya!
Bu yozlaşmış ortamda, bu cehalet ve şımarıklığın zirve yaptığı ortamda hiçkimse risk almaz.
Aile hekimlerimiz niye risk alsın veya niye herhangi bir rapor versin. Herşeyi ilgili uzman hekime yönlendirir. Sevk gerektiren bir hastalık olmasa bile niye sözlü veya fiziksel şiddet riskini göze alsın.
Eskiden sevk sisteminin uygulandığı günlerde hekim ne derse oydu. Kimse de sen nasıl sevketmezsin diye olay çıkarmıyordu. Çünkü hekimlerin saygınlığı vardı ve bu kadar saçma malpraktis davaları yoktu.
Tum hastaneler kapatilip 24 saat boyunca tum branslarin bulundugu dev bir tane acil kurulsun. Acilin duvarlari ulke sinirlarini cevrelesin. Ulkenin adi Acil olsun. Birlik ve beraberligi artirmak icin herkes "ben acilim", "hayir biz daha aciliz", "olurum acilim" falan desin.
Kullanıcı avatarı
Hastalıkların %90-95 nin birinci basamakta tedavi edilebileceği öngörülüyorsa ya sevk zinciri ya da artmış 2. ve 3. basamak muayene ücretleri şart
En doğrusu ikisinin birlikte olması, aile hekimi karar vermeli, tek başına artmış muayene ücretleri dar
gelirliyi zorlar. Aile hekimi üzerinden gitmezse hastanede yüksek muayene ücreti ödeyecek. Aile hekimine de sevk kotası konmalı yüzde olarak. Önce aile hekimi sayısı artırılmalı tabi.
Önlem alınmadan başlatılacak sevk zorunluluğu 1. Basamaktaki şiddeti muhakkak ki artıracak, bunun öncesinde de caydırıcılığı yüksek sağlıkta şiddet ile ilgili yasal düzenlemeler çoktan uygulamaya girmiş olmalı
Sonuç:Tüm bunları yapacak/yaptıracak sağlık yöneticileri gerekli
Bi aksaklık falan yok.Biliyorsunuz bu tabipler birliği hayin zaten cumhurbaşkanımızın dediği gibi.Sağlıkta yapilan devrimleri karalamak için sürekli uğraşıyorlar.Mesela geçen kaynimin yan ağrısı tuttu misafirlikte iken.hemen gittik kayseri şehir hastanesine.Ben de ilk defa şehir hastanesini yerinde müşaade firsati buldum.Devasa bir yer gerçekten.Çok lüks masraftan kaçınılmadığı belli.Kaynım da zaten inşaat ustası yerdeki ve duvardaki taş döşemelerin 1.sınıf malzeme olduğunu teyit etti.Girer girmez kapalı eli yüzü temiz genç bir hanim kardeşimiz- karşılama görevliymiş kendisi-hemen yardımci oldu acile yönlendirdi.Biz tam yüreyecekken 2 dk bekleyin golf arabası gelecek dedi.Atladık acilin hemen önünde indirdi.Dr muza şikayetimizi söyledik kan aldi hemen tomoğrafi çektirdi daş var dedi biz de tahmin etmiştik zaten süprüz olmadi.Ağrı kesici serum taktı.Ürolojiye gitmeniz lazim dedi.Eve geldik.Randevumuzu aldık 2 gün sonraya.2 gün sonra kaynım gitmiş ürolojiye dr bey 30 saniyede muayene ve tetkik sonuçlarinı değerlendirmiş taş kirmaya randevu icin sekretere yönlendirmiş.9. aya randevu vermiş.Biz de şaşırdik biraz tabi ne yalan soyluyum ne yapcaz etcez.Tekrar aradik mhrs i.Biraz israrli olunca ısparta şehir hastanesinde 15 gun sonra müsait dedi.Biz de tamam olur dedik.Bu arada ibrahim saraçoglu hocamizin maydanozlu limonlu zencefilli taş eritme kürü uyguladik.Dun de kaynimı ısparta güldiken turizm otobüsune bindirdik otogardan.Operasyonu olup gelecek inşallah.Vatandaşın hepsi aynı yere hücum ediyor sonra yer yok.Özellikle istanbul gibi nüfusun yoğun olduğu yerlerde normal.Oysa 80 lira otobüs bileti verse tekirdağ düzce falan rahat yani.Hem öyle cebimden 5 kuruş çıkmasın hem evimin dibinde by pas oluyum hem de yarın oluyum.Kanada da bile yok öyle sağlık sistemi.

