Pazartesi , Ağustos 3 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

YÖK'ten denklik açıklaması

 #4261837  gönderen drhaber
 22.04.2019 - 09:53:44
Yurt dışındaki üniversitelerde hukuk ve mühendislik gibi bölümleri okuduğunu ileri süren ancak bu ülkelerde sadece 8 ile 38 gün arasında bulunup YÖK'ten denklik talep edenler olduğu belirlendi

ANKARA -YÖK Tanıma ve Denklik İşleri Daire Başkanlığınca, yurt dışındaki üniversitelerde hukuk ve mühendislik gibi bölümleri okuduğunu iddia edenlerden bazılarının, bu ülkelerde 8 ile 38 gün arasında bulunduğu tespit edildi.

YÖK Tanıma ve Denklik İşleri Daire Başkanlığınca "Diploma ve Derece Denkliğinde Gelişmeler ve Zorluklar" konulu bilgilendirme broşürü hazırlandı.

Buna göre, geçen yıl en fazla denklik verilen bölümler tıp doktorluğu, mimarlık, ilahiyat, eczacılık ve inşaat mühendisliği oldu. Aynı zamanda hukuk, tıp doktorluğu, işletme, inşaat mühendisliği ve mimarlık "sahte belge, yasalara aykırı yatay ve dikey geçiş, yetersiz kalış süresi" gerekçesiyle denklik başvurularında en fazla reddedilen bölümler arasında yer aldı.

- "YÖK bize denklik vermiyor" diye yanlış algı oluşturulmak isteniyor

YÖK, akademik başarısı yüksek öğrencileri hariç tutarak Türkiye'de ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda başarılı olamayıp özellikle hassasiyet gösterilmesi gereken tıp doktorluğu, sağlık, hukuk ve mühendislik alanlarında eğitimi almak üzere kendi imkanlarıyla çevre ülkelere giden, Türk yükseköğretim sistemi ile uyumlu olmayan ve asgari akademik standartları karşılamayan bölümlerden mezun olanlara yönelik "akademik yetkinlik seviyelerinin tespit edilmesi" kararları alıyor.


Bu kişilerden bazılarının gerek sosyal medya üzerinden gerekse diğer yollardan baskı ve yanlış algı oluşturmaya çalıştığı ve kendilerine doğrudan denklik verilmesini talep ettiği belirlendi.

Eğitim seviyesi hakkında eksiklik tespit edilenlere, objektif kriterler çerçevesinde belirlenen zorunlu başarı şartını yerine getirmedikleri sürece denklik verilmiyor.

Ayrıca tıp programlarından mezun olanlara doğrudan denklik verilmediği iddiasının da doğru olmadığı açıklandı.

Akredite programlardan mezun olanlar sınavsız denklik alabiliyor. Bu bağlamda tıp programında, Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu (World Federation Medical Education) tarafından akreditasyon yetkisi kabul edilen yükseköğretim kurumlarından, dünya sıralamalarında ilk 1000'e giren ve ayrıca YÖK tarafından tescil yetkisi kabul edilen kuruluşlarca akredite olan tıp programlarına doğrudan denklik veriliyor.

- "Yurt dışında 8 günde hukuk ve mühendislik eğitimi alınamaz"

YÖK, uluslararası üniversite sıralandırma sistemlerinde ilk 1000 üniversite arasında yer alan üniversitelerden alınan diplomalara ortalama 15 günde doğrudan denklik veriyor. Halen sürdürülen denklik işlemleri pek çok Avrupa ülkesine göre çok daha kolay ve hızlı.

Yükseköğretim Kurulu verilerine göre, 2018 yılında başvurusu reddedilenlerin yaklaşık yüzde 20'sini, eğitim gördükleri ülkede yetersiz kalış süresi tespit edilenler oluşturuyor.

Bu çerçevede Bulgaristan'da 8, Kosova'da 34 ve Bosna Hersek'te 38 gün kalan bazı öğrenciler, hukuk diploması alarak başvuruda bulundu. Benzer şekilde Makedonya'da 8 gün kalan bir öğrenci mühendislik fakültesi, KKTC'de 28 gün kalan bir öğrenci "özel eğitim" alanında tezli yüksek lisans, yine KKTC'de 9 gün eğitim alan başka bir öğrenci ise yüksek lisans diploması alarak YÖK’e denklik başvurusunda bulundu.

