Perşembe , Mart 21 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Konya'da üniversite hastanesinde dünyaya gelen Zeynep bebeğin vücudunda doğumhanedeki ısıtıcı nedeniyle 2. derece yanıklar oluşmasıyla ilgili üniversite soruşturma kurulu son raporunu verdi. Raporda bebeğin ısıtıcı nedeniyle yandığı kabul edildi ancak "Bebeğin yoğun tedavi ile problemsiz iyileştiği yanık olayında adı geçen şüphelilerin görevi kötüye kullanma, taksirle yaralanmaya neden olma fiilini işlemediği kanaatine varılmıştır" denilerek görevlilere yargılama izni verilmedi

Zafer Samancı'nın haberine göre, Özlem ve Abdullah Ergun çiftinin ikinci çocukları olan Zeynep, 1 Haziran 2018'de Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde dünyaya geldi. İddiaya göre doğumu gerçekleştiren doktor C.E.'nin talimatı ile doğumhanede bebeğin başucuna bir elektrikli ısıtıcı konuldu. Doğumhane hemşiresi F.G.'nin "bebek zarar görür" uyarısına rağmen doktorun ısıtıcının kaldırılmasına izin vermediği öne sürüldü. Talihsiz bebeğin vücudunda 2. derece yanıklar oluştu. Aile olayın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu.

YARGILAMA İZNİ YOK

Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından kurulan soruşturma kurulu verdiği son raporda "Ameliyathanenin soğuk olması sebebiyle radyan ısıtıcıların yetersiz kalmasından dolayı ortamı ısıtmak kullanılan takviye ısıtıcıya bağlı yer yer 2. dereceye varan ve yoğun tedavi ile problemsiz iyileştiği yanık olayında adı geçen şüphelilerin görevi kötüye kullanma, taksirle 1 kişinin yaralanmasına neden olma fiilini işlemediği kanaatine varılmıştır.

Bu sebeple ismi geçen kişilerin tamamının men-i muhakemelerime oy birliği ile karar verilmiştir" denildi.

"VÜCUDUNDA HALA İZLER VAR"

Rapora tepki gösteren anne Özlem Ergun, "Bebeğimize doğar doğmaz bu tarifsiz acıları yaşatanların cezasını çekmelerini istiyoruz. Bize gelen raporda hiçbir şey yokmuş, basit bir şeymiş gibi gösterilmiş. Hiç kimsenin sorumlu olmadığı söylenmiş ama bebeğimizin poposunda ve sırtında hala izler var. Geçmezse eğer iki yaşına geldiğinde ameliyat olması gerekiyor" dedi.

"BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

Baba Abdullah Ergun da "Rektörlükten gelen soruşturma sonucunda biz gerçekten yıkıldık. Hiç sorumlu yok, hiç suç yok.

Bu çocuk hastanede sanki kendi kendini yakmış gibi rapor gönderilmiş tarafımıza. Herhalde ciddiye alınmayan bir hasta olarak görülüyoruz. Normalde radyan ısıtıcı olması gerekirken, harici bir ısıtıcı konuluyor.

Bu ısıtıcının sorumluluğunu üstlenen doktorun da hiçbir şekilde ihmal etmediğini dile getiriyor verilen sonuçta.

Çocuğu orada bu şekilde ısıtmayı göze alıyorsa sonucunu da sonuna kadar üstlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Benim çocuğumda izler meydana geldi.

Belki ömrü boyunca taşıyacağı izler. Bize bu sıkıntıları yaşatan sorumlularla muhatap olamıyoruz. Bu işin peşini sonuna kadar bırakmayacağız" dedi.

Ailenin avukatı Mustafa Aydın da "Hala bu olaya kimin sebebiyet verdiğini öğrenememekteyiz. Üniversite yetkilileri bu olayı kimin gerçekleştirdiğinin bir önemi yok diyor.