Re: MHRS randevularında aksaklık mı yaşanıyor?

 #4345407  gönderen herz89
 16.01.2020 - 18:27:48
circadian yazdı:
16.01.2020 - 13:37:21
Tum hastaneler kapatilip 24 saat boyunca tum branslarin bulundugu dev bir tane acil kurulsun. Acilin duvarlari ulke sinirlarini cevrelesin. Ulkenin adi Acil olsun. Birlik ve beraberligi artirmak icin herkes "ben acilim", "hayir biz daha aciliz", "olurum acilim" falan desin.
Bir anlık bilim kurgu filmi gibi hşssettim :wink:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: MHRS randevularında aksaklık mı yaşanıyor?

 #4345444  gönderen Jeanne
 16.01.2020 - 21:26:04
İnsanların gözünde doktorun itibarı bu kadar düştükten sonra bu işe artık çözüm bulmak yıllar alır. Sevk sistemi getirilse ne olur? Gider aile hekimini sıkıştırır. Sıkıştırmanın dozuna ve hekimin direncine göre ya olay tartışma/şiddete uğrama ile sonuçlanır ya da gerek olmadığı halde sevk eder kurtulur. Artı; pek çok faktörün etkisi ile (hem hasta bakacak istek kalmaması, risk almak istememe; hem de artan kadrolar ile niteliksiz uzmanlık eğitimi) insanlar artık uzman doktora ulaşmayı çok doğal birşey olarak görürken onu bile yeterli görmeyip aşırı rahat şekilde yandal uzmanına ulaşıyor. Bir yandal uzmanının kaç senede yetiştiğine dair en ufak fikri olmayan adam ‘yeşil alan kaydı’ sayesinde çocuk hematolojiye randevusunu alıp ‘bi kanına bakalım dedik’ diyor. Bi kanına bakalım dedik diye hematoloğa randevu almak nasıl bir lüks ya? Ama Türkiye’de aşırı normal bir cümle. Bu yüzden de asıl ihtiyacı olanın aylarca kuzu kuzu randevu düşürmeye uğraşıp tedavisinin geciktiğini de maalesef görüyoruz. Düzeleceğine dair de umudum yok.

Re: MHRS randevularında aksaklık mı yaşanıyor?

 #4345472  gönderen drcoupe
 16.01.2020 - 23:56:28
Dünya daki en çarpık sağlık sistemi sanırım Türkiyede. Bence tıkır tıkır calışan bir sevk sistemi kurulmalı. Devlette muayene ücretleri en az 45 lira olmalı ve ücret peşin alınmalı. İstenecek tetkikler içinde özeldeki kadar olmasada ek ücret alınmalı. Yani bir nevi özel hastane mantığıyla daha düşük ücretlendirmeyle calışmalı devlet hastaneleride. Ha keza su an özellerde genelde muayene farkı 30-50 tl arasında. Kandan fark alınmıyor.Bir mr farkı 50 tl yani bir kişi özele geldiğinde cebinden 100 lira (bence cok düşük bir ücret sağlık için) cıkarak yarım saat muayenesini kanını görüntülemesini yapıp cıkabiliyor. Bakın yarım saat diyorum yarım saat boyunca 10 yıllık eğitim tecrübemi aktarıyorum o adama. Buna rağmen günde 10-15 hasta geliyor ve gercekten şikayeti olan hasta geliyor. Aynı ücretler devlette 60 olsa su an bir hekimin baktığı hasta sayısı 5 de 1 ine düşmesse bende bişey bilmiyorum. Necip milletimiz bedava bulduğu yada kolay ulaştığı seylere masallah gözü kapalı dalıyor. Zaten devlet hastaneleri bu şekilde giderken ben sgk nın cık uzun süre dayanabileceğini düşünmüyorum. Önümüzdeki sürecte cık ilginç şeyler olabilir.
Kullanıcı avatarı

Re: MHRS randevularında aksaklık mı yaşanıyor?

 #4345490  gönderen tedi
 17.01.2020 - 04:56:52
yok yaşanan şeyin adı: sağlık pornografisi

ne demek istiyorum şöyle: abartılı tetkikler, herkesin borsacı gibii vaktinin aşırı kısıtlı ve kıymetli olması, vip hizmet beklentisi ve tüm bunların bedava olması...adeta bir film olsa ne kadar abartmışlar derim.