Perşembe , Ağustos 13 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Avrupa'daki en ileri seviye beş dijital hastanenin 3'ü Türkiye'dedir. Türkiye, ABD'den sonra dünyada en çok dijital hastaneye sahip olan ülke konumuna yükselmiştir." dedi

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sağlık Bakanlığı'nın ev sahipliğinde, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'nın (TÜSEB) bilimsel desteğiyle gerçekleştirilen 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayı kapsamında Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

Renaissance Polat İstanbul Hotel'de düzenlenen törende konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkenin on yedi yılda sağlıkta önemli bir dönüşüme şahit olduğunu, genel sağlık sigortası, ilaca ve hizmete kolay erişim, modern şehir hastaneleri ile dünyada örnek gösterilen bir seviyeye ulaştığını kaydetti.

Kamu hastanelerinin filmsiz ve kağıtsız olarak "dijital hastane" olma yolunda hızla ilerlediğini dile getiren Koca, "Akıllı hastane olma yolunda mesafe kateden hastanelerimizin yanında, sağlık sistemimizde yapay zeka da kullanılmaya başlandı. Bu geçiş, daha kolay ve daha doğru teşhise, en uygun tedaviye ulaşmada ve sağlıkta israfın önlenmesi yolunda önemli bir adım olacaktır." diye konuştu.

"Yerlileşme yönünde büyük bir gayret içindeyiz"

İstanbul'un Türk Tıp Dünyası Kurultayı ile eş zamanlı olarak HIMSS Avrasya (Sağlık Bilgi Yönetim Sistemleri) toplantısına da ev sahipliği yaptığını söyleyen Koca, şöyle devam etti:

"HIMSS Emram kriterlerine göre seviye 6 hastane sayımız 167, Seviye 7 hastane sayımız ise 3'e ulaşmıştır. Avrupa'daki en ileri seviye beş dijital hastanenin 3'ü Türkiye'dedir. Türkiye, ABD'den sonra dünyada en çok dijital hastaneye sahip olan ülke konumuna yükselmiştir. Tüm bu gelişmelerle birlikte, ilaç, aşı, tıbbi cihaz ve biyomalzeme üretiminde dışa bağımlılığı azaltmak için yerlileşme ve millileşme yönünde büyük bir gayret içindeyiz. Bu nedenle kurultayımızın temasını da 'Sağlıkta Biyoteknoloji Çalışmaları' olarak belirledik. Biyoteknolojik çalışmalar, bugüne değin kullanageldiğimiz tanı ve tedavi yöntemlerini tamamen değiştirecektir. Bu alanda öncülüğü yakalayabilen ülkeler bilimsel avantajlarının yanında halk sağlığında ve ekonomide önemli kazanımlar elde edecektir. TÜSEB tarafından açılan 'Bireysel ve Dönüşümsel Tıp Uygulamalı İşbirliği Çağrısı' bu yönde atılan ilk ve önemli bir adımdır. İlaç, aşı, tanı kiti, tıbbi cihaz, biyomalzeme, biyoenformatik ve sistem biyolojisi temalı proje çağrıları ilan edilmiştir. Değerlendirmesi tamamlanmış çağrılar kapsamında toplamda 26 farklı kurum ve 65 farklı çalışma ekibi ile ortak çalışma ve iş birliği planlanmıştır."

Türkiye Genom Projesi'nin pilot uygulama aşamasını tamamlayarak 29 Ekim'de tam kapsamıyla başlattıklarını aktaran Koca, "Bu yıl içerisinde 31'i kanser, 35'i kronik ve 35'i nadir hastalık olmak üzere toplam 101 hastalık ve 12 bin 500 birey için detaylı gen karakterizasyon çalışmaları yapılacaktır. Klinik araştırmalar Ankara Şehir Hastanesi'nde yürütülecek, dokular ise Aziz Sancar Araştırma Merkezi'ndeki biyobankada muhafaza edilecek. Böylece Sağlık Vadisi'nin ilk adımlarını atmış bulunuyoruz. " dedi.

