Pazar , Eylül 27 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık atamalarında güvenlik soruşturma sürelerinin kısaltılması ve tekrarlı güvenlik soruşturmalarının yapılmaması halinde atamaların daha çabuk yapılabileceği ve doktorların kariyerlerini daha iyi ve hızlı şekilde planlayabilecekleri belirtiliyor. Habertürk'ten Ceyda Erenoğlu'nun özel haberi...

Resim

Habertürk’ten Ceyda Erenoğlu’nun haberine göre 14 temmuz 2016 tarihindeki gelişmelerden sonra, KHK ile 657 sayılı kanunun 48. maddesine, devlet memurluğuna alınacaklarda aranacak genel şartlara “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” eklendi. Böylece bir problem olmaması halinde bireylerin atamaları güvenlik soruşturması sonrası yapılmaya başlandı. Aradan yaklaşık 3 yıl geçmesine rağmen atamaların hala güvenlik soruşturması sonuçlanmadan yapılamaması ve tekrarlayan soruşturmaların varlığı dikkat çekiyor.

3 AYDAN UZUN GÜVENLİK SORUŞTURMASI MI OLUR?

Güvenlik soruşturmasının ne kadar sürede biteceğine dair bir bilgi ise bulunmuyor. Soruşturmalar bazen bir bazen de üç aydan daha uzun sürebiliyor. Güvenlik soruşturması, aynı kişinin birden fazla atama veya yer değiştirmesi durumunda ayrı ayrı gerçekleştirildiği için aynı kişi defalarca güvenlik soruşturmasına tabii tutulabiliyor.

SORUN ÇIKMAMASI BİLE YETERLİ DEĞİL

Örnek olarak bir tıp öğrencisinin diplomasını alabilmek için mecburi hizmet yapma zorunluluğu bulunuyor. Ancak mecburi hizmete gidebilmesi için 1-3 ay sürecek güvenlik soruşturmasının bitmesi gerekiyor. Bu doktorun ataması, güvenlik soruşturmasında problem olmaması halinde gerçekleşse bile sorun çözülmüyor. Aynı doktor uzman olmak amacıyla girdiği uzmanlık sınavını kazandığında da aynı güvenlik soruşturması sürecine tabi tutuluyor. Bu durumda bu kişi uzmanlık eğitimi alabileceği bir hastaneye ancak 1-3 ay süren güvenlik soruşturmasından sonra başlayabiliyor.

4-6 KEZ GÜVENLİK SORUŞTURMASINA UĞRAYANLAR VAR

Bu yıl Nisan ayında yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Mayıs ayında sonuçlanmasına rağmen atamaların hala gerçekleşememesinin altında bu neden yatıyor. Daha da vahimi, kişinin uzman olduktan sonra yeni hastanesine ataması yine güvenlik soruşturması sonrası yapılabiliyor. Bu süreçte 4-6 kez güvenlik soruşturmasına giren doktorlar bulunduğu belirtiliyor.

SÜRE KISALTILMALI

Güvenlik soruşturmalarının süresinin kısaltılması veya bazı gereksiz tekrarlı güvenlik soruşturmalarının yapılmaması halinde atamaların daha çabuk yapılabileceği ve doktorların kariyerlerini daha iyi ve hızlı şekilde planlayabilecekleri belirtiliyor.
Kaynak :Habertürk
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Simurg yazdı:
03.07.2019 - 10:12:21
daha önce karar çıkmamışmıydı.. atanıp oyle sorusturma olacak diye??
öyle bişey çıkmadı hocam bildiğim kadarıyla, bazı üni ler ;gel başla ,soruşturmada sıkıntı olursa sorumlusu sensin diye bi anlamda geri ödemeli senet benzeri bi kağıt imzalatıyolar.
Çıkan KHK güvenlik soruşturmasının yapılacağı kişileri daraltıyor.Yani önceden tüm ''personel'' e yapılırken şimdi bu ifade ''ilk defa ve yeniden atanacak(açıktan,istifa sonrası)personel'' olarak değiştirilmiş.KHK nın içinde diğer personel için soruşturma konusunda kurum amirinin tercihine bırakılmış yani yapmayabilir.Madem yapmayabilir o zaman ''yapılmaz'' diye bi ibare niye yok? çünkü çok kritik kurumlar var oralar gerçekten çok temiz olmalı gerekirse defaatle yapılmalı ama yerköy devletten erciyes pediatriye giden adama yapma diye değiştirmişler yönetmeliği. Yöneticiler ya bilmiyor bilenler de böyle yaparak risk almıyolar kendilerince.
6 ay boşuna boşuna soruşturma bekledim. Maddi ve manevi hak kaybına uğradım. Bu zararımı gideren oldu mu hayır. Bir de utanmadan yetkili kişi soruşturmaların yönetmeliğe göre 3 aydan fazla sürmemesi gerekiyor ama bizim 5-6 ay sürüyor dedi. Başka yere atandım yine soruşturma. Bu zulümden başka bir şey değil. Hakkımı helal etmiyorum. Sorumluları bunun hesabını verecek.
biz mevcut calısanlar bu yüzden aylarca gelecek calısma arkadaslarını beklıyoruz veya beledıye de kamuymus orası lutfedıp gec de olsa aldıgı doktorun guvenlık sorusturması 5-6 ay surecekmıs ,beledıyenın işi de bizde,6 ay daha o doktor gelsin de kurtulalım diye bekliyoruz.
kıyamam yeni baslayan ayrı madur, mevcut calısan da dolaylı olarak madur.bence de kımler kımler nerelerde calısıyor bı memurlara mı gareziniz yahu!
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009