Pazartesi , Haziran 17 2019
nasil feragat ederim? , istifa sartlari, dilekce ornekleri, sorular ve cevaplar, hastaneler arasi gecis nasil yapilir? hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Merhaba arkadaşlar, yakın zamanda 657'ye tabi Sağlık Bakanlığı adına Üniversite Kadrosundan Vakıf Üniversitesine Mazeretsiz yatay geçiş yaptım. Daha öncesinde forumda yararlı bilgiler bulmuştum ama hepsi zincirin bir halkasını kapsıyordu. Baştan uyarıyım biraz uzun bir yazı olacak ama eminim ki aklınıza takılan pek çok sorunun cevabını bu yazıda bulabileceksiniz. Ek olarak bu yazı sadece 657'ye tabi SBA Üniversiteden, Vakıf Üniversitelerine Mazeretsiz yatay geçiş hakkındadır. Kendi yaşadığım tecrübelerin bir dökümü olmakla beraber mutlaka başka bir kaynaktan da teyit ettirmeniz de fayda var, kesin böyledir başka yolu yoktur demiyorum ama bende böyle oldu. Yatırım tavsiyesi değildir. :D

Evet mazeretsiz yatay geçiş yapmak istiyorsunuz, hocalarınız tamam diyerek onay verdi. Gitmek istediğiniz yerin bölüm başkanıyla da konuştunuz "tamam gel bakalım" dedi. Şimdi ne yapacağız?

Kafanıza takılacak olan 4 önemli Sorunun cevabını şimdiden vereyim:

1) İstifa etmem gerekiyor mu? Evet gerekiyor, çünkü vakıf üniversitesi olduğu için ve devletten vakıfa geçeceğiniz ötürü, kurumlar birbirini direk göremiyor diyelim en basit tabiriyle. Bir istifa hakkınız gidiyor. (Bu sorunun cevabını direk Sağlık Bakanlığına giderek edindim)

2) Yüklenme senedi ne olacak? Yüklenme senedini taahhütname vererek donduruyorsunuz. Yani 657'ye tabi iken çalıştığınız zamanı, uzmanlığınızda devlette çalışarak ödeyeceğinize dair taahhütname verdiğiniz takdirde ayrılışınız da sıkıntı olmuyor. Dilerseniz mevcut devlete olan borcunuzu direk ödeyerek de ayrılabilirsiniz ama bence gerek yok, çünkü zaten uzman olduğunuzda zorunlu hizmeti öyle veya böyle her türlü yapacağız.

3)Mehil Müddet Süremiz var mı? Yok. Nedenini aşağılarda yazdım.

4) Güvenlik Soruşturması Tekrardan Geçirecek miyiz? Evet, benim çalıştığım kurum bunun için gerekli belgeleri istedi ama başlangıcınıza mani değil. Her kurum istiyor mu bilmiyorum. Ha asistanlığınız yeni kurumunuzda devam ederken güvenlik soruşturmanız olumsuz sonuçlanırsa ilişiğiniz kesilir.

Öncelikle Mazeretsiz yatay geçiş için hazırlamanız gereken belgeler nelerdir?
1) İzni veren Kurum Dilekçesi
2) Kabul eden Kurum Dilekçesi
3) Yerleşmiş olduğunuz TUS puanının, geçmek istediğiniz kurumun o sınav ki puanından yüksek olması ya da yerleşmiş olduğunuz dönem kadro açmamışsa eğer başvuru yaptığınız andan itibaren geriye dönük 3 TUS'un taban puanı ortalamasından yüksek olması. Bunu AIS üzerinden ve önceki TUS puanlarının açıklandığı yerleştirme kılavuzundan elde edebilirsiniz.
Ha başvuru süreciniz devam ederken TUS yerleştirmesi açıklandı, ortalamayı tutturamadınız o zaman kabul aldığınız zaman mı baz alınır, yoksa atamaya yetkili kuruma belgeleri verdiğiniz zaman mı bilemiyorum ama o işin çok detay kısmı.
4) Kadro uygunluğu: Bu tam olarak nedir bilmiyorum ama zaten bununla alakalı bir belge istenmedi.

Bu belgeleri atamaya yetkili kurum olan geçmek istediğiniz Üniversitenin Dekanlığına Teslim ediyorsunuz. Vermeden önce bir kaç adet fotokopisini alın, ileride ihtiyacımız olacak.

1) İzni veren Kurum Dilekçesi: Hocalarınızla konuştunuz, izin verildi. Belgeyi doldurduktan sonra bölüm başkanınıza imzalatıyorsunuz, sonrasında ise çalıştığınız kurumdaki Dekanınıza onaylatıyorsunuz.
2) Kabul Eden Kurum Dilekçesi: Gene aynı şekilde geçmek istediğiniz Kuruma onaylatıyorsunuz.
3) TUS puanınız, ve önceki TUSların yerleştirme puanları

Bu 3'ünü geçmek istediğimiz kuruma teslim ettikten sonra kabul için haber bekliyoruz. Bu bende yaklaşık bir ay sürdü. Kurumun sizi kabul ettiğini dair yazı bu, bir anlamda da istifa edeceğiniz için elinizdeki garanti belgenizde denebilir. Bununla birlikte kayıt için gerekli belgeleri sorun bir yandan da onun da hazırlıklarını yapın.

