Cumartesi , Aralık 14 2019
Askerlik ve tus hakkında....

Dahiliyenin geleceği

#4327999  gönderen xxy21
 09.11.2019 - 14:33:28
Bu konu forumda pek çok kez tartışıldı fakat yine de sormak istiyorum. Dahiliyenin geleceği konusunda ne düşünüyorsunuz? Herkese kendi bölümü zor gelir ama dahiliye derya deniz bi konu deryasi icinde, komorbit hastalarıyla diger bolumlere gore fazla calisip daha fazla risk alip az kazanmiyor mu? Tıbbı maddiyata indirgemek istemezdim ama bu kadar zorluğun karşılığının olmaması da çok acı. Asistan arkadaşların ve uzman abilerimizin görüşlerini bekliyorum

Re: Dahiliyenin geleceği

#4328012  gönderen Wohe
 09.11.2019 - 17:29:58
Kardiyoloji enfeksiyon göğüs gibi diğer yan dallarının da anadal olması gerekiyor. Yapın sürelerini 5 yıl koyun 2 yılını genel dahiliye rotasyonu olsun bitsin.Ya da dahiliye 3 yıla düşürülüp zorunlu hizmet olmaksızın yan dal yapılabilmeli. Ben mi yanlış düşünüyorum yoksa günümüzde bir romatolog endokrinolog vs olmak için 6 yıl tıp üzerine 8 yıl uğraşmak gerçekten gerekli mi ? Hem devlete hem de kişiye zaman ve emek kaybı.

Soruna gelirsek sayıları fazla olduğundan rahat branşlar arasına girmeye başlar yakında ki bizim hastenmizde iyiler. Getirisi ortalama veya biraz üstü diye biliyorum. Tek sorunu spesifik olmaması hemen her hastayla ilgilenmen gerekmesi. Her şeye rağmen F/P olarak diğer branşlarla kıyaslayınca iyi yerde bana göre.( Diğer branşlara göre diyorum yoksa verdiği emeğin karşılığını yarı yarıya alıyor. )
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4328024  gönderen ugur89
 09.11.2019 - 18:21:49
Artık halksaglıgından tut enfeksıon kdh vs her bölume kadar yandal var. Yandalın avantajı da var dezavantajı da. Yandalsız da artıları var eksılerı var. Tercıh edılebılır. Sartları kotu deıl. Yandal yaparsan dıger cogu branslardan üste gecersın. Özel ımkanı mevcut, hala da uzman acıgı mevcut polıklınık sayıları yuksek. Istek meselesı cerrahı branslara göre daha rahat
Kullanıcı avatarı

#4328164  gönderen quaker
 10.11.2019 - 14:11:33
Amerika'da olduğu gibi Kardiyoloji, Göğüs ve Enfeksiyon hast. Genel Dahiliye' nin yan dalları olmalı. Ana dal 3 yıl, yan dallar 3 yıl eğitim süresi yeterli. Aynı sekilde Göğüs cerrahisi ile KVC'de Genel cerrahi yan dalları olabilir.

#4328166  gönderen drahmetabc
 10.11.2019 - 14:20:45
Ankara sehır hastanesı 4 buyuk hastanenın bırlesımı. Avrupaya nufus basına düşen ıc hastalıkları uzmanı sayısında Türkiye 4 kat geride. Ordakı oranı kıyaslamak ıcın kadrolar yuksek ve dıger amac yandala doktor yetıstırmek. Son ydus yandal kadro sayısı 400ü gectı ıc hastalıklarında.gece polıklınıklerı vs acılınca acık hekım sayısı daha da artmıs oluyor. Ama keske kucuk yandal olmayan egıtım kalıtesı kötu yerlerde kalıtesız uzman yetıstırılmese.
Kullanıcı avatarı

#4328179  gönderen francesco22
 10.11.2019 - 15:37:56
Avrupa ya bakarak karşılaştırma olmaz Almanya da yaş ortalaması 54 ken Türkiye de 29, bizim bu kadar doktorumuz olsa kesinlikle ciddi işsizlik olur, Dahiliye ye 700 asistan alınmış tek tusta, Amasya Dahiliye ye 10 asistan mı ne alınmıştı, yanlış hatırlamıyorsam, sevk zinciri gelse zaten Dahiliye pol boşalır, tansiyon şeker takibi, ishal vs çoğu, bu atamada yenidoğan uzmanı nefroloşi uzmanı nöroloji uzmanından daha çok çıktı, yan dal kadrosu artsa bile alttan gelen çok daha fazla değersizleşiyor, spesifik bölümlerin çok daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Not Dahiliye ile Bi alakam yok, tc de dr luk yapmak istemiyorum, benim gözlemlerim bunlar sadece .
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4328191  gönderen arifalkan
 10.11.2019 - 17:38:20
Doktorluk bitiyor bunu tüm klinik branşlarda gözlemlenecek döner sermaye sıfırlanacak uzman pratisyen farkı kalmayacak özel hastaneler ucuza doktor çalışıcak yani arkadaşlar bu dediğim şey için 4-5 yıl var ancak gerçek bu yan dallar için süre daha uzak ama aile hekimliği bence en iyi maaşı alacak grup olacak
Kullanıcı avatarı

