Pazar , Ekim 20 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Göğüs röntgenlerinde yapay zeka sistemi

 #4275226  gönderen drhaber
 29.05.2019 - 10:15:09
Yapay zeka kullanılarak geliştirilen sistem sayesinde göğüs röntgenlerindeki ortalama raporlama süresi, 11 günden 3 güne düştü. Sistemin, hastaların en hızlı şekilde ve en uygun tedaviyi almasına, dolayısıyla tedavide başarı oranının artmasına imkan tanıdığı açıklandı

Göğüs röntgenlerindeki anormal durumlar, yapay zeka kullanılarak geliştirilen sistem sayesinde 3 gün içerisinde tespit edilebilecek.

İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinden King's College London'ın araştırmasına göre, 500 bin yetişkinin göğüs röntgeni verisi kullanılarak geliştirilen yapay zeka sistemi, röntgen raporlama süresini kısaltarak aciliyeti olan vakaların tespit edilmesini kolaylaştırıyor.

Rutin bir şekilde çekilen göğüs röntgenleri, ciğerler, kalp, kemikler ve yumuşak dokuların durumunu izlemek ve bu organlardaki anormal durumları teşhis etmek için kullanılıyor.

King's College London araştırmacıları tarafından geliştirilen yapay zeka sistemi, göğüs röntgenlerindeki görsel kalıpları yorumlayabiliyor ve hastanın durumunun acil olup olmadığını algılayarak hastanın durumuyla ilgili radyoloji uzmanına önerilerde bulunuyor.

SİMÜLASYONDA TEST EDİLDİ

Göğüs röntgenlerini yorumlayan yapay zeka sistemi, bir simülasyonda test edildi ve sistemin ortalama röntgen raporlama süresini 11 günden 3 güne düşürdü.

Acil hastalık belirtileri gösteren anormal göğüs röntgenlerinin bir radyoloji uzmanı tarafından en kısa zamanda gözden geçirilmesini sağlamak, hastaların hızlıca en uygun tedaviyi almasına ve tedavide başarı oranının artmasına imkan tanıyor.

Araştırmacılar, geliştirilen yapay zeka sistemi sayesinde raporlama gecikmelerinin ortadan kalkacağını ve aciliyeti olan hastaların erken teşhisle hızlı bir şekilde tedavi edileceğini belirtiyor.
Kaynak :ntv
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Göğüs röntgenlerinde yapay zeka sistemi

 #4275446  gönderen Wohe
 29.05.2019 - 22:01:52
Radyolojinin görüntüleme kısmının ileride günümüz biyokimyası gibi olacağı aşikar zaten. Ama her zaman bir uzman gözetiminde olacaktır bunlar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Göğüs röntgenlerinde yapay zeka sistemi

 #4275453  gönderen maftas
 29.05.2019 - 22:26:56
Radyoloji bitecek olsa 2018 verilerine göre Başta Amerika olmak üzere Avrupa ve Japonya gibi dünyanın değişik yerlerinde hala en popüler 4-5 branş arasında olmazdı. Dünyadaki bu kadar doktorun hepsinin birden tufaya geleceğini düşünmüyorum. Yapay zeka’nın maliyet etkin ve başarılı bir şekilde günlük tıp pratiğine dahil olması kim bilir ne zaman gerçekleşecek. Takip ettiğim radyoloji sayfalarının paylaştığı, bu konunun otörleri tarafından yazılan makalelerde bu durum en azından bir 30-40 yıl daha tam olarak beklenmiyor. Ayrıca bu haberde de paylaşıldığı üzere amaç radyologların genel olarak normal görünen filmler ile vakit kaybetmesini engelleyip belli bir patoloji gösteren filmlere daha dikkatli bakabilmelerini sağlamak. Çünkü günümüzde klinisyenlerin kendisini garantiye almak amaçlı istediği gereksiz tetkiklere bağlı oluşan yoğunluk ile baş edebilmek için böyle bir yaklaşım da elzem bence. Günümüzde hizmet alımı ile bir nebze gün kurtarılmaya çalışılıyorlar ama ne kadar oluyor orası malum. Olayın girişimsel boyutuna zaten bu haberin konusu olmadığı için çok girmeye gerek yok. Ama girişimsel radyoloji dünyanın pek çok yerinde artık ayrı bir uzmanlık dalı. Diagnostik radyoloji eğitimi ile kaynaştırılmış olarak okutuluyor. Türkiye’de ise beklenen Ayrı bir Girişimsel Radyoloji yan dalı oluşturulacağı ve okunma hakkının sadece Radyoloji uzmanlarına verileceği yönünde ama kesin olarak tabi bilmek mümkün değil.