Salı , Temmuz 23 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Şİmdi bu olaya iki taraftan bakmak lazım. Tabiki bir hasta kendisine bakacak doktorun, alacağı sağlık hizmetinin hızlı ve kaliteli olmasını ister. Sokaktaki adamın, sağlık sisteminin ve biz doktorların çalışma iç dinamizmini bilmeye imkanı yoktur. O nedenle vatandaşın bu isteğini ben haksız görmüyorum.

Ama burada esas sorun ve problem, temeldeki sorunun "doktorlardan kaynaklanıyormuş" gibi gösteren medyada ve doktorları rant aracı olarak halkın önüne atan kanun koyucularımızda.

Bu ülkede 365 gün icapçılık yapan bir sürü uzman var. Her ilin, her ilçenin her hastanenin koşulları aynı değil. Her zaman hastanenin karşısında ev bulamıyorsun. SOnuçta doktor olarak sen de insansın ve senin ve ailenin de yaşaması gereken bir hayat var. Bu durumu sokaktaki adam anlayamayabilir ama kanun koyucular anlamalı. Biz doktorları hedef tahtasına koymadan, uygulaması imkansız kanunlar ve yönetmelikler koymadan iki kere düşünmeli.

İşin bir de dolaylı tarafı var. Ne yazık ki sosyal olarak yozlaşmakta olan bir toplumuz, bu tespiti hem kişisel hayatımda gördüklerime dayanarak hem de işi bu olan aydınların tespitlerini takip ederek verebiliyorum. Toplumsal ve medeni hayatın gerçekleri konusunda çok bilinçsiz bir halka hizmet vermek durumundayız. Ahlaksız bir bilgi kirliliği var. Sağlık konusunda eğitmsiz ve blinçsiz bir toplum. Ve bu toplumun önüne atılmış bir sağlıkçı kitle.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
30 gün icap tut parasını vermezler.. yok yatan hastan yok icap hic ödemeyiz derler.. tek uzman icap yok denir ama tutarsın ve gündüz poliklinik full yaparsın.. sabaha kadar hastanede olsanda bisey olmamış gibi gündüz devamdır.. Sonra gelsin hipertansiyon..gelsin anksiyete panik atak vs..
Kullanıcı avatarı
İcap kalksın, belli mesafe ve nüfusa göre bölgesel aciller kurulsun,oralara helikopter dahil hızlı hasta sevk sistemi hazırlansın , bölgesel acillerde ayda 1-2 konsültan nöbetleri tutulsun, maddi karşılığı da hakkınca verilsin, çiçekler böcekler ne güsel dünya...
Kullanıcı avatarı
kucuk bir ildeyim ilçeleri de bayagı bi kucuk.. merkeze yakın yerde olup da ilçede oturan hekim sayısı cok az..
hastanenin yanındaki kiralar gereksiz pahalı.. kim merkezde aynı kiraya oturacagı ev varken ilçedeki eve o parayı verir??

ayrıca ilçelerdeki diğer kurumlar da zayıf.. niye o konudan bahsedilmiyor???
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
bellapais yazdı:
12.07.2019 - 09:20:36
Katılan empati yapan meslektaslarimiz şöyle 1 ay geçirsin o zaman anlarlar.. senin icapta oldugun zaman hasta lutfedip poliklinige gelmez esi isten gelir yemek yenir çay meyveden once acile gelip baski kurup icapci getirtilir.. her seferinde ya onemli bisey varsa der gidersin bisey yoktur cogunda da..stress artar gece uyuyamazsin banyo yapamazsin öyle rahat rahat..30 gün icap olmaz.. yazsınlar 7 aktif nöbet gerisi kalan günler boş..yapmıyorlar.
merak etmeyin dr bey öyle bir yerde aynı şartlarda 8 ay geçirdim, çözüm dediğiniz gibidir doğrudur, itiraz edecek olan bizleriz çözecek olan yönetim. benim anlattığım ise böyle bir talepte bulunuldu diye vatandaşa kin öfke duymanın yersiz olduğudur. 30 gün icaba kimse insani veya uygundur demiyor. yanlış olan halk şımardı vs yorumlar yapmak. halk diye üçüncü şahıs bahsedileni siz biz ailelerimiz oluşturuyor
Kullanıcı avatarı
Ben tuzu kuru ankara sehir hast de bir hocayım.. ama periferi zoru gördüm halen arkadaşları görüp üzülüyorum. Geçmişi unutup halk mağdur vs demiyorum.kim ne derse desin gerçek acil hastasi acile gelir oraya da sağlam pratisyen eğitimi verirsin oturursun..online uzman danışmasi alınsın cerrahide zaten kan merkezi bile olmayan anestezi teknisyenle isleyen yerde bi zahmet yapılmasın..kalite böylece artar fenni sunnetciden farkımız olsun..
Kullanıcı avatarı
bbilgee yazdı:
11.07.2019 - 19:19:22
Bunda bir şey yok, kendinizi yerlerine koyun benim ailem merkeze uzak ücra bir ilçede yaşasa acil durum olursa diye ben de endişelenirdim. Bu kurallarla bellidir icapçı hekim 60 km lik uzaklıkta bulunamaz. Böyle bir duruma iyice şımardı bu halk yorumu vicdana sığmaz
evli olan iki hekimin biri ilçede diğeri merkezde çalışıyor. ayrı mı yaşayacaklar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
köy gibi yere devlet hastanesi açıyorsun. sosyal imkan yok bir şey yok. muhtemelen bir kısmının çocuğu var. köy okulunda mı okutsun çocuğunu! ya eş durumundan dolayı eşi 90 km uzağa atandıysa. ayrı ayrı mı yaşayacaklar ''vatandaş'' üzülmesin diye. başlatmayın mağdur edebiyatından. ne empatiymiş tr nin en batısından en doğusuna gönderilirken empati duyan var mı! şımarık şark kurnazları
coo_ll_ook yazdı:
12.07.2019 - 10:38:33
Evler ilçede boş kalmış bakmışlar doktorlar merkezde oturuyor...
aynen öyle. saçma sapan yerlerde 1000 tl den başlıyor kiralar ama memura. yörenin yerlisi aracılığıyla tutarsan 500 tl kendin gittin mi 1000 tl böyle de iki yüzlülükler gördük. yan daireye yıllık kira artışı %10 memura hele dr sa %30 işine gelirse dedi ev sahibi.