Salı , Ekim 22 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Resim

TUS Sonrası DOKTORLARIN TERCİHİ
(NEDEN DERMATOLOJİ BİRİNCİ?)

Tıpta uzmanlık sınavı, tıpta bir dalda uzman olmak için girdiğimiz ve dünyanın en zorlu kabul edilen sınavlarından biri. Bir doktorun hayatının mesleki dönüm noktası diyebiliriz.
Bu sınavda aldığımız puana göre değil de sıralamamıza göre tercih yapıyor ve bu tercihleri de belirli unsurları dikkate alarak sıralıyoruz.
Sınav sonundaki sıralamamızı göz ardı edersek tercihler genelde nasıl yapılıyor, nelereden etkileniliyor;
diğer bir deyişle, tus sonrası bölümlerin yüksek veya az talep görme sebepleri nelerdir kabaca bir değerlendirebiliriz.

HAYALİNDEKİ (İDEALİNDEKİ) BÖLÜM: Belki bir akrabandan etkilendin, belki bir dizi-filmden etkilendin belki de bir yakınını tedavi eden bir doktordan, hiç farketmez.
Bir şekilde kafana kazındıysa bir bölüm o hep içini kemirebilir. Bazen sırf bunun için bile değer ve ömür boyu seninle olacak mesleğini netleştirmek için
başka hiçbir unsurun gözünde değeri kalmaz.Eskiden çoğunlukla buna göre yapılırmış tercihler. Ne de güzel olurmuş.Mesleki tatmin için de çok önemli.

ATAMALAR VE ZORUNLU HİZMET: Zorunlu hizmette taşrada yer almayan bölümler de var, en ücra ilçelere atanabilme ihtimali olan bölümler de var.
Ayrıca Zorunlu hizmet ataması sonrası devlet atamasıyla istediğiniz şehre dönebilme ihtimaliniz bazı bölümlerde diğerlerine oranla daha yüksek olabiliyor.
Neden bu kadar önemli? Çünkü doktorlarda insan ve aile düzenlerini biran önce oturtmak istemeleri kadar doğal bir durum olamaz.

EKONOMİK SEBEPLER: Doktor maaşı, döneri sadece doktorların değil eş dost akrabanın da çok ilgisini çeken bir kriterdir bilirsiniz. Hatta doktor ne kadar kazanır ne kadar döner alır artık futbol muhabbeti kadar yaygın bbir konu halinde.
Şüphesiz kutsal da olsa bu bir meslek ve tabi ki eğitimi için bu kadar zaman ve emek harcanan ve hayata da geç başlanan bu meslekte kazanç da en az diğer kriterler kadar önemlidir.
Yine kişisel sebeplerle ilk sıraya koyulabilecek kriterlerden sayılabilir. Ama öyle bölümler var ki kazancı çok yüksek olsa da şuan tusta en az tercih edilen bölümler listesinde hızla yükselmekte. Sebebi diğer kriterlerde..

SAĞLIKTA ŞİDDET: Evet artık her doktorun değerlendirmeye aldığı konulardan biri oldu ve hala da kalıcı bir çözüm bulunabilmiş değil ne yazık ki bu konuya.

ACİLDEN KONSÜLTASYON DURUMU: İleride icap nöbetleri için oldukça önemli bir kriter. Risk alıp telefonla da icap nöbeti tutanlar olsa da nöbetin hakkını verip hastaneye gitmek her vaka için oldukça sıkıntılı bir durum olacaktır.
Bu sebeple ki acil servis konsültasyon çağırılma sıklığı da artık tercihlerde önemli bir kriter haline gelmeye başladı diyebiliriz.