1 ay bekledik, Geçmek istediğimiz Kurumun sizi kabul ettiğine dair Resmi yazı Dekanlık/Rektörlük onayından çıktı, imzalı bir örneğini mail yoluyla attılar. Şimdi ne yapacağız? Ben bu sorunun cevabını çalışmakta olduğum kurumda net bulamadığımdan Ankara'ya Sağlık Bakanlığına gittim. Sağlık Bakanlığında edindiğim bilgiler neticesinde:

1) Görevden Çekilme Dilekçesi.
2) Görevden Çekilme Yazısı Sağlık Bakanlığından onaylandıktan sonra istifa dilekçesi.

1) Görevden çekilme dilekçesi yazarak o an çalışmakta olduğunuz Kuruma veriyorsunuz. Ben özlük birimine vermiştim, özlük birimi bu belgeyi, İl Sağlık Müdürlüğüne, orası da, Sağlık Bakanlığına gönderiyor. Dilekçenizi verdiğiniz andan Sağlık Bakanlığının onaylayıp ÇKYS'ye düşmeniz yaklaşık 10 günü alıyor. Her işim ters gittiği gibi burada da gitti, baktım neredeyse 2 hafta olacak haber yok. Meğerse Dilekçem Yönetim Hizmetleri Müdürlüğü'ne gidecekken, Sağlık Hizmetleri Müdürlüğüne gitmiş, neyse ki şansıma telefonla personele ulaşıp düzelttirebildim.

Ben dilekçemi hazırlarken sade bir şekilde görevden çekilmek istediğinizi belirtmek yerine, Mazeretsiz yatay geçiş hakkını kullanmak istediğimi belirterek görevden çekilme dilekçemi hazırlamıştım. Gerekli dilekçeyi özlük birimine teslim ederken yanına da geçmek istediğim Kurumun onay yazısını, izin veren, kabul eden kurumların imzalı fotokopilerini de koymuştum ki neden görevden çekilmek istediğim belli olsun diye.

Bu arada benim bilmediğim bir durum oldu ve çalışmakta olduğumun kurum dekanlığına da Sağlık Bakanlığından gelen Geçici görevlendirmemin iptal olduğuna dair yazıyla beraber, bölüm başkanından da bir olur getirmem istendi. (Yani bu arkadaşın geçici görevlendirilmesinin iptali ve eğitiminin sona erdirilmesi uygundur diye bir dilekçe) Neyse ki bölüm başkanımız yerindeydi ve ondan da olur yazımı onaylattıktan sonra bu iki belgeyi dekanlığa ilettim (Bölüm Başkanımız en son "olm sen hala gidemedin mi? diye gülüyordu, 5.'ye vedalaşmıştık. :D) Bu belgenin istenmesinin amacı da kabaca "bak bu adam cidden gidiyor, nöbeti, çalışma vs varsa sonradan sıkıntı olmasın" diyeymiş. Bana da mantıklı geldi.

Ek olarak hoca isterse bu geçici görevlendirme iptalinin onayına rağmen sizi 45 güne kadar tutma hakkı varmış, yani sakın ben kağıtlarımı imzalattım diyerek ortalığı yakıp yıkmaya kalkmayın, 45 gün cehennem azabı yaşayabilirsiniz. :D (Ben her şeyi önceden ayarladığım için öyle bir tutma vs. durumu da olmadı) Tabi bu onay yazısı her kurumda isteniyor bir durum var mı bilmiyorum ancak varsa da hazırlıklı olmanız da fayda var.
Diğer bir hususta tebliğ tarihi, yani görevden çekilmeniz Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olabilir ama süreç, çalışmakta olduğunuz kurumun size görevden çekilmenizi tebliğ ettiği andan itibaren başlamakta. Buna da dikkat edin.

Eğer bu noktada uzama gibi bir teredütünüz yoksa ve görevden çekilme yazınızı verdiyseniz çalışmakta olduğunuz kurumun maaş mutemetliğine de uğrayın. Maaş olarak bir sonraki ayın maaş planlamasından çıkarılmanızı rica edin ki, sonrasında fazladan para geri ödemek durumunda kalmayın. Gene aynı şekilde hazır uğramışken Yüklenme Senedinizle alakalı Taahhütnameyi de sorun, hazırlatın yani son dakika sürpriziyle karşılaşmayın.

2) Sorunsuz bir şekilde görevinizden çekildiniz ve bir önceki kadronuza döndünüz, yani halen devlettesiniz ama artık pratisyensiniz. Son bir işimiz daha var. Şimdi de döndüğümüz kurumdan istifa edeceksiniz. Yalnız burada muhakkak dikkat edilmesi gereken bir husus var ki. İstifanızı hemen onaylatmak, ki orada da İl Sağlık Müdürlüğü devreye giriyor. Zaten bu istifa yazısını da İl Sağlık Müdürü onaylıyor.

