Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...

Re: Aile hekimlerinin ücretleri ne olacak?

#4213362  gönderen drkahta02
 14.01.2019 - 00:35:52
Black_magic yazdı:Sarfettiği efora göre en fazla maaş alan doktorlardansınız neyin zırlaması bu?
Zırlayan sensin..sen de hakkını ara,şartlarından memnun değilsen..sana arama diyen mi var..adamlar memnun değil..sen çok meraklıysan git o paraya çalış..

#4213386  gönderen Black_magic
 14.01.2019 - 06:56:25
drkahta02 yazdı:
14.01.2019 - 00:35:52
Black_magic yazdı:Sarfettiği efora göre en fazla maaş alan doktorlardansınız neyin zırlaması bu?
Zırlayan sensin..sen de hakkını ara,şartlarından memnun değilsen..sana arama diyen mi var..adamlar memnun değil..sen çok meraklıysan git o paraya çalış..
Reis ben halimden memnunum. Sakin ol bakalım.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4213402  gönderen MONTJEU
 14.01.2019 - 09:21:35
bu sitedeki bazı yorumlar hakikaten insan olan yapmaması lazım demek ki bazılarımız doktor olabilmiş ama insan olamamış.
Arkadaşların cari gider konusundaki fikirlerine katılıyorum aile hekimleri cari gider ödemelerini cebe atılacak para olarak gördüklerini düşünüyorum bu şekilde düşünmeyen çok küçük bir kesimi çoğu masrafları kısıp cari gider gelirinden cebine atmanın peşinde bir de her aile hekiminin sorunu farklı kirası yüksek olan da var(1000-2000) devlet binasında kişi başı 300-350 kira ödeyen de var ,sorunda bence burada sistem hekimlerin insafına bırakılmış durumda tüm problemlerle uğraşsınlar ceplerine ne kadar kalırsa onların olsun biz uğraşmayalımın derdinde bakanlık.
3 ve üzeri Asm'lerde devlet hastane müdürü atayarak kişiye makbuz karşılığı, 3 teklifli veya doğrudan temin hakkı da vererek bu asmlerin hasta bakma dışı(disiplin hariç) işlerini müdüre yaptırmalı aile hekimleri bu müdüre sadece ihtiyaçlarını,eksiklikleri bildirmeli kannımca.diğer 1 ve 2 hekimli birimlere cari gider ödemesine devam edilmeli
Kullanıcı avatarı

#4213414  gönderen mhurkan
 14.01.2019 - 09:40:11
Burada fikirlerini paylaşam tüm arkadaşları haklı buluyorum;

Öncelikle TÜrkiye'nin içinde bulunduğu şartlar sadece aile hekimlerini, doktorları, kamu personelini, özel sektörü ilgilendirmiyor. Herkesi ilgilendiriyor. Ülkede bir problem var, çözülür, çözülmez bilemem ama alın teri ile çalışan ve para kazanmak isteyen her kesim son zamanlarda sıkıntı çekmekte.

Bunun dışında Aile hekimleri, Türkiyede sağlık sistemindeki en büyük kitle, gurup. Diğer doktor guruplarından çok daha organizeler. TTB'nin bile aile hekimlerine farklı davrandığını biliyorum. (TTB'den ayrılış yapmamın bir çok nedeninden biri de bu idi)

Burada olaya pozitif ve yapıcı yaklaşmak lazım; Birşeyler ters gidiyor. Bu önlemek de elimizde. En iyi yöntem ise doktor guruplarının (asistan, işyeri hekimi, aile hekimi, asistan....) bir arada hareket ederek;

1-Ücret adaletsizliğine
2-Sağlık şiddetine
3-Özlük haklarındaki eksiklilere
4-Adaletsiz ve ağır çalışma koşullarına,

karşı ortak hareket etmezi lazım.