MALPRAKTİS: Tıbbi hatalarda hekime açılan davaların sıklığı ve büyüklüğü son dönemlerde hekimler tarafından uzmanlık tercihinde en hızlı yükselen ve yoğun şekilde dikkate alınan kriteri diyebiliriz ki çok da haklılar.
Ömür boyu kazanamayacakları ücretlerde tazminat davaları görüldükçe riskli bölümlere olan talebin azalması da doğaldır tabi.
Hukuk insanlarının bu konuda kendilerinin de yapabildiği hatalara göre karar vermeleri belki de ortaya çıkabilecek haksızlıkların önüne geçebilecektir.
Hekimin de insan olduğu unutulmamalı. Bir hatası, tüm ömründen çalınmamalı.

ÖZELDE İŞ İMKANI: Zorunlu hizmeti bitirdikten sonra şehir değişikliği için, maddi sebeplerle veya kişisel tercihler nedeniyle özel sektörde çalışmak isteyen hekimler için
özel sektörde aranan, talep gören bölümlerin tercihi daha ön plandan olacaktır.Bu da tabi dönemin şartlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

ASİSTANLIK EĞİTİM SÜRECİ: Sırf bu sebeple uzmanlık sınavına hiç girmeyen ve girmeyi de hayal dahi etmeyen hekimler olduğundan emin olabilirsiniz. Öyle bölümler ve hastaneler var ki İnsanın insana yapmayacağını hekim hekime yapabilmekte.
Disiplinli bildiğimiz Askeri ast üst ilişkisinden daha katı ve acımasız olabilen yerler ne yazık ki bulunmakta. Ayrıca asistanlıkta bölüme ve hastaneye göre gelir de değişmekte.
Bu sebeplerle asistanlık eğitim süreci de artık kriterler arasında önemli kıstas haline geldi diyebiliriz.

HASTAYLA TEMAS : Araştırma yapmayı, eğitim almayı, eğitici olmayı ön planda tutmak, Sağlıkta Şiddet, haksız malpraktis davaları vb nedenlerle hastayla temas istememek.

Görüldüğü üzere kolay bir seçim olmuyor sınav kadar zorluyor hekimleri bu kararı vermek. sonuç olarak bazı bölümler bugünün şartlarına göre de ön plana çıkabiliyor.

Sağlık Bakanı sayın Fahrettin Koca'nın da geçtiğimiz günlerde açıkladığı üzere; birinci sırada DERMATOLOJİ, son sıralarda CERRAHİ BRANŞLAR olduğuna göre Sağlıkta Şiddet, DHY sonrası Atama kaygısı, İcap nöbetleri, Asistanlık eğitim sürecinin eğitim dışı zorlukları gibi konular
hekimleri bu tercihlere zorluyorlar yorumunu yapmak çok da yanlış olmayacaktır.

Tüm bu unsurlar genelleme yapmaya yetebilse de, karar aşamasında kişisel durmumuza en uygun şekilde tercih yapmak belki de en doğrusu olacaktır..
Unutmamalıyız ki hekimin hayatının en kritik kararlarından biridir, tus sonrası uzmanlık tercihi.
Tüm meslektaşlarımıza hayırlısı olması ümidiyle.

