Perşembe , Şubat 27 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
İsrailli bilim adamları, insan dokusu kullanarak 3 boyutlu yazıcıyla minyatür bir kalp bastı

İsrail basınında yer alan haberlere göre, Tel Aviv Üniversitesinde görevli bilim insanı Prof. Tal Dvir, düzenlediği basın toplantısında, 3 boyutlu yazıcıyla insan dokusu kullanarak dünyada ilk kez minyatür bir kalp prototipi geliştirdiklerini açıkladı.

Yaklaşık üç saat süren basım sürecinin ardından geliştirilen tavşan yüreği büyüklüğündeki minyatür kalpte hücre, damar, karıncık ve odacıkların bulunduğuna işaret eden Dvir, daha büyük insan kalplerinin de aynı teknolojiyle basılabileceğini söyledi.

Dvir, hücrelerin pompalama kabiliyetini kazanması için kalbin üzerinde laboratuvar ortamında çalışmalar yürüteceklerini, daha sonra benzer şekilde basılacak kalpleri hayvanlara nakletmeyi planladıklarını kaydetti.

Tal Dvir, gelecek 10 yıl içinde dünya çapında gelişmiş hastanelerde organ yazıcılarının bu tür işlemler için kullanılıyor olabileceği öngörüsünde de bulundu.

Çalışmanın ayrıntıları Advanced Science dergisinde yayımlandı.

Dünya Sağlık Örgütüne göre iskemik kalp hastalığı ve inme, dünyada en fazla ölüme yol açan rahatsızlıklar.

Kalp yetmezliğinin son safhasındaki hastalara önerilen tek tedavi yönteminin kalp nakli olduğu ifade ediliyor.
Kaynak :HaberTürk
Kullanıcı avatarı
2 sene önce okuduğum bir makalede, bu şekilde bir organ yazıcısı ile basılan karaciğer sinizoidi safra salgılamayı başarmıştı. Sanırım 10 yıl içinde bu şekilde fonksiyonel organları basacak teknolojiye ulaşabilceğiz. Belki de 20 yıl içinde hastaneye gidip bana oradan iki böbrek biraz dalak bas diyebileceğiz.

Tabi bu işin etik kısmı çok su götürür.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009