Pazar , Ağustos 9 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Vicdan hekimliği...

 #4201536  gönderen drhaber
 13.12.2018 - 12:07:47
Şu an siz bu yazıyı okurken ister hafta sonu, ister mesai saati, ister gece, ister gündüz olsun hekimler ya hastalarına şifa vermek için ya da eğitimleri için çalışıyorlar. Vicdanın olmadan bu kadar zahmete dayanamazsın, vicdanın olmadan hastaya şifa veremezsin. Vicdanın olmadan bu kadar az hekim ve bu kadar fazla hasta varken bu kadar başarıya imza atamazsın... Prof. Dr. Derya Uludüz yazdı

Resim

Dr. Aylin; 2 yaşındaki kızını ve eşini İstanbul’da bırakarak Erzurum’a mecburi hizmete gitti, bu uzman olduktan sonra onun ikinci mecburi hizmeti ve tek başına ailesinden uzak 2 yıl daha geçirecek.

Dr. Hasan; Bir ay önce ameliyat ettiği hasta dava açmış, ameliyatta tıbbi olarak her şeyini doğru yapmasına rağmen davanın konusunu bile henüz öğrenememiş.

Dr. Betül; Ağrı’da aile hekimliği yapıyor, evde sağlık hizmeti sunmak için karlı yollara rağmen her gün evlere gidiyor, zor şartlar altında yaptığı meslekte tek isteği, Neriman teyzeden alacağı bir hayır duası...

Dr. İbrahim; Üniversite hastanesinde çalışıyor, haftaya biri ulusal diğeri uluslararası kongrede yapacağı iki konuşmanın slaytlarını hazırlıyor, bu yüzden önümüzdeki hafta üniversite sınavına girecek kızını göremeyecek.

Dr. Seçil; Dün 'Hastayı görmeden ilaç yazamam' dediği için kendisine hastanın oğlu tarafından edilen ağız dolusu küfürlerin hala etkisinde, masadan aldığı antidepresan ilacını boğazından zorlayarak geçiriyor.

Şu an siz bu yazıyı okurken ister hafta sonu, ister mesai saati, ister gece, ister gündüz olsun hekimler ya hastalarına şifa vermek için ya da eğitimleri için çalışıyorlar.

Türkiye’nin her bir ilinde, her ilçesinde köylere ulaşıyorlar. Çoğu her an hastaneden çağırılacağını bilerek uyuyor. Sosyal hayatları, ailelerine ayırdıkları vakitler, diğer meslek gruplarıyla karşılaştırıldığında son derece az. Ailesi ile birlikte gittiği sinemadan ya da gecenin bir yarısı uykusundan acil hasta geldiği için hastaneye çağrılabilir.

Diğer taraftan en çok baskı gören meslek gruplarından biri de hekimlik... Hukukçular tarafından açılan haksız davalar, her geçen gün artan şiddet, sağlık sisteminin altında ezilen hekimler…

Ama en acısı geçen hafta bir meslektaşımız tarafından geldi. Her şeye alışmıştık ancak bir meslektaşımızın bizi ‘Vicdansız, para tutkunu’ olarak nitelemesi öyle içimizi acıttı ki.

Dr. Yavuz Dizdar’ın yeni çıkan kitabını tanıtımı için hekimlerle ilgili söylediği sözler, inanın bizi çok üzdü. Metropollerde 20-30 hekimin şatafatlı hayatına bakarak söylenen bu sözlere, yurdumun dört bir tarafına dağılmış 157 bin hekim de eminim çok üzülmüştür.

Her meslekte ne kadar vicdansız varsa hekimlik camiasında da -en fazla- o kadar var. Hatta belki de vicdan kıyaslaması yaptığımızda en vicdanlı hekimlik mesleğidir. Çünkü vicdanın olmadan bu kadar zahmete dayanamazsın, vicdanın olmadan hastaya şifa veremezsin. Vicdanın olmadan bu kadar az hekim ve bu kadar fazla hasta varken bu kadar başarıya imza atamazsın. Bu başarının altında vicdanlı 157 bin hekimin, hemşirelerimizin, teknisyenlerimizin, sekreterlerimizin, hasta bakıcımızın yani tüm sağlık personelinin imzası var.

Hekimlik, parası için yapılacak bir meslek asla değil! Siz sadece basında görünen ve çok para kazanan üç beş hekimi düşünerek hekimlerin çok para kazandığını düşünebilirsiniz. Ama her yıl aramıza katılan 10 bin hekim içinde ‘çok para’ kazanacak kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Sadece hakimlerin ve hekimlerin emekli maaşlarını kıyasladığınızda bile bu mesleğin para kazanmak için yapılmayacağını anlayabilirsiniz.

Ben her hekimi aynı zamanda bilim insanı olarak görüyorum. Çünkü tıp fakültesinden mezun olduktan sonra bir hekimin eğitimi ve araştırması hiç bitmez. Bu yüzden hekim arkadaşlar hastaya yaklaşırken, bilimini, sanatını ve vicdanını her zaman hisseder.

Son zamanlarda içinde hekim arkadaşların da olduğu, tıp karşıtı, bilim karşıtı bir akım doğdu. Başka ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de bu grup maalesef medyada daha fazla öne çıkıyor. Bilim insanı basın karşısına çıkmaya imtina ederken, bu grup bilimsel hiçbir gerçekliği olmayan sözlerle bir taraftan halkı sağlık konusunda yanlış yönlendirirken, diğer taraftan hekimlere de büyük zarar veriyorlar.

3-5 hekimden oluşan bu grup, aslında hekimlik değerlerini azaltarak, hem bilim hem hekim karşıtı bir projeye hizmet ediyor. Halk sağlığı için çalıştıklarını söyleyen bu grup aslında halk sağlığına en büyük zararı veriyor.