Tabi bu dedimklerim bu internet sayfasında bir anı olarak kalacak..... Ben gene de yazayım. :)
Kullanıcı avatarı

#4213418  gönderen dranestezi26
 14.01.2019 - 10:12:00
MONTJEU yazdı:
14.01.2019 - 09:21:35
bu sitedeki bazı yorumlar hakikaten insan olan yapmaması lazım demek ki bazılarımız doktor olabilmiş ama insan olamamış.
Arkadaşların cari gider konusundaki fikirlerine katılıyorum aile hekimleri cari gider ödemelerini cebe atılacak para olarak gördüklerini düşünüyorum bu şekilde düşünmeyen çok küçük bir kesimi çoğu masrafları kısıp cari gider gelirinden cebine atmanın peşinde bir de her aile hekiminin sorunu farklı kirası yüksek olan da var(1000-2000) devlet binasında kişi başı 300-350 kira ödeyen de var ,sorunda bence burada sistem hekimlerin insafına bırakılmış durumda tüm problemlerle uğraşsınlar ceplerine ne kadar kalırsa onların olsun biz uğraşmayalımın derdinde bakanlık.
3 ve üzeri Asm'lerde devlet hastane müdürü atayarak kişiye makbuz karşılığı, 3 teklifli veya doğrudan temin hakkı da vererek bu asmlerin hasta bakma dışı(disiplin hariç) işlerini müdüre yaptırmalı aile hekimleri bu müdüre sadece ihtiyaçlarını,eksiklikleri bildirmeli kannımca.diğer 1 ve 2 hekimli birimlere cari gider ödemesine devam edilmeli

Kesinlikle katiliyorum.Cari gider aile hekiminin insafina birakilmamali.Aile hekimi ihtiyac belirtsin dogrudan temine cikilsin.Fatura sunup para alsin diyecegim fatura sisireceklerinden adim gibi eminim.O dürüst calisan küçük kesim haric
Kullanıcı avatarı

#4213419  gönderen dranestezi26
 14.01.2019 - 10:14:41
dr_enivicivokke yazdı:
14.01.2019 - 06:59:21
Black_magic yazdı:
13.01.2019 - 21:27:45
Sarfettiği efora göre en fazla maaş alan doktorlardansınız neyin zırlaması bu?
Ayıp yahu , zırlama filan. Hepimiz aynı gemizdeyiz anlayın artık
Son yillarda buna inaniyordum ama ayni gemi felan yok.Neredeyse her doktorun ayri gemisi var.Hele aile hekimleri başka gemi ve baska denizlerde
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4213430  gönderen memluklu
 14.01.2019 - 10:42:17
dranestezi26 yazdı:
dr_enivicivokke yazdı:
Black_magic yazdı:
13.01.2019 - 21:27:45
Sarfettiği efora göre en fazla maaş alan doktorlardansınız neyin zırlaması bu?
Son yillarda buna inaniyordum ama ayni gemi felan yok.Neredeyse her doktorun ayri gemisi var.Hele aile hekimleri başka gemi ve baska denizlerde
Git suan yayinlanan memurlar net teki doktorların maaşları hakkindaki haberi ve altindaki yorumlari oku sonra gel tekrar ne yazacaksan yaz
Kullanıcı avatarı

#4213437  gönderen dranestezi26
 14.01.2019 - 11:12:56
memluklu yazdı:
14.01.2019 - 10:42:17
dranestezi26 yazdı:
dr_enivicivokke yazdı:

Git suan yayinlanan memurlar net teki doktorların maaşları hakkindaki haberi ve altindaki yorumlari oku sonra gel tekrar ne yazacaksan yaz
Sen git de hastalarina emir ver.Konusma tarzina bak.Senin ne oldugunu anlamam icin bu tavrin yeter zaten

