Perşembe , Nisan 25 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Bir bakanlıkta yaşanan olayda, başka bir il'e görevlendirme tebligatı sonrasında, tebligatı almayan ve amirlerinden izin almayarak bir hastaneye gidip sağlık raporu alan ve bu sağlık raporu hastalık iznine dönüştürülen memura verilen cezayı idare mahkemesi iptal etti ama Bölge İdare Mahkemesi, cezayı onadı

Bir bakanlıkta yaşanan olayda, bir şoför Cuma günü başka bir ile gitmek üzere görevlendirilir. Şoför, 2 günlük görevin kendisine tebliği sırasında, hasta olduğunu, ertesi gün Cumartesi olduğu için rapor almadığını, mesai bitimine iki saat kala görev tevdi edildiğini belirterek rapor alacağını belirtmiştir. 15:30'da görevini terk ederek hastaneye gitmiş ve Kulak Burun Boğaz uzmanından 1 günlük rapor almıştır. Bu rapor da kurumunca hastalık iznine dönüştürülmüştür.

Açılan soruşturmada, şoföre, "Kasıtlı olarak verilen emir ve görevleri tam olarak ve zamanında yapmamak, görev mahallinde kurumunca belirlenen usul ve esasları yerine getirmemek" fiilin işlediği gerekçesiyle aylıkta kesme cezası verilmiştir. Cezaya itiraz da reddilmiştir.

Cezanın iptali için açılan davada, İdare Mahkemesi, alınan sağlık raporuna atıfta bulunarak, davacının eylemininin kasıtlı olarak amirlerin bilgisi dışında görev yerini terk etme olarak değerlendirilemeyeceği gerekçesiyle, verilen disiplin cezasının iptaline karar verilmiştir.

Ancak, itiraz sürecinde, bölge idare mahkemesi, o ana kadar rapor almamış olan memurun, tebliat sonrasında rapor almış olmasının, göreve gitmeme kasdı taşıdığı sonucuna ulaşmış ve oyçokluğuyla idare mahkemesi kararını bozmuştur. Bir üye ise idare mahkemesi kararının hukuka uygun olduğunu belirterek onanması gerektiği yönünde şerh belirtmiştir.

İŞTE MAHKEME KARARI

Resim
Resim
Resim

Kaynak:memurlar.net
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
bu şekilde rapor alan bir çok arkadaş olmuştur. genelde bizde hakem hastaneye gönderilmekle tehdit ediliyor ve gönderiliyor. ama ceza garip geldi bana neden hakem hastaneye göndermemişler acaba?
Kullanıcı avatarı
drriza yazdı:
07.02.2019 - 09:12:18
bu şekilde rapor alan bir çok arkadaş olmuştur. genelde bizde hakem hastaneye gönderilmekle tehdit ediliyor ve gönderiliyor. ama ceza garip geldi bana neden hakem hastaneye göndermemişler acaba?
O kısmı by-pass edilmiş. Bu karar temizden döner. Usul eksikliği olmuş. Kanunen geçerli bir raporu, mahkeme iptal edemez.
Kullanıcı avatarı
drmaniac yazdı:
06.02.2019 - 23:08:08
biz nobette meslektaslarimiz magdur olmasin diye hasta hasta nobete geliriz millet işten kaytarmak icin gereksiz yere rapor alir.
Bu serzenişe de hak veremek zorundayım. Geçici görevlendirme ile çok yoğun bir hastane acilinde çalıştığım dönemde ayda 10 nöbet için İl sağlık müdürülüğüne dilekçe vermiştim, onlar da geçici olarak aile hekimi "arkadaşları" belirli sayıda acilde nöbet için geçici görevlendirdiler. (Belki 1 bilemediniz 2 nöbet)

Bir çok aile hekimi "arkadaşım" nöbet günlerinde nöbet devir saatine 1 saat kala raporlarını gönderdiler. 1 saat içinde il sağlık müdüdürlüğü tabiki nöbet tutacak adam bulamadılar. Böylece 48 saat tutmuş olduğum nöbet 72 saate uzadı ve günde ortalama 400 hasta baktığım hastanede 1000 küsür hasta bakarak nöbetimi devrettim. Bu oradaki son nöbetimdi tabiki, 1 ay olmadan istifa ettim. Bu istifada kişisel nedenlerim dışında "çok sevdiğim meslektaş aile hekimi" arkadaşlarımın iş ahlakı ile alakasız hareketleri de..... yok lafımı esirgemeyeyim "ahlaksızca hareketleri de etkili oldu.