Hekimler, vicdanlarını hiçbir zaman bırakmadan, her zaman bilimsel değerlere öncelik vererek mücadele ediyorlar. Hekimlerle ilgili bir cümle söylenecekse tüm bunların dikkate alınması gerekir.

Elbette hekimlerin de hatası vardır ve bundan sonra da olacaktır. Tıp bilimi şu an en hızlı ilerleyen bilim dalı. Her gün yenilikler çıkıyor. Tıp fakültesi boyunca okuduğumuz kalın kitaplar yetmiyor, bu yenilikleri de sürekli izlememiz gerekiyor. Hızla yenilenen bilgiler arasında tıbbi hatalar elbette tarihin her döneminde olduğu gibi bundan sonra da devam edecek. Fakat bu durum her meslek grubunda çok daha fazla. Tıpta hayati hata yapmamak en önemli amaç.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen bizim en çok üzüldüğümüz nedir, biliyor musunuz? Hasta hekim ilişkisindeki güvenin zedelenmesi. Bu konu şu an bizim en büyük önceliğimiz... Sağlıkta şiddet, her gün hekimler aleyhine açılan davalar, hastalarımızla ilişkimizdeki güveni zedeledi.

Unutulmamalı ki biz hekimler hastalarımızın sağlığı için varız. Yani aslında sağlıklı olmak çatısı altında sağlık çalışanları ve vatandaşlar birleşmeli ve birlikte mücadele etmeli.

Bu konuda sağlık iletişiminin, sağlık okuryazarlığının etkisini biliyoruz. Biz tüm bu olumsuzluklara rağmen hastalarımızla ilişkilerimizi en iyi hale getirmek için çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz.

Belki de sadece sağlığı geliştirmek hasta hekim ilişkisini artırmak adına hastanelerde bize ayrılan 10 dakikada bir hasta görme zorunluluğu, 20 dakikaya çıkarılsa bile önemli bir adım atılmış olacak ve amacımız için bir başlangıç yapmış olacağız.
Haber Türk
Kullanıcı avatarı

Re: Vicdan hekimliği...

 #4201539  gönderen DrCihangir
 13.12.2018 - 12:27:23
Elinize sağlık hocam, umarım bizim meslek grubundan başka insanlar da okur da bir parça insafa gelir...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Vicdan hekimliği...

 #4201546  gönderen tedi
 13.12.2018 - 12:47:17
10 dakikada 1 hasta görsen 36 hasta görür çıkarsın. ütopik.
Kullanıcı avatarı

Re: Vicdan hekimliği...

 #4201552  gönderen addicted
 13.12.2018 - 13:08:17
O kadar kanser hastası sırada bekliyor tedavi için, onkolog eksiği var ülkede, ama bu vicdanlı onkolog amcamız televizyonlarda ahkam kesip şov yapıyor ve meslektaşlarını asılsız bir şekilde kötüleyerek, onca emeğimizi değersizleştirmeye çalışıyor. Bizim üzerimizden şöhret ve para peşinde koşuyor. Akademisyen olsa ne yazar, eşeğe altın semer vursan da eşek yine eşek.
Kullanıcı avatarı

Re: Vicdan hekimliği...

 #4201555  gönderen Simurg
 13.12.2018 - 13:57:31
medyanın spotlarına aşık bu abi ve ablaları her ay guzel ulkemın guzel ilçelerinde de görmek isterim.. mesela acil serviste 1 ay dursunlar, 1 ay dağlık köyleri olan asmlerde çalışsınlar görelim bu şekilde popülist konuşabiliyorlar mı?

Re: Vicdan hekimliği...

 #4201608  gönderen deoksiriboz
 13.12.2018 - 15:38:34
Derya hocam çok güzel yazmış. Medyadaki doktorlar arasında hakkaniyetten yana olanların da varlığını görmek güzel.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Vicdan hekimliği...

 #4201704  gönderen egrisidogrusu
 13.12.2018 - 22:40:15
addicted yazdı:
13.12.2018 - 13:08:17
O kadar kanser hastası sırada bekliyor tedavi için, onkolog eksiği var ülkede, ama bu vicdanlı onkolog amcamız televizyonlarda ahkam kesip şov yapıyor ve meslektaşlarını asılsız bir şekilde kötüleyerek, onca emeğimizi değersizleştirmeye çalışıyor. Bizim üzerimizden şöhret ve para peşinde koşuyor. Akademisyen olsa ne yazar, eşeğe altın semer vursan da eşek yine eşek.
onkolog olsa keşke.. adam onkolog değil ki.. radyasyon onkolojisi uzmanı. kendi alanı dışında ahkam kesiyor.. canan karatay kardiyolog ama endokrin ya da metabolizma uzmanı gibi ahkam kesiyor..
Kullanıcı avatarı

Re: Vicdan hekimliği...

 #4201757  gönderen mhurkan
 14.12.2018 - 09:38:42
Popülizm, kapitalizm, mistisizm herhangi bir bilim dalına bulaştığında çok kötü duruyor....En kötü durduğu da tıbbi bilimler. Bu "bulaşanları" çıkarıp atma kuvveti bizde olmadıktan sonra daha çok kitap yazılır, atılıp tutulur. Biz de burada yazdıklarımızla, çalışırken çektiğiklerimizle kalırız.

Re: Vicdan hekimliği...

 #4201759  gönderen dilara1990
 14.12.2018 - 09:41:34
Akademik ünvan alınca her alanda yetkin olduklarını Türk milletine yutturuyorlar.neyse ki Canan karatayı falan bilen biliyor ama inanan kesim de az değil algı oluşturuyorlar keşke eğitim seviyesi ‘Google eğitimi değil’ gerçek eğitim seviyesi yüksek bir toplum olsaydık