Perşembe , Kasım 14 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

Bronşiolit Kısa Özet Tedavi

#4301746  gönderen DrGulsever
 27.08.2019 - 23:35:25
Tanı:
Küçük hava yollarının inflamatuar obstruksiyonu ile karakterize hastalıktır. Klinik olarak hışıltı, taşipne, dispne ve bazı hastalarda apne nöbetleri ile kendini gösterir.

Tanı klinik olarak konur. 
Etiyolojide viral etkenler ön plandadır. 1. Sırada RSV 2. Sırada Human Metapnömovirüs etkendir. Adenovirüs ağır klinik ile ilişkilidir. (Türkiye Klinikleri)
RSV bronşiolit 4-6 gün kuluçka süresi vardır. 
Bronşiolitte 1-4 gün süren ÜSYE semptomları sonrası alt solunum yolları semptomları hışıltının aniden ortaya çıkması ile başlar. 

Ayırıcı tanı açısından PAAC önerilir (Türkiye Klinikleri). Ek tetkik komplikasyon dışında önerilmez.
Hastalık şiddetinin PAAC grafiği şiddeti ile korelasyonu yoktur.

Tedavi:

Yatış Kriterleri:
1- Orta- Ağır klinik (Takipne , artmış solunum işi, hipoksemi)
2- Başvuru öncesi Apne öyküsü
3- Kardiak anomali ya da Akciğer Hastalığı (BPD, Kistik Fibrozis gibi)
4- <= 6 hft altı (AAP 12 hft altı)
5- Belirgin Prematüre Doğum (32hft altı)

6- 24 Saat içinde 2. Başvuru

7- Şüpheli Tanı
8- Aile bakımının yapılamayacağı şüphesi

Yoğun Bakım Yatış Kriteri:
1- Ağır Solunum Yolu Yetmezliği

2- Yüksek Riskli Grup

3- Apne (SaO2 <90%)

4- Sık tekrarlayan atak varlığı 

5- FiO2 %40-50 olmasına rağmen arteriyel PaO2 60 mmHg altı ve ya PaCO2 50 mmHg üstü, Ph 7.25 altı

Bronşiolit tedavisi önerilerinde bazı farklılıklar olsa da tüm önerilerin ortak paydası destekleyici tedavidir. Sıvı tedavisi, nazal ve üst hava yollarının sekresyonlarının temizlenmesi ve satürasyonun 90 altında düştüğü durumlarda oksijen inhalasyon tedavisi önerilir.

Oksijen: Hastanın satürasyonu %90 altında düşmediği sürece oksijen desteği önerilmemektedir. 
Ancak AAP tarafından sürekli pulseoksimetri takibi de önerilmemektedir.

Oksijen inhalasyon tedavisinin bazı kuralları var:
1- Nemlendirilmemiş nazal kanülden oksijen 3 lt/dk’den daha yüksek verilmemeli.
2- Bronşiolitli hastalarda en az 6 lt/dk geri solumasız rezervuarlı maske ile verilmelidir.
3- Bronşiolitli hastalarda son zamanlarda en kullanışlı sistem High Flow Nazal oksijen sistemdir. Yüksek basınçlı nemlendirilmiş ve ısıtılmış oksijenin nazal kanal yolu ile verilmesi daha az komplikasyona (nazal cpap gibi sistemlere göre) tedavide daha yüksek başarı oranını sağlamaktadır.

Beslenme: Hastanın aspirasyon riskinin olmadığı durumlarda hidrasyonun sağlanması için devamı önerilir.

Solunum sayısı 60 üzerindeyse,

Apne varsa

Persistan kusma varsa
Solunum sıkıntısı artıyorsa beslenmeye ara verilebilir.

Oral beslenme mümkün olmayan hastalarda nazogastrik sonda ile hidrasyon ve beslenme sağlanmalıdır.

