Cumartesi , Ocak 18 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Ünlü doktor hakkında ‘Denek’ soruşturması

 #4284016  gönderen drhaber
 01.07.2019 - 09:59:30
Ünlü psikiyatrist Tanju Sürmeli'nin "Neurofedback" adını verdiği tedavi yönteminde 12 yaşında öğrenme güçlüğü çeken küçük bir kızı denek olarak kullandığı öne sürüldü.

Resim

Sabah gazetesinden Dilek Yaman'ın haberine göre, aile hasta olmadığı halde doktor tarafından hasta teşhisi konularak kızlarının beynine defalarca elektronik dalga gönderen doktordan şikayetçi oldu.

Ahmet-Esra Oğuz çiftinin 12 yaşında bir kızı vardı. A. Oğuz, derslerinde başarısız oluyor ve öğrenmekte zorluk çekiyordu. Oğuz çifti yaptıkları araştırmada, Psikiyatrist Tanju Sürmeli'nin öğrenme güçlüğü çeken çocuklar üzerinde yaptığı çalışmalarını gördü.

Aile, kızlarını tedavi ettirmek için Ankara'dan İstanbul'a geldi.

FİZİKSEL RAHATSIZLIK ÇIKTI
Sürmeli, küçük kıza "Neurofedback" adı verilen tedavi yönteminin uygulanması gerektiğini söyledi. Tedavide kulaklar ve kafa derisine konuşan elektrotlar aracılığıyla A. Oğuz'un beynine defalarca elektronik dalga gönderildi.

Yapılan tedaviye rağmen küçük kızda her hangi bir değişim olmadığını fark eden aile, başka bir doktor aramaya başladı.

Başka bir hastaneye götürülen küçük kızın sorunun fiziksel bir rahatsızlık olduğu tespit edildi.

Küçük kıza uygulanan tedavinin ardından yan etkiler meydana geldi ve şiddetli baş ağrıları oluştu. Oğuz çifti, Sürmeli'nin uyguladığı tedavinin bir de yasal olmadığını öğrenince şikâyetçi oldu.
Kaynak :Hürriyet
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
İstanbul tabip odası ne iş yapar bu psikiyatr yıllardır bu yöntemle çalışıyor, fahiş fiyatla bu yöntemi pazarlıyor ve kimsenin sesi çıkmıyor
hiçbir bilimsel literatürde bu yöntemin faydasina dair bir kanıt yokken meydanı boş bulmuş.
Tabib odasının bu konudaki emsal kararlari var, Tanju sürmeli Onur kuruluna sevk edilmeli.

Psikiyatrik ve nörolojik açıdan tanı almış hastaların (şizofreni, OKB, panik bozukluk, depresyon, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu) tedavisinde standart tıbbi uygulamaları, yetersiz ve yanlış uygulamalarmış gibi gösterip, bilimselliği kanıtlanmamış yöntemleri (biofeedback/nörofeedback) uygulamak, önermek, tanıtmak,

Bilimselliği kanıtlanmamış yöntemleri, umut vaadi ile tanıtmak, önermek, uygulamak,

Kişisel reklam amacıyla bilgi vermek, tanıtım yapmak,

Somut bir olay-hedef göstermeden soyut ifadeler kullanarak, “işe yaramayan yöntemler kullanıyorlar” ve “sürekli ilaç yazıyorlar” ifadeleriyle meslektaşlarının tümünü suçlu/kusurlu göstererek meslektaşlarını zemmetmek, halk sağlığına zarar vermek,

Meslektaşlarını olumsuzlayarak kendi reklamını yapmak.......