Perşembe , Nisan 25 2019
Doktorca Haberin Adresi...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Kullanıcı avatarı
Antalya'nın Manavgat ilçesinde boğazına kaçan balık kılçığı sebebiyle yutkunmakta ve nefes almakta zorluk çeken kadın için acil servis ekipleri tarafından çağrılan icapçı doktorun hastaneye gelmediği iddia edildi. Ailenin şikayetçi olduğu doktor hakkında idari soruşturma başlatıldı

Olay geçtiğimiz hafta Manavgat ilçesinde yaşandı. İddiaya göre yemek yediği sırada rahatsızlanan hasta Manavgat Devlet Hastanesi acil servisine getirildi. Hastanın yapılan ilk muayenesinin ardından acil servisteki görevli sağlık personeli icapçı Kulak Burun Boğaz Uzmanını (KBB) hastaneye çağırdı. Ancak iddiaya göre KBB uzmanı K.S. hastaneye gelmedi. Yine iddiaya göre icapçı KBB uzmanı, hastanın ertesi gün sabah polikliniğe gelmesini söyledi. Doktor gelmediği için hastaneden ayrılan kadın hasta, yolda yeniden yutma ve nefes alma güçlüğü başlayınca tekrar acil servise getirildi. KBB uzmanı icapçı doktor tekrar arandı ancak yine sonuç alınamadı. Bunun üzerine acil serviste görevli sağlık personeli tarafından hastaya müdahale edildi ve kılçık boğazdan çıkarıldı.

Hasta yakını "Acil doktoru ve sağlık ekibi uzun uğraşlar sonucunda ablamın boğazındaki kılçığı çıkarmayı başardılar" dedi.

Şikayeti değerlendiren Antalya İl Sağlık Müdürlüğünün talimatıyla Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından olayla ilgili idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

memurlar.net
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Kılçık kaçtı diye gelen hasta sizin tavır ve tutumunuzla anında kötüleşebiliyor. İlk muayenenizde solunumsal bir problemi yoksa hastayı psikolojik olarak rahatlatıp pole yönlendirin. Yutma güçlüğü olan hastada neden nefes alma güçlüğü olsun? Çünkü acildeki doktor arkadaşımız “kbb uzmanımızı aradım değerlendirecek gelip alacak merak etmeyin” demiştir, e tabi doktor gelmeyince, hastada ölüm tehlikesi çanları çalmıştır.
Gayet balıklı bir şehirde her nöbet kılçık takılan hastam oldu. Ekmek parçası ve su verdim güle oynaya hepsi rahatladı gitti. meslektaşlarımıza sahip çıkalım. Onlar bizim canımız kanımızdır
Kullanıcı avatarı
olası senaryo

hasta acile gelir
doktor : neyin var ?
hasta : balık kılçık boğaz.
doktor :boğaz dedi şahitsiniz kbb ciyi çağırın.

doktor :abi bir hasta geldi balık yemiş kılçık boğazında kalmış.
uzman : lan bunun için mi aradın , çıkarmayı denedin mi?
doktor :yok abi boğaz diyince direk seni aradım.
uzman : allahım bana sabır ver. dene bak çıkaramazsan sabah polikliniğe gelsinler.

hasta : ölüyorum kimse bana bakmayacak mı ?
doktor: ben buna müdahale edemem boğaz bu , çagırdım ama gelmiyor ne yapayım. şikayet mi ediyorsunuz ne yapıyorsanız yapın.
hasta:tamam biz şikayet etmeye gidiyoruz.

-the end-
Herkes kendine göre haklı.. Ben de kvc uzmanıyım. Acilde çalışan pratisyenleri zaten halk takmıyor. Birde bizler bu gençleri linç etmek için uğraşıyoruz. Emin olun zorda kalmasa kimse kimseyi keyfi yere çağırmaz. Belki endikasyon ile çağırmıyor. Unutmayın dilimize yerleşen bir sosyal endikasyon var her ne kadar tıpta olmasa da... Bence birazcık genç arkadaşların penceresinden bakalım... Ya çağırmasa da hastaya bir şey olsa... Kim suçlu uzman mı acilde ki mi?
İcap sistemi boş bir sistem. Her köşe başına acil açılacağına her ilde bir büyük acil oluşturulur, transport sistemi kuvvetlendirilir, orada özel-devlet kim varsa branş nöbeti tutar, zaten 6 ayda bir sıra gelir, verilir nöbet başına da 1000 tl+performans herkes mutlu
En son serdarder tarafından 01.02.2019 - 15:47:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
bi kişi acile 2. kez aynı şikayetle daha kötü bi halde geliyosa icapcının da bi zahmet gelmesi gerekir.lakin sağlık personelinin bile (küçümseme değil kesinlijkle yanlış anlaşılmasın)çıkartabildiği kılçığı önce acildeki hekim arkadaş değerlendirip çıkarmayı deneseydi diye düşünüyorum...
abeslangla görünür mesafede değilse nasıl çıkaracak? acilde nazofaringoskop kamera vs yok ki.. acilci arkadaşın aha gılçık kbb ciyi arıyam dediğini sanmıyorum
icabı varsa kbb cinin gelmesi lazım
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
zaten ilkinde ekarte edebilmişler...ama solunum probleminin? artması üzerine ikinci kez başvurmaları durumunda yapılması gerekeni yapmış...ne yapsaydı yani acildeki arkadaş....tabii daha sağlıklı bir değerlendirme için her iki tarafıda dinlemek gerek...ülkemizdeki haberciliğin durumu malum sonuçta..
Bende ilerde uzman olacam.belki gereksiz cagirmalara kızmakta haklısınız ama acilde pratisyen hekim de uzman gözetiminde o nöbeti tutuyor.icap nöbeti yazdrmayin o zaman.uzm san sana danışılacak.Acil pratisyeni her konuya hakim olamaz.göz druna göz dışı birşey sordgmda benim branşım değil diyor.ben acilde herşeyi bilmek zorunda değilim.icapciya danisicam tabiki.orda adam beni sıkıştırırken nefes alamıyorum diye,icapci da gelsin veya telefonda gerekli aklı versin bir zahmet.
Yani bizde de sağlık personeli çıkarıyor. Bunun için de rahatsız edilmemeli. Kons olayını biraz fazla abarttik. bilgisiz pratisyen yetiştiren, intornlere bişey öğretmeyen bizler de biraz sormluyuz.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13