Pazar , Ekim 20 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
YÖK tarafından yurt içindeki devlet üniversitelerinde 100 öncelikli alanda burs verilmesini kapsayan "100/2000 YÖK Doktora Burs Programı" için üniversiteler 19 Haziran'a kadar başvurabilecek

Resim

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yurt içindeki devlet üniversitelerinde 100 öncelikli alanda burs verilmesini kapsayan "100/2000 YÖK Doktora Burs Programı" için üniversiteler, başvurularını 19 Haziran'a kadar yapabilecek.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin doktoralı insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla yurt içindeki devlet üniversitelerinde 100 tematik alanda verilecek "100/2000 YÖK Doktora Burs Programı"nın güz dönemi başvuruları başladı.

Yükseköğretim kurumları, burs programının 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz dönemi için başvurularını, "https://webuyg.yok.gov.tr/doktora" internet adresinden 19 Haziran'a kadar yapabilecek. İlan edilen öncelikli alanlardan en fazla 10'u için en az 3 kontenjan talep edilerek başvuru yapılacak.

- Yükseköğretim kurumlarının ardından adaylar başvuru yapacak

Doktora bursundan faydalanmak isteyen adayların başvuru dönemi ise yükseköğretim kurumlarının başvurularının YÖK tarafından değerlendirilmesinin ardından başlatılacak.

Başvurularını yükseköğretim kurumlarına yapacak adayların T.C. vatandaşı, doktora programı için yüksek lisans ya da bütünleşik doktora programı için lisans derecesine sahip olmaları, "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği"nin ve başvuru yapılacak yükseköğretim kurumunun belirlediği başvuru ve kabul şartlarını taşımaları gerekiyor.

Programla ilgili diğer bilgilere ve burs programı kapsamındaki öncelikli tematik alanların listesine ise YÖK'ün "www.yok.gov.tr" internet adresinden ulaşılabilecek.
Kaynak :Hürriyet
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
- Her hangi bir iş yerinde çalışmayan öğrenciler için aylık 2.250 TL

- Her hangi bir işte çalışan (Kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonları ile Devlet veya Vakıf Yükseköğretim Kurumlarının öğretim elemanı kadrolarında çalışanlar hariç) öğrenciler için aylık 550 TL.

yani bize havamızı veriyorlar.

asgari ücretin altına bilim adamı ne yetişir zaten :D:D
tedi yazdı:
02.06.2019 - 11:28:36

- Her hangi bir işte çalışan (Kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonları ile Devlet veya Vakıf Yükseköğretim Kurumlarının öğretim elemanı kadrolarında çalışanlar hariç) öğrenciler için aylık 550 TL.

Ancak bu kadar saçma olurdu galiba. Enfeksiyon asistanıyım 3yıllık süremin belki 2 yılını ybü enfeksiyonları takip ettim. Her türlü dirençli hastane enfeksiyonlarını gördüm. Söyledikleri Temada hastane enfeksiyonları ve antimikrobial direnç var. Bu temayı hasta görmeyen biyoloji mezunu doktora yapan arkadaş mı işleyecek. Hiç mi akıl mantık yok.
Kullanıcı avatarı
jordealba yazdı:
03.06.2019 - 06:22:42
tedi yazdı:

Ancak bu kadar saçma olurdu galiba. Enfeksiyon asistanıyım 3yıllık süremin belki 2 yılını ybü enfeksiyonları takip ettim. Her türlü dirençli hastane enfeksiyonlarını gördüm. Söyledikleri Temada hastane enfeksiyonları ve antimikrobial direnç var. Bu temayı hasta görmeyen biyoloji mezunu doktora yapan arkadaş mı işleyecek. Hiç mi akıl mantık yok.
2200 liraya bırak işlemeyi, sağlıklı beslenip, barınma ihtiyaçlarını karşılayıp düşünemez insan. Heralde anne yanında bilim yapanlar için.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
tedi yazdı:
03.06.2019 - 09:06:04
jordealba yazdı:
tedi yazdı:

