Salı , Kasım 13 2018
Asistan hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
Düşünün ki hayallerinizi süsleyen uzmanlık alanında 2. yılı asistanısınız. Her şey yolunda gidiyor. Güzel çalışmalar yapıyorsunuz, mesleki tatmininiz var. Hatta tezinizi yazmaya da başladınız. Kötü giden pek bir şey yok. Ama yine de merak etmiyor musunuz? Bu bölümde kaptığım nosyonla başka bölümde devam etsem nasıl olurdu diye düşünmüyor musunuz?
Mesela Stephen M. Stahl'ı düşünelim. Çoğumuzun duyduğu 67 yaşında bir isim. Kariyerinde hangi bölümler var bakalım:
1.Farmakoloji ->University of Chicago
2.Fizyoloji ->University of Chicago
3.İç hastalıklar ->University of Chicago
4.Nöroloji->University of California in San Francisco
5.Psikiyatri ->Stanford University

Ben sanırım bu merakla öleceğim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Merak ettiğim şeyler asistanların subkortikal yaptığı şeyler değil ki. Zaten anlamak bu kadar kolay olsaydı intörken, stajyerkenki rotasyonlar ile merakımız giderilebilirdi. Benim bahsettiğim bir bölümü sahiplenip, içerisinde kaybolma. Yoksa sizde nasıl oluyor o işler gibi bir merak değil.
Demek istediginizi kismen anladigimi dusunuyorum hocam..Mesela diyelim ki dahiliye bolumunde iki yillik asistansiniz ama genel cerrahiye gitsem burada aldigim nosyonla ne gibi farkliliklar olur ben ve digerleri arasinda? Bolume neler katarim kendimde neler olur?Bence iki ihtimaliniz var; ya dahiliye "kafasiyla" hastalarin kilini kirk yarmaya devam edecek ve bolumdeki diger asistanlarin sinirini bozacak ve dislanacak ancak hasta icin herseyi dusunen mukemmel bir doktor olmak icin hayatinizdan vazgececek ve diger insanlarin goruslerini takmayacaksiniz, ya da birkac ay icerisinde o bolum icerisinde asimile olacak ogrendiginiz yaklasimlar cope gidecek ve yeni bir yaklasim gelistireceksiniz ki o da muhtemelen bolumun gerektirdigi bir yaklasim olacak.. Insan beyni her kosula uyma durtusu ve becerisiyle bugune kadar hayatta kalmis ve diger turlere bariz bir fark atmistir bence evriminiz ikinci senaryoyu takip eder ama denemeden bilemeyiz degil mi? :)