AKANDEMİR
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Oldukça kapsamlı ve detaylı bir inceleme olmuş lakin bunun sebebini sağır sultan bile duydu da biliyor da .Etyolojisinin araştırılması gereken ve üzerinde bilimsel ve istatistiki metodlarla analiz yapmaya gerek olmayan bir durum.Hal ayan beyan ortadadır da hala hüküm verenler araştırma,soruşturma,inceleme v sebeplerin bulunması gibi bir takım yollara tevessül eder görüntüsü vermektedir ya da gerçekten bu kadar saftırlar.Atomu parçalamaya gerek yok ,parçalanmışı var.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Çok güzel yazı. Ama bir yandan da TÜrkiyede meslektaşlarımın haline de bir defa daha üzülmeme neden oldu? Sosyal yozlaşmanın en aktif ve birinci elden takip edildiği meslek gurubundayız. Hem ülkem için hem de mesleğim için çok üzülüyorum.
Kullanıcı avatarı
Bu konu çok dramatize ediliyor gibi geliyor bana...
Şöyle ki bir dönem Abd'ye gitmeyi düşünmüş ve araştırma yapmış biri olarak şunu söyleyeyim orada da birkaç fark hariç tercih eğilimleri bizdekine benzer...
Cerrahileri kimsenin yazmaması diye bir durum söz konusu değil bir kere, bugün plastik cerrahiye veya göze yerleşmek için derece yapmanız gerekiyor ki ABD'de de öyle... Dermatoloji ve radyoloji gene Abd'de en popüler branşlardan... Bakın benim görebildiğim tek fark kvc ve beyin cerrahisi Abd'de çok popüler ve yerleşmesi en zor branşlarken, psikiyatri gibi birkaç dahili branş ise en tercih edilmeyen branşlardan..
Yani batı dünyası ile aramızda bu konuda çok büyük bir eğilim farkı yok..
Kullanıcı avatarı
Bizim hastanede en çok döneri alanlardan biridir dermatoloji mesela günlük 250 hasta bakılır mı ya akla zarar ben şahsen 150 den fazla bakamıyorum (dermatolog değilim gerçi) veeee en büyük artısı acilden çağrılmıyorsunuz benim için 2. kiter çok önemli sürekli acilden arandığımdan herhalde. Diğer bütün branşlar- preklinikler hariç- çok yıpratıcı, insanlarla uğraşması ayrı bir sabır gerektiriyor
Kullanıcı avatarı
yıllarca bir insan neden cerrahi branş seçer,neden kardiyoloji,pediatri,göğüs,nöroloji seçer anlamadım.Ben para için,karizma için seçiyorlar diyordum.Sonra yıllar geçtikçe parası kalmadı,karizması zaten hiç mi hiç kalmadı.Bunlar bittikçe tercih edilme oranları da düşmeye başladı.Kısmen düşüncem de haklıydım.Şu anda dikkat edin acil uzmanlığı hala seçiliyor,neden çünkü hala kazancı ortalamanın üzerinde.Cerrahiler hala seçiliyor neden çünkü malpraktisine,şiddetine rağmen hala seçiliyor.Yine de mantığıma sığıyor mu,hayır.Ben para için dahi bunca eziyeti asla çekmem mesela.İdeal denilen şeyin katkısının olduğunu yıllar içinde kabul ettim,eskiden ideal diye birşey olduğuna inanmıyorum ama hakikaten varmış.Eskiden mesleki tatmin diye birşey olduğuna kesinlikle inanmıyorum.Meslekle tatmin mi olunur derdim ama hakikaten varmış.Ama ben yine de ısrarcıyım tercihte en önemli kriter para.Eski kadın doğum kazancını hangi branşa verirseniz verin,bugunkü bütün olumsuzlukların 5 katı da olsa yine de o branş dereceyle girilen bir branş olur
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
nebivolol yazdı:
10.04.2019 - 10:41:44
Bizim hastanede en çok döneri alanlardan biridir dermatoloji mesela günlük 250 hasta bakılır mı ya akla zarar ben şahsen 150 den fazla bakamıyorum (dermatolog değilim gerçi) veeee en büyük artısı acilden çağrılmıyorsunuz benim için 2. kiter çok önemli sürekli acilden arandığımdan herhalde. Diğer bütün branşlar- preklinikler hariç- çok yıpratıcı, insanlarla uğraşması ayrı bir sabır gerektiriyor
250 hasta bakmak nedir yahu poliklinik saati içinde
Kullanıcı avatarı
deoksiriboz yazdı:
10.04.2019 - 13:02:10
Dermatoloji hasta sayısından dolayı değil de yaptıkları ufak müdahalelerin performans getirisinin yüksekliğinden çok para kazanıyor. Sağlık bakanı bu katsayıların cerrahi branşlar Leh’ine düzenleneceğini açıklamıştı geçenlerde.

hacı biz halk sağlıkçıların aldığı parayı azaltmasınlar da ben başka birşey istemiyorum.İsterlerse cerrahların nefes almasına performans puanı versinler umrumda olmaz,haklarıdır:):)