2200 liraya bırak işlemeyi, sağlıklı beslenip, barınma ihtiyaçlarını karşılayıp düşünemez insan. Heralde anne yanında bilim yapanlar için.
Hocam aile yaninda olanlar veya yurtta vs kalıp öğrenciliğe devam eden doktora yapanlar aliyor genelde ama bir tanıdık vardı mesela özel ünv kadroyu bıraktı bu bursu almak için(ilesi zengindi tabi ve o kadro eski çalıştığı ünv onun için açılmıştı) birde bölüme göre hocaya gore değişiyor hocanın bir projesinde çalışsan ek olarak ordanda alabiliyorsun bazısı başka yerlerde sgk siz çalışıyor vs vs kişiye gore şartlara gore değişiyor ama tek başına yetersiz elbette dediginiz gibi
Kullanıcı avatarı
Sui yazdı:
03.06.2019 - 11:34:23
tedi yazdı:
jordealba yazdı:

Hocam aile yaninda olanlar veya yurtta vs kalıp öğrenciliğe devam eden doktora yapanlar aliyor genelde ama bir tanıdık vardı mesela özel ünv kadroyu bıraktı bu bursu almak için(ilesi zengindi tabi ve o kadro eski çalıştığı ünv onun için açılmıştı) birde bölüme göre hocaya gore değişiyor hocanın bir projesinde çalışsan ek olarak ordanda alabiliyorsun bazısı başka yerlerde sgk siz çalışıyor vs vs kişiye gore şartlara gore değişiyor ama tek başına yetersiz elbette dediginiz gibi
Kardeş ben de postdoc çalışıyorum şu anda. Bunlar komik paralar. Bilim insanı okuyacak görecek kitaba dergiye kongreye yatırım yapacak. Sci Hub ile nereye kadar? En ucuz open access dergi 300 dolar istiyor yayına, üyelik falan yalan. Tamamen göstermelik bu burslar, yandaşlarına işsizlik maaşı gibi bir şey. Sonra bunlar bilim insanı olacak üretecek. Dediğim gibi bu paraya İstanbul’da barınamazsın. Kırıkkale üniversitesinde sığırların gayta analizinden karakter tayini isimli çalışmaları yürütürsün.
tedi yazdı:
03.06.2019 - 11:40:47
Sui yazdı:
03.06.2019 - 11:34:23
tedi yazdı:

Kardeş ben de postdoc çalışıyorum şu anda. Bunlar komik paralar. Bilim insanı okuyacak görecek kitaba dergiye kongreye yatırım yapacak. Sci Hub ile nereye kadar? En ucuz open access dergi 300 dolar istiyor yayına, üyelik falan yalan. Tamamen göstermelik bu burslar, yandaşlarına işsizlik maaşı gibi bir şey. Sonra bunlar bilim insanı olacak üretecek. Dediğim gibi bu paraya İstanbul’da barınamazsın. Kırıkkale üniversitesinde sığırların gayta analizinden karakter tayini isimli çalışmaları yürütürsün.
Hocam bu burs ilk çıktığında güya araştırma görevlisi yetiştirmek için açıldığını söylemiş hocalar bu bursla doktora öğrencisini destekleyip daha donanımlı hale getirip kadro açıldığı zaman bu insanlara öncelik verilecekmiş falan filan kişiye özel olmayan kadro açılıyor mu ki hakeza yakin bir zamanda acılan kadroya başvuran bir adayı hocalar sen burs aliyorsun diyerek geri çevirmiş birde bu bursu alanlar açısından şöyle bir dezavantaj var hocalar ama burs aliyorsun onu yap ama burs aliyorsun bunu yap şeklinde sürekli is iteliyor bizim bölümler konusunda zaten doktoralı ol uzmanlık öğrencisi ol burslu ol burssuz ol köle gibi kullaniliyoruz ama her bolum boyle değil adamlar derslere gidiyorlar ayni zamnda biryerlerde çalışıyorlar tezi yazıyorlar yavaş yavaş hocam uzun yazdım baya