Perşembe , Mayıs 23 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NİN, BAZI SAĞLIK MESLEĞİ MENSUPLARININ VE KURUMLARININ AVUKATLIK MESLEĞİNİ VE BİR AVUKATI HEDEF ALAN AÇIKLAMALARINA CEVABI

Resim

Son günlerde Ankara’da gerçekleşen bir kadın doğum vakası üzerinden tartışma yaşanmaktadır. Bu süreçte, bazı sağlık mesleği mensuplarının ve kurumlarının avukatlık mesleğini ve özelde de bir meslektaşımızı hedef aldıkları görülmektedir. Öyle ki, sağlık mesleğinin karşı karşıya bulunduğu tüm sorunların kaynağı, şiddet mağduriyeti dahil, adeta avukatlar gibi gösterilmeye çalışılmaktadır.

Kuşkusuz mesleğimizi hedef alan söz konusu saldırıları, sağlık alanında yaşanan ve kesin hükümle sabit olan pek çok olumsuz olayı örnek göstererek cevaplayabiliriz. Ancak bunu yapmayacağız. Amacı insana ve topluma hizmet etmek olan iki mesleğin mensuplarını ve kurumlarını karşı karşıya getirmemek için sükunetle davranmaya devam edeceğiz. İlgili herkese de bunu tavsiye ediyoruz. Unutmayalım ki, mağduriyet yaşayan her sağlık mesleği mensubunu savunacak olan da bir avukattır. Sağlık sorunu yaşayan her avukat da sağlık mesleği mensuplarına emanettir.

Hukuk ve sağlık alanlarında sorunların büyük çoğunluğunun sebebi iletişimsizliktir. Bizim ihtiyacımız olan kavga değildir. Yapıcı iletişim yoluyla sorunlarımızı çözmektir. Deyim yerindeyse “yangına körükle gitme”nin her iki saygın mesleğe ve bu mesleklerin mensuplarına sadece zarar vereceği açıktır. Çünkü, her ölçüsüz tepki karşılık olarak ölçüsüz başka bir tepkiyi zorlamaktadır. Bu sebeple yapmamız gereken aklı hakim kılmaktır.

Sorunlarımızı birlikte konuşmak, birbirimizi anlamak ve çözümleri birlikte üretmek için kıymetli hekimlerimizin üst birliği olan Türk Tabipleri Birliği ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ortak çalışmalar gerçekleştirmeye devam edeceğimizi avukat meslektaşlarımızın, sağlık mesleği mensuplarının ve kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı

www.barobirlik.org.tr
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Allah'ım bu nasıl bir düz bakıştır. Bize çok yönlü bakış özelliği kazandıran sayısal bilimlere matematikten de olsa aşina insanlar olan avukatlar olarak nasıl bir degerlendirememe halidir.
Şu an baya baya sınırıma geldim.
Biz de kuşkusuz mesleğimizi hedef alan söz konusu saldırıları, hukuk alanında yaşanan ve kesin hükümle sabit olan pek çok olumsuz olayı örnek göstererek cevaplayabiliriz. Bu cümleyi değiştirip size bir iade edelim. Kinayenizi de alıp gidin efendim buralardan. Ne demek pek çok olumsuz olay. Siz pir ü pak misiniz ki efendiler.

Hani bu açıklamada empati. Hani bu aciklamada öz eleştiri. Buram buram meydan okuma kokuyor. Açıklamanın sonuna gelince orta yol bulmak istiyoruz havası da verelim bir tutam dur demişler.
Siz bize elbet elimize dusersiniz deyince tehdit olmaz, ahlaki değer tartışılmaz.
Biz size siz de bizim elimize dusersiniz dikkat arkadaşlar desek ama bu sağlık, insan canı ile tehdite girer. Neyse ki yeminliyiz.
Sahi bu avukatların yemini yok mu?
En son bu son olsun tarafından 06.12.2018 - 13:46:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Her krizi fırsata çeviren politikalarınızı alıp sağlık alanından çekilmedikce, yüksek meblağ tazminat vadediyor diye gözü kapalı her sağlık problemine dava açalım dedikçe bizim tepkimiz değişmeyecektir.Hakaret eden meslektaşlarımız olmuşsa onları elbet savunduğumuz yok , ama herkes otursun, şapkasını önüne koyup bir düşünsün.

Ölçüsüz tepkiyi başlatan hangi taraf acaba?
özelde çalışan meslektaşlarının cahilliğinden bahsetmemişler, araştırmadan her yerde şov yapmasından bahsetmemişler.. mesele etik ise ilk bunlardan bahsedilir, onun adına özür dilenir, sonrasında birlik beraberlikten konu açılabilir.
şöyle yapabilirdik ama yapmayacağız kadar da saçma bir açıklama olamaz. peki sağlık alanı ve haricinde hiç bir sonuca varamadıkları bariz vakaları örnek göstererek cevaplamasak mı biz de?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Bizde sayısalda varlık gösteremeyen, kafası pek basmayan tipler baktılar pek bir şey kazanamayacaklar, eşit ağrılığa geçtiler son yıl; hukuk yazdı çoğu. Sonra bir iki defa karşılaştım, kıskançlık ve kinlerini ve ezikliklerini saklayamıyorlar pek, direkt yansıtıyorlar.
Kullanıcı avatarı
Mağduriyetlerde eldeki verilerle doğru olanı savunacaksın.

Yalanla dolanla beni kurtarmayacaksın.

Sana mı muhtacım kendimi savunmak için?

Doğru elbet birgün ortaya çıkar.

Kula kul olmak; ele muhtaç olmaktan Allah düşmanımı da korusun.

Hedef alınmışsın diye işini hakkıyla yapmaktan imtina edeceksen kendi profesyonelliğini önüne koyup bir kere daha düşünmek gerek.
Kullanıcı avatarı
para karşılığı çalışan bir meslek grubu neyin tehdidini yapıyor akıl alır şey değil. madem bel altı vurmaya başladınız bir bel altı vuruş ta biz yapalım. katil, hırsız, terörist, çocuk tecavüzcüsü para karşılığı savunan kişiler doktorları nasıl tehdit edebilir? parası karşılığı bir avukat ordusu tutabiliriz nasıl engel olacaksınız buna merak ediyorum (baronun fikirlerini desteklemeyen binlerce avukatı tenzih ederim, onlarca avukat yakınım, dostumu tenzih ederim. nasıl ttb bizi temsil etmiyorsa bazı barolar da onları temsil etmiyor). içinizdeki çürükler ayıklamayı beceremiyorsanız, yani camdan yapılmış evde oturuyorsanız bir başkasının evine taş atmayın
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009