Her defasında soruşturma talebimiz reddedilmektedir" dedi. Aile, avukatları aracılığıyla yargılama izni verilmesi için Danıştay'a başvurdu.
Kaynak :HaberTürk
Kullanıcı avatarı
Tabi ablacım sen sonuna kadar git danıştay yetmez avrupa insan haklarına git..Tabi o sobayı açtıran doktor senin bebeğin üşür hasta olur diye düşünmedi.acin sobayı da cayır cayır yansın dedi kastetti..bu kafaya aynen devam edin cerrah kalmayacak.. Yeni mezunlar ibret olsun hepimize bu ornek bunun gibi tonlarcasi var ..hadi şimdi yazın kadin dogum...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
kutsaclirapunzel yazdı:
02.03.2019 - 13:00:57
Yoğun bakım hemşirelerinin daha özverili olması gerekir. Isıtıcının konmasında sakınca yok. Ama o bebeğin uzun süre takip edilmemiş olmasının sorumlusu o bebeğin hemşiresidir.
kesinlikle
mevzuat gereği hemşireler aynı zamanda bakımdan sorumludur
kutsaclirapunzel yazdı:
Yoğun bakım hemşirelerinin daha özverili olması gerekir. Isıtıcının konmasında sakınca yok. Ama o bebeğin uzun süre takip edilmemiş olmasının sorumlusu o bebeğin hemşiresidir.
Hocam ismi geçen fakültede yenidoğanin kadın doğumu denilen çocuk sezaryenle doğurtulduğunda ilk muayenesinin yapıldığı apgar falan bakıldığı hemen ameliyathanenin içinde karşı karşıya olunan bir yer burası ve hemşire de yok maalesef 1 asistan 1 intorn idare ediyor ve biz arada belli bir mesafeden aciyorduk muhtemelen ifadesi geçen hemşire normalde orda olması gerekirken(dediğim yerde hocaların hemsireleri nasıl sevdiği onlara kiyamadığı oradaki herkesin malumudur) oraya uğramamış hemşirenin yalan beyanidir diye düşünüyorum ki bu konuda mahirdirler ben orada hiç yenidoğan hemşiresi görmedim göreni de görmedim
Kullanıcı avatarı
78dhyatama yazdı:
02.03.2019 - 14:48:38
kutsaclirapunzel yazdı:
Hocam ismi geçen fakültede yenidoğanin kadın doğumu denilen çocuk sezaryenle doğurtulduğunda hemen ameliyathanenin içinde karşı karşıya olunan bir yer burası ve hemşire de yok maalesef 1 asistan 1 intorn idare ediyor ve biz arada belli bir mesafeden aciyorduk muhtemelen ifadesi geçen hemşire normalde orda olması gerekirken(dediğim yerde hocaların hemsireleri nasıl sevdiği onlara koyamadığı oradaki herkesin malumudur) oraya uğramamış hemşirenin yalan beyanidir diye düşünüyorum ben orada hiç yenidoğan hemşiresi görmedim göreni de görmedim
Aah ah şu hocalardaki hemşire kalıcı asistan intörn geçici sevdası nolcak... hem yenidoğan hem de çocuk yoğun bakımlarda çalıştım. 6 hemşire- 4 hasta olmasına ragmen intörne iş yıkan kendi gün yapan hemşireler oluyor buralarda. Normal şartlarda bu birimlerde personel sayısı daha çok tutulur. Yeni doğmuş bebeği doktoru üşümesin diye ısıtıcı istemiş ek. Fakat yavrucak kömür olana dek o hemşire o çocugu görmemiş. Bu mümkün mü? Isıtıcı olmasa dahi bu kadar süre bakılmayan çocuk zaten patolojik bir sürece doğru gidiyordur. Yd servislerinde fototerapide hemşireleri defalarca uyardım gözü açık bebeğin başında neden durmuyorsunuz. Ayy açmış mı yaramaz ehehehehe
Neyse konuşacak çok şey var da işte... sorumlu doktor oluyor. Bir olayda doktorun ihmali var mı yok mu buna bakılıyor ama yardımcı sağlık personelinin ihmallerinin hiçbir bağlayıcılıgı yok. Mesela benim acilde kafa travmalı hastamı kimliği yok diye giriş yapmayan hasta kabul sekreteri vardı. Adamı tesadüfen gördüm söylene söylene gidiyordu adamcagız. Şimdi bu adam şikayet etse o sekretere hiçbişey olmaz, o hastayı görmemiş olan doktor ceza yer. Anlatabildim mi?
Kullanıcı avatarı
"Doğumhane hemşiresi F.G.'nin "bebek zarar görür" uyarısına rağmen doktorun ısıtıcının kaldırılmasına izin vermediği öne sürüldü."

Hemşire nasıl da olaydan sıyrılmaya çalışıp doktoru suçluyor.Haberi bile böyle yaptırmışlar,nasıl bi meslek birlikleri varsa,görün ey meslektaşlarım.Hastanelerde elinde kısır,kek,börek tabaklarıyla gözünüzü boyamaya çalışırken işlerini de dört dörtlük yaptıklarını sanmayın,sonsuz güvenmeyin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Hemşire niye takip etmiyor işi ne .doktor tedaviyi söyler hemşire takip eder.hemsireler de ki bu vurdumduymazlik iyice arttı.isiticinin basında dr mu bekleyecek çocuğu. Ayrıca aile de hakli çocukları yanmis. 2.derece yanık yeni doğmuş bir bebek için gayet tehlikeli bir durum
Talihsiz bir durum...kimse kendi çocuğunun başına böyle birşey gelsin istemez,..
Canı bir psikopat değilse hemşire de istemez,..

