Perşembe , Ekim 17 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

DOKTORLARA YEŞİL PASAPORT TEKLİFİ

#4317681  gönderen DrGulsever
 07.10.2019 - 10:14:12
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in Meclis Başkanlığı’na verdiği yasa teklifi, özel sağlık kuruluşlarında, muayenehanelerde ve işyeri hekimi olarak en az 15 yıllık kıdemi bulunun hekimlere de yeşil pasaport verilmesini öngörüyor.

Teklifinin gerekçesinde, Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin yaklaşık yüzde 30’unun özel sektör tarafından sağlandığına, özel hastanelerde çalışan hekimlerin de devlet hastanelerinde çalışan hekimlerle benzer sorunları olmakla birlikte, özellikle özlük hakları konusunda mağduriyet yaşadıklarına dikkat çeken Emir, bunlardan birinin de özel hastanede çalışan hekimlerin “yeşil pasaport” olarak bilinen hususi damgalı pasaport hakkı olmaması olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:

MESLEKİ GELİŞİMİ SAĞLAYACAK

“Hekimin kendini geliştirmesi bakımından uluslararası ve ulusal kongre, kurs, sempozyum ve diğer tüm bilimsel toplantılara yılda en az iki kez katılımı gerekli ve önemlidir. Bu tür bilimsel toplantılar; hekimlerin yeni araştırmalarını duyurmak, başkalarının çalışmalarından haberdar olmak, yetkin kişilerin derlediği en yeni bilgileri öğrenmek, meslektaşları ile buluşmak, aynı konularda çalışanlarla tartışarak araştırmalarında karşılaştıkları problemlere çözümler aramak, ortak araştırma projeleri oluşturmak gibi işlevleri yerine getirdikleri çok yararlı aktivitelerdir. Tüm hekimlerin yurtdışına hususi damgalı pasaport ile seyahat edebilmesi, yurtdışındaki mesleki gelişmeleri pek çok ülkenin vize kısıtlamasına maruz kalmadan takip etmesini sağlayacaktır.”

Re: DOKTORLARA YEŞİL PASAPORT TEKLİFİ

#4317691  gönderen deoksiriboz
 07.10.2019 - 10:49:34
Yeşil pasaportun amacı, kişinin gidilen ülkeye iltica etmeme garantisinin verilmesidir. Belli bir yıl devlet memurluğu yapanlar buradaki işini gücünü bırakıp mülteci olmaz denerek bu pasaportu alıyorlar.

Bu iş çok sulandırılırsa ülkeler artık bizim yeşil pasaportu tanımazlar, herkesten vize istemeye başlarlar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4317692  gönderen tedi
 07.10.2019 - 10:53:10
ya zaten önümüzdeki 4-5 yıla yeşil pasaport sadece suriye'ye giriş sağlayacağından sorun yok, herkese verin.
Kullanıcı avatarı

#4317704  gönderen mhurkan
 07.10.2019 - 12:14:14
Hususi pasaportun ayrıcalıkları her geçen gün azaltılıyor. EU ülkelerine gidişte avantaj sağlamakta idi ancak onun da yeniden düzenleneceğini duydum. Bir çok ülke hususi pasaporta olan yaklaşımın İngiltere gibi olmasını istiyor.

Ben şimdi kullanıyorum ama ileri de pek de anlamı kalmayacak gibi gözüküyor.

#4317787  gönderen Drcuty
 07.10.2019 - 18:12:11
Doktorlar 657 ye 80 darbesinden sonra tabi oldu ve bu olaydan sonra özlük haklarımız dahil bir çok konuda hep geriye gittik, hızla geriye gitmeye de devam ediyoruz.

Bana göre doktor bir devlet memuru değildir bizler 8-5 çalışıp hep aynı rutin işi yapmıyoruz, karar verici, uygulayıcı, iş bitirici pozisyondayız. Her hastayı ayrı değerlendiriyoruz, bilime göre hareket ediyoruz. Belirli bir kanuna göre iş icra etmiyoruz

Neden bir doktor yeşil pasaport almak için yıllarca kıdem beklesin ki. 20 yıllık hemşirenin yeşil pasaportu varken yeni mezun hekimin olmaması çok üzücü bir durum .
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4317794  gönderen Drcuty
 07.10.2019 - 18:15:40
Siyasi görüşü, ideolojiyi bir kenara bırakırsak chp ve iyi parti sürekli biz doktorların ve halkın yararına politikalar üretirken, mevcut hükümetin hekimi, sağlık çalışanını ezici veya ezilmesine göz yuman bir şekilde davranması da bir gerçek

#4317796  gönderen Wohe
 07.10.2019 - 18:16:34
Drcuty yazdı:
Doktorlar 657 ye 80 darbesinden sonra tabi oldu ve bu olaydan sonra özlük haklarımız dahil bir çok konuda hep geriye gittik, hızla geriye gitmeye de devam ediyoruz.