#4213449  gönderen yersinozdikey
 14.01.2019 - 12:13:52
psychiatrist yazdı:
13.01.2019 - 00:54:10
2 birim asmyiz mecburen c ye düştük asgari ücret sigorta vs derken elde işine kıyasla tatminkar para kalmıyor, günlük ort 70-80 poliklinik, raporla, aşıyla, dolabın gece 0 a düşüp sürekli aranmakla, ikide bir baskın yapıp puan kırma sınıf düşürme çabası olan müdürlükle, çocuğunuz eşiniz hasta olsa gidememekle, senede doğru düzgün izin kullanamamakla vs vs uğraşıyorsunuz, her gün aynı bıkkınlık meslekten soğudu aile hekimleri, 112 de 7 gün çalışan yada tsmde oturan sözleşmeli hekimler 9-10 bin alıyor, aile hekimi ortalama 10 bin alıyor diye şükreden kardeşim 5 yıl sonra polis öğretmen ve imam senle aynı maaşı alınca da sesini çıkarma şükret tamam mı? O zaman 112 ye geç diyecek kadar dar düşünen biri olmadığını varsayıyorum..
İlk başta yüksek rakamlar verilmiş olması bugün hak aranmayacağı maaşların diğer kamu çalışanları ve enflasyon karşısında erimesine itiraz edilmemesi gerektiği anlamına gelmiyor, ben 1 yıldır aile hekimiyim biz görmedik o bol kepçe maaştan, 3 İhlas bir fatiha ile imam olup açık öğretim okuyup kurum değiştirip hastane müdürü olan adamın maaşına ve aranızdaki emek itibar farkına bak bi zahmet, mesele sadece maaş değil, doktoru ezme kazancından kırpma politikası güdülüyor, biz kömür yakıyoruz klima açıyoruz üstüne elektrikli soba, geçen sene en ucuz kömürün tonu 400 lirayken bu sene 1200 lira, cari yüzde 200 artmaz kanımca, ehliyet raporu verirken göze sevk ettiğimiz için bize hakaret eden kavgaya gelen (sebebi hiçbir şeye itiraz etmeyen bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen ve itibarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz kalanlardır) hastalarımız da .ötünü papia ile siliyor bizde..
Hocam ben olayı cari gider boyutuyla irdeledim.Senin yazdıklarına gelecek olursa çoğu bizde yaşıyoruz zaten.Madde madde ele irdelersek.
1)Günde 80-90 arası hasta gelmesi.Çoğu hasta bile değil.Genel kan tahlili yaptırcam,ayağımın altı yanıyor baksana,kaynım sigara içiyor getirdim kızsana vs.
Sen sağlık talebini bu kadar kışkırtırsan doktoru overlokçu gibi ayağınıza getirdik dersek doktor ayak altı bakar,meslek ayakaltına düşer.7/24 poliklinik yapar gene yaranamaz halka.
Çözüm:Muayene başı ücret arttırılmalı.Gereksiz yere sağlık kurumlarını işgal edenler bir şekilde engellenmeli.Kulağı kaşınan gelirse her sokağa ASM aç gene yetişemezsin
2)Çocuk sek sek oynayacak rapor versene,süt parası alcak kağıt versene.Bu raporlar konusunda bakanlık düzenleme yapacak deniyor ama ben düzeleceğine inanmıyorum.