İstemez ama istemeyerek de olsa böyle birşey olunca bunun hukuki bir karşılığı var mı bakmak gerek?

1. Bu önlenebilir, öngörülebilir bir durum muydu?
2. İlgili sağlık çalışanları güncel tıbbi bilgiye uygun şekilde, gerekli dikkat ve özeni göstermiş miydi?

Buradan kusur bulursan sırada bu bir görevi ihmal mi yoksa taksirle adam yaralamak mı ona bakılır:

1. Kamu hastanesinde ise öncelik görevi ihmalden yargılanmak olsa da taksirden veya kasıttan da yargilayabilirler
2. Özel hastane ise genelde taksirden yargılarlar...

Peki neymiş bu taksir, kasıt vs?

Kusurlu davranışlar 4 şekilde değerlendirilir:

1. Bilinçsiz taksir: kişi yaptığı işin sonucunu bilmez, öngöremez. (Bir sağlik çalışanı için zor)
2. Bilinçli taksir: Kişi yaptığı işin sonucunu ögörür, ama öyle bir sonuç olsun istemez. (Bu bebeğin ısıtıcının altında kalması onu yakabilir bunu bilir, ama böyle olsun istemez, şimdilik en çok buradan hüküm yiyoruz)
3. Olası kast: Kişi yapacağı işin sonucunu öngörüp bilebilir, ama kayıtsız kalır. (90 yaşında non st myokard enfarktüsü diye acilden, koroner yoğun bakıma çıkan hastayı defibrilatöre baglamayıp sağlık personelsiz göndermek gibi..hastanın vf ye girebileceğini bilir, amaaan zaten yaşı 80 girerse girsin diye düşünür. Yeni yeni başımıza bela olacak bu)
4. Kast: Sonucu bile isteyen yapmak...

Ahh istemeden oldu, kimse böyle birşey olsun istemezdi vs laflarinin maalesef mahkemede hiç geçerliliği yok gördüğünüz gibi...sadece cezanın hafiflemisine neden olur, ama ceza verilmesine mani olmaz.

Onun için bu haberi saklayın ve görün yüksek mahkeme hasta yakinini haklı bulacak, bu kuruma dava açılacak ve sonucunda bu aile tazminat kazanacak.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
78dhyatama yazdı:
02.03.2019 - 14:48:38
kutsaclirapunzel yazdı:
Hocam ismi geçen fakültede yenidoğanin kadın doğumu denilen çocuk sezaryenle doğurtulduğunda ilk muayenesinin yapıldığı apgar falan bakıldığı hemen ameliyathanenin içinde karşı karşıya olunan bir yer burası ve hemşire de yok maalesef 1 asistan 1 intorn idare ediyor ve biz arada belli bir mesafeden aciyorduk muhtemelen ifadesi geçen hemşire normalde orda olması gerekirken(dediğim yerde hocaların hemsireleri nasıl sevdiği onlara kiyamadığı oradaki herkesin malumudur) oraya uğramamış hemşirenin yalan beyanidir diye düşünüyorum ki bu konuda mahirdirler ben orada hiç yenidoğan hemşiresi görmedim göreni de görmedim
Boyle tek bir davada bir intern şahit olarak konussa, bidaha bu hemsireler kan alma ve diger islerini asistan doktorlara yaptiramaz.hic bir hoca da hemsireyi asistanina karsi koruyamaz. Ornegin 9 eylulun birkac bransini okuyorum forumda, kani doktorlar aliyor. Ne munasebet. Pediatride dahiliyede en az 40 kisisiniz, ben yaptim comez de yapacak demeyip itiraz etseniz, toplu istifa verseniz, haberlere cikarsiniz. Bazi kliniklerde cerrahi hemsireleri odada hocalarla cay kek yapar ,internler post op ates nabiz tansiyon bakar. Bazi kliniklerde sekreter bulunmaz, girisleri intern yapar. Uni.lerde kanlari doktor alir. Kan almisken tedaviyi de takalim, hemsireleri eve yollayalım. Kafa daha rahat eder en azindan.
Kullanıcı avatarı
sağlıkla ilgili konularda bu sözü söylemeyi sevmem ama bu hasta için bence özen eksikliği var;
1. radyan ısıtıcı neden çalışmıyor, bunun için dilekçe verildi mi, verildi ve yapılmadı ise başhekimlik özensiz.
2. bebek madur olmasın diye geçici çözüm bulunmuş, ancak hastaların takibinden, bakımından sorumlu olan personel, hemşire yani, kaç dakika ara ile bebeği kontrol etmiş?
ancak burada soba koyalım da bebek hipotermiye girmesin diyen dr da bence özen eksikliği ya da taksiren de olsa suç yok.