Perşembe , Ağustos 13 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
İngiltere menşeli Times Higher Education (THE) adlı dergi, dünyanın en iyi üniversiteleri başlıklı bir liste hazırladı. Listede ülkemizden de Çankaya ve Sabancı üniversiteleri yer alıyor.

Dünyanın en iyi üniversiteleri konusu her zaman tartışmalı olmuş bir konudur. Zira herkesin farklı kıstası vardır. Ne kadar çok farklı parametre kullanılırsa, sıralamalar o kadar gerçekçi ve doğru olur.

Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan araştırmada, öğrenim kurumlarının bilimsel araştırmaları, uluslararası çalışma ve konumları, gelirlerindeki artış, geçen yıl listede bulunduğu konum gibi 13 farklı kıstas göz önüne alındı.

Resim

Listede geçen yıl ilk 500 içerisinde Sabancı ve Koç üniversiteleri yer alıyordu. Bu yıl Sabancı Üniversitesi ilk 500 içerisinde kalmayı başarırken Çankaya Üniversitesi de Koç Üniversitesi'nin yerini aldı.

Oxford Üniversitesi bir kez daha dünyanın en iyi üniversitesi

Resim

Listenin zirvesinde, dört yıldır olduğu gibi İngiltere’deki Oxford Üniversitesi yer alıyor. Onun ardından ABD’den California Teknoloji Enstitüsü (CalTECH), üçüncü sırada ise Cambridge yer alıyor.

92 ülkeden 1400 üniversitenin yer aldığı listede İngiliz üniversiteleri gerilerken, ABD’nin hala en prestijli ülke olduğu ortaya sürüldü. Listede ABD’den 60, İngiltere’den 28, Almanya’dan 23 okul yer alıyor.

THE’nin yaptığı değerlendirmeye göre Çin üniversiteleri, aldıkları devlet fonları sayesinde güçlendi ve sıralamada yükseldi. Kanada, İtalya ve Almanya da listede yükselen ülkelerden oldu.

Listeye 11 okul daha sokan İran, temsil sayısında 40 üniversiteye ulaştı. Latin Amerika ülkelerinin ise genel olarak üniversiteler konusunda iyi durumda olmadığı ortaya çıktı.
Dünyada yılın en iyi üniversiyelerinin sıralandığı listede ilk 3 şu şekilde oldu:

Oxford Üniversitesi - İngiltere
California Teknoloji Enstitüsü (CalTECH) - ABD
Cambridge Üniversitesi - İngiltere


Kaynak: webtekno.com

# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
mhurkan yazdı:
12.09.2019 - 14:31:37
İlk 500'de sadece iki Üniversite, onlarında hiçbiri devlet Üniversitesi değil. Peki Türkiye nasıl, gelişmiş ülke olacak, refah ülkesi olacak, üretebilcek? Cübbeli Ahmet Hoca mı geliştirecek bizleri?
:D
Kullanıcı avatarı
Percy yazdı:
12.09.2019 - 15:54:39
drbounlife yazdı:
12.09.2019 - 15:05:05
dr_samsa yazdı:
12.09.2019 - 14:41:12
bu işler birle ikiyle başlar :D
Birle ikiyle başlar da biz hep iki iki iki de kalırsak ne olacak :D
Ya bire sıfıra dusersek :lol:
O zaman of ki ne of :D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
drake yazdı:
12.09.2019 - 19:24:58
Çankaya üniversitesi mi ? İstanbul üniversitesinin ODTÜ’nün gidemediği listeye Çankaya üni mi girmiş? Şaka yapıyorlar sanırım
Ya da kriterleri çok saçma bir liste
Kriterlerine baktım aslında çok da kötü değil. Tabi adil davrandılar mı bilmiyorum? Ama prestijli bir yer, adalet anlayışları bizimkinden farklıdır muhtemelen.

Kriterlerde benim için en önemli etmen olan; "High Impact factor publishing" var.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
ülkemizde verilen eğitimi düşünmek yerine hemen sıralama sistemine çamur atmakla zaten bu yeri hak ettiğimizi ispatlamış oluyoruz. evet evet almanlar, ingilizler falan akayı kıskanıyor bizi. bilerek almamışlar o listeye. hem kendi listemizi oluşturuz zor mu sanki