3)Türkiyede ASM lerin çoğunda aşı için özel üretilmiş dolap yok.Bakanlık tarafından her ASM ye verilmeli.Bu cihazlar -20 derecede +45 derecede olsa ısıyı sabit tutacak özellikte olmalı.Bu sağlanana kadar da aşılar bozulduğuna ücretin aile hekiminden alınması saçmalığı kaldırılmalı.
EK:NEGATİF PERFORMANSTA MAAŞ KESİNTİSİ KALKMALIDIR!
Aile çocuğu aşıya izleme getirmiyor,gelmiyor diye vatandaşa hiç bir sorumluluk yüklemeden aile hekimi cezalandırmak kabul edilebilir değil.
4)Çocuğun eşin hasta olduğunda izin kullanamayan tek biz değiliz.Asistan hekimler de uzman hekimler de aynı sıkıntıyı yaşıyor.
5)Usülsüz işlem yapan il ve ilçe sağlık müdürlerini şikayet edebilecek şeffaf ve çözüme yönelik mekanizmalar bakanlık tarafından faaliyete geçirilmeli
6)Polis 5200 lira alıyor demişssin ama
Polislerin ek mesai olmadan ayda 240 saate varan mesai yaptığını,
Karda,kışta,soğukta,yağmurda sen sıcak evinde otururken kontrol noktalarında,statlarda,sokaklarda koşturduğunu
Tinerci,hırsız,katil,uğursuz kimselerle can güvenliğini tehlikeye atarak uğraştığını
Amirlerinden mobbing gördüğünü ve kurum hiyerarşisi nedeniyle şikayet bile edemediğini
Aynı senin dert yandığın gibi istediği zaman yıllık iznini kullanamadığını da ekleseydin iyi olurdu
Polis de %10,69 zam aldı sen de %10,69 aldın.Nasıl aynı olacak 3-5 sene sonra bi hesap yap.
7)112 ve Tsm de her hekim sözleşmeye geçemiyor.Çoğu 7000 tl alıyor.
8)Enflasyon herkesi etkiledi.Doktorlara özel enflasyon yok.Hesabını yapalım.
Ocak 2018 Dolar:3.80 Altın:160 TL/gr
Ocak 2019 Dolar:5.50 Altın:225 TL/gr
Reel bazda maaşlarda kayıp:%40-45
Yıllık toplam zam oranı:%20
Kayıp:Yüzde 25.
9)Üç gulhü bir elhamla koltuğa oturma,yalama ve biatla yükselme sisteminden halkımızın ne kadar memnun olduğu ortada.Bunun muhatabı ben değilim.Hesap sormak istiyosan bana değil ilgili mercilere ilet.3 kuruş para için kimsenin elini eteğini öpmem,kuru ekmek yer yine idare ederim.
10)Bu kavga edenler bu cesareti nerden buluyor.Geçen sağlıkta şiddet konusunda düzenlenme yapılacak dendi hekimlere ümit verildi. Peki düzenleme ne getirdi,ne değişti?Bunun cevabını bile yazmıyorum.
Sen cariyi cebe indirince bunlar çözülecekse ben de seni desteklerim.
CARİ GİDER KALDIRILMALI.ASM lerin tüm masrafları yolsuzluğa mahal vermeyecek şekilde müdürlükler tarafından karşılanmalı.Aile Hekimi ASM de sadece hasta muayene ve takibi ile tıbbi işlemlerden mesul olmalı.Maaşlar iyileştirilmeli.Sıfır birimler yerine bakanlık ihtiyaç gördüğü yerde asm açmalı her aile hekiminin nüfusu aynı olmalı.NEGATİF PERFORMANS KALDIRILMALI.
Aile hekimliği tüccar zihniyetlilerin elinden kurtarılmalıdır.
Kullanıcı avatarı