Broşürde bu duruma ilişkin, "Öğrenim görülen ülkede 8-38 gün kalarak lisans eğitimi tamamlanamayacağı gibi bu diplomaların akademik hayatımız ve iş gücü piyasamız için tehdit oluşturduğu herkesin dikkate alması gereken bir husus olduğu bilinmelidir. " değerlendirmesi yapıldı.

YÖK, tanınmayan veya tabela üniversitelerden alınan diploma ve derecelerin, mevzuata aykırı yapılan yatay ve dikey geçişlerin ve eğitim görülen ülkede yetersiz kalış süreleri gibi hukuki olmayan hususların önlenmesi kapsamında, mevzuat ve kendisine verilen görev kapsamında gereğini yapıyor.

Bilgilendirme broşüründe, idarenin aksi bir tutum takınarak kamu yararı ve hizmet gereklerini gözardı etmesinin suç teşkil edeceği ve dolayısıyla idarenin keyfi bir tutum takınmasının söz konusu olamayacağı vurgulandı.

- "2018 yılında 101 farklı ülkeden denklik başvurusu yapıldı"

2018 yılının verileri incelendiğinde, Türkiye'ye 101 farklı ülkeden denklik başvurusu yapıldı.

Denklikte 2018 yılında bir önceki yıla göre üç kat fazla okul tanıma belgesi ve 10 bin denklik başvurusu yapıldı. 2018 verileri, başvuruların yüzde 5,3'ünün sahte belge, yasalara aykırı yatay ve dikey geçiş ile diplomanın alındığı ülkede yetersiz kalış süresi nedeniyle reddedildiğini ortaya koydu. 2014-2018 yıllarında toplam 26 bin 133 diploma için denklik kararı verildi.

- Bazı ülke başvurularında işlemler 15 günde sonuçlanabiliyor

Dijitalleşme sonucunda 2018'de Türkiye'nin eğitim sistemiyle uyumlu ülkelerden yapılan denklik başvurularının sonuçlandırılma süresi ortalama 65 güne indirildi. Bazı ülke başvurularında ise işlemler 15 günde bile sonuçlandırılıyor.

- 14 üniversiteden 96 öğretim üyesinden oluşan komisyonlar inceliyor

YÖK'te diploma denklik başvurusu incelemeleri tek tek dosya üzerinden yapılıyor. Bin 314 akademik alanda oluşturulmuş 15 komisyon, bu komisyonlarda görev alan 14 farklı üniversiteden 96 öğretim üyesi tarafından yapılan incelemeler sonucunda oluşturulan görüşler veya ihtiyaç duyulması durumunda muhtelif üniversitelerden alınan görüşler doğrultusunda dosya üzerinden karar veriliyor.

- "Yükseköğretimde kaliteden taviz verilmeyecek"

YÖK Tanıma ve Denklik İşleri Dairesi tarafından denklik sürelerine ilişkin şu değerlendirmeler yapıldı:

"Denklik konusu ülkemizde sürekli tartışma konusu yapılmaktadır. Fakat gelişmiş ülkelerde de denklik belli usul ve esaslar çerçevesinde yapılmaktadır. Bu kapsamda ulusal program kazanımlarını karşılamayan programlara denklik verilmemektedir. Ülkemizde en yüksek puanla girilen bir tıp fakültesinden en iyi derece ile mezun olan bir vatandaşımızın bir Batı Avrupa ülkesinden denklik alarak meslek icra edebilmesi ve bunun için gerekli olan süreçler bizdeki denklik işlemleri ile karşılaştırma yapılamayacak kadar zor ve uzun bir süreç.

Kaliteden taviz verilmeden sağlık ve mühendislik alanları da dahil bütün Avrupa ülkeleri ve ABD'ye göre alınan diplomalara YÖK daha hızlı denklik düzenlemektedir. Fakat elbette bunun için de karşılanması gereken şartlar bulunmaktadır."

