Perşembe , Nisan 25 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
"Sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz ilaç desteği veriyoruz" diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "2010'dan bugüne 900 bin kişiye ücretsiz ilaç sağladık. Son kararnamemiz ile bu desteğin kesintiye uğramamasını da temin etmiş olduk" açıklamasında bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, "Sosyal medyada sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddeler, günlük hayatın bir parçası gibi yansıtılıyor. Sosyalleşme, özgürleşme veya modernleşme gibi temalarla birlikte sunuluyor. Gençlere yönelik içerikler, özendirici bir algı unsuru olarak paylaşılıyor" dedi.

Bakan Koca, yaptıkları çalışmalara da değinerek, "Bu yılın başından itibaren 386'sı Sağlık Bakanlığı, 90'ı üniversiteler bünyesinde olmak üzere toplam 521 sigara bırakma polikliniğinde 766 hekim tarafından 2 milyon 283 bin 871 kişiye hizmet sunuldu" diye konuştu.

Habertürk
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Eminim daha fazla bırakmak isteyen vardır ama sigara bırakma polikliniğine ulaşmak her yerde kolay olmuyor. Mesela benim çalıştığım yere en yakın sigara bırakma polikliniği 80 km uzaklıkta. Öyle olunca hastalar gitmek istemiyorlar.

Keşke isteyen aile hekimlerine sigara bırakma polikliniği için eğitim düzenlenip, ASM'lerde bu polikliniği yapmaya izin verilse. Ücretsiz ilaçlar da ASM'lerde bulunsa.
Kullanıcı avatarı
Öncelikle bu destek hazineden yani halktan toplanan vergilerden sağlanıyor sanırım.2.olarak bu ilaçları yurtdışından ücretsiz alınmıyor sanırım.3.olarak sigara kullananlardan bayağı iyi vergi geliri elde ediliyor sanırım.4.olarak sigarada yerli tütün de kalmadığı için sigaraya ödenen paralarda yurtdışına gidiyor sanırım.5.olarak insanlar neden sigaraya başlıyor ve içiyor diye bi çalışma yok sanırım6.olarak sigara bıraktırmak için yerli ve milli ilaç geliştirme faaliyeti yok sanırım.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Busra96 yazdı:
10.02.2019 - 12:04:28
Brendamd yazdı:
10.02.2019 - 11:48:03
Bugun 10. gün. Susuz kalıp su içememek gibi bir şey.
Bravooo : )
İlk haftalar en zorudur derler, atlattıysan devamı senin için çok daha kolay olacaktır. İradeni kutluyorum ♥️
Teşekkür ediyorum :) ama benim için asıl sınav arkadaşlarımla buluştuğum da oluşan duman altında içmeden durabilmek :)
Kullanıcı avatarı
Brendamd yazdı:
10.02.2019 - 12:32:49
Busra96 yazdı:
Brendamd yazdı:
İlk haftalar en zorudur derler, atlattıysan devamı senin için çok daha kolay olacaktır. İradeni kutluyorum ♥️
Teşekkür ediyorum :) ama benim için asıl sınav arkadaşlarımla buluştuğum da oluşan duman altında içmeden durabilmek :)
Yanında içmesinler :P
Kullanıcı avatarı
drriver yazdı:
10.02.2019 - 13:58:40
Brendamd yazdı:
tebrik ederim,bırakmanıza çok sevindim, gün saymayın daha kolay olur unutması
Teşekkür ederim ayın 1inde bırakınca ister istemez sayıyorum :)
Kullanıcı avatarı
Brendamd yazdı:
Busra96 yazdı:
Brendamd yazdı:
Hoppalaa olur mu öyle. Şimdi öncelikle ilk taktik sigara icilmeyen alanlarda buluşmak olmalı. Yok aynı evde bulusuldu ve ev içinde sigara içiliyor ise de, ki hiç anlamam yani ben misafir olarak gidince sigara içilen evin kokusunu direkt alıyorum çok kötü oluyor, neyse evde sigara iciyorlarsa da gider gitmez bir havalandir evi. Sonra sigara içmek isteyenler balkona çıksın arkidesler de en baştan. Desteklenmesi, özenilmesi gereken sensin, ket vurmak niye ? :roll:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
bu son olsun yazdı:
10.02.2019 - 14:22:40
Brendamd yazdı:
Busra96 yazdı:

Hoppalaa olur mu öyle. Şimdi öncelikle ilk taktik sigara icilmeyen alanlarda buluşmak olmalı. Yok aynı evde bulusuldu ve ev içinde sigara içiliyor ise de, ki hiç anlamam yani ben misafir olarak gidince sigara içilen evin kokusunu direkt alıyorum çok kötü oluyor, neyse evde sigara iciyorlarsa da gider gitmez bir havalandir evi. Sonra sigara içmek isteyenler balkona çıksın arkidesler de en baştan. Desteklenmesi, özenilmesi gereken sensin, ket vurmak niye ? :roll:
Ev de ben de hoşlanmıyorum. Kimin evine gidersek gidelim balkonda içiyoruz :p
Bence bu Benim nefsimin sınanması olacak :p ilk 1 ay geçene kadar kimseyle görüşmeyeyim evde de içen yok zaten. Paket alınca da annemler üzülüyor derken bi daha içmem gibi.
Kilit nokta beni üzmesin kimse :(
Kullanıcı avatarı
Brendamd yazdı:
10.02.2019 - 14:29:22
bu son olsun yazdı:
10.02.2019 - 14:22:40
Brendamd yazdı:

Ev de ben de hoşlanmıyorum. Kimin evine gidersek gidelim balkonda içiyoruz :p
Bence bu Benim nefsimin sınanması olacak :p ilk 1 ay geçene kadar kimseyle görüşmeyeyim evde de içen yok zaten. Paket alınca da annemler üzülüyor derken bi daha içmem gibi.
Kilit nokta beni üzmesin kimse :(
Evet senin söylediğin daha mantıklıymış.
O kimseye Büşra çok güzel ayar çeker gibi geldi, maazAllah üzen olursa da haberi olsun Büşra'nın :) Neyse şaka bir yana, amcam da bırakmıştı birkaç seneliğine,babam bıraktırmıştı. Sonra kötü bir olay yaşadık tekrar başladı. Amcamı her gördüğümde bahane buldun kendine başladın diyorum , haklısın diyor.
Üzulme ihtimali şöyle ya da böyle hep mevcut, aklında yaşadığın kötü bir olayın etkisiyle tekrar başlayabilme ihtimalin olursa, baslarsin gibi geliyor. O yüzden önce sigarayı, sonra bahaneleri bırakabilirsin insaAllah.
Tabi bana söylemesi kolay geliyor, sana da yapması kolay gelsin, Allah yardımcın olsun, biz sana inanıyoruz Brenda arkides :)
Kullanıcı avatarı
Brendamd yazdı:
Hey benim de beşinci günüm, onuncu günde hissedilen sadece buysa bir an önce o levele atlayabilmek istiyorum, zira beşinci günde halen birileri alnımdan geri geri ittiriyorlarmış gibi bir garip bir psikopat hissiyatlar içindeyim. Aşırı kararlı olarak çıktığım bu yolda (12 yıllık tiryakiy(d)im); 30 yıldır tatmadığım anksiyetik-depresif-agresif duyguları tadıyorum. Herhangi bir yardım program ilaç bant vs kullanmadan çat diye bıraktım. Ölmez sağ kalırsam bunu da başarırsam ne zor günleri geride bıraktık biz senle diyip kendime aşık olucam.