Pazar , Ocak 19 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
ÖSYM Başkanı Ali Demir’in görev yaptığı sürede soruların FETÖ tarafından nasıl çalındığına dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianamede hazır aldı. İddianamede kurumdaki FETÖ'cülerin sınav sorularını kopyalamak için özel programlar kullandıkları ve bu kişilerin de Demir tarafından işe alındığı ayrıntılı olarak anlatıldı. Demir’in 2012 KPSS'ye giren bir kişide cevap anahtarı yakalayan öğretmeni evinde ziyaret ettiği de iddianamede yer aldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Güney, FETÖ’nün ÖSYM yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında ÖSYM eski Başkanı Ali Demir hakkında iddianame hazırladı.

Demir’in "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar, "zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma" suçundan da 3 yıl 6 aya kadar olmak üzere 18 yıl 6 aya kadar hapsi istendi.

İddianamede ÖSYM tarafından 2010-2015 yılları arasında yapılan tüm sınavlarda soruların sızdırılmasına ilişkin bilirkişi raporuna yer verildi.

Raporda, söz konusu yıllarda kurum tarafından düzenlenen sınavların sorularının, soru havuzundan çekilip matbaaya gönderilmek üzere "Sır Cihazı" adı verilen kriptolu hafıza belleğine yüklendiği sırada ÖSYM’nin bilgisayarlarına kurulan ProNMS ve Lumension adlı programlar aracılığıyla soruların arka plana kaydedildiği vurgulandı.

ÖSYM’deki FETÖ üyelerinin daha sonra bu soruları aldığı ve kendilerinden sorumlu "ÖSYM imamı" Bekir Ş.’ye ulaştırdığı ifade edildi. Bekir Ş.’nin de daha sonra soruları sınava girecek örgüt üyelerine dağıttığı belirtildi. Başsavcılık tarafından soruşturma başlatmasıyla birlikte örgüt mensuplarının ÖSYM’deki bilgisayarlara 35 kez format attığı, buna rağmen bazı bilgisayarlarda sınav sorularını kaydeden programlara ilişkin kalıntılar bulunduğu bildirildi.

İddianamede, sınav sorularının hazırlanması sürecinde görev alan çoğu kişi hakkında FETÖ’den işlem yapıldığı, bu kişilerin Demir döneminde kurumda işe alındığı veya başka birimlerden Demir’in onayıyla görevlendirildiklerini vurgulandı.

ÖSYM benim dönemimde mükemmelleşti
İfadesine yer verilen Demir, söz konusu suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Başkanlığı döneminde ÖSYM’nin mükemmelleştiğini iddia eden Demir, söz konusu ProNMS ve Lumension adlı programların TÜBİTAK’ın onayıyla alındığını söyledi. Demir, kuruma alınacak personeller için ise emniyet istihbarattan bilgi aldıklarını, söz konusu kişiler hakkında olumsuz bir bulgunun bulunmadığını savundu. ÖSYM’nin kendi döneminde kurumsal bir kimliğe kavuştuğunu öne süren Demir, sınav güvenliğine ilişkin ek tedbirler aldıklarını kaydetti.

Kopyası alınan sorular CD’ye yüklenerek dışarı çıkartıldı
İddianamede, ÖSYM’nin Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığı ile Bilgi Güvenliği ve Yönetimi Daire Başkanlığında görevli örgüt mensubu bazı bilişim uzmanlarının itiraflarına da yer verildi. Bilişim Uzmanı M.E.A., ÖSYM’de göreve başladıktan bir yıl sonra S.S. isimli örgüt üyesinin soruları örgüt üyelerine vermek için sanal sunucu kurma talimatını kendisine verdiğini anlatarak, "Ben de bunun üzerine WSUS isminde bir sanal sunucu kurdum. Bu sistem, sınav sorularının Sır Cihazı’na yüklendiği sırada dosyaların ProNMS aracılığıyla bir kopyasının da WSUS isimli sanal sunucuya atılmasını sağlıyordu. Bu programların yazılımlarını K.K. adlı kişi yapıyordu. Bu kişinin güncelleme sırasında soruların kopyasının alınmasını sağlamak için de güncellemeler yaptığını biliyorum. Kopyası alınan soruları S.S. bir CD’ye yükleyerek dışarı çıkartıyordu. S.S., ÖSYM imamı olan Bekir Ş.’ye bu soruları veriyordu" diye konuştu.

