Perşembe , Ekim 17 2019
Klinikler hakkında sorular, klinikleri tanıyalım v.s...

Re: Aile hekimliği bir kaçış mı?

#4318654  gönderen sifresifre
 09.10.2019 - 23:16:56
hem hekim olup hem iyi para kazanıp hem saygı görüp hem huzurlu olmak 15 sene öncesinde kaldı.en kralımız ayda 2000 dolara hem fiziksel olarak kendimizi zorlayıp hem ruh sağlığımızı feda ederek geçinmeye çalışıyoruz.babadan işlek bir caddede bir tek dükkanımız kalmış olsa ayda 10 bin liraya kiraya verir hekimlik yaparak geçinmeye çalışmaktan daha huzurlu bir hayat yaşardık.zaten tıp okumak fakir insanların işiydi.bizde onu yaptık.kendinizi ve mesleğininizi fazla abartmayın.elinizdeki neyse kabul edin.

#4318667  gönderen TMP/SMX
 10.10.2019 - 00:20:04
Hayatını nasıl kafanda kurguladıysan mesleğini de o ölçüde seçmelisin.Ancak meslek kadar hayatta eş,ailen,arkadaşlar da önemli, tatil yapmak, biraz kendine zaman ayırmak da önemli ve bunlar az çok herkese lazım.Ve bu doğrultuda Aile hekimliği uzmnlığı oldukça güzel bir branş.Diğer taraftan Birçok branş insanüstü çabayla yapılmak zorunda- gecennin gündüzün birbirine girdiği,gün içinde çalışma şartları çok yoğun branşlar var.Ve bir süre sonra bu tempoya ayak uyduramazsan mutsuzluk kaçınılmaz oluyor.Dolayısıyla bugününü düşündüğün gibi 20 sene sonrasını düşünmekte de faydalı olabilir tercih konusunda.Bunun idrakına varan,o puana alternatif birçok şey yazabilirken 60-66 bandında Aile h uzmanlığı yazan arkadaşlara selam olsun..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4318691  gönderen furion07
 10.10.2019 - 08:45:12
günde 30 hasta baksan her branş güzel aslında hepsi yapılır. Günde 100 hasta bakarsan da hiçbiri yapılmaz akla mantığa ters yapana saygı duyulur dua edilir. Dolayısıyla evet insanca yaşamak için bir kaçıştır aile hekimliği. Çok bir şey kazandığından değil ama olması gerekene diğerlerinden daha yakın bir branş olduğundan.

#4318692  gönderen cmrez
 10.10.2019 - 09:20:14
insan kaçarak yaptığı her işten önünde sonunda pişman olur (kendımden biliyorum) çünkü anı düzeltmektan başka bir işe yaramaz. tüm o kendime vakit ayırıcam eve gidince kafam rahat olacak duygularıyla temel bilim yazdım ama git gide çöküyorum. mecburide aile hekimliği de yaptım gereksiz ilaç yazmamaya 1 hafta dayanabildim. saygı falan hak getire. önünüze recetesini atıp şunları yaz hoca tavrında çok fazla insan var. Bir seyleri anlatsan da ikna olmuyorlar. Hele birde uygunsuz rapor istemleri var ki ona hiç girmiyorum. yani demem o ki aile hekimliği de o kadar rahat bir bölüm değil. secilecek bölümün asistanlığından çok periferini düşünmek lazım. Sanırım bi uzm yazınca diğer tüm bölümler daha rahat daha güzelmiş gibi geliyor malum bi bölüme başlamayınca gercek sorumluluk ve zorluklarını farkedemiyor insan.

#4318699  gönderen seida
 10.10.2019 - 09:51:33
cmrez yazdı:
10.10.2019 - 09:20:14
insan kaçarak yaptığı her işten önünde sonunda pişman olur (kendımden biliyorum) çünkü anı düzeltmektan başka bir işe yaramaz. tüm o kendime vakit ayırıcam eve gidince kafam rahat olacak duygularıyla temel bilim yazdım ama git gide çöküyorum. mecburide aile hekimliği de yaptım gereksiz ilaç yazmamaya 1 hafta dayanabildim. saygı falan hak getire. önünüze recetesini atıp şunları yaz hoca tavrında çok fazla insan var. Bir seyleri anlatsan da ikna olmuyorlar. Hele birde uygunsuz rapor istemleri var ki ona hiç girmiyorum. yani demem o ki aile hekimliği de o kadar rahat bir bölüm değil. secilecek bölümün asistanlığından çok periferini düşünmek lazım. Sanırım bi uzm yazınca diğer tüm bölümler daha rahat daha güzelmiş gibi geliyor malum bi bölüme başlamayınca gercek sorumluluk ve zorluklarını farkedemiyor insan.
Bir aydır bu moddayım :( acilde ,TSMde çalıştım.Uzun süredir aile hekimiyim.İnsanların aile sağlığı merkezine adım atmalarından itibaren memnuniyetsiz tavırlarından,öfkelerinden bıktım.Temel bilimler tükenmiş bir aile hekimi için kaçıştır da mutlu eder mi deneyip bakcaz