Bakan Koca, "Son üç yıldır Türk tıp kurultaylarında TÜSEB tarafından verilen 'Aziz Sancar Bilim Ödülü ve TÜSEB Teşvik ve Hizmet Ödülleri' ile bu birlikteliklerimiz perçinlenmektedir. Nobel ödülü alarak ülkemizin medarıiftiharı olmuş Sayın Profesör Dr. Aziz Sancar pek çok genç bilim insanına çalışmaları konusunda önayak olmuş, göstermiş olduğu büyük tevazu ve gençlerimize açtığı yol ile bir bilim insanının nasıl olması gerektiği hakkında örnek bir şahsiyet, rol model olmuştur." ifadelerini kullandı.

Ödülleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi

Konuşmaların ardından, "TÜSEB Teşvik Ödülü"ne layık görülen Prof. Dr. Safa Barış, Doç. Dr. Nurcan Tunçbağ ve Doç Dr. Engin Özçivici ile "Aziz Sancar Bilim Ödülü"ne layık görülen Prof. Dr. Seza Özen, Prof. Dr. Özcan Erel ve plakete layık görülen Prof. Dr. Dilek Gürsoy'a, ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

Bakan Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Kaf Suresi'nin 16. ayetinin yazılı olduğu bir tablo hediye etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Koca, ödül alanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Erdoğan salondan ayrılırken, yanına gelen ve oğlunun hasta olduğunu belirten vatandaşı bir süre dinledi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Aziz Sancar ödülü verilmesi güzel bir şey. Dijitalleşmek güzel bir şey.

Peki ya bilim üretmek, sağlık alanında ne kadar bilim üretebiliyoruz. Milli ilaçlarımız bir tane bildiğim kadarıyla... Yine de aşı üretim çalışmaları pozitif. Şehir hastaneleri bir bataklık.

Nerden tutsak elimizde kalıyor sağlık sistemi, bilimi, üniversite hastanesi, şehir hastanesi, sevk sistemi, antibiyotik direnci, her şeye MR ve tomografi.. yaz yaz bitmez
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
md_huseyin yazdı:
01.11.2019 - 14:38:27
Aziz Sancar ödülü verilmesi güzel bir şey. Dijitalleşmek güzel bir şey.

Peki ya bilim üretmek, sağlık alanında ne kadar bilim üretebiliyoruz. Milli ilaçlarımız bir tane bildiğim kadarıyla... Yine de aşı üretim çalışmaları pozitif. Şehir hastaneleri bir bataklık.

Nerden tutsak elimizde kalıyor sağlık sistemi, bilimi, üniversite hastanesi, şehir hastanesi, sevk sistemi, antibiyotik direnci, her şeye MR ve tomografi.. yaz yaz bitmez
Aslında aziz sancar ödülü verilmesi de güzel birşey olmayabilir. Sonuçta aziz sancarı aziz sancar yapan amerikan akademik sistemidir. Aziz sancar ödülü ile gençlere siz de yurtdışında başarırsınız ancak mesajı mı veriliyor acaba? Neden türk üniversiteleri bir aziz sancar çıkaramıyorlar? Bu gidişle türk üniversiteleri dünyaca ünlü bilim insanı çıkaramayacak galiba...
flaş flaş flaş işte o hastaneler

https://dijitalhastane.saglik.gov.tr/TR ... iye-7.html

https://dijitalhastane.saglik.gov.tr/TR ... iye-6.html

https://dijitalhastane.saglik.gov.tr/TR ... iye-6.html

ayrıca bir amme hizmeti daha sitesi bilem varmış

https://dijitalhastane.saglik.gov.tr/

şunu da yapmasam olmaz :D
(bknz:aramaya inanmak)

bu arada listenin zirvesinde yozgat şehir hastanesiyle izmir tire devlet hastanesii var onları adıyaman besni devlet hastanesi 6.seviye olarak takip ediyor son durum böyle
O hastaneler sizin vergilerinizle yapildi bunu sakin unutmayin , gariban isci babamizin vergisi alinarak eski hastane tamamen es gecilip yeni yeni cilali sehir hastaneleri yapildi kac agac kesildi bilemiyorum , o isci babaniza soran oldu mu yok , acin bakin son gelen vergilere internet alisverisine gelen yuzde 7 vergi ye bakin marketlerde fislere bakin kdv ye bakin bir ucak bileti alirken kdv vergiye bakin .... ah guzel ulkem ah keske imkansizliklarin oldugu ama samimiyetin oldugu gecmis zamanda yasasaydim....
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009