Salı , Temmuz 23 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi SAHU 2019 İlkbahar Dönemi Başvuru ve Yerleştirme İşlemleri Usul Esasları yayınlanmıştır. Başvurular 08.07.2019 - 11.07.2019 (Saat 18:00'a kadar) tarihleri arasında PBS üzerinden alınacaktır.

Yerleştirmeye ilişkin usul esasları ve kontenjanlar için tıklayınız.
https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/duyurular ... 9Ftir.html

Önemli Duyuru;
Bedelli askerlik hizmetini yürütürken SAHU 2019 İlkbahar dönemi için tercih başvurusu işlemlerinde sorun yaşayan adayların, çözüm için aşağıdaki numaralara sorun bildirimi yapmaları gerekmektedir.
Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aile Hekimliği Dairesi Başkanlığı
Tel: 0312 565 58 75
Tel: 0312 565 58 50
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Arkadaşlar sahu ile ilgili bir şey soracaktım. Yerleştirme usul ve esaslarda bu bilgiyi bulamadım. Diyelim ben tusa girdim. Sahu ya yetecek puan aldım. Ama tusa girerken ah sisteminde değildim. Tus sonrası ah oldum. Yerleştirme başvuru öncesi ah sisteminde olmak yeterli mi sahu için. Yoksa tus sınavı öncesinde yada kontenjanlar açıklanmadan önce mi ah olmak gerekirdi.
Kullanıcı avatarı
emey yazdı:
10.07.2019 - 22:58:23
Arkadaşlar sahu ile ilgili bir şey soracaktım. Yerleştirme usul ve esaslarda bu bilgiyi bulamadım. Diyelim ben tusa girdim. Sahu ya yetecek puan aldım. Ama tusa girerken ah sisteminde değildim. Tus sonrası ah oldum. Yerleştirme başvuru öncesi ah sisteminde olmak yeterli mi sahu için. Yoksa tus sınavı öncesinde yada kontenjanlar açıklanmadan önce mi ah olmak gerekirdi.
SAHU Usul ve esasların 1. maddesinde sizin de belirttiğiniz gibi sınavdan önce aile hekimi olmak gibi net bir ifade yer almıyor.
''Sözleşmeli aile hekimlerine verilecek aile hekimliği uzmanlık eğitimi (SAHU)
kontenjanlarına başvurabilmek için, 5258 Sayılı Aile Hekimliği Kanunu hükümlerine göre
sözleşmeli aile hekimi olmak ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (TUS) “A
Puanı” hesaplanmış ve bu puan türünden en az 40 puan almış olmak gereklidir.''

Ancak TUS başvuru formunda Sözleşmeli Aile Hekimiyim TUS A puanımın hesaplanmasını istiyorum diye beyanda bulunuyorsunuz. Buradan sanki Tus a girerken sözleşmeli aile hekimi olmanız gerekiyor şeklinde bir anlam çıkıyor. Zira usul ve esasların 5. maddesinden sonra ''Aday Başvuru Formunda doğru beyanda bulunmayanlar, bu durumları
sınavdan sonra tespit edildiği takdirde, kazanmış oldukları tüm haklarını
kaybedeceklerdir. ''
şeklinde bir ibare yer alıyor.
Kesin bilgi için bakanlığa danışılması gereken bir konu.