İtirafçı İ.P. ise, "Sınav sorularında son anda yapılan değişiklikler bile örgüt üyelerinin eline geçiyordu. Bu işlemi yapan kişilerin tamamının 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurumla ilişiği kesildi. Soruları çalan kişilerin S.S., M.E.A. ve S.S.K. olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

FETÖ'cüleri işe almış
İddianamede Ali Demir'in, 2012 KPSS'ye giren bir kişide cevap anahtarı yakalayan öğretmen S.Ö'yü evinde ziyaret ederek, kopya olayını örtbas etmeye çalıştığına da yer verildi.

İddianamede ifadesine yer verilen Ali Demir ise üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi, örgütle ilgisinin bulunmadığını belirtti.

ÖSYM'nin kendi döneminde kurumsal bir kimliğe kavuştuğunu savunan Demir, sınav güvenliğine ilişkin de tedbirler aldıklarını dile getirdi.

Demir, "ProNMS ve Lumension" adlı programların TÜBİTAK'ın onayıyla alındığına, personel alımlarının ise istihbarattan bilgi edinildikten sonra gerçekleştirildiğine dikkati çekti.

İddianamede, Demir hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma" suçlarından 18 yıl 6 ay hapis cezası istendi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianame, mahkemece kabul edildi. Demir’in önümüzdeki günlerde yargılanmasına başlanacak.

yenisafak
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
the_dr yazdı:
02.01.2020 - 16:29:32
o sorularla uzman olanlara ne oldu oraya gelin , şu an doç. bile olmuş olan vardır.
burda sorun soru calmaları veya bır yere haksız yerlesmeleri değil hocam ana sorun hükümeti değiştirmek istemeleridir yoksa o malum yandas cevreden lıse mezunu olup cok yandas oldugu ııcn sahte dıploma ile dr maaşı alan var bu ulkede ve ayrıca yıne malum yandas cevreden oldugu ıcın kendısıne sınav kazandırılmıs, yanlısları dogru kabul edılmıs ve dr olmus ıonsanlar var bu ulkede yanı mesele neden hak yedın degıl neden benım yandasım değilsin ve bana dokunmaya calıstın meselesi ,yoksa fetönün bu yaptıklarının bin beterini fetöye hain diyen camiadan olanlar hali hazırda tüm bunların daha beterini kendileride yapıyorlar , bu arada ben fetöcü değilim ve hukumetle kol kola oldukları zamanlardan beri fetöye hep karşı idim, o zamanlar bana fetöye karşı oldugum için şu an fetöye hain diyen grup bana fetöye karsı cıktgım için bır zamanlar vatan haini dıyorlardı :) eger fetö elebaşı şöyle bundan bi 10 -15 yıl önce ölmüş olsaydı şimdi karacaahmette türbesi vardı ve bugun ona ne kadar hain diyen varsa şimdi o türbeye gidip onu evliya dıye zıyaret edip agıt yakıyorlardı emin olun :D ,mesela benım tadngım eski bır fetöcü arkadas vardı kendısı kadın dogum uzmanıdır bunlar 3 kız kardeşti lisede bırlıkte okuduk ve tıp kazanacak kapasıtesı yoktu ve ne ılgınckı bu 3 kardesın üçüde ılk gırmede arka arkaya aynı üniversıtenın tıp fakultesını kazandılar şimdi anlıyorumkı cemat bunlara soru vermıs neyse bu kız fetö olaylarından sonra herhalde hukumet yandası gecındıkı kendısının kılına dokunan olmadı halbukı oda soru calarak bınlerce ınsanın hakkını yıyerek tıp fakultesıne girdi ve dr oldu hatta tus soruları bıle verıldı bence kendısıne cunku daha mezun olmadan kendısının kadın dogumu kac puanla nereyı kazanacagını söyluyordu bız o zamanlar anlamıyorduk bu fetö olayları acıga cıkınca anladık ve o şahıs halen dr ,özel bır hastanede uzman olarak calısmaya devam edıyor sımdı devlet bu şahsın soru caldıgını bılmeyecek kadar ahmak değil biliyordur ama bu şahsı kendi saflarına gecmıs olarak göruyorlarsa dokunmazlar yani sorun soru calması değil hangi camıaya ait oldugudur buna göre toplayıp götürüyorlar ınsanları yoksa her soru calanı alıp göturup kanunen geregını yapmıyorlar bu tarz ınsanlara geregını yapacak olsalar tüm kendı yandaslarına dokunmak zorunda kalırlar cunku kendılerı soru calmaktan beter neler yaptılar şu an kamuda hakkı ıle gıren hakkı ıle sınav kazanan cok cok az ınsan var ve haksızlık edenlerın hepsıne dokunacak olsalar ortalıkta kendı adamları kalmaz dukkanı kapatır giderler :) yanı soru calanlar hak hukuk yıyenlerın ıcınden kendı yandasları olmayan muhalıf olanları alıp kendı yandası olanlara dokunmuyorlar
Kullanıcı avatarı
biliniyordu, belliydi, göz yumdular. bir çok mesnetsiz tus da derece yaptı. çalıntı diploması ile fetö ile devlettenden atıldılar. şimdi özelde malı götürüyorlar. adalet herkese lazım olur.
tedi yazdı:
02.01.2020 - 21:12:44
biliniyordu, belliydi, göz yumdular. bir çok mesnetsiz tus da derece yaptı. çalıntı diploması ile fetö ile devlettenden atıldılar. şimdi özelde malı götürüyorlar. adalet herkese lazım olur.
fetöden devletten atılanlar özelde nasıl calısıyorlar , fetöden atılanların cogu içerde veya görevını hıc bır yerde yapamıyorlar dıye bılıyorum ben
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Bu ülke insanının geleceğinin en büyük düşmanı yandaşlık; bu bazen tarikat/cemaat, bazen hemşehricilik/akrabacılık, bazen siyasi görüş bazen x bazen y olur
İş en iyi yapana verilmediği sürece kendilerini geliştirmiş ve bunu kararlılıkla sürdüren toplumların takipçisi olmaktan da öteye geçilemez
Kullanıcı avatarı
aerztinnn yazdı:
02.01.2020 - 21:15:14
tedi yazdı:
fetöden devletten atılanlar özelde nasıl calısıyorlar , fetöden atılanların cogu içerde veya görevını hıc bır yerde yapamıyorlar dıye bılıyorum ben
bir çoğunun cezası bitti yada suçsuz bulundular :D gelecek karartan tip hocalardı bunlar... tehdit eden, sürdüren, zulüm eden, ihale kovalayan badem bıyıklılar hala para kazanıyorlar. hemde yandaş hastanelerde
Kullanıcı avatarı
Allah bin türlü belalarını versin.
Eskiden beddua etmezdim. Zaman değiştirdi beni de. Şimdi içimden geleni daha az geçiriyorum vicdan süzgecinden.
En ufak tarikatından en büyük cemaatine, sendikasından partisine, devletin imkanlarını kendi zümrelerine kullanan her grubun Allah tez vakitte belasını versin.
Kullanıcı avatarı
aerztinnn yazdı:
02.01.2020 - 21:15:14
tedi yazdı:
üniden ihraç olan hocalar hepsi özelde
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
the_dr yazdı:
02.01.2020 - 16:29:32
o sorularla uzman olanlara ne oldu oraya gelin , şu an doç. bile olmuş olan vardır.
O arkadaşların da örgüt üyesi olmaktan içeri atılması gerekmez mi? Asya Banka kirasını yatırdığı için içeri atılanların yanın da hiç de masum gözükmüyorlar. :roll:
Kullanıcı avatarı
Bu konu her açıldığında bu cümleyi yapıştıracağım; "Sayın hoca efendi döneminde, "biz" bir tarafımızı yırtarcasına haykırıyorduk".