Bronkodilatörler: Türkiye önerilerinde hastaya ilk 24 saat Salbutamol denenebileceği söylenir. Fayda sağladığı düşünülse devam edilir fayda görülmediyse devam edilmesine gerek yok.
Albuterol (salbutamol) bronşiolit tanısı almış çocuk ve infantlarda kullanılması AAP tarafından önerilmemektedir.

Kortikosteroidler: İnhale ya da parenteral kortikosteroidlerin bronşiolit tanısı almış çocukların kliniklerinde düzelme, taburculuk sonrası tekrar başvuruda etkisinin olmadığı gösterilmiş.
AAP: Kullanılmamalıdır.

Antikolinerjikler: İpratropium gibi antikolinerjiklerin bronşiolit tedavisinde katkısı gösterilememiş.

Epinefrin: Rasemik epinefrin (Tr’de yok inhale epinefrin) katkısı salbutamoldan daha fazladır. Türkiye kaynakları genelde denenmiş hastalarda kullanılmasını hasta kliniğinde düzelme olduysa tedaviye devam edilmesi önerilir. 
AAP bronşiolit tanılı hastalarda rasemik epinefrin kullanımını ÖNERMEMEK’tedir.

Hipertonik Salin: AAP tarafından zayıf öneri grubundadır. %3NaCl 4x2 mlt ihale olarak kullanılır.

Antibiyotik: Hastaların çok azında bakteriyel komplikasyon geliştiği düşünülürse antibiyotik kullanımı gerekebilir.

Ribavirin: Özel hastalarla kullanımı sınırlıdır. Bunlar Komplike Kardiak Anomalisi olanlar, Bronkopulmoner Dispilazi (BPD), Kistik Fibrozis, Kronik Akciğer Hastalığı, İmmün yetmezlik hastaları, Çok ağır Hastalığı olan ve 6 hft’dan küçük hastalar.

KORUMA

Palivizumab (Synagis): RSV monoklonal antikordur. 29 hft altında prematürelerde kullanımı önerilmektedir. 
TR’de SGK tarafından ödeme koşulu: 29 hafta altında doğan bebekler için 1 yıldır. Söz konusu bebekte Siyanotik Kalp Hastalığı varsa ödenmesi 2 yıl geçerlidir.
Söz konusu hastalığı sık görüldüğü Kasım- Nisan ayları arasında aylık olarak 15 mg/kg olarak kullanımı önerilir. 50 mg’lık flakonları vardır.
(Prospektus bilgisi 35 hafta altı prematürelerde önerilmekte)

Kaynak:
1- Türkiye Klinikleri Akut Bronşiolit Özel sayısı (Dr. Alper SOMER, Dr. Bahar ÇALIŞKAN)
2- http://www.dcyogunbakim.org/uploads/pdf/pdf_DCY_162.pdf
3- AAP bronchiolit guideline 2014

Hatasız kul olmaz. Varsa hatamız yazın düzeltelim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Bronşiolit Kısa Özet Tedavi

#4301778  gönderen dreska
 28.08.2019 - 03:06:50
Bronşiolitte ventolin pulmicort atrovent önerilmiyor artık dediğim için pediatristten yediğim linç geldi aklıma 😌 Elinize sağlık hocam. Kanayan yara gibi bir konuda hepimizi aydınlattınız teşekkür ederiz
Kullanıcı avatarı

#4301796  gönderen DrGulsever
 28.08.2019 - 09:15:32
2014'de AAP guide'nın Facebook adresimden paylaştığımda benzer tepkiler aldım.
Ne yazıukki ailelerin illaç verilmediğinde tepki göstermesine bağlı bir sorun bu.
Kullanıcı avatarı

