Cumartesi , Ekim 19 2019
Yasama ve yonetmeliklerle ilgili bilgi paylasim platformu...
Gebe kalırken amirine sormuş mu?🤔Yani her türlü cinsiyetçi yaklaşima karşıyım bir kadın olmama rağmen.Ki olmasi gereken de budur.Bu nasıl saçma bir soru ya.Gebe olunca bir şey degişmiyor sen hala personelsin sonuçta.Eşinin aracıyla doğuma gidebiliyorsan göreve de gidersin.Ayrica zaten gebelere doğum izni vs veriliyor.Istersen ücretsiz izne de ayrılabilirsin.Annelik ayrıcalikli bir şey değil.Çocuk doğurmak da marifet değil.Şu ilkel şeyleri atin kafanızdan.Güçlü kadinlari utandiriyorsunuz
agumon yazdı:
17.09.2019 - 20:19:26
Gebe memur araçla gidilen görevlerde görevlendirilebilir mi? yola gitmemesi için yola gidemez diye rapor almalı mı, raporsuz her gebe her işi yapabilir mi? ve ya şu kadar aya kadar gider şu aydan sonra yola gitmez mi? mevzuatta tam bir şey bulamadım
Bence siz direkt evde oturmalı, maaşı yatmalı diye rapor alın.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
İnsanların nöbet tutamaz raporu için dört takla attıklarını biliyoruz da gebelik nedeniyle araçla gidilen yere görevlendirilmemeyi ilk kez duyuyorum. Düşük tehditi gibi ekstra bir tıbbi durum varsa istirahat raporu alır evde oturursun ama bir dakika, dönerin kesilmesin diye çalışıyor görünüp ama ben gebeyim bir yere kıpırdayamam mı diyeceksin? Yine ekstra bir durum olmadığı sürece gebe her işi yapar, köşe yastığı gibi otursun mu hastanede sürekli? Araçla yola gidilemeyecek durumu ya da raporu olan gebe de gebelik iznine ayrılsın artık zaten, biraz fazla abartmışsınız gebeliğinizi, herkes doğuruyor o kadar önemli bir olay değil
düşük tehditi var araçla gidemez raporundan ziyade, asıl gebeyi görrevlendiren kişinin araçla seyahat etmesinde sakıncası yoktur diye rapor istemesi lazım. böyle konularda çok temkinli olun bence.Böyle bir riske girilmemeli. hiçbir düşük tehditi olmayan bir gebenin araçta iken düşük yapma ihtimali yok mu? trafik kazası ? ani fren?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
doncorleone yazdı:
17.09.2019 - 23:04:09
Synarthrosis yazdı:
17.09.2019 - 22:25:41
gebeler hiç araca binmiyor mu, neden rapor alması gereksin?
onlar ayrıcalıklı hocam
bazıları gebeliği fırsatçılığa çeviriyor artık. milletin hakkına giriyorlar üstelik masum evlatlarını kullanarak :roll:
mammiko yazdı:
18.09.2019 - 02:01:04
düşük tehditi var araçla gidemez raporundan ziyade, asıl gebeyi görrevlendiren kişinin araçla seyahat etmesinde sakıncası yoktur diye rapor istemesi lazım. böyle konularda çok temkinli olun bence.Böyle bir riske girilmemeli. hiçbir düşük tehditi olmayan bir gebenin araçta iken düşük yapma ihtimali yok mu? trafik kazası ? ani fren?
böyle bir durumda görevlendiren kişi sorumlu tutulur mu hocam? aksi ispat edilinceye kadar herkes araçla seyahat edemez mi? yoksa bir şey çıkmaz ama insanın başı mı ağrır?
Kullanıcı avatarı
agumon yazdı:
17.09.2019 - 20:19:26
Gebe memur araçla gidilen görevlerde görevlendirilebilir mi? yola gitmemesi için yola gidemez diye rapor almalı mı, raporsuz her gebe her işi yapabilir mi? ve ya şu kadar aya kadar gider şu aydan sonra yola gitmez mi? mevzuatta tam bir şey bulamadım

İş kanununda "gebelerin çalışacağı ve çalışamayacağı" işler ve "çalışma koşulları" ayrıntılı yazar. +Yola gidemez diye bir rapor yoktur. +Ben, hamile sağlık görevlilerimin hepsini araçla göreve gönderiyorum.

Kanuni bir dayanak bulamazsınız. Ancak erken doğum tehtidi mevcuttur diye kadın doğumdan rapor alıp istirahat edebilirsiniz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
mammiko yazdı:
18.09.2019 - 01:55:50
araçta iken düşük olursa sonucu ne olur
Hiç bir sorumluluğu olmaz. :wink:
Eğer kanuni çalışma sınırları içinde ise....

Kanuni çalışma sınırları dışında ise zaten gebeler hiç bir işte çalıştırılamazlar, çalışmaları için "uzman hekimden çalışabilir raporu" alınır. eğer "çalışabilir" raporu alan bir gebe normal iş akışı içinde işyerinde düşük yaparsa her hangi bir sorumluluk doğmamaktadır (İş kazası tutanağı haricinde)

Ancak işin günlük akışı, gebenin çalıştırılmasına uygun değil ise (buna isg uzmanı ve mevzuat karar verir) o zaman işveren sorumlu olur. Ki "araçlı çalışmak" bunların içinde değildir.
mammiko yazdı:
18.09.2019 - 02:01:04

net bir şekilde ilgilendirmez görevlendireni. uçağa da binemez uçak düşebilir, vapura binmesin batabilir. mantık süper.