#4213451  gönderen akandemir
 14.01.2019 - 12:14:51
nexstep yazdı:
11.01.2019 - 20:04:18
dogan1907 yazdı:
11.01.2019 - 19:31:50
Anlamadığım bir husus var sadece aile hekimlerinin mi ücretleri enflasyon karşısında değer kaybetti diğer memurlardan daha mı az zam yapıldı aile hekimlerine? Tüm kamu çalışanı hekimler içinde özlük hakları en iyi durumda olan aile hekimleri buna rağmen neden sadece aile hekimlerinin özlük haklarından bahsediliyor? Pratisyen olup aile hekimliği yaparak birçok uzmandan fazla ücret alan aile hekimleri yok mu? Eğer özlük hakları gündeme gelecekse tüm hekimlerin özlük haklarından bahsedilsin.
Evet dediğinde haklısın ama konuşan kişi "Ankara Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Eski Başkanı Akif Emre Eker" yani konuşan ttb başkanı değil. Tabiki kendi meslek grubu hakkında konuşacak.

Konuşanlara değil de konuşmayanlara sitem edin bence.
olur mu hiç bir hekim birşey istedi mi ilk karşı çıkan meslektaşı oluyor.
Kullanıcı avatarı

#4213452  gönderen akandemir
 14.01.2019 - 12:19:00
Buradaki en spesifik konulardan biri de cari gider ödeneğinden ödenen kalemlerin (asgari ücretli personel, elektrik zamları vs )enflasyon oranının da çok üzerinde olması.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4213472  gönderen nexstep
 14.01.2019 - 13:29:41
yersinozdikey yazdı:
14.01.2019 - 12:13:52
psychiatrist yazdı:
13.01.2019 - 00:54:10
2 birim asmyiz mecburen c ye düştük asgari ücret sigorta vs derken elde işine kıyasla tatminkar para kalmıyor, günlük ort 70-80 poliklinik, raporla, aşıyla, dolabın gece 0 a düşüp sürekli aranmakla, ikide bir baskın yapıp puan kırma sınıf düşürme çabası olan müdürlükle, çocuğunuz eşiniz hasta olsa gidememekle, senede doğru düzgün izin kullanamamakla vs vs uğraşıyorsunuz, her gün aynı bıkkınlık meslekten soğudu aile hekimleri, 112 de 7 gün çalışan yada tsmde oturan sözleşmeli hekimler 9-10 bin alıyor, aile hekimi ortalama 10 bin alıyor diye şükreden kardeşim 5 yıl sonra polis öğretmen ve imam senle aynı maaşı alınca da sesini çıkarma şükret tamam mı? O zaman 112 ye geç diyecek kadar dar düşünen biri olmadığını varsayıyorum..
İlk başta yüksek rakamlar verilmiş olması bugün hak aranmayacağı maaşların diğer kamu çalışanları ve enflasyon karşısında erimesine itiraz edilmemesi gerektiği anlamına gelmiyor, ben 1 yıldır aile hekimiyim biz görmedik o bol kepçe maaştan, 3 İhlas bir fatiha ile imam olup açık öğretim okuyup kurum değiştirip hastane müdürü olan adamın maaşına ve aranızdaki emek itibar farkına bak bi zahmet, mesele sadece maaş değil, doktoru ezme kazancından kırpma politikası güdülüyor, biz kömür yakıyoruz klima açıyoruz üstüne elektrikli soba, geçen sene en ucuz kömürün tonu 400 lirayken bu sene 1200 lira, cari yüzde 200 artmaz kanımca, ehliyet raporu verirken göze sevk ettiğimiz için bize hakaret eden kavgaya gelen (sebebi hiçbir şeye itiraz etmeyen bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen ve itibarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz kalanlardır) hastalarımız da .ötünü papia ile siliyor bizde..
Hocam ben olayı cari gider boyutuyla irdeledim.Senin yazdıklarına gelecek olursa çoğu bizde yaşıyoruz zaten.Madde madde ele irdelersek.
1)Günde 80-90 arası hasta gelmesi.Çoğu hasta bile değil.Genel kan tahlili yaptırcam,ayağımın altı yanıyor baksana,kaynım sigara içiyor getirdim kızsana vs.
Sen sağlık talebini bu kadar kışkırtırsan doktoru overlokçu gibi ayağınıza getirdik dersek doktor ayak altı bakar,meslek ayakaltına düşer.7/24 poliklinik yapar gene yaranamaz halka.
Çözüm:Muayene başı ücret arttırılmalı.Gereksiz yere sağlık kurumlarını işgal edenler bir şekilde engellenmeli.Kulağı kaşınan gelirse her sokağa ASM aç gene yetişemezsin