Bana göre doktor bir devlet memuru değildir bizler 8-5 çalışıp hep aynı rutin işi yapmıyoruz, karar verici, uygulayıcı, iş bitirici pozisyondayız. Her hastayı ayrı değerlendiriyoruz, bilime göre hareket ediyoruz. Belirli bir kanuna göre iş icra etmiyoruz

Neden bir doktor yeşil pasaport almak için yıllarca kıdem beklesin ki. 20 yıllık hemşirenin yeşil pasaportu varken yeni mezun hekimin olmaması çok üzücü bir durum .
657 ye geçmeden önce bir teğmenin 5 katı maaş alıyormuşuz şuan yarısından birazcık fazla :)

#4317798  gönderen Drcuty
 07.10.2019 - 18:18:12
deoksiriboz yazdı:
Yeşil pasaportun amacı, kişinin gidilen ülkeye iltica etmeme garantisinin verilmesidir. Belli bir yıl devlet memurluğu yapanlar buradaki işini gücünü bırakıp mülteci olmaz denerek bu pasaportu alıyorlar.

Bu iş çok sulandırılırsa ülkeler artık bizim yeşil pasaportu tanımazlar, herkesten vize istemeye başlarlar.
Sulandırmadan kastınız hekimlere yeşil pasaport verilmesini kolaylaştırmak mı oluyor, bir hekim olarak size bu tabiri yakıştıramadım

#4317800  gönderen Drcuty
 07.10.2019 - 18:22:18
Wohe yazdı:
Drcuty yazdı:

657 ye geçmeden önce bir teğmenin 5 katı maaş alıyormuşuz şuan yarısından birazcık fazla :)
Maalesef öyle

Son zamanlarda polis ve askerlerin maaşları inanılmaz artarken bizlerin maaşının cılız kalması da çok vahim. Bunda içişleri bakanlığının kendi personelini sahiplenici politikası büyük rol oynuyor

#4317801  gönderen Wohe
 07.10.2019 - 18:30:28
Drcuty yazdı:
07.10.2019 - 18:22:18
Wohe yazdı:
Drcuty yazdı:

Maalesef öyle

Son zamanlarda polis ve askerlerin maaşları inanılmaz artarken bizlerin maaşının cılız kalması da çok vahim. Bunda içişleri bakanlığının kendi personelini sahiplenici politikası büyük rol oynuyor
Sağlık bakanlığı diğerlerine göre çalışanlarının haklarını koruma konusunda çok kötü durumda. En basit ve gözle görünür örnek adli tıp uzmanları. Adalet bakanlığı kendi bünyesinde ki adli tıp uzmanına sağlık bakanlığında bulunan hekime göre neredeyse 2 kat ücret ödüyor. Adli tıp kurumu kendi asistanlarına bile neredeyse sağlık bakanlığında ki uzmanlardan fazla ödeme yapıyor.

Sağlıkta özelleşmenin böyle anormal hızlanmasına şaşırmıyorum hiç. Hekimlerin maddi durumunu gören yatırımcı , ucuza hekim çalıştırabileceğini görünce hiç durur mu :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4317809  gönderen arzthamburg
 07.10.2019 - 19:13:17
Özel sektörde çalışan hekimler yıllık izinlerini bile istediği zamanda doğru düzgün kullanamazken yok efendim yurtdışında bilimsel etkinliklere katılacakmış, zorlama bir gerekçe olmuş. Bu durumdan bağımsız olarak her hekim yeşil pasaporta sahip olmalı, kongre gerekçesiyle falan değil, çatır çatır gezmek için hem de, memleketin en nitelikli eğitimine sahip insanların hakkı bu, madem kutsal olduğu söylenen bir iş yapıyoruz bi zahmet pasaportu da verin özel, devlet demeden

#4317938  gönderen islam73
 07.10.2019 - 23:53:40
Tam gün yasası, performans sistemi vs neden türetildi, vatandaş mı düşünüldü? Eski dr abi-ablalarımızın cebine giren paradan çok daha fazlası şimdi olduğu gibi özel sağlık yatırımcısının cebine giriyor? Eskisi doğruydu demiyorum ama yeni durum çok daha kötü? Yine vatandaşın cebinden para cıkıyor ama eskiden drların cebine giriyordu şimdi drlar komik ücretlere köle gibi çalıştırılır oldu, o paralarla da sadece kendi zenginlerini türettiler. Maalesef bakanlığımız bu işin özel ayağının daha da büyümesi için olanca hızıyla çalışmaya devam edecek, ücretler çok daha komik haller alacak, havuzu daraltıp çalışan sayısını artırıp, aynı havuzu bu çalışanlara bölüştürüyor ve böyle devam edecek.

#4318000  gönderen deoksiriboz
 08.10.2019 - 11:40:57
Drcuty yazdı:
07.10.2019 - 18:18:12
deoksiriboz yazdı:

Sulandırmadan kastınız hekimlere yeşil pasaport verilmesini kolaylaştırmak mı oluyor, bir hekim olarak size bu tabiri yakıştıramadım
Hayır daha geçenlerde avukatlara, ticaretle uğraşanlara vs verilmesi konuşuluyordu, ulufe gibi dağıtılıyor bu hak. Bundan bahsediyorum.