Çarşamba , Eylül 23 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Açılır kapanır tavanlı alanların kapalı alan olarak tanımlanacağı, tavanın tamamen açık alan olarak uygulandığı bir yönetmelik değişikliği olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tütün ürünlerinin kullanıldığı tavanı açılır kapanır alanların artık "kapalı alan" olarak kabul edileceğini, yönetmelikle bu tanımlarının yeniden belirleneceğini bildirdi.

Bakan Koca, uygulamaya geçirilen düz paket uygulamasına ilişkin, Özbekistan temasları kapsamında ziyaret ettiği Semerkand'da basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Tütünle mücadeleyi kesintisiz devam ettirmek istediklerini vurgulayan Koca, "Vatandaşımızın temiz hava alma hakkını güvence altına almak gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede bugün de gündeme giren tek paket uygulamasıyla markanın yüzde 5'i geçmediği ve cazibenin özellikle devre dışı kaldığı tek paket uygulamasına geçilmiş oldu." dedi.

Dünyada birçok ülkede düz paket uygulaması olduğuna işaret eden Koca, Türkiye'nin de 7'inci ülke olarak bu uygulamaya geçtiğini ifade etti. Fahrettin Koca, endüstrinin gençleri ve kadınları rol model olarak hedef aldığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Bu çerçevede gençlere ve kadınlara yönelik daha etkili bir yaklaşım içinde olacağız. Kapalı ve açık alan tanımı vardı. Bu açık alan tanımının tavanı açılır, kapanır sistemlerin çok istismar edildiğini ve kapalı alan olarak kullanıldığını görüyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki haftalar bir düzenlememiz olacak. Açık alanın daha net tanımlandığı 'açılır kapanır' tarzında olmadığı ve vatandaşın yüzde 70'inin sigarasız, dumansız ortamı aradığı bir ortamda genelde arka taraflara yönlendirildiğini önde daha manzaralı yerlerin sigara içen kesime ayrıldığını görüyoruz. Bunu daha net ayrıştıran açık alanı tanımlayan açılır-kapanır tavanların da kapalı alan olarak tanımlandığını gösteren bir yönetmelik düzenlemesi önümüzdeki haftalarda yapılacak. Bu anlamda ne kadar mücadele edersek sonucun o kadar başarılı olduğunu, bu anlamdaki denetimleri ne kadar gevşetirsek sigara içme oranlarının yükseldiğini biliyoruz. Daha yoğun bir şekilde önümüzdeki dönemde denetimleri, çapraz denetimler özelinde daha da yoğunlaştırmak istiyoruz. Tanımda çok sorun yoktu. Biz bunun sahada istismar edildiğini görüyoruz. Açılır kapanır tavanlı alanların kapalı alan olarak tanımlanacağı, tavanın tamamen açık alan olarak uygulandığı bir yönetmelik değişikliği olacak."

Tütün kullanımının erkeklerde yüzde 41'den 44'e yükseldiğinin altını çizen Koca, kadınlarda ise bu oranın yüzde 13'ten yüzde 19'a çıktığını, kadınlardaki artış oranının erkeklerden daha fazla olduğunu bildirdi.

Gençlerde tütün kullanımında düşüş yaşandığını ifade eden Sağlık Bakanı Koca, şunları kaydetti:

"Denetimlerin son dönem azalan denetimlerle oranın giderek arttığını da görüyoruz. Açılır, kapanır tavan alanların yeniden tanımlanmasıyla denetimlerimizi daha da yoğunlaştırarak tek tip uygulamayla mücadelemizi daha yoğun bir şekilde devam ettirmek istiyoruz. Yasal çerçevede uygulanan cezai müeyyideler var. Bu cezai müeyyideler ile birlikte aslında sigaranın ne kadar zararlı olduğunu bir şekilde endüstrinin hedef kitle olarak gençleri ve kadınları hedefledikleri biliyoruz. Bu çerçevede sigaranın zararlarını her geçen gün itici, bilinç altında tiksindirici bir yaklaşımı da bir bilinci de geliştirmek istiyoruz."
Kaynak :sözcü
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Yerinde bir karar ancak;
Geçenlerde "kapalı bir alanda" sigara içildiği için uyarıda bulundum. Kavga etmemek için 10 dakika sonra mekandan çıkmak zorunda kaldım. Mekan sahipleri, insanlar o kadar rahat ki..... Adama bana; "Kime şikayet edersen et, istersen polis çağır" diyerek tehtit etti. Ben de uğraşmadım. Yani bu konuda o kadar başarısız durumdayız....

Tabiki denetlemelerin ve cezai işlemlerin uygyulandığı beldelerimiz vardır ancak olmayan yerler de çok.
Kullanıcı avatarı
doctorcagla yazdı:
05.12.2019 - 20:43:36
Ne olacak adam brandayı kaldırır açılır kapanır olmaz.
Aslında uygulanabilse yasa çok açık. Mekan sahipleri yerlerini ruhsatlandırırken; "kapalı olan ve açık olan kısımlarını iş planında gösteriyorlari tabi ço sonra işgal yapıp açık alanları da kapalı alana çevirip rant kazanıyorlar."

Doğru denetlense belediyelerin elinde tüm planlar var; "Gidersin, ahanda burası kapalı alan ahanda burası açık alandır diyip basarsın cezayı. Uygulayan yerler var uygula(ya)mayan yerler var.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
destekliyorum umarım en kısa zamanda uygulanmaya başlanır.yazın en güzel yerde pöfür pöfür içiyorlar bunlara ödül gibiydi keza kışın güya üstü açılır kapanır olan hiçbiyer açmıyor oranın dumanı içerdeki herkesi rahatsız ediyordu... bazı mekanlarsa cezayı ödeyip(adam kendi söylüyordu benim onlardan kazandığım para cezadan çok diye) inatla müşterilerinin sigara içişine karışmıyordu... umarım cezalar da artar.çok eskiden minibüslerde,otobüslerde ve hatta hastane koridorlarında serbestti. yasak gelince bi oh be demişti herkes bense yetmez ama evet demiştim... :)