Re: YÖK'ten denklik açıklaması

 #4261838  gönderen Piruvat
 22.04.2019 - 10:00:39
Yök bize denklik vermiyor diye yanlış algı oluşturulmak isteniyor denmiş. Ne kadar korkuyoruz başkalarının düşüncelerinden, bırak denklik almak zor desinler çok uğraşıyoruz desinler ne var bunda şanınız yürüsün
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: YÖK'ten denklik açıklaması

 #4261864  gönderen 78dhyatama
 22.04.2019 - 10:29:39
Balkanlar Ukrayna Azerbaycan Gürcistan ve Ortadoğu ülkelerinden alınan diplomalara kesinlikle denklik verilmemeli özellikle Ukrayna ve Bulgaristan bu ikisinde de tıp okuyan tanıdıklarım var adamlar Türkiyeden tıp okuyorlar ya resmen ve oradan şaibeli yatay geçişler yapıyorlar adam hazırlığı bitirmiş 1.sinifin başında Türkiyede tıp fakültelerine yatay geçiş yapıyor ya da orada neredeyse hiç bulunmadan 6 seneyi bitirebiliyor parayı verdin mi sorun yok her türlü geçiyorsun okuyan kişiler de Türkiyede üniversite sınavında biri 240 binlerde biri 350 binlerde biri de 370 binlerde olmuş kişiler bu tezgahı kuranlara buna müsaade edenlere göz yumanlara Türkiye'ye yatay geçiş imkanı verenlere de yazıklar olsun hakkım haram olsun

Re: YÖK'ten denklik açıklaması

 #4262010  gönderen soraya
 22.04.2019 - 13:40:06
vallahi içinizden yakın ulkelerden dr olmus olan vardır kusura bakmayın ama.işin iyice cılkı cıktıgını ve turkıye mezunu olmanın hıcbır anlamı kalmadıgını hatta dezavantaj oldugunu dusunuyorum.iyi olanları tenzıh ederım ( egıtım acısından ) ama bir eğitimci / denetimci olarak yurt dısından gelmıslerı egıtmenın daha zor oldugunu dusunuyorum.ve bız doguya atanırken onların en guzel buyuk illerin en merkezi yerlerine atanmalarından rahatsızım.daha cok soyleyecek şey var ama yazmayayım cunku okula ugramadan okunduguna gözümle sahıt olmadan yorum yapmam.ve bu onların değil her okula denklik verenlerin suçu diye dusunuyorum.diyorlar kı evladım sınıfta birinci.inşallah senin gibi dr olur.hayır diyorum dersleri kasmasın.ingilizce öğrensin( ingilizce gerekli mi onu da tam bilmiyorum ama ) okul bitince daha ucuza yurt dısında okutun biz trilyonlar akıttık izmirde dershane ve pahalı Bursa ellerine.
Kullanıcı avatarı

Re: YÖK'ten denklik açıklaması

 #4262068  gönderen thebesiktas
 22.04.2019 - 14:39:52
Şöyle diyeyim Azerbaycan'da pediatri uzmanlığını 6(altı) ayda veriyorlar... Diğer eski doğu bloku ülkelerde de durumun farklı olduğunu sanmıyorum... İhtisas eğitimi bu ciddiyetteyse, lisans eğitimini siz düşünün...

Re: YÖK'ten denklik açıklaması

 #4262236  gönderen Nargiz123
 22.04.2019 - 18:15:17
thebesiktas yazdı:
22.04.2019 - 14:39:52
Şöyle diyeyim Azerbaycan'da pediatri uzmanlığını 6(altı) ayda veriyorlar... Diğer eski doğu bloku ülkelerde de durumun farklı olduğunu sanmıyorum... İhtisas eğitimi bu ciddiyetteyse, lisans eğitimini siz düşünün...

Verdiğiniz bilgi yanlış. 6ayda uzmanlık olur mu hiç

Re: YÖK'ten denklik açıklaması

 #4262268  gönderen drberna3917
 22.04.2019 - 19:19:14
Kimse kimseyi kandırmasın bir Ukraynanın Azerbaycanın eğitimi buraya denk değildir işler çoğunlukla parayla döner bunu da herkes gayet iyi bilir. Eğitim kötüydü ama ben kendimi yetiştirdim diyenler de sınava girer belli ölçülerde değerlendirilir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: YÖK'ten denklik açıklaması

 #4262712  gönderen keciboynuzu
 24.04.2019 - 01:21:59
sanki komiteden komiteye not ezberleyerek geçen biz değilmişiz gibi yargı dagıtmışız :D. Bilgisi olan zaten denkliğini alıyormuş işte kalanlarda çok ağlamasın otursun ders çalışsınlar

Re: YÖK'ten denklik açıklaması

 #4263595  gönderen ftmv
 25.04.2019 - 11:26:36
yurt dışında okuyanlara sts yapılıyor .. yapılsın tabi. ama malesef birebir tus soruları soruluyor.. peki bu adalet mi?

