Pazar , Eylül 22 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Hükümet sağlıkta yeni reformlar yapacak. Evde sağlık hizmetleri yaygınlaştırılacak, kırsalda yaşayanlara sunulan sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırılacak

Resim

Hükümet sağlık alanında toplumun tüm kesimlerini kucaklayan reform adımları atmaya hazırlanıyor. Buna göre, evde sağlık hizmetleri yaygınlaştırılacak, başta kırsalda yaşayanlar olmak üzere yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırılacak. Acil sağlık, yoğun bakım, onkoloji, organ nakli hizmetleri gibi özellikli sağlık hizmetlerinin kapasitesi artırılarak hızı ve kalitesi yükseltilecek.

Aile hekimlerinin sorumlulukları artırılacak, yeni performans sistemi kurulacak. Koruyucu ve tedavi edici hizmet kapasitesi geliştirilecek. Yoğun bakım ve geriatri hizmetinin evde bakım hizmetleri ile entegrasyonu sağlanacak. Acil servis hasta yoğunluğuna göre ihtiyaç olan yerlerde alternatif muayene alanları oluşturulacak.

İŞTE REFORM ADIMLARI...

AKREDİTASYON SİSTEMİ KURULUYOR: Sağlık hizmetinin kalitesinin geliştirilmesi için hizmet sunucularına yönelik akreditasyon sistemi kurulacak. Klinik kalitenin takibi ve denetiminde standart bir süreç oluşturulacak.

HASTANE ECZACILIĞI EĞİTİMİ: Simülasyon destekli tıp eğitimi, biyomedikal mühendislik eğitimi ve hastane eczacılığı eğitimi vermek amacıyla Simülasyon Destekli Eğitim ve Uygulama Merkezleri açılacak.

ALTERNATİF MUAYENE ALANI: Acil servis hasta yoğunluğuna göre ihtiyaç olan yerlerde alternatif muayene alanları oluşturulacak.

ÖZELLEŞMİŞ TEDAVİ MERKEZİ: Zorunlu tedavi kararlarının uygulanabileceği özelleşmiş tedavi merkezlerinin sayısı artırılacak.

SAĞLIKLI YAŞAM TARZI: Bulaşıcı olmayan hastalık risklerine yönelik olarak, sağlıklı yaşam tarzı teşvik edilecek. Koruyucu ve tedavi edici hizmet kapasitesi geliştirilecek. Sağlıklı hayat merkezlerinin sayısı artırılacak.

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE: Bağımlılıkla mücadele alanında yürütülen sağlık hizmetlerine erişim kolaylaştırılacak.

AİLE HEKİMİNE PERFORMANS SİSTEMİ: Aile hekimliği performans sistemi yeniden tasarlanacak.

ERKEN TEŞHİS ETKİNLEŞİYOR: Gıda güvenilirliği, obezite, çevre sağlığı gibi konularda çok paydaşlı sağlık sorumluluğu modeli güçlendirilecek. Erken teşhis hizmetlerinin etkinliği artırılacak.

AKILCI İLAÇ: Antibiyotikler, solunum sistemi ve psikiyatride kullanılanlar başta olmak üzere akılcı ilaç kullanımına yönelik özendirici ve zorlayıcı mekanizmalar oluşturulacak. Fiyat belirlemede kanıta dayalı model güçlenecek.

SAĞLIK MARKET: Sağlık tesislerinde özellikle sık tüketilen ve temininde güçlük yaşanılan malzeme gruplarında alternatif alım yöntemleri ile maliyetler düşecek.

YAŞLILAR YAKINDAN İZLENECEK: Yaşlılara yönelik sağlık izlemleri gerçekleştirilecek, yaşla birlikte artan hastalıklara ilişkin koruyucu ve tedavi edici hizmetler güçlendiri lecek.
Kaynak :Sabah
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Performans demek hayali işlemler demek, yapmadığı işi yaptı gibi göstermek demek, haksız kazanç demek, yanyana çalıştığın meslektaşının hakkına girmek demek, şuan devlet hastanelerinde dönen rezilliklerin aile hekimliğine bulaşması demek, aile hekimliğini daha kötü hale getirecekler.
tedi yazdı:
06.09.2019 - 11:40:18
performans demek para yok demek
Aile hekimlerinin şuan mevcut aldıkları maaş, artan aile hekimliği uzm. kontejyanı ve aile hekimi sayısı sonucu önümüzdeki 5-10 yılda çok olumsuz etkilenir mi sizce? Şuan ki maaş durumu diğer uzmanlıklar düşünüldüğünde oldukça cazip görünüyor. Hala günümüzde aile hekimliği uzm. yazmayı düşünenlere tavisye eder misiniz ? Mantıklı bir tercih olur mu?
buccinator yazdı:
06.09.2019 - 13:02:30
tedi yazdı:
Aile hekimlerinin şuan mevcut aldıkları maaş, artan aile hekimliği uzm. kontejyanı ve aile hekimi sayısı sonucu önümüzdeki 5-10 yılda çok olumsuz etkilenir mi sizce? Şuan ki maaş durumu diğer uzmanlıklar düşünüldüğünde oldukça cazip görünüyor. Hala günümüzde aile hekimliği uzm. yazmayı düşünenlere tavisye eder misiniz ? Mantıklı bir tercih olur mu?
2,5 yıldır aile hekimliği yapıyorum. istesem hiç çalışmadan sahu yapardım ama onun yerine oturdum tus'a çalıştım 1 yıl. şimdi umarım kurtulacağım bu sistemden. aile hekimliği gittikçe kötüye gidecek. zaten durum dışarıdan görüldüğü gibi de değil. 1.basamak sağlık hizmetleri her zaman siyasete alet olmaya, her zaman değersiz görülmeye ve değişikliğe en açık sağlık hizmetleridir. bundan 1 yıl sonrası için bile bir öngörü yapılamaz. ama eminim ki olumsuz etkilenme çok olacak.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
vatandaşa hizmetin kalitesini arttırırken 1 gram sorumluluk yuklemeden neyin performansı?

