Salı , Haziran 25 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2018 yılında çoğunluğu Suriyeli uyruklu 15 yaş altı 34 çocuğun hamile olduğu halde sağlık görevlilerince adli makamlara bildirilmediği iddialarına ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamlandı. 10 doktora birden fazla vakayı bildirmedikleri gerekçesiyle "Zincirleme olarak kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçundan 6 aydan 3 yıl 6'şar aya kadar hapis istendi. 8 doktora da birer vakayı bildirmediklerinden "Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçundan 6 aydan 2'şer yıla kadar hapisleri talep edildi.

Resim

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, yaşı küçük çocukların gebelik durumunun emniyete bildirilmemesi sebebiyle sağlık personelleri hakkında suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldığı, soruşturma izni verilmesi için İstanbul Valiliği'ne dosyanın gönderildiği anlatıldı. Yaptırılan inceleme sonucunda 19 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan Denetim Kurulu Raporu'nda toplam 392 hastanın gebelik tanısının olduğu, bunlardan bir kısmının gebeliğinin kesinleştirilemediği için gebelik teşhisi konulan hasta sayısının 348 olduğu belirtildi. Raporda, bunlardan birinin 13 yaşında ve Suriye uyruklu, 14'ünün 14 yaşında ve birinin Türk vatandaşı, 36'sının 15 yaşından küçük ve 3'ünün Türk vatandaşı olduğu, 95 kişinin 16 yaşında ve 8'inin Türk vatandaşı olduğu, 203 kişinin 17 yaşında ve 49'unun Türk vatandaşı olduğunun ve bildirim formu düzenlenmediğinin tespit edildiği kaydedildi.

TÜRK CEZA KANUNU'NA DEĞİNİLDİ

İddianamede Türk Ceza Kanunu'na (TCK) göre 15 yaşından küçüklerlele rızası olsun olmasın birlikte olunması halinde resen "çocuğun cinsel istismarı" suçundan soruşturma yapılacağı hatırlatıldı. İddianamede 15 yaşından büyük kişiler arasında cinsel ilişki yaşanırsa bu durumda cinsel istismar suçunu oluşturmayacağı, TCK'nın 104'üncü maddede düzenlenen "reşit olmayanla cinsel ilişki" suçunu oluşturacağı bunun da şikayete bağlı bir suç olduğu ve hastaneye başvuran kişilerden hiç birisinin cebir ve tehditle hamile kaldığına yönelik bir iddia ve delil olmadığı için yaş durumlarına göre suçların belirlenmesi ve ona göre de sorumluların yükümlülüğünün tespitinin gerektiği vurgulandı.

DOKTORLARIN İSİM LİSTESİ İSTENDİ

İddianamede, soruşturma kapsamında 5 Ekim 2018 tarihinde Bağcılar ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yazı yazılarak 15 yaş ve altı hamile olduğu tespit edilen kişilerin ve gerekli tespitlere rağmen bildirimi yapmayan doktorların listesinin istendiği, gelen cevap yazısında 15 yaş altı hamile başvurusunun 51 olduğu ancak bu kişilerden 17'sinin bildiriminin yapıldığı, 34'ünün bildiriminin yapılmadığı, bu 34 kişiden çoğunluğun ise poliklinik kayıt sisteminde bulunan ancak kadın doğum kliniğinde olmayan kişiler olduğu ifade edildi.

İddianamede hamile oldukları tespit edildiklerinde bildirimi yapılması gerektiği halde yapılmayan 34 kişininin hastanenin 5 Nisan 2019 tarihli yazısı ekinde kimliği yazılı mağdurlar oldukları, bu kişileri muayene eden ve tespitleri yapan 18 doktorun sorumluluğunun bulunduğu belirtildi.

