Cuma , Nisan 19 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Resim

Sağlık Bakanlığı yayımladığı genelgede mesai saatleri dışında hastaneye en fazla 30 dk da ulaşılması gerektiğini buna göre ikamet edilmesi gerektiğini belirtti

GENELGE
2018/28

Bilindiği üzere, sağlık hizmetlerinin aciliyeti, sürekli ve ertelenemez özelliği sebebiyle, kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personelinin, ihtiyaç duyulduğunda sağlık kuruluşuna en kısa sürede ulaşması, gerek sağlık hizmetinin etkililiği gerekse hastaların ihtiyaç duydukları sağlık hizmetine zamanında ulaşabilmeleri bakımından büyük önem taşımaktadır.

10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 383 üncü maddesinde; “Sağlık personelinin mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulduğunda ilgili sağlık kuruluşuna ulaşabilmeleri için alınacak tedbirler ve ilgililerin uyacağı kurallar Bakanlıkça belirlenir, ” hükmü yer almaktadır.

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında sağlık hizmetlerinin verimli ve aksamadan yerine getirilmesini temin amacıyla normal mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulabilen sağlık personelinin, ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması gerekmektedir. Bu İtibarla ilgili personelin normal ulaşım şartlarında 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda bulunmasını sağlayacak şekilde yukarıdaki kanun hükmüne riayet edilmelidir.

Mülki idare amirleri eş durumu, sağlık mazereti sebebiyle veya personelin ikameti için mesken bulunamadığı durumlarda sağlık hizmetinin aksamaması için gerekli tedbirleri almak kaydıyla, bu süreyi ilgili sağlık personelinin şartlan ile halkın hizmete erişim ihtiyacını dikkate alarak belirleyebilir.

Uygulamanın titizlikle takibi ile genelgeye aykırı hareket eden personel hakkında görev yaptığı kuruluşun mevzuatına göre idari ve disiplin işlemi yapılması hususunda;

Bilgilerini ve bu çerçevede gereğini önemle rica ederim.

Prof. Dr. Muhammet Güven
Bakan a.
Bakan Yardımcısı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Ne yapabilirler arkadaş?

Adam banka boşaltıyor, trilyon vuruyor.

2 sene sonra Devlet Üstün Hizmet madalyası alıyor.

Adam hapishanede yatıyor sonra AIHM'e başvurup adli sicil kaydını sildiriyor.

Ne yapabilir en fazla; memuriyetten mi atabilecek; maaş mı kesebilecek, uyarı mı verebilecek?

Ülkeyi mi dolandırdık, yüz kızartıcı suç mu işledim, rüşvet mi aldım?

Bu ülkede ancak korkan adama işler hukuk; dağdaki terörist kadar hukuki haklarımızı bilmiyorsak o da bizim kusurumuz.

Çok da fıfı. 8)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Anlam veremiyorum. Bir sabah uyanıp ‘fikrim geldi’ şeklinde mi çıkıyor bu genelgeler. Bunları inceleyip ‘sen bunu yapmışsın ama olmamış’ diyen bir eşleri dostları da mı yok ?
- 30 dk bir mesafe birimi değil zaman birimidir. ‘30 dk uzaklık’ diye bir terim ile genelge yayımlamak? Neye göre 30 dakika? ‘Trafik vardı’ yaz geç, tamam işte.
- Benim evim var ve işime 1 saat uzaklıkta diyelim. Taşınırsam kiramı sağlık bakanlığı mı ödeyecek? Veya belki ben daha uygun bir muhitte ev tutmuştum ama hastanenin etrafı çok pahalı. Farkını sağlık bakanlığı mı ödeyecek?
- Evli isek ne yapıciğiz? Eşleri aynı hastanelere mi atayacaklar?
- Evim hastaneye 5 dk ama arkadaşıma, sinemaya, konsere, dayımgillere gittim. Yasak mı? Her an acil birşey olabilir diye evimde mi bekleyeceğim?
Kafalarda deli sorular