2)Çocuk sek sek oynayacak rapor versene,süt parası alcak kağıt versene.Bu raporlar konusunda bakanlık düzenleme yapacak deniyor ama ben düzeleceğine inanmıyorum.
3)Türkiyede ASM lerin çoğunda aşı için özel üretilmiş dolap yok.Bakanlık tarafından her ASM ye verilmeli.Bu cihazlar -20 derecede +45 derecede olsa ısıyı sabit tutacak özellikte olmalı.Bu sağlanana kadar da aşılar bozulduğuna ücretin aile hekiminden alınması saçmalığı kaldırılmalı.
EK:NEGATİF PERFORMANSTA MAAŞ KESİNTİSİ KALKMALIDIR!
Aile çocuğu aşıya izleme getirmiyor,gelmiyor diye vatandaşa hiç bir sorumluluk yüklemeden aile hekimi cezalandırmak kabul edilebilir değil.
4)Çocuğun eşin hasta olduğunda izin kullanamayan tek biz değiliz.Asistan hekimler de uzman hekimler de aynı sıkıntıyı yaşıyor.
5)Usülsüz işlem yapan il ve ilçe sağlık müdürlerini şikayet edebilecek şeffaf ve çözüme yönelik mekanizmalar bakanlık tarafından faaliyete geçirilmeli
6)Polis 5200 lira alıyor demişssin ama
Polislerin ek mesai olmadan ayda 240 saate varan mesai yaptığını,
Karda,kışta,soğukta,yağmurda sen sıcak evinde otururken kontrol noktalarında,statlarda,sokaklarda koşturduğunu
Tinerci,hırsız,katil,uğursuz kimselerle can güvenliğini tehlikeye atarak uğraştığını
Amirlerinden mobbing gördüğünü ve kurum hiyerarşisi nedeniyle şikayet bile edemediğini
Aynı senin dert yandığın gibi istediği zaman yıllık iznini kullanamadığını da ekleseydin iyi olurdu
Polis de %10,69 zam aldı sen de %10,69 aldın.Nasıl aynı olacak 3-5 sene sonra bi hesap yap.
7)112 ve Tsm de her hekim sözleşmeye geçemiyor.Çoğu 7000 tl alıyor.
8)Enflasyon herkesi etkiledi.Doktorlara özel enflasyon yok.Hesabını yapalım.
Ocak 2018 Dolar:3.80 Altın:160 TL/gr
Ocak 2019 Dolar:5.50 Altın:225 TL/gr
Reel bazda maaşlarda kayıp:%40-45
Yıllık toplam zam oranı:%20
Kayıp:Yüzde 25.
9)Üç gulhü bir elhamla koltuğa oturma,yalama ve biatla yükselme sisteminden halkımızın ne kadar memnun olduğu ortada.Bunun muhatabı ben değilim.Hesap sormak istiyosan bana değil ilgili mercilere ilet.3 kuruş para için kimsenin elini eteğini öpmem,kuru ekmek yer yine idare ederim.
10)Bu kavga edenler bu cesareti nerden buluyor.Geçen sağlıkta şiddet konusunda düzenlenme yapılacak dendi hekimlere ümit verildi. Peki düzenleme ne getirdi,ne değişti?Bunun cevabını bile yazmıyorum.
Sen cariyi cebe indirince bunlar çözülecekse ben de seni desteklerim.
CARİ GİDER KALDIRILMALI.ASM lerin tüm masrafları yolsuzluğa mahal vermeyecek şekilde müdürlükler tarafından karşılanmalı.Aile Hekimi ASM de sadece hasta muayene ve takibi ile tıbbi işlemlerden mesul olmalı.Maaşlar iyileştirilmeli.Sıfır birimler yerine bakanlık ihtiyaç gördüğü yerde asm açmalı her aile hekiminin nüfusu aynı olmalı.NEGATİF PERFORMANS KALDIRILMALI.
Aile hekimliği tüccar zihniyetlilerin elinden kurtarılmalıdır.
Cari ödenek kaldırılması devlet için daha fazla gider anlamına gelir. Cari gider kalkınca her ASM'ye temizlik ve kalorifer için personel göndermesi gerekecek. Bunun içinde personel alımı gerekecek. Sadece bu personelin devlete olan maliyeti A sınıfı ASM için verdiği ödenek kadar tutar zaten. Daha diğer ödemeleri de var bunun. Cari giderin kalkması benim de işine gelir, ben sadece hasta bakarım diğer işlerle uğraşmak zorunda kalmam. Ama devlet kendisine zararlı olan bir sisteme ne diye geçsin ki?
Şimdi bazı arkadalar 4 birimli ASM'ler için hesap yapmaya çalışır ona da peşinen cevabını vereyim. Tüm ülkeyi bilemem ama benim şehrimde 100'e yakın birim var. Bunlardan 5-6 tane ASM 4 birimlidir en fazla. Tam sayıyı yine bilmem ama yaklaşık yarısı tek birimli ASM'dir. Benim ilçemde 8 birim var ve sadece bir ASM 2 birimli geri kalanlar tek birimli. Yani ASM'lerin büyük kısmı tek birimli ve periferde bulununan ASM'ler. Hesap yapılırken bunlar düşünülerek yapılmalı.