Nöbet tutmak ismeyebilirsin ancak 15 gün önce sana tebliğ edilmiş bir şeye son gün mü rapor gönderilir? İnsan bir telefon açar di mi? Sonuç olarak her meslekte çürükler vardır. Burada tabiki tüm meslektaşlarımı suçlamıyorum. Ama bana bu işkenceği çektiren arkadaşın mahkemelerde sürünmesini çok isterdim. O dönem, işlem için vaktim yoktu ama şimdi aynı şey başıma gelse o "arkadaş" elimden çok çekerdi. :lol:

Yukarıdaki durumda usul hatası yapılmış. Mahkeme verilmiş raporu "suistimal" diyerek karara bağlayamaz. Hakem hastaneden rapor alınmalı idi. Karar tecilden döner.

Tekrar edeyim, iş ahlakına uymayan meslektaşım var ise; Sürüm sürüm sürünsün. :wink:
mhurkan yazdı:
07.02.2019 - 23:36:02
drmaniac yazdı:
06.02.2019 - 23:08:08
biz nobette meslektaslarimiz magdur olmasin diye hasta hasta nobete geliriz millet işten kaytarmak icin gereksiz yere rapor alir.
Bu serzenişe de hak veremek zorundayım. Geçici görevlendirme ile çok yoğun bir hastane acilinde çalıştığım dönemde ayda 10 nöbet için İl sağlık müdürülüğüne dilekçe vermiştim, onlar da geçici olarak aile hekimi "arkadaşları" belirli sayıda acilde nöbet için geçici görevlendirdiler. (Belki 1 bilemediniz 2 nöbet)

Bir çok aile hekimi "arkadaşım" nöbet günlerinde nöbet devir saatine 1 saat kala raporlarını gönderdiler. 1 saat içinde il sağlık müdüdürlüğü tabiki nöbet tutacak adam bulamadılar. Böylece 48 saat tutmuş olduğum nöbet 72 saate uzadı ve günde ortalama 400 hasta baktığım hastanede 1000 küsür hasta bakarak nöbetimi devrettim. Bu oradaki son nöbetimdi tabiki, 1 ay olmadan istifa ettim. Bu istifada kişisel nedenlerim dışında "çok sevdiğim meslektaş aile hekimi" arkadaşlarımın iş ahlakı ile alakasız hareketleri de..... yok lafımı esirgemeyeyim "ahlaksızca hareketleri de etkili oldu.

Nöbet tutmak ismeyebilirsin ancak 15 gün önce sana tebliğ edilmiş bir şeye son gün mü rapor gönderilir? İnsan bir telefon açar di mi? Sonuç olarak her meslekte çürükler vardır. Burada tabiki tüm meslektaşlarımı suçlamıyorum. Ama bana bu işkenceği çektiren arkadaşın mahkemelerde sürünmesini çok isterdim. O dönem, işlem için vaktim yoktu ama şimdi aynı şey başıma gelse o "arkadaş" elimden çok çekerdi. :lol:

Yukarıdaki durumda usul hatası yapılmış. Mahkeme verilmiş raporu "suistimal" diyerek karara bağlayamaz. Hakem hastaneden rapor alınmalı idi. Karar tecilden döner.

Tekrar edeyim, iş ahlakına uymayan meslektaşım var ise; Sürüm sürüm sürünsün. :wink:
cidden ahlaksızlık yapmışlar. bu tur meslektaşlarla calismak zorunda kalmak en kotusu zaten
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
adam belki gerçekten hasta olmasına rağmen çalışıyordu ama görevlendirme çıkınca uzağa gidebilecek kadar kendini iyi hissetmedi? tanımıyoruz, ne olduğunu bilmiyoruz. sonuç olarak işlemde usulsüz bir durum var. bunu anlamanın yolu hakem hastaneye göndermektir.