#4318764  gönderen İmmortal
 10.10.2019 - 12:18:52
Ninamalditia yazdı:
09.10.2019 - 11:17:13
Bu farkındalığa erken varmanız çok iyi, tebrik ederim. Bende bu farkındalık oluşamadan bahsettiğinz tus-düşük puan-tükenmişlik-mecburi-rahat bölüm sarmalına girip aile hek yazdm. Sonuç:istifa ve tekrar tus. İyi düşünün derim.
Hocam aile hekimliğinden hangi bölüm kazanmak için istifa ettiniz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4318786  gönderen queenofspades
 10.10.2019 - 13:38:04
painness yazdı:
09.10.2019 - 11:12:05
queenofspades yazdı:
09.10.2019 - 09:06:32
batıya dönme açısından en zor branşlardan biri bir mazeretenizi yoksa eğer. Dediğiniz yönlerden avantajlı gözükse de atamaları çok kötü dikkat ettiyseniz. Üstelik yandal şansı yok, akademisyenlik şansı ise çok düşük. bu yönleriyle tekrar düşünün.
çok yanlış biliosun hocam aile hekimliğinin iller arası geçişleri ayrı bi sistemle olur.şu an dhy sini bitiren her uzman batıda istediği ile gecer 1 sene kazancı az biyerde calısır 1 sene sonra şehrin en güzel yerinde çalışmaya baslar.yani uzman olduktan sonra dhy +1yıl dan sonra batıda istediğin şehirde istediğin ilçede hatta istediğin mahallede çalışmak mümkün
kardeşim aile hekimi ondan dolayı biliyorum. bu bahsettiğiniz ayrı sistem ile ilgili daha fazla detay verebilirseniz sevinirim. konu kazanç değil, 6d bir ilde çalışmak ve hizmet puanıyla bir türlü iyi bir ile atanamamak zaten.
Kullanıcı avatarı

#4318793  gönderen dr_unblocked
 10.10.2019 - 14:01:11
beyler aile hekimliğine gidecek adam öncelikle egosunu bir kenara bırakacak.gönül rahatlığıyla düz sağlık ocağı doktoruyum ben diyebilmeli herkese,,yeri geldiğinde uzman arkadaşlarının burun kıvırarak yaw aile hekimi işte demesine alınmayacak,,bunları kaldırırım bana ne diyorsa gitsin aile hekimliğine, o zaman harbi mutlu da olur.
Kullanıcı avatarı

#4318795  gönderen aoera
 10.10.2019 - 14:10:39
Bu aile hekimligine giren adam egosunu gomecek, herkese eyvallah edecek ezikligi kabil edicek tarzi komik soylemlere kesinlikle katilmiyorum. Ben keserim bicerim rahat duramam diyen adamin zaten ah de ne isin var? Bu ego degil, beklentidir. Kendi istegine uygun yere girmedir. Yoksa poliklinik ayni poliklinik asmye gelen adamin isi kofti de dahiliye,pediatri pole gelen hastanin isi cok mu elzem oluyor? Ayni kapiya cikiyor bircogu. Cerrahiyle asla kiyaslamam yone dedigim gibi bu ego meselesi degil istek beklenti uygunluk meselesidir. Kimse de kendini bi halt sanmasin herkes yni bkn farkli lacivertinde:)

#4318829  gönderen Drbnmas
 10.10.2019 - 16:08:39
Mesleki tatmin, bir zamanlar türkiye şartlarında mantıksız bir sürü bölüme geleceğin mesleği demeleri gibi dünyanın en büyük yalanlarından birisi. Mesleki tatmin, cerrahi falan diyen varsa gidip bir çömez cerrahi asistanı olsun da göreceğim mesleki tatmini ben. Akılsız tercihlere bulduğumuz saçma bir kılıftır mesleki tatmin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4319365  gönderen hokmp
 12.10.2019 - 20:21:31
Drbnmas yazdı:
10.10.2019 - 16:08:39
Mesleki tatmin, bir zamanlar türkiye şartlarında mantıksız bir sürü bölüme geleceğin mesleği demeleri gibi dünyanın en büyük yalanlarından birisi. Mesleki tatmin, cerrahi falan diyen varsa gidip bir çömez cerrahi asistanı olsun da göreceğim mesleki tatmini ben. Akılsız tercihlere bulduğumuz saçma bir kılıftır mesleki tatmin.
kendiniz mesleki tatmini önemsemiyor olabiirsiniz ama insanların mesleklerine ve mesleğini icra ederken çnemsedikleri tatmini akılsızlık ilan etmeniz saygısızlıktan başka birşey değil.

#4319366  gönderen dada
 12.10.2019 - 20:24:32
sifresifre yazdı:
09.10.2019 - 23:16:56
hem hekim olup hem iyi para kazanıp hem saygı görüp hem huzurlu olmak 15 sene öncesinde kaldı.en kralımız ayda 2000 dolara hem fiziksel olarak kendimizi zorlayıp hem ruh sağlığımızı feda ederek geçinmeye çalışıyoruz.babadan işlek bir caddede bir tek dükkanımız kalmış olsa ayda 10 bin liraya kiraya verir hekimlik yaparak geçinmeye çalışmaktan daha huzurlu bir hayat yaşardık.zaten tıp okumak fakir insanların işiydi.bizde onu yaptık.kendinizi ve mesleğininizi fazla abartmayın.elinizdeki neyse kabul edin.
Acı gerçek.😔