Re: YÖK'ten denklik açıklaması

 #4264475  gönderen ftmv
 26.04.2019 - 13:27:13
Herkes Türkiye'de eğitim alamayabilir.. Ailesinin diplomatik görevlerinden dolayı yurt dışında okumak zorunda kalanlar var.. Ticari ve diğer sebeplerden dolayı yurt dışında kalan ailelerin çocukları..ya da malum başörtüsü yasağından dolayı dışarıda okumak zorunda kalanlar.. ve bilmediğimiz başka sebepler... (kolaya kaçanları ve eğitim almadan mezun olanları kastetmiyorum.)

Benim kastettiğim yukarıdaki sebeplerden dolayı yurt dışından mezun olanlara uygulanan STS nın sorularının neden TUS sorularıyla aynı olması.. Türkiye'den mezun olanlar böyle bir sınava girmeden göreve başlıyorlar. onlara da TUS soruları sorulsun bakalım yüzde kaçı başarılı olacak.. TUS'a hazırlandıkları halde başarılı puan alamayanların yüzdesi belli zaten..

Yurt dışından eğitim almak kanun dışı bir olay değil..Asıl sorun bu mezunlara uygulanması gereken adil bir sınavın olmaması..

Re: YÖK'ten denklik açıklaması

 #4264725  gönderen drberna3917
 26.04.2019 - 20:20:12
ftmv yazdı:
26.04.2019 - 13:27:13
Herkes Türkiye'de eğitim alamayabilir.. Ailesinin diplomatik görevlerinden dolayı yurt dışında okumak zorunda kalanlar var.. Ticari ve diğer sebeplerden dolayı yurt dışında kalan ailelerin çocukları..ya da malum başörtüsü yasağından dolayı dışarıda okumak zorunda kalanlar.. ve bilmediğimiz başka sebepler... (kolaya kaçanları ve eğitim almadan mezun olanları kastetmiyorum.)

Benim kastettiğim yukarıdaki sebeplerden dolayı yurt dışından mezun olanlara uygulanan STS nın sorularının neden TUS sorularıyla aynı olması.. Türkiye'den mezun olanlar böyle bir sınava girmeden göreve başlıyorlar. onlara da TUS soruları sorulsun bakalım yüzde kaçı başarılı olacak.. TUS'a hazırlandıkları halde başarılı puan alamayanların yüzdesi belli zaten..

Yurt dışından eğitim almak kanun dışı bir olay değil..Asıl sorun bu mezunlara uygulanması gereken adil bir sınavın olmaması..
Herkes türkiyede eğitim alamayabilir ama herkes türkiyede üniversite sınavına girebilir nasıl tıpta ilk 50bin barajı varsa yurtdışı denkliğinde de bu baraj aranmalı hem sizin kastettiğiniz kesim mağdur olmaz hem de 400bininci olup parayla yurtdışında okuyup gelenler suistimal edemez hatta stsye de gerek kalmaz doğrudan adalet sağlanır sizce önerim mantıksız mı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: YÖK'ten denklik açıklaması

 #4265493  gönderen ftmv
 29.04.2019 - 10:31:27
Söylediğiniz yöntem Türkiye'de yaşayıp da üniversite eğitimi için yurt dışını düşünenlere uygulanabilir. İyi de olur.. Bir çok usulsüzlüğün önüne geçilmiş olur.

Re: YÖK'ten denklik açıklaması

 #4296160  gönderen sduman
 08.08.2019 - 17:14:11
Diğer yerleri bilmiyorum ama suriyeden uzmanlığını alan yüksekovada bir kdh uzmanını tanıyorum. Özellikle tıp etiği hakkında ciddi bir eğitimden geçmeleri gerekiyor. Anestezi uzmanının onun kölesi olmadığının bilincinde olması gerek. Sanırım suriyede bu konuda hiçbir bilgi verilmemiş kendilerine. Burada da para kazandırdığı için idareler tarafından sürekli eteği öpüldüğü için çalışma hayatının onlara katkısı olmayacak. Ama tıp etiği eğitimi şart. İnsanlık da bir şekilde öğretilmeli ya da bu kişinin kendi içinde mi olmalı neyse orasını bilmiyorum