Perşembe , Ağustos 13 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Özel hastanede HIV skandalı: Hastane kapatıldı

 #4325564  gönderen drhaber
 31.10.2019 - 13:55:58
Özel bir hastanede ameliyatta kullanılan HIV'li hastanın tıbbi malzemesi, 15 hastanın ameliyatında kullanıldı. Hastalar AIDS şüphesiyle karantinaya alınırken, hastane kapatıldı

SABAH, İstanbul'da bir özel hastane ve doktorların adının karıştığı sağlık skandalı dosyasını açıyor. Ameliyat yapma yeterliliği ve Sağlık Bakanlığı izinlerine sahip olmayan özel bir hastanede gerçekleştirilen metabolik cerrahi ameliyatları sonrası yaşanan şüpheli ölümler hasta yakınlarının şikayeti üzerine İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nı harekete geçirdi.

Hastaneyi mercek altına alan yetkililer, sağlık personellerinin de şikayetleriyle akıl almaz bir ihmali gün yüzüne çıkardı. Hastane sahibi ve ameliyatları yapan Prof. Dr. A.Ç. ve bazı doktorlar hakkında soruşturma başlatıldı. Bir ameliyatta HIV'li hastada kullanılan tıbbi malzemeyi değiştirmesi gereken hastane yönetimi üç günde 15 hastayı aynı sıvıyla ameliyata aldı.

Ameliyat edilen hastalar gizli protokolle karantina altına alındı. Üçüncü basamak yoğun bakım ünitesi, kan bankası, laboratuvar ve acil servis gibi bulunması zorunlu hayati ünitelerin hiçbirine sahip olmadığı halde ameliyatlara devam ettiği belirlenen Özel Hastane kapatıldı.

PROF. DR. A.Ç.: SOLÜSYON PAHALI

Ameliyathanede görevli hemşire Y.K.'nin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusunda yer alan iddiaya göre Hastanede 27 Ağustos 2018'de yasal izinleri olmamasına rağmen metabolik cerrahi ameliyatı olan AIDS hastası K. A.'ya endoskopi yapıldı.

Ameliyatta kullanılan endoskopik solüsyon ilacının, K. A. HIV virüsü taşıdığı için başka operasyonda kullanılmaması gerekiyordu. Ancak hastane yönetimi maddi değeri 2 bin 500 TL civarındaki dezenfekte solisyonu değiştirmek yerine yaptığı ameliyatlarda aynı sıvıyı kullandı. Üç günde 2'si yabancı uyruklu 15 hastanın ameliyatında bu sıvının kullanıldığı iddia edildi. HIV bulaşma şüphesiyle Ü.B., F.A., S.S., R.C., N.S., H.K., F.K., A.O., D.A., A.K., B.B.Ç., A.İ.,

S.Y., S.O., S.N.F. isimli hastalar gizli protokolle karantina altına alındı. Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü gizli soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan sağlık personelin anlattıkları "Bu kadarına da pes" dedirtti.

HIV'li hastanın ameliyatı öncesi görevli hemşirelerin kullanılacak solüsyonlarla ilgili hastane yetkililerini uyardığı ancak hastane sahibi Prof. Dr. A.Ç.'nin kullanılan solüsyonun pahalı olduğu gerekçesiyle değiştirilmeden kullanılmasını söylediği iddia edildi. İhbar, bulaşma riski bulunan hastaların karantina altına alınmasını sağladı. Hastaneyi kapatan Bakanlık soruşturma başlattı.

BAŞKA HASTANELERE HASTA SEVKİYATI

Çalışanların iddiaları hastanede yaşanan akıl almaz uygulamaları gün yüzüne çıkardı. İddiaya göre; yasadışı ameliyatlar sonrası ölüm riski bulunan hastalar, bu ameliyatı yapma yetkisi olan hastanelere adeta kaçırıldı.

Özel araçla karga tulumba taşınan ameliyatlı hastalardan, ölenler için bu hastanelerde ölüm raporu düzenlendi. Yasaya uydurulan ölümler, hasta yakınlarının şikayetleri üzerine gün yüzüne çıktı. Yasadışı ameliyatlarda yakınlarını kaybeden hasta yakınlarının bu durumu ihbar etmemeleri için ya parayla kandırıldı ya da ameliyat öncesi imzaladıkları evraklar hatırlatılıp tehdit edildiği iddia edildi. Ameliyat sonrası yaşamını yitiren 3 hasta için suç duyurusunda bulunuldu. SABAH'ın görüştüğü A.Ç. ise suçlamaları kabul etmedi. AÇ. gerçeklerin yargı süreci sonucunda açığa çıkacağını öne sürdü.
Kaynak :sabah
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
bu prof dr. a.ç nin kim olduğunu google da yanına metabolik cerrahi ekleyince anlaşılıyor hastanede çıkıyor zaten hastanenin sahibi kendisiymiş hani şu sosyal medyada japonyada ilk kez gördüğünü metabolik cerrahiyi ülkeye kendi getirdiğiyle övünen hatta bu uğurda tedx talks tadında sunumlar yapan herkese yeniden yaşama dönme iddiasında bulunan hocamız!
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Adam açıklamış öyle bir şey yok diye. Hastaneyi karamalaya çalıştıklarını, hastanenin tüm izinlerinin olduğunu şu anda yatak sayısını artırdıkları için tadilat gerekçesiyle kapalı olduğunu falan söylemiş.

Yalan haberse durum daha vahim. Halkı doktora karşı galeyana getirmektir bunun adı. Takip edip görmek lazım neymiş ne değilmiş.
Kullanıcı avatarı
büyük paraların döndüğü bir özel hastanenin 2500 liralık bir solüsyondan kaçacağını sanmıyorum, adam da açıklama yapmış ayrılan bir çalışanın iftirası diye ve hiç hiv+ hasta ameliyat olmamış, gerçekler ilerki zamanlarda ortaya çıkar umarım..
Malum medya grubunun, doktor karalama, halkı doktora karşı manipule etme kampanyasına örnek haber. Haberi yapan google a HIV yazıp araştırmamış bile haberi yaparken çünkü zaten okuyanın da araştırmayacağını biliyor. (HIV+ hastaları ya da şüphe(?)si olan hastaları ne zamandan beri karantinaya alıyoruz? Damlacıkla ya da fekal/oral mi bulaşıyor bu?)Toplumu, özellikle HIV gibi, toplumsal cahilliğin zirvelerde olduğu, bir etkenin bulaşma ya da ihmal haberini yaparak etkilemeye çalışıldığı çok belli. Haber boşluklarla dolu. Birilerinin gönlünü hoş edebilmek için yapıldığı da ortada.(“Bugünde doktor karalayıp halkın yanında yer aldık ehehhe”)
Haberi yapılan meslektaşımızın yerinde yarın biz de olabiliriz ki olacağız da, gün geçmiyor doktor ihmal(!) haberi çıkmasın. Bu tarz haberleri halktan biri kimliği ile değil doktor kimliğimiz ile okuyalım. Mesleğimizin itibarsızlaştırılmasına çanak tutmanın anlamı yok.