#4301797  gönderen mhurkan
 28.08.2019 - 09:21:31
DrGulsever yazdı:
28.08.2019 - 09:15:32
2014'de AAP guide'nın Facebook adresimden paylaştığımda benzer tepkiler aldım.
Ne yazıukki ailelerin illaç verilmediğinde tepki göstermesine bağlı bir sorun bu.
Şuanda çocuk hasta bakmıyorum ama birinci basamakta çalıştığım dönemde aynı problemden muzdariptim. Hata başına 30 dakikam olsa, aileyi ikna edip güven verebilcek bir konuşma yapabilirdim ama hasta başına 5 dakikadan fazla ayıramadığım için bu durum beni tüketiyordu. O nedenle çocuk hekimlerinin yaptığı işi çok zor ve değerli olarak görüyorum. :wink:

Ellerine sağlık, şahane bilgiler....
Kullanıcı avatarı

#4301803  gönderen dr_yusufbugra
 28.08.2019 - 09:52:10
Allah razı olsun bence bu sitenin en çok ihtiyaç duyduğu şey böyle güncel tıbbi bilgiler,devamı gelir inşallah
Kullanıcı avatarı

#4301805  gönderen psychiatrist
 28.08.2019 - 10:00:11
bu bilgilerin perifere dökülmesi özellikle de ailelerin neden ilaç verilmiyor direncinin kırılması bi 5 yıl sürer.. synagis de az pahalı değil 2-3 bin lira, çıkarılan sonuç komplikasyon yoksa high flow oksijen yeterli gibi.. teşekkürler yazı için..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4301827  gönderen DrGulsever
 28.08.2019 - 10:41:35
Yoğunbakım hastalarında bazen entübasyon bile gerekebiliyor. High flow oksijen yoğunbakım düşünülen hastalarda nazal CPAP alternatifi ve daha az komplikasyona neden olanı.
Ben genel olarak %3Nacl ile takip ediyorum hastanın durumuna göre devam edilyorum.

#4301843  gönderen Krl
 28.08.2019 - 11:43:01
Ben Aile Hekimliği uzmanıyım. Bilgileri yazan arkadaşa teşekkür ederim. Ben daha önce AAP sitesinden bu bilgileri okuduğumda adeta ayaktan hastalara hiçbir şey kullanmaya gerek Yok gibi bir sonuç çıktığı için çok şaşırdım ve Pediatri doçentine sordum ne yapacaz bu hastalara.
Bana” Kitabi bilgi böyle ama köyde kırsalda çalışacaksın Ventolin Pulmicort yazacaksın elbet “ demişti

#4301854  gönderen dreska
 28.08.2019 - 12:47:23
Şöyle bir gerçek de var. Hastalar 'hava' takan bir doktor buluncaya kadar acil acil geziyor. Tabi gittikleri yerlerde olay çıkara çıkara yapıyor bunu. 300 tane hastaya bakan hekim niye yarım saat dil döksün order yazmak çok daha kolay. Hem bu şiddet ortamında risk almaya gerek yok. Ailenin sosyokültürel seviyesine göre baktın anlamıyor olay çıkarıyor yazılmalı bence. Sosyal endikasyon diye bir şey var :roll:
Kullanıcı avatarı

#4301886  gönderen kutsaclirapunzel
 28.08.2019 - 14:55:14
Zeyneb.zarifa yazdı:
28.08.2019 - 13:47:28
Tesekkur ederim hocam. Yalnizca USYE ve PAAC ne demek onu acarsinizmi lutfen
USYE: yuxarı tənəffüs yollarının infeksiyası

PAAC: posterior ön sinə rentgenoqrafiyası
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4303143  gönderen PrincessNurse
 02.09.2019 - 09:06:55
Güzel bir yazı olmuş
Ben pediatride çalıştığımda 1 aylık çocuk hasta geldi hastanın grafide iyi yamalı tutulumu vardı eozinofil değeri vs normal lökositte artış vardı ateş biraz yüksekti çocuk hasta bayağı öksürüyor vs derken doktoru çağırdım bronşiolit tanısını koydu etkeni sordum :Benim çalışkan hemşirem bu etken" rsv" demişti bana 😌Hocam dedim 1 aylık çocuğu hasta etmişler ya hu dedim gülmüştü😄
O aklıma geldi☺️