#4213516  gönderen furion07
 14.01.2019 - 16:14:10
Daha 4.sınıfta öğrenciyken urfa'daki van'daki aile hekimi maaşlarını duyup aile hekimliği uzman olmaktan daha mantıklı bu sistemde uzman olmaya gerek yok diye konuşuyorduk arkadaşlarla. Neticede çoğumuz aile hekimi olduk. Uzman hekimler hariç halihazırda herkes de olabilir isterse (muvafakat aldıktan sonra tabiki). Ama hepimiz uzman olmak için çalışıyoruz şimdi o ayrı konu :) Sistemin insanı çileden çıkaran saçmalıkları olsa da getiri/emek konusunda kesinlikle 1 numaradır. Diğer uzmanlar 3800 maaş + 2300 sabit ek ödeme ve giderek eriyen döner sermaye alırken (rakamlar 3 aşağı 5 yukarı böyle), pratisyen aile hekimleri yerine göre 10.000 maaş + gider ödeneğinden harcama sonrası artan miktarlarda 2-3,5 arası ödenek alır (a sınıfı nüfuslu birim için konuşuyorum). Ocak'ta uzman doktor 6000 lirasına %10.73 zam alırken aile hekimi 16.000 lirasına %10.73 zam aldı (giderler de arttı tabi ama her türlü uzman doktordan daha çok zam aldı). Ara bundan sonra da gitgide açılacak gibi görünüyor. Ha adam off yapar işe gelmez, mobile gitmez mobil parasını yer, aşıyı yapmaz yaptım diye girer, gebeyi görmez gördüm muayene ettim hemoglobin baktım der, kanser tarama yapmaz yaptım diye bildirir, bunlar zaten dolandırıcılık, görevi suistimal. Bunun aile hekimliği mesleği ile bir ilgisi yok. Şimdi bölüm maddi olarak 1 numara diye bir haksızlık varsa göz mü yumalım hayır tabiki. Ama denildiği gibi cari gider komple kaldırılsa hekimler için ciddi maddi kayıp olur kesinlikle.

#4213523  gönderen furion07
 14.01.2019 - 16:30:59
Sitede farklı farklı illerden farklı farklı branşlarda sıfır lira döner sermaye aldığını söyleyen uzman hekimler var. Hepsi toplu halde yalan söylüyor olamaz. Bu genele yayılınca, yani bugünün rakamlarıyla ''atanabilen'' pratisyenlerin hepsi 6000 + adli icap nöbeti, uzmanların hepsi 7000 + nöbet parası almaya başlayınca (4924'leri saymıyorum her sene iptal edilme riski var), aile hekimliğine negatif ya da diğer branşlara pozitif bir düzenlemenin kesinlikle geleceğini düşünüyorum. Ben isterim ki meslektaşımın maaşı artsın. Ama ülkenin maddi olanaklarını ve ekonomisini düşününce aile hekiminin maaşı kısılacak gibi duruyor.