Çarşamba , Temmuz 24 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Geçtiğimiz günlerde Kanal D kanalında yayımlanan, “Zalim İstanbul” dizisinin henüz 2.bölümünde Sağlıkta Şiddet teşvik edilen kısımlar kısa sürede sağlık camiasında tepki toplamaya başladı.

Doktorlarhaber.com – ANKARA

Bahsi geçen sahnelerde Agah Karaçay karakteri, telefonda dizi karakteri olan doktorla engelli yeğeninin sağlık sorunlarıyla ilgili tehditler savurarak konuşuyor.

Tüm sağlık çalışanlarının ve duyarlı vatandaşların sosyal medyada gösterdiği tepkilere doktor ve şarkıcı olan Ferhat Göçer’den geldi.

Göçer attığı tweet’de “Yazık… Senaristler… yapımcılar… televizyon sahipleri… yazıklar olsun size…. siz bunu yaparsanız… Doktorun kafasında tuğla da kırarlar… kurşun da sıkarlar…” dedi.
Resim


CUMHURBAŞKANLIĞI SAĞLIK VE GIDA POLİTİKALARI KURULU HIZLI VE DUYARLI TUTUMU

Sosyal medyada gösterilen tepkilere Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu hızlı ve net çözümler sunacak şekilde gerekli adımları attı.

“Zalim İstanbul” dizisiyle ilgili RTÜK net uyarılarını yaptı ve 250 bin lira idari para cezası verdi.


DAHA ÖNCE REKOR CEZAYI HATIRLAYALIM

Sağlıkta şiddeti teşvik eden benzer bir diziye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ceza yağdırmıştı.

RTÜK, Show TV’de yayımlanan Cesur Yürek dizisindeki sağlıkta şiddet görüntüleri için kanala 711 bin TL idari para cezası vermişti.

Sağlık Bakanlığı da, “sağlık çalışanlarına şiddeti özendirdiği” gerekçesiyle “Zalim İstanbul” adlı dizi hakkında Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) başvuru yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kanal D’de yayınlanan söz konusu dizinin bir sahnesinde, “hekime ve diğer sağlık çalışanlarına şiddete varan tepkiler verildiği, mesleğe yönelik hakaretlerde bulunulduğu” kaydedildi.

Sağlık çalışanlarının bu tarz yayınlarla yıpratılmaması ve mesleki saygınlığının toplumun tamamını ilgilendiren bir konu olduğu vurgulanan açıklamada, bütün toplumun, kurum ve kuruluşların, özellikle de medyanın bu konuda söz ve eylem birliği içinde olması gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada, RTÜK’e başvurularak, söz konusu yayınla ilgili 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un ilgili maddeleri çerçevesinde gerekli müeyyidenin uygulanmasının istendiği bildirildi.

VERİLEN CEZA SONRASI KANAL D nin açıklaması şu şekilde oldu;

Sayın yetkili;
Pazartesi akşamları Kanal D ekranında yayınlanan Zalim İstanbul dizisinin 2’nci bölümünde bazı sahnelerin sağlık çalışanlarına yönelik şiddet içerdiği iddiası kanal olarak bizi derinden üzmüştür. Öncelikle tüm diziler gibi Zalim İstanbul dizisinin de bir kurgudan ibaret olduğunun altını çizmek isteriz.
Bahsi geçen sahnelerde Agah Karaçay karakteri, telefonda yine kendisi gibi dizi karakteri olan doktorla gözü gibi baktığı, büyüttüğü engelli yeğeninin sağlık sorunlarıyla ilgili konuşuyor. Doktorla yıllara dayanan dostluğunun da verdiği güven ve samimiyete de dayanarak öfkesini yönetmekte zorlanıyor. Bu sahnelerde Agah karakterinin yeğeni Nedim’e olan sevgisinin altını çizmek, izleyiciye bu duyguyu geçirmek dışında hayatımızı, sağlımızı emanet ettiğimiz doktorlara karşı hiçbir hakaret, aşağılama, tehdit amaç güdülmemiştir. Ve hiçbir zaman da güdülmeyecektir.
En kutsal mesleklerin başında gelen doktorluk, hemşirelik ve tüm sağlık çalışanlarına dair bugüne kadar saygınlıklarını zedelemek gibi bir yayınımız asla olmamıştır. Hatta Kanal D olarak altı yıl “Doktorum” programını yaparak bu konuda öncülük edip, halk sağlığıyla ilgili doğru bilgileri izleyicilerimize yine doktorlarımız üzerinden duyurduk. Hastalığına çare arayan yüzlerce izleyicimize doktorlarımızla rehberlik ettik. Şu anda da, Kanal D ekranında sağlık programımız her sabah izleyicisi ile buluşmaktadır.
Kanal D olarak büyük saygı duyduğumuz sağlık çalışanlarını kırdığımız için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Dizinin akışında, ilerleyen bölümlerde Agah karakteri zaten doktora üzüntüsünü aktaracakken, kanalımıza gelen tepkiler sebebiyle konuyu acil olarak ilgili taraflara duyurmak gereği hissettik.
Kamuoyuna saygıyla duyurumuzdur.

http://www.doktorlarhaber.com/2019/04/s ... uyuk-ceza/
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
hala ''Agah karakterinin yeğeni Nedim’e olan sevgisinin altını çizmek'' demiş ya... yani yakınlarınıza karşı sevgi derecenize göre sağlık çalışanına tehditten öldürmeye kadar geniş bir aralıkta tepki koyabilirsiniz. sessizce doktorun görevini yapmasına izin vermek, yakınımıza değer vermediğimizi gösterir zaten.
doktorsuz kalın!
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009