HAPİS İSTEMLERİ

İddianamede 15 yaş altı gebelik tespiti yapan ve bildirim yapmayan doktorlar E.V.K., C.İ, N.A, Ü.H, N.K.A, Ö.A, I.Ş.Y, Ö.A, M.E.Ö. ve G.A'nın birden fazla vakayı bildirmedikleri gerekçesiyle "Zincirleme olarak kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçundan 6 aydan 3 yıl 6'şar aya kadar hapis istemiyle cezalandırılmaları istendi. Birer vakayı bildirmedikleri anlaşılan doktorlar E.U, H.E.A, İ.A.K, İ.B, M.T.K, O.Y, Ş.Y.A, Y.C. için ise "Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçundan 6 aydan 2'şer yıla kadar hapisleri istendi. 18 doktor önümüzdeki günlerde Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak
Kaynak :HaberTürk
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Rapordan birşey anlayan var mı
1 çocuk 13 yaşında, Suriyeli
14 çocuk 14 yaşında; 13ü Suriyeli 1i Türk
36sı 15 yaşından küçük. Bunlardan birisi 13 yaşında 14ü 14 yaşındaydı. Kalan 11 çocuk kaç yaşında. Ve yine bunlardan sadece 3ü TC vatandaşı
16 ve 17 yaşındakilerin zaten raporda neden yer aldığını anlayamadım. Türkiye’de 15 yaşın üzerindeyken 15-16 arasında hakim izni ile; 17 yaşında Veli izni ile evlenebiliyorsun ve de çocuk sahibi olabiliyorsun. Ancak 15 yaş altı gebeliklerde çocuk alınıp kuruma veriliyor.
15 yaş altı Suriyelilerin gebeliğini bildirdiğinde sosyal hizmetler Suriyelilerin bebeklerini almıyor. Bildirme prosedürünü tam bilmiyorum sosyal hizmetlere haber verildikten sonra zincirin nasıl işlediğini ama bir ara 14ünde üremeye başlayan Suriyelilerin napılacağı konusunda harıl harıl düşünüldüğünü hatırlıyorum
Eeee bildirdik a.k. Ne yaptın devlet olarak? Bildirmeyince suç teşkil etmesi için bildirimin bir sonucunun olması gerekir. Herhangi bir yaptırım var mı? Yoo. Adamlar geldikleri memlekette 15inde üremeye başlıyor ve bunu burda da sürdürüyor. Bebeği alıp gidiyor arkasından bakakalıyorsun. Üreme evlenme yaşı kültürel birşey. O çocuk doğduğu coğrafyada 15inde üremeye başlamaya alışmış. Onun natürü o. Öyle görmüş öyle büyümüş. Mutsuz falan da görünmüyor. Karnından çocuk çıkarmış olmak, onun hayatında ilk defa değer gördüğü anı, ilk başarısı.
Bence bunları bildirmeye çalışıp nereye bildireceklerini anlayamamış olabilirler. Çünkü dediğim gibi, sosyal hizmetler bunların bebeğini alıp kuruma vermiyor.
Arada kaçan 2-3 Türkü de muhtemelen tipini Suriyeliye benzetip kaçırmışlardır. Ya da Doğum sonu visitinde şöyle olmuştur:
-kaç yaşındasın?
-18
(Günde 100 Doğum olan hastanede cerrah bilgisayarın başına oturup annelerin yaşlarını kontrol edememiş)

Kısacası adamlar gelip elin memleketinde umarsızca ürüyor ve bu bile doktora patlıyor
Kullanıcı avatarı
suriyeden ülkelerindeki savaş nedeniyle gelen hiç kimseden kimlik de dahil olmak üzre hiçbir belge isteyemiyosun(evlilik cüzdanı vs..)çünkü adam kaçmış gelmiş :/ biz evliydik demeleri yeterli, yaşının 13- 14 olması önemli değil ve adli sıkıntı yok.çünkü kendi ülkelerinde yasal.ama 13 yaşında Türkiye de iken evlenirse ki o da zaten imam nikahı ve bu adli merciye yansırsa çocuk istismarı oluyo ve adli süreç başlıyor.hele o çocuk gebe kalırsa işte ozaman doktorlara kabak patlıyo.adam demiyo ki biz Türkiye de evlendik suriye de bekardık...al başına belayı...
buarada cinsel rüşt var bide ve onu da genel olarak dünyada iyice aşağı çekiyorlar... :/
evlilik için alt yaş sınırı bazı ülkelerde çok düşük.çin ise tam tersi 20 -22 gibiydi galiba... :)
hekim arkadaşlar için üzüldüm gerçekten bakanlığın bu sorunu çözmesi lazım...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Annenin yaşını hatırlamıyorum ama suriyeli bir çifte annenin yaşı küçük olduğu için acılan bir davada ceza verilmedi onların kültürü göz önüne alınarak bu olayda da sanırım bahsedilen kadınlar/çocuklar suriyeli çoğu madem devlet hukuk normal görüyor diye düşünmüş olabilir doktorda bilemiyorum