Aşı reddi her gecen gun artıyor, dini alet edip "çok kabız oluyor aceba makatta suluk soksam iyi gelir mi" diyenlere müdahale edilmiyor, aile hekimliğinin örnek alındığı modellerde vatandaşın bazı zorunlulukları varken ulkemizde hiçbiri uygulanmıyor ve bana performans gelecek?!?!?

üstüne üstlük aile hekimliği rapor birimlerine dönmüşken!!!
10 yıldır aile hekimiyim.insanların öfkelerini üzerimizde atmasından, kaprislerinden bıktım.preklinik için tusa hazırlanıyorum.illegal bir isteği reddederken ya da yasaya uygun hareket edeyim derken duymadığımız hakaret kalmadı.mesele iş yükünün artması da değil artık.maaşı evet iyi ama para da bi yere kadar sabrettirdi
Kullanıcı avatarı
hfv22 yazdı:
06.09.2019 - 13:49:25
rapor garabetinden sonra performans sistemi aile hekimliğini iyice çekilmez yapar. bir de üzerine cari giderleri kısarlarsa gençler çalışıp ahu olduğuyla kalır.
cari gideri kısmalarına gerek yok hocam, zaten halihazırda büyükşehirlerde özellikle carinin de zamlanması memur zammından hallice, bazı asmlerde hekimler kendi ceplerinden cariyi karşılıyor. Aile hekimliğinin pek bir cazibesi kalmayacak yakında, öyle görünüyor
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
yigitkaraca yazdı:
06.09.2019 - 13:35:48
buccinator yazdı:
06.09.2019 - 13:02:30
tedi yazdı:
2,5 yıldır aile hekimliği yapıyorum. istesem hiç çalışmadan sahu yapardım ama onun yerine oturdum tus'a çalıştım 1 yıl. şimdi umarım kurtulacağım bu sistemden. aile hekimliği gittikçe kötüye gidecek. zaten durum dışarıdan görüldüğü gibi de değil. 1.basamak sağlık hizmetleri her zaman siyasete alet olmaya, her zaman değersiz görülmeye ve değişikliğe en açık sağlık hizmetleridir. bundan 1 yıl sonrası için bile bir öngörü yapılamaz. ama eminim ki olumsuz etkilenme çok olacak.
Darısı bizim başımıza hocam, diğer branşlar da şimdi amma ağladı bunlar diye bakıyor biliyorum. sistemin içine girmeden önce ben de öyle düşünüyordum. en iyisi,adı sanı belli, yaptığı iş belli bir uzmanlık yolu tutmak gibi görünüyor. Ekledikleri herşey performansa yansıyacak; obezite,kardiyovasküler izlem, okul çağı izlemi, lohusa izlemi, ruh sağlığı izlemi vb... bunlar şu an sistemde karşımıza çıkan ve performansa dahil olmayan izlemler. Bir de yüzlerce rapor türü var ki, insanlar aile hekimlerinden talep ediyorlar. Max. iş yükü
seida yazdı:
06.09.2019 - 16:08:49
10 yıldır aile hekimiyim.insanların öfkelerini üzerimizde atmasından, kaprislerinden bıktım.preklinik için tusa hazırlanıyorum.illegal bir isteği reddederken ya da yasaya uygun hareket edeyim derken duymadığımız hakaret kalmadı.mesele iş yükünün artması da değil artık.maaşı evet iyi ama para da bi yere kadar sabrettirdi
5'te 6'da stajlardayken duyuyorduk Urfa'da 10 milyar maaşı bırakmış 3,5 milyara meramda göz asistanı olmuş, Sivas'ta 10 milyarı bırakmış selçukta acil asistanı olmuş vs. diye. Bu adamlar deli mi derdim kendi kendime. Rahatlığı parayı bırakmış yok sonu yok siyasi bölüm yok saygınlık vs. diye. Yemişim mesleki tatminini sen al 10 milyarı harca millet ne derse desin diyordum. Yıllardır aile hekimliği yapıyorum çok iyi anlıyorum artık o insanları. Sadece bu yıl içinde söylenen lafları sakin kafayla oturup düşününce saygısızlığı falan geçtim bayağı bayağı sözel şiddete uğruyor ama bir cevap vermiyormuşum. Hakaretler, küçümsemeler, bitmek bilmeyen usulsüz istekler... Adam alenen suç olan bir şey istiyor ama daha kötüsü senle tartışıp gittikten sonra da sonsuza kadar haklı olduğunu düşünüyor. İstediği şeyin yanlış olduğunu kabul bile etmiyor. Ben isterim de nasıl olmaz diye düşünüyor. Böyle bir şımarıklık yok.