Peki neden istifamızı hemen neden onaylatmak zorundayız? Çünkü uzmanlık eğitim tüzüğüne göre asistan eğitimine askerlik, hastalık, gebelik vs. durumlar haricinde ara verilemez. Tabi ki yatay geçiş yaptığınız arada bir kaç gün boşta gözükebilirsiniz ama kesinlikle istifam onaylanana kadar "ben bir dinleneyim, şöyle bir gezeyim bir hafta" diye düşünmeyin. Böyle bir uzamanın gene uzmanlık zamanı sıkıntı yaratabileceği gene Sağlık Bakanlığına gittiğimde belirtildi. İstifanız da İl Sağlık Müdürlüğünce onaylandıktan sonra hemen işe başlayacağınız üniversiteye kayıt evraklarınızla gidin ve kaydınızı yaptırın, en kötü ertesi gün orada olun. Yani kağıt üzerinde bile olsa yeni kurumunuzda başlangıcınızı yapın. Hayırlı olsun.

EN ÖNEMLİSİ: Bu süreç başından sonuna kadar Dekanınızdan tutun, Bölüm Başkanınıza, hocalarınıza, sağlık memurlarından tutun temizlik personeline kadar herkesle iyi geçinin, kibar olun. Ben bu aşamalardan geçerken hepsinin ayrı ayrı iyiliğini gördüm.

Kafanıza takılan olursa DM'den yürüyün. Kolay gelsin. :D

Edit: Yararlı Linkler: 1) https://tuk.saglik.gov.tr/TR,30175/maze ... gecis.html
Yüklenme Senediyle alakalı mevzuatı bir arkadaşımız yüklemişti ama şu an bulamadım bulunca onu da eklerim.
Kullanıcı avatarı
brotherhood_of_steel yazdı:
19.05.2019 - 19:16:33
1) Görevden Çekilme Dilekçesi.
2) Görevden Çekilme Yazısı Sağlık Bakanlığından onaylandıktan sonra istifa dilekçesi.

1) Görevden çekilme dilekçesi yazarak o an çalışmakta olduğunuz Kuruma veriyorsunuz. Ben özlük birimine vermiştim, özlük birimi bu belgeyi, İl Sağlık Müdürlüğüne, orası da, Sağlık Bakanlığına gönderiyor. Dilekçenizi verdiğiniz andan Sağlık Bakanlığının onaylayıp ÇKYS'ye düşmeniz yaklaşık 10 günü alıyor. Her işim ters gittiği gibi burada da gitti, baktım neredeyse 2 hafta olacak haber yok. Meğerse Dilekçem Yönetim Hizmetleri Müdürlüğü'ne gidecekken, Sağlık Hizmetleri Müdürlüğüne gitmiş, neyse ki şansıma telefonla personele ulaşıp düzelttirebildim.

2) Sorunsuz bir şekilde görevinizden çekildiniz ve bir önceki kadronuza döndünüz, yani halen devlettesiniz ama artık pratisyensiniz. Son bir işimiz daha var. Şimdi de döndüğümüz kurumdan istifa edeceksiniz. Yalnız burada muhakkak dikkat edilmesi gereken bir husus var ki. İstifanızı hemen onaylatmak, ki orada da İl Sağlık Müdürlüğü devreye giriyor. Zaten bu istifa yazısını da İl Sağlık Müdürü onaylıyor.
Atladığım 1 - 2 ufak ama önemli nokta olmuş, ilk mesajı editleyemediğimden ötürü buradan devamı olsun.

1) Geçici görevlendirmenin ilk iptal dilekçesini özlük birimine vermeden önce Başhekimliğe onaylatmanız lazım ki, oda büyük ihtimalle eğitim sorumlunuzun, sizinle ilgilenen hocanızın ya da Bölüm Başkanınızın kaşe ve imzasını isteyecektir. Geçici görevlendirme iptal dilekçenizi, başhekimliğe sunmadan önce mutlaka hazırlayıp hocanıza imzalatın.

2) Geçici görevlendirmenin iptalinden ilk başladığınız kuruma dönüyorsunuz ya, benim ilk başladığım Kurumda aynı hastaneydi. Yani geçici görevlendirmenin iptal edilmesiyle beraber Üniversiteden, Eğitim Araştırmaya dönmüş oldum. Bu noktada istifa belgenizi Başhekim ya da Başhekim yardımcılarından birine onaylatmanız gerekiyor. Ama elinizde gideceğinize dair bir sürü belge olduğu için imza konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
drnebulin yazdı:
20.05.2019 - 03:25:47
İşime yaradığı için değil ama emeğiniz için teşekkür etmek istedim.Keşke hepimiz geçtiğimiz süreçleri bu şekilde net anlatabilsek. Elinize sağlık
Teşekkür ederim :D Forumda bu tarz başlıkların artması dileğiyle.
Kullanıcı avatarı
Yükleme Senediyle Alakalı link: https://sgb.saglik.gov.tr/Shared%20Docu ... styazi.pdf
2 başlık aşağıda Andriyshevchenko nickli arkadaşımız yüklemiş. :D Kendisine buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Yüklenme Senedi olayını kendisi sayesinde çözmüştüm. (6. ve 7. sayfalar)