#4328241  gönderen DrVico
 10.11.2019 - 21:48:11
1- Dahiliye , Genel Cerrahi , Kadın Doğum, Pediatri. 4 Ana branş asla ÖLMEZ..
2- Diğer Branşlar da ÖLMEZ
3- Branş ölmez , sadece kişi ölmüştür farkında değildir ya da politikacılar komaya sokmuştur , ama ölmez
4-İnternlikten yeni çıkmış , mesleğin daha kokusu üstüne sinmemiş arkadaşların branşlar ve hekimlik hakkında çok keskin ve kesin yargı içeren yazı yazmalarını doğru bulmuyorum. Bu cümlede kimseyi küçümsemiyorum hepimiz aynı yollardan geçtik.
5- Nörolog olmaz Dahiliye’ye danışırsın , enfeksiyon uzmanı olmaz , göğüs hastalıkları uzmanı olmaz , kardiyolog olmaz , KBB olmaz belli sınırlarda Dahiliye’ye danışırsın ve sınır içerisinde son kararı dahiliyeciden beklersin.
6- Bu ve buna benzer bir takım şeyler
Kullanıcı avatarı

#4328244  gönderen Dr_fb03
 10.11.2019 - 21:53:31
DrVico yazdı:
10.11.2019 - 21:48:11
1- Dahiliye , Genel Cerrahi , Kadın Doğum, Pediatri. 4 Ana branş asla ÖLMEZ..
2- Diğer Branşlar da ÖLMEZ
3- Branş ölmez , sadece kişi ölmüştür farkında değildir ya da politikacılar komaya sokmuştur , ama ölmez
4-İnternlikten yeni çıkmış , mesleğin daha kokusu üstüne sinmemiş arkadaşların branşlar ve hekimlik hakkında çok keskin ve kesin yargı içeren yazı yazmalarını doğru bulmuyorum. Bu cümlede kimseyi küçümsemiyorum hepimiz aynı yollardan geçtik.
5- Nörolog olmaz Dahiliye’ye danışırsın , enfeksiyon uzmanı olmaz , göğüs hastalıkları uzmanı olmaz , kardiyolog olmaz , KBB olmaz belli sınırlarda Dahiliye’ye danışırsın ve sınır içerisinde son kararı dahiliyeciden beklersin.
6- Bu ve buna benzer bir takım şeyler
Dahiliye uzmanı süperman-süperwoman mış. :D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4328276  gönderen smilodon
 10.11.2019 - 22:39:35
Dahiliye uzmanı acaba hangi eğitimine istinaden nöroloji hastası bakacak, nöroloji olmaz Dahiliye ye danışılır yazılmışta, gercekten bunu inanarak mı söylemiş arkadaş, Dahiliyenin bir gün bile nöroloji rotasyonu yok, dönem 5deki iki haftalık stajı kastediyor galiba, mesele nörolojik hastalıklar epilepsi parkinson demans svh polinoropatiler kas hastalıkları demiyelizan hastalıklar miyasteni eeg emg bunlardan hangisine bakabilirsiniz? Gercekten ilginç

#4328278  gönderen smilodon
 10.11.2019 - 22:40:26
Baş ağrılarına arveles, baş dönmesine betaserc yazmayı kastediyor galiba
Kullanıcı avatarı

#4328296  gönderen DrVico
 11.11.2019 - 00:35:51
smilodon yazdı:
10.11.2019 - 22:40:26
Baş ağrılarına arveles, baş dönmesine betaserc yazmayı kastediyor galiba
Sanırım DR değilsin
Zira Okuduğunu anlayamayan , yorumlayamayan birinin hekim olmasının mümkünatı yok.
1- “Sınırlı” kelimesinin türkçe deki anlamına sözlükten bakarak yazılan paragrafı tektar tekrar okuyup , anlamaya çalışmanızı tavsiye ederim. Muhtemelen ilk bir kaç seferde bu olmayacak mümkün ise yardım almayı deneyiniz
2-Perifer (merkeze uzak) hastanelerini bilirmisimiz bilmem. Örneğin acile MI (kalp krizi) geldiğinde , hasta ilgili branş hekimine ulaştırılana kadar ( bu kısım yazıdaki sınırlı kelimesi ile ifade edilmektedir) kime danışılıyor sizce ? Doğru bildiniz kasap Murat’a. Karbondioksit retansiyonunda hipoksemik KOAH alevlenmesi geldiğinde Göğüs uzmanı yoksa kime danışılıyor acaba? Doğru bildiniz bakkal Hilmi ağabey e . Bakkal da raftan aldığı bir gripin ile işi çözüveriyor.
Bu açık olmuştur umarım..