Ohhhh rahatladım. Zaten tek bunu yapabiliyoruz. Sakalımız yok çünkü....
2011 ygs de mod medyan metodu diye ortalık yıkılıyordu sınavdan önceki gün google da arama tavan yapmış Feme giden arkadasım sınavdan 1gün önce alelacele dersaneye çağırdılar mod medyan konusuna ağırlık verin diye demişti yani kulaktan kulağa oynundaki gibi en tepedekiler bunun bir metod olduğunu biliyordu ama aşagıya dogru bu konudan soru çıkacak şeklinde yayılmış:)Sınavdan sonra Taksimde yürüyüşler yapıldı bir bilene bir Gülene sor diye ama o yıl seçim de vardı hükümet ikna olduk deyip konuyu kapadı.Eğer devleti paylaşma konusunda anlaşmazlığa düşmeselerdi bunlar hala tepede soruları çalmaya devam edeceklerdi.Halbuki biz daha lisedeyken bunlar hırsız diyorduk ama kimse bizi dinlemedi.Muhafazakarlık maskesi altında çok kul hakları yendi zamanın hükümeti de buna göz yumdu.Sonuç birkaç kişiyle virgülün gerisiyle istedigim şehri kaçırdım bu fetöcüler yüzünden.Bunlara sebep olan herkesin abv.
En son digitiminimix tarafından 03.01.2020 - 09:55:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.